Age of Empires – král real-timových strategií

Budovat, vyvíjet svůj národ a tvořit nové dějiny – to je to, po čem srdce mé touží. Pokud si dobře vzpomínám, zatím jen jedna hra (pokud nepočítám její druhý díl) dokázala moji touhu zcela naplnit – byla to historická realtimovka Age of Empires. Tato hra vydaná v roce 1997 do té doby neznámým týmem Ensemble Studios dokázala všechny mé podmínky splnit do puntíku.
Age of Empires – král real-timových strategií
Budovat, vyvíjet svůj národ a tvořit nové dějiny – to je to, po čem srdce mé touží. Pokud si dobře vzpomínám, zatím jen jedna hra (pokud nepočítám její druhý díl) dokázala moji touhu zcela naplnit – byla to historická realtimovka Age of Empires. Tato hra vydaná v roce 1997 do té doby neznámým týmem Ensemble Studios dokázala všechny mé podmínky splnit do puntíku.

Právě hra Age of Empires spatřila světlo světa nenápadně a stejně tak nenápadně se dočkala i prvních úspěchů. Přesto, že se našli lidé, kteří ji zprvu hodnotili velice nepříznivě (nemohu zapomenout na hodnocení Score – 6/10 :), dokázala si tato hra získat neuvěřitelnou oblíbenost, kterou měla a stále má. Dost ale mých dojmů, pojďme se raději věnovat samotné hře. Ta je klasickou real-time strategií, tedy strategií odehrávající se v reálném čase. Námětově tak trochu vychází z Civilizace, na rozdíl od ní však nepokrývá celé dějiny, ale jen jejich určitý kousek – od Summerů po pád římské říše.

Age of EmpiresAge of Empires

Hra nabízí několik velice zajímavých módů – je tu samozřejmě možnost zahrát si jen tak pro radost, mnohem zajímavější jsou však kampaně, které jsou zde hned 4, multiplayer je samozřejmostí. Hrát můžete za celkem 12 civilizací, z nichž každá má odlišnou specializaci (některá ráda používá útočné vozy, jiná pěchotu) a taktéž architekturu. Tak to by byla ta omáčka okolo, ale jak vypadá samotné hraní? Na začátku prostě dostanete pár vesničánku, radnici, nějaké budovy a také několik málo surovin. Celý svět kolem vás je neprobádán a to vám dává ohromnou volnost zkoumání. Než se však pustíte dále, je třeba vybudovat schopnou civilizaci, která se opravdu dokáže zapsat do dějin. Z počátku tedy budete potřebovat především suroviny – dřevo a jídlo, později pro vytvoření jednotek a hradeb také zlato a kamení. Obrovská volnost je dána možnosti řešení – například jídlo můžete získat rybařením, sbíráním bobulí či třeba zabíjením zvěře… Máte suroviny a postavené nezbytné budovy? Výborně, teď je čas pustit se do válčení – stačí vyrobit pár jednotek a hurá na nepřítele. Nezapomeňte však také na to, že soupeř se stejně jako vy vyvíjí a někdy dokáže být dokonce rychlejší. To však není dáno tím, že je „řízen počítačem“, ale prostě díky lepšímu managementu. Tehdy se nevyplácí bezhlavě útočit – o své jednotky stejně přijdete (ve většině případů) a ještě si soupeře tak naštvete, že vám během pár minut dá poznat svou sílu. Tehdy hra končí a vy si musíte uvědomit jedno – Age of Empires není jen o bezmyšlenkovitém a neustálém stavění a válčení, ale také o diplomacii. Jste ve válce se silnějším sousedem a víte, že prohrajete? Podplaťte ho a máte na chvíli pokoj. Nebo podplaťte dalšího souseda, který vám na oplátku za to ve válce pomůže. Na výběr je toho opravdu mnoho a i přesto, že byste mohli mít k celému systému hry výhrady, je vytvořen velice dobře.

Age of EmpiresAge of Empires

Po grafické stránce se konají hody, na programu je pěkně upečené sele :). Zvuky nejsou špatné a hudba také ne, i když vám po nějaké době polezou na nervy. Nesmím zapomenout také na editor, který je přidán ke hře – nabízí ohromnou volnost vytváření světů a vyhrajete si s ním opravdu pořádně dlouhou chvíli – například přesně týden mi trvalo vytvořit Peloponéskou válku, svůj výtvor bych snad s trochou nadsázky mohl považovat za autentický.

Age of Empires je hra, kterou považuji za nejlepší strategii všech dob – zřejmě se mnou mnoho z vás nebude souhlasit a já se ani nechci hádat, ale já to prostě tak cítím. Strávil jsem u ní desítky, možná i stovky hodin a pořád mě baví a kdykoliv se k ní můžu opět vrátit aniž bych pociťoval nějaké zklamání z její technologické stránky. Ať máte na vše stejný a nebo odlišný názor jako já, podstatné je to, že této hře již navždy patří čestné místo v dvoraně slávy.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A