Agents of Mayhem: komiksárna s příchutí Marvelu (recenze)

Pokud se vám stýská po pořádné parodické akci s agenty, zloduchy a vtípky, agenti od Volition vám rychle spraví chuť. Obstojí ale v tvrdé konkurenci?

Série Saints Row od Volition nám už kolikrát pocuchala bránice a nejspíše mi dáte za pravdu, že je svým způsobem na herním trhu unikátní. Proto jsme byli na nejnovější počin tvůrců opravdu zvědavi, kombinace agentů z Marvelu, 007 a parodických komedií všeho druhu totiž mluví sama za sebe. A jak to nakonec dopadlo? Překvapivě skvěle.

Agents of Mayhem_20170815135817.jpgAgents of Mayhem_20170815143717.jpgAgents of Mayhem_20170815144243.jpg
Obsahu je ve hře překvapivě hodně, městské pískoviště je ale téměř bez života.

Za záchranou světa

Pravděpodobně vás nepřekvapí, že je příběh kanónem tohoto žánru a vypráví o pravěkém boji těch hodných a těch zlých. Zajímavým faktem je, že i tato hra pracuje s propojeným univerzem studia, kam patří např. Saints Row či Red Faction, takže zde potkáte celou řadu postav z jiných her. Vy se ujmete role nebojácných agentů z agentury Mayhem (tedy Multinational Agency Hunting Evil Masterminds), kterou založila Persephone Brimstone. Tu můžete znát např. ze hry Gat out of Hell. Pod jejím velením budete bránit Zemi proti zlotřilé korporaci Legion (League of Evil Gentlemen Intent on Obliterating Nations). Zkrátka takový krásný cirkus, kde všechno bouchá a lítá. Děj je posouvám vpřed stylovými kreslenými filmečky a ačkoliv je klišovitý až na půdu, složí jako dostatečný základ.

Příběh je zasazen do futuristického Soulu v Jižní Koreji, který až nápaditě připomíná komiksově laděný Crackdown. Komiksový nádech vůbec hře nesmírně sedí a hráč tak může veškeré dění brát s nadhledem a potřebným důvtipem, čemuž dopomáhá i tradičně ostrý humor, kterého je naštěstí o něco méně než v případě Saints Row a nebije tolik do očí. Bohužel město samotné, ačkoliv je výborně navržené jakožto pískoviště pro akční řádění, postrádá tu správnou atmosféru a život. Po ulicích se sice pohybuje doprava a obyvatelé, vy ale nemáte prakticky žádnou chuť jej opravdu prozkoumávat a poznávat, což je obrovská škoda. Snad se jen vyplatí koukat po stranách kvůli nepovinným misím a především poschovávaným bedničkám, které vám přidávají peníze či body zkušeností.

Agents of Mayhem_20170809224312.jpgAgents of Mayhem_20170810205824.jpgAgents of Mayhem_20170815142703.jpgAgents of Mayhem_20170815142916.jpg
Pohyb po městě je svižný a akční, ať už se pohybujete po svých nebo v bouráku.

Herec, pirátka a ostřelovač k tomu

Naštěstí některé neduhy města vynahrazuje výborná hratelnost, podpořená skvělým a živým týmem postav, mezi kterými si můžete libovolně přepínat a poskládat si tak trojčlennou úderní jednotku podle sebe. A že je z čeho vybírat. Máte tu pirátku s dronem, hollywoodského herce, který jako by z oka vypadl Johnnymu Cagi z Mortal Kombatu, nechybí ani vojanda, mlátič, indijská lukostřelkyně a mnohé další. Právě postavy, jejich výborně napsané charaktery, vtipné dialogy a celkově živé diskuze během akčních přestřelek je to, co drží hratelnost nad vodou a vaši pozornost na obrazovce. Je tu silně cítit inspirace výborným scénářem Saints Row a ačkoliv Agents ubrali na vtípcích a parodování všeho možného, stále je tu dostatek odkazů a pomrkávání po fanoušcích žánru.

 

Právě postavy a jejich výborně napsané charaktery je to, co drží hratelnost nad vodou a vaši pozornost na obrazovce

 

Před sebou máte klasickou akční střílečku, takže se můžete těšit na svižné ovládání, přestřelky, úskoky a lehký parkour, díky kterému se lehce dostanete z místa na místo. Soul je vám k službám zcela otevřeně, takže mezi misemi můžete pobíhat po městě, které je rozděleno na několik oblastí, plnit výzvy a nepovinné úkoly. K mání máte i auťák agentury s umělou inteligencí (a la Jarvis z Iron Mana). Jádrem pudla je však především tým a jeho schopnosti. Každá z postav má unikátní vlastnosti, arzenál i speciální schopnosti, které pracují v tandemu. Pokud hrajete na lehčí obtížnost, můžete bez problémů vybírat libovolné postavy a užívat si ty, které vám padly do oka. Na těch vyšších ale už potřebujete taktizovat, používat jednotlivá zaměření postav a jejich silné stránky, abyste zdolali nepřátele a především některé bossy. Hra tak na těžších obtížnostech nabízí překvapivou hloubku, ve které musíte přemýšlet a ne jen bezhlavě střílet.

Agents of Mayhem_20170809220914.jpgAgents of Mayhem_20170809223115.jpgAgents of Mayhem_20170809223201.jpgAgents of Mayhem_20170815135728.jpg
Tým si můžete sestavit sami, do akce vždy vyrazí tři postavy.

Serepetičky do kapsičky

Jako každá správná supertajná agentura máte i vy k dispozici štáb, ze kterého budete podnikat výlezy do Soulu. Na základně můžete probírat nejnovější drby s kolegy, vylepšovat postavy, odemykat nové schopnosti, oblečky a vybavení. Možností, jak si upravit hrdiny a přizpůsobit jejich chování vašemu obrazu je spousta, bohužel ale chybí podrobnější úprava vzhledu a jediné, s čím se musíte spokojit jsou tak jednotlivé oblečky a skiny zbraní, které kompletně mění vzhled celé postavy. Někomu to bude stačit. Někomu ne.

Agents of Mayhem_20170809221831.jpgAgents of Mayhem_20170809222131.jpgAgents of Mayhem_20170809224202.jpg

Trochu nekonzistentně působily mise samotné. Příběh je totiž nedokáže správně pospojovat a v zásadě tak vždy vylezete ze základny, splníte jednu z misí a šup zpátky. Občas se do toho připlete filmeček, nová postava nebo nečekaná situace, vše je ale až příliš kouskované a nesouvislé, takže máte občas pocit, jako byste chodili do práce v kanceláři. Den za dnem.

S tím je spojen pravděpodobně jeden z největších nedostatků celé hry – absence kooperace či jakéhokoliv multiplayeru. A to je v případě tohoto konceptu takřka trestné. Máte před sebou tým hrdinů, boj se zlem a otevřené město. Co by posunulo hru na novou úroveň? Co takhle pobíhat po Soulu s kamarádem? Výborný nápad, že? Bohužel ale hra nabízí pouze tradiční singleplayer a jediné, co se multiplayeru byť jen blíží jsou tzv. Kontrakty, se kterými online plníte rozličné mise a můžete tak pomoci přátelům a vyhrát pár bodů či peněz. To je ale chabá náhrada a pořádné řádění s přáteli vám budete zatraceně chybět. Je to divné o to víc, že Saints Row kooperaci nabízelo.

 

Pravděpodobně jedním z největších nedostatků hry je absence kooperace či jakéhokoliv multiplayeru

 

Suma sumárum jsou Agents of Mayhem skvělou komiksovou akcí s parádními postavami, hutnou akcí a zábavnou hratelností, která působí odlehčeně a nenuceně. Bohužel tvůrci trestuhodně nevyužili potenciál otevřeného města a především se vykašlali na kooperaci, která mohla zvednout zážitek ze hraní na zcela novou úroveň. Takhle jsme dostali „jen“ skvělou akci ve stylu Agents of Shield. 

Hodnocení: 3.5 / 5

Klady: 

  • Skvělé postavy
  • Svižná akce
  • Překvapivá hloubka

Zápory: 

  • Absence kooperace a multiplayeru
  • Moc kouskované mise
  • Málo živé město

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

8 nejšílenějších pařeb, které si můžete zahrát na Steamu

8 nejšílenějších pařeb, které si můžet…

Během letošního roku se Valve rozhodlo, že Steam Greenlight neplní tu roli, kterou od něj požadovalo. Skrz něj se na Steam totiž dostávaly opravdové zrůdnosti, jako třeba simulátor kamene. Tomu měla zabránit nová služba jménem Steam Direct. Jak si můžete všimnout, opět jim to tak úplně nevyšlo, a i nadále tak v nejpopulárnější digitální distribuci PC her naleznete unikátní šílenosti. Nabízíme vám ty nejbizarnější z nich!

14.  9.  2017 | | 7 N/A
10 českých her, které úspěšně prorazily i do zahraničí

10 českých her, které úspěšně prorazil…

Ačkoli se nemůžeme měřit s většími zeměmi, pár skvělých her od nás se do světa podívalo. Pojďme se podívat na ty největší šťastlivce.

6.  9.  2017 | | 12 N/A
Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický fotoseriál z výpravy

Hrajeme sci-fi akci Destiny 2: epický …

Destiny 2 je hra plná rozporů. Po několika desítkách hodin strávených v jejím světě vám ale můžeme říct jedno. Budete nadávat, ale nebudete se moci odtrhnout.

9.  9.  2017 | | 2 N/A
Herní agenda: konec okurkové sezóny

Herní agenda: konec okurkové sezóny

Tak jsme přežili letošní okurkovou sezónu a pomalu ale jistě se k nám dostávají tituly, na které jsme se takovou dobu těšili. Je libo strategii, čistokrevnou akční jízdu nebo pohodovou adventuru? To všechno se objevilo během minulého měsíce.

8.  9.  2017 |
7 nejděsivějších herních zážitků, které nesmíte hrát v noci

7 nejděsivějších herních zážitků, kter…

Strach a hrůza patří spíše k nepříjemným a nechtěným pocitům. Přesto je ovšem mnohdy záměrně vyhledáváme a jejich přítomnost si doslova užíváme, což je vlastně jeden z velkých paradoxů zábavního průmyslu. Hororové zážitky nás naplňují a přitahují zároveň, a to v jakékoli podobě. Pojďme si připomenout ty nejděsivější hry, které si lze v rámci videoher můžeme užít.

12.  9.  2017 | | 6 N/A
Herní filosofie: samotářské zážitky žijí dál

Herní filosofie: samotářské zážitky ži…

Byl tady Skyrim, bylo tady Divinity a teď tady máme třeba Uncharted. Singleplayer zkrátka stále táhne, nyní snad možná ještě více než kdy dříve.

16.  9.  2017 | | 7 N/A
WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

WRC 7: tak trochu šedá rally (recenze)

Nasaďte helmu, zapněte pásy a připravte se ke startu. Nový ročník WRC je konečně tady. A tak se ptáme, má v letošní konkurenci závodních her šanci na úspěch?

18.  9.  2017 | | 1 N/A
GTA 5, Fortnite a další herní pecky ve slevové akci digitální distribuce

GTA 5, Fortnite a další herní pecky ve…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku her na PC? Green Man Gaming má pro vás parádní slevy!

13.  9.  2017 |