Alcatraz - nic co by nedokázal Kajínek

Název pro tuto strategii je natolik výstižný, že mi přijde až škoda, že si její tvůrci alespoň částečně neinspirovali českými luhy a háji. Jen si např. představte hru nazvanou Valdice, kdy by nebylo zcela jasné, zda se jedná o naučnou adventuru nedalekého barokního letohrádku, či o hru spojenou s proslulou věznicí. Přesto by se jistě našla kladná komerční odezva...
Alcatraz - nic co by nedokázal Kajínek
Tedy alespoň v Čechách. Německému producentu, jakým je např. CDV, však něco jako Valdice moc říkat nemůže, a tak raději sází na osvědčenou, a celosvětově známou a uznávanou věznici jménem Alcatraz. Není asi třeba příliš připomínat, že šlo o jednu z nejstřeženějších věznic vůbec a pokus o útěk se rovnal dobrovolnému složení hlavy na popravčí špalek...,a tak přejdu rovnou k popisu samotné hry.

AlcatrazAlcatraz

Alcatraz je 3D akční strategií vyvíjenou pod hlavičkou Philos Laboratories a vydávanou výše už zmíněným CDV. Samotná hra se odehrává v několika nezávislých věznicích na území Spojených států, v době kdy se tamní „vzorové“ demokratické zřízení přeměnilo ve vládu tyranie. Zcela podle slov významného francouzského historika a politika 19. století, Alexe de Tocquevillea, který v knize „Demokracie v Americe“ podrobuje americkou demokracii značné kritice jakožto systém bez záruk vzniku tyranie. Památná to slova, která to však pravdou jsou, bohudík jen na našich monitorech. V každé misi bude hlavním úkolem osvobodit jednoho z vámi ovládaných trestanců, kteří stojí na druhé straně barikády proti vládě tyranie. Dá se také říci, že vaším posláním bude dostat na svobodu disidenty režimu, přičemž se vaše snaha bude týkat i pomalého rozvracení nastoleného systému ve formě malých sabotáží. Tvůrci se notně nechali inspirovat svými kolegy z Pyros Studios a jejich hrou Commandos, proto i zde můžeme najít principy postavené na podobných pravidlech. Ovládat můžete až pět osob, přičemž hlavní důraz je kladen na jejich vzájemné spolupráci, jinými slovy je důležité vědět, kam si má jaká postavička stoupnout a co má dělat. Vrcholem vaší snahy je žalář jménem ALCATRAZ, kde je vězněn vůdce odporu, tedy váš boss. Navíc se, na rozdíl od Commandos, ve hře snoubí i prvky adventurní, což dává ve spojení s 3D „akční“ strategií opravdu zajímavou směsici, v níž si na své přijde opravdu každý.

AlcatrazAlcatraz

AlcatrazAlcatraz

Technická stránka věci je oproti tomu docela odlehčená, myšleno však v tom dobrém slova smyslu: spíše komiksové ztvárnění postav s volně se pohybující 3rd person kamerou dává hře ten správný, neřku-li nezávazný rozměr. Nicméně je nutné mít také na paměti, že ani zde nejsme oproštěni od prostých fyzikálních (přírodních) zákonů a skutečnosti, kterou nám to přináší. Na jedné straně může být při útěku plusem např. změna počasí (mlha, déšť), či střídání dne a noci, ale na straně druhé nám pěkně může ztížit situaci i takové malé cinknutí kotvy, když se budeme slaňovat ze střechy věznice. Ať už najdete ve hře jakoukoliv paralelu s útěkem nejslavnějšího českého doživotně trestaného vězně, vězte že tady nemusíte být sám. Přítomnost multiplayeru a zvláště možnost kooperace bude tedy v tomto případě jedno z největších lákadel, na než se já osobně, hned vedle dynamicky se měnící hudby, nejvíce těším. No uvidíme na podzim tohoto roku, kdy se má hra objevit na pultech obchodů...do té doby se nechejme překvapit.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |