Agents of Mayhem: komiksárna s příchutí Marvelu (recenze)

Pokud se vám stýská po pořádné parodické akci s agenty, zloduchy a vtípky, agenti od Volition vám rychle spraví chuť. Obstojí ale v tvrdé konkurenci?

Série Saints Row od Volition nám už kolikrát pocuchala bránice a nejspíše mi dáte za pravdu, že je svým způsobem na herním trhu unikátní. Proto jsme byli na nejnovější počin tvůrců opravdu zvědavi, kombinace agentů z Marvelu, 007 a parodických komedií všeho druhu totiž mluví sama za sebe. A jak to nakonec dopadlo? Překvapivě skvěle.

Agents of Mayhem_20170815135817.jpgAgents of Mayhem_20170815143717.jpgAgents of Mayhem_20170815144243.jpg
Obsahu je ve hře překvapivě hodně, městské pískoviště je ale téměř bez života.

Za záchranou světa

Pravděpodobně vás nepřekvapí, že je příběh kanónem tohoto žánru a vypráví o pravěkém boji těch hodných a těch zlých. Zajímavým faktem je, že i tato hra pracuje s propojeným univerzem studia, kam patří např. Saints Row či Red Faction, takže zde potkáte celou řadu postav z jiných her. Vy se ujmete role nebojácných agentů z agentury Mayhem (tedy Multinational Agency Hunting Evil Masterminds), kterou založila Persephone Brimstone. Tu můžete znát např. ze hry Gat out of Hell. Pod jejím velením budete bránit Zemi proti zlotřilé korporaci Legion (League of Evil Gentlemen Intent on Obliterating Nations). Zkrátka takový krásný cirkus, kde všechno bouchá a lítá. Děj je posouvám vpřed stylovými kreslenými filmečky a ačkoliv je klišovitý až na půdu, složí jako dostatečný základ.

Příběh je zasazen do futuristického Soulu v Jižní Koreji, který až nápaditě připomíná komiksově laděný Crackdown. Komiksový nádech vůbec hře nesmírně sedí a hráč tak může veškeré dění brát s nadhledem a potřebným důvtipem, čemuž dopomáhá i tradičně ostrý humor, kterého je naštěstí o něco méně než v případě Saints Row a nebije tolik do očí. Bohužel město samotné, ačkoliv je výborně navržené jakožto pískoviště pro akční řádění, postrádá tu správnou atmosféru a život. Po ulicích se sice pohybuje doprava a obyvatelé, vy ale nemáte prakticky žádnou chuť jej opravdu prozkoumávat a poznávat, což je obrovská škoda. Snad se jen vyplatí koukat po stranách kvůli nepovinným misím a především poschovávaným bedničkám, které vám přidávají peníze či body zkušeností.

Agents of Mayhem_20170809224312.jpgAgents of Mayhem_20170810205824.jpgAgents of Mayhem_20170815142703.jpgAgents of Mayhem_20170815142916.jpg
Pohyb po městě je svižný a akční, ať už se pohybujete po svých nebo v bouráku.

Herec, pirátka a ostřelovač k tomu

Naštěstí některé neduhy města vynahrazuje výborná hratelnost, podpořená skvělým a živým týmem postav, mezi kterými si můžete libovolně přepínat a poskládat si tak trojčlennou úderní jednotku podle sebe. A že je z čeho vybírat. Máte tu pirátku s dronem, hollywoodského herce, který jako by z oka vypadl Johnnymu Cagi z Mortal Kombatu, nechybí ani vojanda, mlátič, indijská lukostřelkyně a mnohé další. Právě postavy, jejich výborně napsané charaktery, vtipné dialogy a celkově živé diskuze během akčních přestřelek je to, co drží hratelnost nad vodou a vaši pozornost na obrazovce. Je tu silně cítit inspirace výborným scénářem Saints Row a ačkoliv Agents ubrali na vtípcích a parodování všeho možného, stále je tu dostatek odkazů a pomrkávání po fanoušcích žánru.

 

Právě postavy a jejich výborně napsané charaktery je to, co drží hratelnost nad vodou a vaši pozornost na obrazovce

 

Před sebou máte klasickou akční střílečku, takže se můžete těšit na svižné ovládání, přestřelky, úskoky a lehký parkour, díky kterému se lehce dostanete z místa na místo. Soul je vám k službám zcela otevřeně, takže mezi misemi můžete pobíhat po městě, které je rozděleno na několik oblastí, plnit výzvy a nepovinné úkoly. K mání máte i auťák agentury s umělou inteligencí (a la Jarvis z Iron Mana). Jádrem pudla je však především tým a jeho schopnosti. Každá z postav má unikátní vlastnosti, arzenál i speciální schopnosti, které pracují v tandemu. Pokud hrajete na lehčí obtížnost, můžete bez problémů vybírat libovolné postavy a užívat si ty, které vám padly do oka. Na těch vyšších ale už potřebujete taktizovat, používat jednotlivá zaměření postav a jejich silné stránky, abyste zdolali nepřátele a především některé bossy. Hra tak na těžších obtížnostech nabízí překvapivou hloubku, ve které musíte přemýšlet a ne jen bezhlavě střílet.

Agents of Mayhem_20170809220914.jpgAgents of Mayhem_20170809223115.jpgAgents of Mayhem_20170809223201.jpgAgents of Mayhem_20170815135728.jpg
Tým si můžete sestavit sami, do akce vždy vyrazí tři postavy.

Serepetičky do kapsičky

Jako každá správná supertajná agentura máte i vy k dispozici štáb, ze kterého budete podnikat výlezy do Soulu. Na základně můžete probírat nejnovější drby s kolegy, vylepšovat postavy, odemykat nové schopnosti, oblečky a vybavení. Možností, jak si upravit hrdiny a přizpůsobit jejich chování vašemu obrazu je spousta, bohužel ale chybí podrobnější úprava vzhledu a jediné, s čím se musíte spokojit jsou tak jednotlivé oblečky a skiny zbraní, které kompletně mění vzhled celé postavy. Někomu to bude stačit. Někomu ne.

Agents of Mayhem_20170809221831.jpgAgents of Mayhem_20170809222131.jpgAgents of Mayhem_20170809224202.jpg

Trochu nekonzistentně působily mise samotné. Příběh je totiž nedokáže správně pospojovat a v zásadě tak vždy vylezete ze základny, splníte jednu z misí a šup zpátky. Občas se do toho připlete filmeček, nová postava nebo nečekaná situace, vše je ale až příliš kouskované a nesouvislé, takže máte občas pocit, jako byste chodili do práce v kanceláři. Den za dnem.

S tím je spojen pravděpodobně jeden z největších nedostatků celé hry – absence kooperace či jakéhokoliv multiplayeru. A to je v případě tohoto konceptu takřka trestné. Máte před sebou tým hrdinů, boj se zlem a otevřené město. Co by posunulo hru na novou úroveň? Co takhle pobíhat po Soulu s kamarádem? Výborný nápad, že? Bohužel ale hra nabízí pouze tradiční singleplayer a jediné, co se multiplayeru byť jen blíží jsou tzv. Kontrakty, se kterými online plníte rozličné mise a můžete tak pomoci přátelům a vyhrát pár bodů či peněz. To je ale chabá náhrada a pořádné řádění s přáteli vám budete zatraceně chybět. Je to divné o to víc, že Saints Row kooperaci nabízelo.

 

Pravděpodobně jedním z největších nedostatků hry je absence kooperace či jakéhokoliv multiplayeru

 

Suma sumárum jsou Agents of Mayhem skvělou komiksovou akcí s parádními postavami, hutnou akcí a zábavnou hratelností, která působí odlehčeně a nenuceně. Bohužel tvůrci trestuhodně nevyužili potenciál otevřeného města a především se vykašlali na kooperaci, která mohla zvednout zážitek ze hraní na zcela novou úroveň. Takhle jsme dostali „jen“ skvělou akci ve stylu Agents of Shield. 

Hodnocení: 3.5 / 5

Klady: 

  • Skvělé postavy
  • Svižná akce
  • Překvapivá hloubka

Zápory: 

  • Absence kooperace a multiplayeru
  • Moc kouskované mise
  • Málo živé město

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
GTA 5 je nejvýdělečnějším produktem zábavního průmyslu na světě

GTA 5 je nejvýdělečnějším produktem zá…

Po mnoha letech na předních příčkách herních žebříčků je Grand Theft Auto 5 oficiálně nejlepší.

9.  4.  2018 | | 3 N/A
Battle Royale napříč hrami: kde všude najdete masové boje?

Battle Royale napříč hrami: kde všude …

Trend jménem Battle Royale stále pokračuje a vypadá to, že herní svět jen tak neopustí. Hry v tomto žánru mají neuvěřitelné množství hráčů a snad ještě více jich ho sleduje na platformách Twitch a Youtube. Na této vlně se snaží svézt téměř každý a my se podíváme, co se nám to tady vyrojilo.

20.  4.  2018 | | 5 N/A