Age of Empires Online – masivně, strategicky a zadarmo (dojmy)

Strategická série Age of Empires nezemřela, i když se to mohlo zdát. Je zpátky, totálně jiná i hrozně povědomá. Zkusili jsme betu a dělíme se o dojmy.

Na loňském Gamescomu ohlášený nový díl legendární strategické série Age of Empires překvapil asi každého. Přeci jen, od posledního regulérního dílu uplynulo pět let, od rozpadu tvůrčího týmu Ensemble Studios roky dva. Už tak udivené tváře se ještě prodloužily, když se ze hry vyklubala free-to-play MMORTS s všeříkajícím podtitulem Online. Hereze? Idiocie? Jak jsme se přesvědčili z aktuálně běžící uzavřené bety, zase tak stupidní nápad to není. Ale další Age of Empires II čekat nemůžete – časy se mění.

Vytvořte si postavu…vlastně město

Jak může fungovat online RTS? Docela elegantně. Na začátku si zvolíte národ, v betě jsou aktuálně přístupni jenom Řekové, časem by se mohli uvolnit i Egypťané a později možná i další. Právě nový rozšiřující obsah představuje hlavní formu, jak chtějí tvůrci hru zpeněžit. Zpátky ale k Řekům, po jejich zvolení vás čeká další úkol, pojmenovat si svoje hlavní město.

Vaše hlavní město představuje ekvivalent postavy z klasických MMO – můžete jej levelovat, vylepšovat a tak dále

A právě vaše město představuje ekvivalent postavy z klasických MMO – můžete jej levelovat, vylepšovat, zvelebovat a tak dále. Na začátku máte spíš městečko, malou vesnici s pár domy, většinou různými obchody s vybavením do bitev či plány na čistě zkrášlovací bonusy jako jsou fontány či třeba sloupy.

Age of Empires Online 03.jpg Age of Empires Online 11.jpg

Postupně získáváte plány ke stavbě nových budov, čímž se odemykají i další možnosti. Aréna nabízí PvP bitvy, Crafting Hall vám nechá vybrat dvě ze šesti profesí, kterým se můžete věnovat a na kterých vydělávat, dílny vás zásobí surovinami, nechybí pošta pro komunikaci s přáteli a tak dále. Město je prostě taková vaše výloha, kterou se můžete chlubit před ostatními, slouží k odemykání technologií a vyrábění vybavení do bitev a v neposlední řadě se z hlavního města dostanete do samotných bitev, které už znáte z klasického Age of Empires.

VIDEO: 3299 'Age of Empires Online - Gamescom trailer'

Stačí najít klasického zadavatele questů s obrovským vykřičníkem nad hlavou a kliknout. Dočkáte se questu v jeho nejčistší podobě – krátký popis a slibovaná odměna ve formě peněz, speciálních Empire bodů i různého vybavení. Na mapě světa se stačí už jen dalším klikem přesunout na bojiště.

Plníme questy

Questy, jak už bylo zmíněno, jsou klasické AoE mise: vybuduj funkční ekonomiku, vytrénuj armádu, smeť nepřítele. První úkoly pochopitelně představují seznámení s principy a ovládáním, učíte se sbírat suroviny, stavět budovy, trénovat jednotky a tak dále. Suroviny jsou tradiční čtyřkou v podobě jídla (vše, co znáte: ryby, bobule, krávy, divoká či farmy), dřeva, zlata a kamení. Později pochopitelně čím dál víc bojujete, ale dá se ocenit solidní pestrost náplně questů – jednou se musíte 15 minut bránit, jindy hledat unesené vozíky či zachraňovat civilisty, pálit lodě a přístavy… První mise lze hrát pouze v jednom hráči, možnost přizvat si do bitvy kamaráda se odemkne až někdy kolem páté úrovně. Podle počtu hráčů se i náležitě přiostří obtížnost.

Age of Empires Online 05.jpg Age of Empires Online 09.jpg

Bitvy v Age of Empire Online mají v rukávu i pár nových triků, jako jsou například jednorázově (můžete jich mít i víc) využitelné předměty – možnost si přivolat posily, zrychlení pohybu jednotek…tyhle legrácky obdržíte za splnění questů, případně se dají i vyrábět v hlavním městě. Ve městě provádíte i jiné věci, které mají dopad až v bojích. V první řadě lze každé jednotce i stavbě zlepšit trvale vlastnosti prostřednictvím vložení kusu výbavy (opět získané jako odměny či vyrobené) do speciálních slotů. Může jích o silnější zbraně, kvalitnější zbroj či podobné piškuntálie.

Age of Empires Online 01.jpg Age of Empires Online 08.jpg

Mise, co jsme zatím hráli, jsou spíše kratší, ne delší než 30 minut. Ovšem to se s postupně rostoucí úrovní města zřejmě změní. Zábavu si můžete nicméně vždy prodloužit hledáním beden s bonusovými craftovacími materiály.

Pastelková válka

Centrální město a nové nápady dávají Age of Empires hodně osvěžující příchuť. To platí i o zcela novém grafickém zpracování, které nicméně už fandům klasické série asi moc chutnat nebude. Pastelovou cartoon grafiky bychom očekávali spíš u Settlers, nicméně je jasné, o co tvůrcům jde – lapit širší publikum hráčů, které frčí na facebookových hrách.

Důraz na sociální aspekty, snadnou přístupnost a roztomilé zpracování dokresluje současný trend „casual“ hraní

Důraz na sociální aspekty, snadnou přístupnost a roztomilé zpracování dokresluje současný trend „casual“ hraní, takže jen potěší, že Age of Empire Online zábavností rozhodně ční několik úrovní nad klasickými přiblblými klikačkami.

Age of Empires Online 04.jpg Age of Empires Online 10.jpg

Otázkou zůstává, zda tvůrci dobře trefili publikum. Zda klasické hráče pestrobarevné pojetí neodradí a pro občasné hráče se nebude jednat až o příliš těžce stravitelné sousto. Ovšem to ukáže až spuštění ostré verze. Prozatím však můžeme doporučit: zkuste se připojit do bety, nic vás to stát nebude.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | MMORTS
Výrobce: Robot Entertainment | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 2011
Související články
 1. GC: Age of Empires Online vážně zdarma
 2. Deskovka: Age of Empires 3 – objevení Ameriky
 3. Recenze: Halo Wars – nádherný epitaf
 4. Muzeum: Age of Empires - hrdinou všech věků
 5. Recenze: Age of Empires: The Age of King - legenda porcovaná na tahy
 6. Recenze: Age of Empires 3 - dobytí ráje

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce