Age of Empires Online – masivně, strategicky a zadarmo (dojmy)

Strategická série Age of Empires nezemřela, i když se to mohlo zdát. Je zpátky, totálně jiná i hrozně povědomá. Zkusili jsme betu a dělíme se o dojmy.

Na loňském Gamescomu ohlášený nový díl legendární strategické série Age of Empires překvapil asi každého. Přeci jen, od posledního regulérního dílu uplynulo pět let, od rozpadu tvůrčího týmu Ensemble Studios roky dva. Už tak udivené tváře se ještě prodloužily, když se ze hry vyklubala free-to-play MMORTS s všeříkajícím podtitulem Online. Hereze? Idiocie? Jak jsme se přesvědčili z aktuálně běžící uzavřené bety, zase tak stupidní nápad to není. Ale další Age of Empires II čekat nemůžete – časy se mění.

Vytvořte si postavu…vlastně město

Jak může fungovat online RTS? Docela elegantně. Na začátku si zvolíte národ, v betě jsou aktuálně přístupni jenom Řekové, časem by se mohli uvolnit i Egypťané a později možná i další. Právě nový rozšiřující obsah představuje hlavní formu, jak chtějí tvůrci hru zpeněžit. Zpátky ale k Řekům, po jejich zvolení vás čeká další úkol, pojmenovat si svoje hlavní město.

Vaše hlavní město představuje ekvivalent postavy z klasických MMO – můžete jej levelovat, vylepšovat a tak dále

A právě vaše město představuje ekvivalent postavy z klasických MMO – můžete jej levelovat, vylepšovat, zvelebovat a tak dále. Na začátku máte spíš městečko, malou vesnici s pár domy, většinou různými obchody s vybavením do bitev či plány na čistě zkrášlovací bonusy jako jsou fontány či třeba sloupy.

Age of Empires Online 03.jpg Age of Empires Online 11.jpg

Postupně získáváte plány ke stavbě nových budov, čímž se odemykají i další možnosti. Aréna nabízí PvP bitvy, Crafting Hall vám nechá vybrat dvě ze šesti profesí, kterým se můžete věnovat a na kterých vydělávat, dílny vás zásobí surovinami, nechybí pošta pro komunikaci s přáteli a tak dále. Město je prostě taková vaše výloha, kterou se můžete chlubit před ostatními, slouží k odemykání technologií a vyrábění vybavení do bitev a v neposlední řadě se z hlavního města dostanete do samotných bitev, které už znáte z klasického Age of Empires.

Stačí najít klasického zadavatele questů s obrovským vykřičníkem nad hlavou a kliknout. Dočkáte se questu v jeho nejčistší podobě – krátký popis a slibovaná odměna ve formě peněz, speciálních Empire bodů i různého vybavení. Na mapě světa se stačí už jen dalším klikem přesunout na bojiště.

Plníme questy

Questy, jak už bylo zmíněno, jsou klasické AoE mise: vybuduj funkční ekonomiku, vytrénuj armádu, smeť nepřítele. První úkoly pochopitelně představují seznámení s principy a ovládáním, učíte se sbírat suroviny, stavět budovy, trénovat jednotky a tak dále. Suroviny jsou tradiční čtyřkou v podobě jídla (vše, co znáte: ryby, bobule, krávy, divoká či farmy), dřeva, zlata a kamení. Později pochopitelně čím dál víc bojujete, ale dá se ocenit solidní pestrost náplně questů – jednou se musíte 15 minut bránit, jindy hledat unesené vozíky či zachraňovat civilisty, pálit lodě a přístavy… První mise lze hrát pouze v jednom hráči, možnost přizvat si do bitvy kamaráda se odemkne až někdy kolem páté úrovně. Podle počtu hráčů se i náležitě přiostří obtížnost.

Age of Empires Online 05.jpg Age of Empires Online 09.jpg

Bitvy v Age of Empire Online mají v rukávu i pár nových triků, jako jsou například jednorázově (můžete jich mít i víc) využitelné předměty – možnost si přivolat posily, zrychlení pohybu jednotek…tyhle legrácky obdržíte za splnění questů, případně se dají i vyrábět v hlavním městě. Ve městě provádíte i jiné věci, které mají dopad až v bojích. V první řadě lze každé jednotce i stavbě zlepšit trvale vlastnosti prostřednictvím vložení kusu výbavy (opět získané jako odměny či vyrobené) do speciálních slotů. Může jích o silnější zbraně, kvalitnější zbroj či podobné piškuntálie.

Age of Empires Online 01.jpg Age of Empires Online 08.jpg

Mise, co jsme zatím hráli, jsou spíše kratší, ne delší než 30 minut. Ovšem to se s postupně rostoucí úrovní města zřejmě změní. Zábavu si můžete nicméně vždy prodloužit hledáním beden s bonusovými craftovacími materiály.

Pastelková válka

Centrální město a nové nápady dávají Age of Empires hodně osvěžující příchuť. To platí i o zcela novém grafickém zpracování, které nicméně už fandům klasické série asi moc chutnat nebude. Pastelovou cartoon grafiky bychom očekávali spíš u Settlers, nicméně je jasné, o co tvůrcům jde – lapit širší publikum hráčů, které frčí na facebookových hrách.

Důraz na sociální aspekty, snadnou přístupnost a roztomilé zpracování dokresluje současný trend „casual“ hraní

Důraz na sociální aspekty, snadnou přístupnost a roztomilé zpracování dokresluje současný trend „casual“ hraní, takže jen potěší, že Age of Empire Online zábavností rozhodně ční několik úrovní nad klasickými přiblblými klikačkami.

Age of Empires Online 04.jpg Age of Empires Online 10.jpg

Otázkou zůstává, zda tvůrci dobře trefili publikum. Zda klasické hráče pestrobarevné pojetí neodradí a pro občasné hráče se nebude jednat až o příliš těžce stravitelné sousto. Ovšem to ukáže až spuštění ostré verze. Prozatím však můžeme doporučit: zkuste se připojit do bety, nic vás to stát nebude.

Dostupné pro: PC
Žánr: Strategie | MMORTS
Výrobce: Robot Entertainment | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 2011
Související články
 1. GC: Age of Empires Online vážně zdarma
 2. Deskovka: Age of Empires 3 – objevení Ameriky
 3. Recenze: Halo Wars – nádherný epitaf
 4. Muzeum: Age of Empires - hrdinou všech věků
 5. Recenze: Age of Empires: The Age of King - legenda porcovaná na tahy
 6. Recenze: Age of Empires 3 - dobytí ráje

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A