Alone In The Dark IV - kultovní záležitost

Původní zakladatel žánru hororové adventury je zpět. Dnes na místech nejlepších her tohoto žánru spolehlivě trůní Resident Evil spolu s Parasite Eve. Zítra? Zítra údajně tyto hry smeknou před novým králem, který se po letech vrací z propadliště času. PSOne se třeba ještě dočká pořádného hitu.
Alone In The Dark IV - kultovní záležitost
Ani nevím, jak je to dlouho, co se poprvé objevil Alone In The Dark. Pět, šest let? Ještě víc? Vzpomínáte, jak jste pátrali po místnostech a bojovali s piráty? Na Playstation se první dva díly objevily, ale netrvalo dlouho a Resident Evil je zašlapal do země. Pro ty, co by si náhodou nepamatovali prostředí, ve kterém se první díly odehrávaly, v rychlosti popíšu. Většina dění se odehrává na Shadow Island, v blízkém okolí staré vily, která je plná monster, přízraků, bestií, krvelačných vrahů a všeho, co by většina z nás nechtěla potkat. Čtvrtý díl je opět klasická strašidelná lovercraftovská povídka. Hlavní hrdina Ed Carnby, detektiv paranormálních úkazů (ovšem značně odlišných od těch Mulderových), je na stopě vraždy své přítelkyně. Nešťastnice; pátrala na nechvalně známém Shadow Islandu po třech kamenech kouzelné moci (ach, jak originální). Zajímavější je, že AITD4 nabízí dva, prý dost odlišné, scénáře. Jednak v roli detektiva Carnbyho a pak také v roli archeoložky Aline Cedrac, která pátrá po kouzelných kamenech, stejně jako její předchůdkyně. Jak bylo zvykem u starých Alone In The Dark, i v těchto dílech si budete spíš lámat hlavu nad řešením hádanek, puzzlů a problémů, než bezhlavě střílet. Nicméně autoři slibují kompromis, který nás udrží napjaté až do konce.

Alone In The Dark IVAlone In The Dark IV

Alone In The Dark IVAlone In The Dark IV

Vzhled AITD je s odstupem několika let na mnohem vyšší úrovni. Archaická vektorová grafika je již ta tam. Postavy jsou polygonové a pokud jde o jiné systémy, než PSone, tak velice zdařile. Obecně pokud jde grafiku, tak ten, kdo viděl obrázky z verze pro PC a DreamCast, asi u vytržení zrovna nebude. Postavy jsou hrubší, rozlišení nízké a světelné efekty jsou sice hezky barevné, ale jsou dvourozměrné. Naopak renderované prostředí (to PSOne vždycky uměl; viz RE, Final Fantasy) je pohádkově strašidelné a záběry postav bloumajících s pochodní ve tmě dávají znát, že o atmosféru u čtvrtého Alone In The Dark nebude nouze. Stačí se podívat na obrázek z ponurého lesa. Stromy vypadají jako by už už chtěly hrdinu chytit a zpřelámat mu kosti nebo ho zneškodnit kdo ví jakým způsobem. Nahrají-li k dílu Darkworks (příznačné jméno pro programátorský tým AITD) pořádně temný soundtrack, bude všechno v mrazivě hrozném nádechu číhající smrti. Jestli sliby dojdou naplnění, bude mít ohraný Resident Evil pořádnou konkurenci. Naneštěstí autoři se chlubí přítomností těžkých zbraní jako raketomet, plamenomet a těžký kulomet. Já nevím jak vy, ale mě se tyto zbraně do temného světa 19. stol a soukromého detektiva/archeoložky prostě nehodí. Působí DIVNĚ. Na druhou stranu věřím, že se najdou takoví, kterým těžký arzenál bude vyhovovat.

Z reportáží, které jsem vyčetl na Internetu, jsem pochytil, že zatím nedokončenému stádiu vývoje hry chybí momenty překvapení a úleků. To by byla pro perfektně vypadající hororovou hru velká rána. Protože o čem by byla, že? Hra by se v Evropě měla objevit někdy v květnu 2001.

Alone In The Dark IVAlone In The Dark IV

Alone In The Dark IVAlone In The Dark IV

Alone In The Dark IVAlone In The Dark IV

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A