Alpha go! - Tango down! - Waiting for orders! - ...

Tom Clancy's Rainbow Six: Covert OPS ESSENTIALS je plný název dalšího pokračování strategických akcí od Red Stormu. Nejde o zcela novou hru, ale jedná se o mission pack k Roque Spear. Rozdíly mezi prvním rozšířením Urban Operations a Covert Ops (CO) jsou na první pohled dva: ke hraní CO nepotřebujete mít nainstalován Roque Spear a CO se roztáhly na celá dvě CD. Na druhý pohled zjistíte rozdílů mnohem víc.
Alpha go! - Tango down! - Waiting for orders! - ...
Pro neznalé Rainbow Six si provedeme malé shrnutí, ti znalí mohou s klidným svědomím následující dva odstavce přeskočit. Tom Clancy je pojmem mezi autory bestselerů. Jeho mistrovské umění zasadit do skutečnosti perfektně propracovaný smyšlený děj dokáže s každou další knihou uchvátit srdce tisíců čtenářů. Mnoho z jeho knih bylo zfilmováno a hlavní role obsadili světoznámí herci (Hon na ponorku, Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí, Z rozkazu prezidenta). Tom je označován právem za jednoho z největších znalců výzbroje armád NATO, což pozná každý při četbě jeho románů. Po pokoření knižního trhu se rozhodl zapojit se do rozvíjejícího se trhu s počítačovou zábavou a založil společnost Red Storm Entertainment. Bohužel společnost vydala více propadáků než kvalitních her, ale těch několik málo se nadlouho zapsalo do paměti hráčů.

Jedním z nejúspěšnějších titulů byla strategická akce Rainbow Six. Speciální nadnárodní komando mělo za úkol bojovat se světovým terorismem. Před samotnou akcí jste se museli prokousat opravdu rozsáhlým briefingem, výběrem členů komanda (k mému úžasu jsem mohl vybírat i mezi hrdiny z jeho knih), volbou výzbroje a podrobným naplánováním akce formou waypointů. Nebyl jsem nadšen z dlouhé doby, kterou zabralo nahrávání, zastaralého enginu, ani z častého "zasekávání" členů komanda o objekty, ale všechny nedostatky mi plně vynahradila skvělá atmosféra. Po skončení každé akce jsem zjistil, že mi srdce buší rychlostí rotačního kulometu a jsem zpocený jako řidič, který právě čirou náhodou těsně minul náklaďák. Tak napjatý jsem nebyl ani u Aliens vs. Predator (tak to lžu, protože u AvP jsem se málem…). K Rainbow Six se občas vrátím i dnes a znovu si projdu skvěle připravené mise.

Rogue Spear: Covert Ops EssentialsRogue Spear: Covert Ops Essentials

Covert Ops je unikátním kouskem na pomezí encyklopedie a hry. Zvláštností je, že každé CD je vyrobeno jinou společností a Red Storm je pouhým distributorem. Na prvním CD naleznete torzo Roque Spear plus devět nových misí pro začátečníky a veterány. Tyto mise vytvořila společnost Zombie Interactive známá akční hrou Spec Ops, která měla kromě zajímavého motivu a hratelnosti kvalitně ztvárněné mise. Doposud jsou známy prostředí šesti misí: nemocnice, rumiště, parkoviště s obytnými přívěsy, obchod s potravinami, džungle a zasněžené výzkumné středisko. Je zde velký rozsah záběru, kdy se pohybujete v omezeném prostoru s maximálním využitím malých střelných zbraní, ale zároveň jiné mise se odehrávají v otevřeném prostoru, kde se dají perfektně využít ostřelovací pušky a útočné pušky. Bohužel engine Roque Spear nevynikal v kvalitě zobrazení, ačkoliv screenshoty nevypadají nejhůř. Je třeba, aby si designér s enginem hodně "pohrál" a pak budeme moci být spokojeni. Toto první CD rozhodně nebude tím pravým důvodem ke koupi, protože nedostanete žádné nové zbraně, žádné nové módy pro hru více hráčů ani jiná zvláštní vylepšení.

Rogue Spear: Covert Ops EssentialsRogue Spear: Covert Ops Essentials

Druhé CD zpracované firmou Magic Lantern je podle mě hlavním lákadlem pro všecny "žrouty" informací o speciálních jednotkách (počítám se mezi ně). Již v Rainbow Six se dalo nalézt spousta informací o taktice a výbavě, ale stále to nebylo to pravé. Nastává vítaná změna, protože na druhém CD jsou informace o tajných operacích proti teroristům v letech 1970 - současnost. Najdete zde dokumenty, rozhovory, popisy výzbroje a výstroje elitních jednotek a mnoho dalších informací. Začínáte jako nový člen jednotky Rainbow a musíte projít hromadami dokumentů a taktickým výcvikem vycházejícím ze skutečných akcí komand. Na počátku jste seznámeni s určitým tématickým celkem, například jedním z nich je výstroj. K tématu je vám poskytnuto mnoho informací v podobě tištěného textu, fotek a filmů. Proberete se kompletní výbavou člena komanda od ponožek až po jídlo. Ke všem částem výbavy se vám dostane vysvětlení, k čemu se používá a kým je vyráběna.

Dalším a nejvděčnějším tématem je výzbroj, kterou budete moci prozkoumat do poslední pružinky. Dostane se vám informací o pistoli M1911 ráže .45, která je používaná pro boj v uzavřeném prostoru (CQB Close - Quarters Battle) členy námořní pěchoty i SEALy. Samozřejmě se podíváte na H&K MP5 i na modifikace automatické pušky M16 a dojde určitě i na moji oblíbenou sniperku M82A1A Barrett. Neméně zajímavé budou informace z tématu o taktice, protože kromě fotografií, nákresů a psaných dokumentů zde budou zastoupena video interview s lidmi, kteří k tomu mohou něco povědět. Jeden z rozhovorů se bude odehrávat v kanceláři jednoho nejmenovaného důstojníka jedné nejmenované speciální jednotky. Všichni samozřejmě vědí, že nejmenovaný důstojník sedící ve své kanceláři v Pentagonu je členem superelitní a supertajné jednotky Delta Force. V rozhovoru se důstojník zabývá úkoly, které by Delta Force plnila, pokud by čistě hypoteticky existovala. Věřím, že již jen tento rozhovor je pro potencionálního člena jednotky důležitý, ale naštěstí nezůstane pouze u jednoho. Jsou zde i útržky rozhovorů Toma Clancyho s muži a ženami, kteří mají o tématu užitečné znalosti.

Rogue Spear: Covert Ops EssentialsRogue Spear: Covert Ops Essentials

Již jen pročtení CD vám zabere mnoho času, protože je na něm obsaženo 250.000 slov společně s desítkami fotografií a filmů. Obrovským omezením je ovšem přítomnost textu v anglickém jazyce, což mnoho lidí nepochybně odradí. Po prozkoumání každého tématu se dostanete k testům, po jejichž absolvování se vám zvedne osobní hodnocení. Kromě informací obsahuje multimediální CD taktický výcvik vycházející ze skutečných akcí, rozpoznávání fotografií a řešení taktických hádanek. Poprvé se série Rainbow Six bude zabývat i interaktivním vyjednáváním s teroristy a až po případném neúspěchu je do akce poslán útočný tým Rainbow. Uvidíme, jak se tento záměr podaří.

Pokud se rozhodnete koupit si Covert Ops, mohu ho vřele doporučit. CO se bude prodávat za nižší cenu než původní Roque Spear, což je vzhledem k vyšší užitné hodnotě velice dobré. Ke Covert Ops nebude dodáván editor misí, ale bude na ně použitelný ten z předchozích Urban Operations. Již 29. srpna se pro Tom Clancy's Rainbow Six: Covert OPS ESSENTIALS můžeme nahrnout do obchodů.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
To nejlepší z herní výstavy E3 2018: nové hity a budoucnost videoher

To nejlepší z herní výstavy E3 2018: n…

Největší světová multimediální výstava E3 je u konce a nám nezbývá, než se podívat na zoubek budoucnosti videoher.

18.  6.  2018 |