Adventure

V angličtině znamená “adventure” dobrodružství – a o to v této kategorii her jde. Ovládáte hlavního hrdinu nebo hrdinku, jehož prostřednictvím se propracováváte dějem kupředu. Chodíte po různých místech, sbíráte a používáte předměty, mluvíte, bojujete nebo spolupracujete s postavami, které se ve hře vyskytují, řešíte rozmanité hádanky, a to všechno proto, abyste se dostali dál, překonali nepřízně osudu a získali vavříny vítězství. Nejdůležitějšími aspekty adventure jsou tedy příběh, postavy a hádanky.

První hry tohoto druhu byly pouze textové – neměly žádnou grafiku, zvuky ani hudbu. Všechny akce se prováděly napsáním povelu na příkazovou řádku; například “jdi na sever” vás přemístilo o jednu lokaci směrem na sever. Později se v těchto hrách objevily statické obrázky, které přibližovaly jednotlivé lokace – to bylo samozřejmě velké oživení. S příchodem počítačové myši začali tohoto nového periferního zařízení využívat i tvůrci her, takže například místo napsání povelu “jdi na sever” stačilo klepnout myší na šipku ukazující na sever. A pak přišly první animace: postavy a věci na obrazovce se začaly pohybovat. Hlavní hrdina, kterého ovládáte, poslušně pochodoval tam, kam jste klepnuli, předměty se daly sbírat a používat myší, zkrátka a dobře byly položeny prakticky všechny základy, jichž se adventury drží až dodnes.

Nádherná Atlantis nepotřebuje grafický akcelerátor        Kreslený Monkey Island - potěšení pro děti i dospělé

Novým trendem ve všech herních žánrech, a tedy i v adventure, je plná trojrozměrnost. Herní prostředí, postavy i předměty jsou v 3D adventurách reprezentovány trojrozměrnými modely, které můžete obcházet, prohlížet si je ze všech stran atd. Tento trend je zapříčiněn současným “třírozměrným šílenstvím”, které zachvátilo celý svět počítačových her, a je hlavním motorem ženoucím hráče k dalším a dalším investicím do výkonnějších grafických karet, procesorů a zvukových karet.

Dále si vysvětlíme důležité pojmy pojící se s žánrem adventure. Některé hry mohou pro dané věci používat v rámci originality i jiné názvy, ale princip zůstává stejný. V závorce jsou uvedeny původní anglické podoby.

Inventorář (Inventory)
Jakýsi pytel, vak, tlumok či kufr, do něhož ukládáte předměty, které při svém dobrodružství postupně nacházíte a sbíráte. Obsah inventoráře máte při hře buď trvale zobrazený, nebo si ho můžete nějakým způsobem (myší a/nebo klávesou) vyvolat. Ve většině her objem toho, co sebou prostřednictvím inventoráře v pohodě nosíte, naprosto neodpovídá tomu, co byste mohli pohromadě nést v reálném světě, ale nepředpokládám, že by vám tento fakt nějak snižoval požitek ze hry. Předměty v inventoráři lze někdy i kombinovat (použít jeden na druhý), čímž vznikne nový předmět, který obvykle budete k něčemu potřebovat.

Příklad použití: Najdete někde ležet klíč. Pomocí myši ho přetáhnete do svého inventoráře. V jiné lokaci najdete zamčené dveře. Vyvoláte si inventorář a použijete klíč na dveře, čímž je odemknete (nebo taky ne :-).

Lokace (Location)
Prostor ve hře, který se obvykle vejde na jednu obrazovku. Když si čtete návod nebo se s někým bavíte o svém postupu ve hře, odkazujete se na konkrétní lokace (např. “U obra”, "U čarodějnice", "Hospoda" atd.). Některé hry dávají jednotlivým lokacím jména samy, u jiných si je v případě potřeby musíte s fantazií sobě vlastní vymyslet.

Zápisník, magnetofon, ... (Notebook, recorder, ...)
V některých hrách (zejména těch s detektivní zápletkou) míváte k dispozici "deníček", nejčastěji ve formě zápisníku nebo magnetofonu, do něhož si hlavní hrdina zaznamenává své zážitky. Například po absolvování rozhovoru s nějakou osobou otevřete zápisník a zjistíte, že v něm máte zaznamenány hlavní body rozhovoru (nebo dokonce celý rozhovor). To se vám hodí, pokud později zapomenete, co konkrétně vám daná postava říkala; můžete však také ukazovat svůj zápisník jiným osobám a konfrontovat je tak s tím, co máte poznamenáno.

Akce
Jakožto hlavní hrdina můžete v adventure provádět ledacos. Různé hry vám umožňují tyto akce provádět různými způsoby (vždy pomocí myši), nicméně množina akcí zůstává v podstatě stejná. Nové hry se obvykle snaží přístup k jednotlivým akcím hráči maximálně zjednodušit, takže někdy stačí jen kliknout na osobu či předmět myší a hra provede to, co je pro danou věc v dané chvíli příhodné. Typické akce jsou tyto:

  • Sebrat (Take, Get)
    Umožňuje sebrat předmět.
  • Použít (Use, Operate)
    Použití předmětu na jiný předmět, případně použití nějakého prvku na obrazovce (např. páky, tlačítka atd.) samostatně.
  • Hovořit (Talk)
    Ve hře můžete mluvit s ostatními postavami a dovídat se tak více či méně zajímavé informace.

Zmiňme se nyní o některých hrách a herních firmách, které se proslavily a etablovaly v oboru adventure. Na prvním místě je asi vhodné jmenovat firmu Sierra On-Line, nestora počítačové zábavy, která se zapsala do povědomí hráčů celého světa právě a zejména skvělými adventurami. Za bezmála dvacet let své existence vytvořila množství příběhů, které obvykle měly pro velký úspěch řadu pokračování. Namátkou jmenujme pohádkovou ságu King’s Quest, jejíž první díl pomáhal firmě IBM v roce 1984 propagovat nový model osobního počítače PCjr, komickou (a kosmickou) sci-fi sérii Space Quest, příběhy nastávajícího hrdiny ve fantasy světě Quest for Glory, eskapády smolařského světáka Larryho v řadě Leisure Suit Larry nebo poutavé horory, které prožívá mladý knihkupec a spisovatel Gabriel Knight.

Další firmou, jejíž jméno symbolizuje kvalitní adventure, je LucasArts (dříve Lucasfilm Games). Pirátská série Monkey Island, zákoutí domu bláznivého profesora ve hře Maniac Mansion a napínavá dobrodružství Indiana Jonese jistě utkvěly v paměti všech, kteří s nimi měli co do činění.

Drsná škola detektivky ala Phil Marlowe, to je firma Access Software a její řada her v hlavní roli se soukromým detektivem Texem Murphym – Under a Killing Moon, Pandora Directive a Tex Murphy: Overseer.

Historii adventur na osobních počítačích začala psát v roce 1979 dnes již neexistující firma Infocom, která vytvořila nesmrtelnou ságu Zork; Infocom byl později pohlcen firmou Activision, která ve vývoji dalších Zorků naštěstí pokračuje a sama přispívá příznivcům žánru roztomilou sérií Little Big Adventure.

Pekelné hlavolamy Zork Nemesis        Ponurý svět - Dark Earth

Mezi mladší firmy, které přitáhly srdce herních dobrodruhů, patří Revolution a jejich Broken Sword, Beneath a Steel Sky a Lure of the Temptress, Adventure Soft s malým kouzelníkem Simonem Sorcererem nebo Westwood Studios se slavným Blade Runnerem a pohádkovou sérií Legend of Kyrandia.

Na závěr jsem si nechal francouzské firmy, které svými hrami úspěšně dobývají svět: je to především Cryo se svými propracovanými grafickými systémy, v nichž ztvárnilo adventure jako Atlantis, Forbidden City nebo Egypt, a Infogrames se slavnou hororovou sérií Alone in the Dark.

Hry žánru adventure vyhovují především lidem přemýšlivým, kteří rádi čtou, vžívají se do příběhů a nechtějí rychle reagovat zběsilým mačkáním kláves či nakláněním joysticku. Stále častěji se však setkáváme s akčními adventurami, tj. s hrami, v nichž se míchají prvky klasické adventure s akčními (zejména bojovými) prvky. V poslední době jsou klasické adventury poněkud na ústupu, což je jejich příznivcům samozřejmě velmi líto; sem tam se ale nějaká perla stále vynoří, takže ještě není důvod házet flintu do žita.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Crying Suns zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: novoroční akce a Cryin…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  1.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce