Algis Budrys – Šílený měsíc

Představ si, že nesmíš zdvihnout ruku. Nebo pokleknout na koleno a ohlédnout se. Ani se nemůžeš vrátit a nesmíš ani komunikovat, nesmíte se plazit. V každém okamžiku na tebe čeká smrt a je jen otázkou jestli zemřeš za 5 nebo za 10 sekund. A až zemřeš, tak si to vzápětí můžeš zopakovat – opět na vlastní kůži. A nejen o tomto je román Šílený měsíc.
Algis Budrys – Šílený měsíc
Představ si, že nesmíš zdvihnout ruku. Nebo pokleknout na koleno a ohlédnout se. Ani se nemůžeš vrátit a nesmíš ani komunikovat, nesmíte se plazit. V každém okamžiku na tebe čeká smrt a je jen otázkou jestli zemřeš za 5 nebo za 10 sekund. A až zemřeš, tak si to vzápětí můžeš zopakovat – opět na vlastní kůži. A nejen o tomto je román Šílený měsíc.

Píše se rok 1959. Na Měsíci je nalezen pozůstatek mimozemské civilizace - labyrint. Během průzkumu labyrintu však zemře každý, kdo do něj vstoupí. Smysl tohoto zařízení, jeho podstatu a účel se snaží vyzkoumat skupina vědců. Jediným způsobem, jak dostat dostatečné množství lidí a techniky na Měsíc, je vynález doktora Hawkse – teleportační zařízení. Jeho pomocí jsou na měsíc dopravováni lidé, kteří se starají o chod a bezpečnost výzkumu, vojáci a také průzkumníci, jenž mají na starost průzkum objektu. Jedním za zásadních problémů při průzkumu labyrintu je skutečnost, že objekt umožňuje pouze minimální komunikaci směrem ven z objektu. Labyrint blokuje jakoukoli srozumitelnou verbální komunikaci a při pokusu o nonverbální komunikaci průzkumník většinou vzápětí umírá.

Součástí přístroje pro transport osob na Měsíc je také zařízení na zhotovování kopií transportovaných osob, takže jeden člověk (první kopie) se skutečně přemístí na měsíc a druhý člověk – identická druhá kopie - zůstává na Zemi. Druhotným efektem této výroby dvojníků je krátkodobá telepatie. Dvojník na Zemi plně vnímá pocity, vjemy a zážitky své kopie na Měsíci. Tento efekt však působí pouze dočasně a tak po krátkém čase si získávají oba individualitu a nezávislé myšlení. Právě tohoto dočasného efektu vědci využívají při průzkumu onoho neznámého objektu. Průzkumník na zemi ví, co přesně dělá on (jeho dvojník) na Měsíci, avšak velký problém se nachází na konci existence skutečného průzkumníka labyrintu. Člověk na Zemi smrt dvojníka na Měsíci vnímá stejně intenzivně jako kdyby umíral on sám.

Ani nejodolnější a nejinteligentnější jedinci nejsou schopni se vyrovnat s prožitou smrtí. Proto je třeba najít vhodný objekt – průzkumníka – který po prožitém traumatu nezešílí. Doktor Hawks začne hledat člověka, který má poněkud jiné přání nežli všichni předchozí průzkumníci - člověka, který touží zemřít. Takového člověka se za pomoci výkonného personálního ředitele firmy, pana Conningtona, podaří nalézti. Je jím indián Al Barker, bývalý voják a dobrodruh. Tento sportovec a specialista na zbraně jako si jako jediný dokáže zachovat zdravý rozum po prožití své smrti. Ovšem ani tento jedinec se pozdějším psychickým problémům neubrání.

Autor ve svém románu velice dobře využívá výše uvedeného rámce a nejenže rozkrývá před čtenářem dobrý příběh, ale také velice skutečně dokáže vykreslit jednotlivé postavy a postupně v ději odkrývá jejich kladné a záporné stránky. Stejně tak jednotlivé situace dobře slouží k odkrytí strachů, problémů a frustrací lidí. Jejich konání, drobné detaily, myšlenky, jednotlivé pocity a postřehy, hnutí mysli, pohledu a popisy mimiky – to jsou jedny z hlavních rysů tohoto románu. Místy kniha působí dojmem, že si autor vypůjčil Chandlerův styl detektivek. Díky této drobnokresbě si čtenář může vychutnat každý odstavec. Přesto tato pečlivost nebrzdí děj a nemáte dojem, že se pouze prodíráte pocity jednotlivých postav.

V knize se také velice dobře využívá možnosti nastínění etického rozměru takového výzkumu. Osamělost jednotlivých dvojníků na Měsíci, jejichž životy na zemi žijí jejich originály – toto je například jeden z netušených problémů takovýchto experimentů.

Psychologický rozměr románu a také jeho až detailní pitvání motivů dává knize onen zvláštní nádech skutečnosti – kdy máte pocit, že osoby jsou skutečné a že dění je zcela reálné.

Určitým způsobem se také pootevřený konec podílí na dobrém dojmu z celé knihy.

Zajímavé na této knize je, že zprvu šlo pouze o delší povídku, kterou autor rozšířil a rozpracoval na celý román. Povídka vyšla minulý rok v sci-fi měsíčníku Ikarie. Ve stejném období vyšla tato kniha, kterou najdete v knihkupectvích jako dotisk. Díky tomu bylo možné porovnat nejen pojetí knihy a povídky (povídka měla samozřejmě větší spád), ale také různé překlady. Nicméně díky nakladatelství Albatros je kniha Šílený měsíc na pultech za docela přijatelnou cenu.

Pokud se Vám tato kniha nedostala do ruky – doporučuji navštívit nejbližší knihkupectví se sci-fi literaturou.

Autor: Algis Budrys
Název: Šílený měsíc
Vydavatel: Nakladatelství Albatros
Počet stran: 195
Cena: 125 Kč

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

7.  9.  2020 | | 14 N/A
Mafia je zpět a vypadá skvěle. Hra dostala vylepšenou grafiku i příběh

Mafia je zpět a vypadá skvěle. Hra dostala vylepše…

Legendární Mafia se vrací ve svém remaku, ale není to jen nový vizuál, co hra přinese. Vlastně působí úplně jinak, než jako ta hra, kterou jsme hráli před lety.

3.  9.  2020 | | 47 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: výběr toho nejlepšího na PS4 a Division zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: výběr toho nejlepšího …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

5.  9.  2020 |