AMD plánuje, Intel raději mlčí

Boje mezi těmito největšími výrobci procesorů zuří již od samého vzniku obou firem. Vzájemné napadání, tlak přes média a nevybíravá slova na adresu druhé strany jen potvrzují, že konkurence v tomto odvětví je opravdu velká.
AMD plánuje, Intel raději mlčí
Boje mezi těmito největšími výrobci procesorů zuří již od samého vzniku obou firem. Vzájemné napadání, tlak přes média a nevybíravá slova na adresu druhé strany jen potvrzují, že konkurence v tomto odvětví je opravdu velká.

Athlon 4 – jde jen o marketingový tah AMD?
Velmi nečekaně se zachovala firma AMD, když oznámila, že nástupce poslední řady procesorů Athlon opět ponese stejné jméno, pouze s přídavkem 4. Jedná se především o dobře promyšlený marketingový tah, jelikož jak je známo, nástupce Pentia 3 nese náze Pentium 4. Tím se Athlon v podvědomí zákazníků posune na stejnou úroveň a může tak dosáhnout lepších úspěchů, než kdyby zákazník ve skrytu duše nebyl informován, jaký procesor kupuje.

Samotný procesor bude samozřejmě značně inovován. První proklamovanou změnou oproti původnímu Athlonu bude především zmenšení tepelné zátěže o 20 procent. To je velmi dobrá zpráva pro overclockery, neboť čím méně se procesor hřeje, tím větší existuje naděje na úspěšnější přetaktování. Samotné AMD očekává, že tato verze Athlona se bude kamarádit až s frekvencí kolem 1,6GHz, případně trošku vyšší. Snížení tepelné zátěže dosáhli v laboratořích především díky novému způsobu rozmístění tranzistorů a také díky nižší voltáži.

Další vylepšení můžeme spatřit v rozšíření a zkvalitnění práce s interní pamětí L1 a L2 cache. Jedná se o to, že data, která jsou načtena do paměti L1 se již nemusí načítat do L2 cache, čímž se defakto celková velikost cache zvětšuje. Zároveň se zvyšuje i počet záznamů. Které mohou být v paměti L1 uloženy a to sice z původních 32 na 40.

Změnou k lepšímu je i přidání plné podpory instrukční sady funkcí SSE. Předchozí Athlon podporoval pouze část těchto funkcí. Tento krok AMD je směrem kupředu, protože programy podporují spíše SSE než 3Dnow! technologii. Podotýkám, že Intel je ve využívání funkcí SSE poněkud dále. Jejich nejnovější model Pentium 4 podporuje již SSE2.

Jednou z méně zajímavých, přesto však velice podstatných novinek, je i přítomnost teplotního čidla. To hlídá aktuální teplotu procesoru a zabraňuje tak možností procesor přiškvařit. Přesto však ve výsledku spálení procesoru musí zabránit vypnutím deska, neboť čidlo informace pouze předává. Nejvyšší dovolená teplota byla stanovena na 95°C.

Intel skrytě mlčí
Ty tam jsou informace o nových procesorech firmy INTEL. Podle neoficiálních informací se Intel do konce roku nechystá do žádných převratných změn a dokonce neplánuje uvedení žádného z nových rychlíků. Všeobecně je známo, že Intel v poslední době pomalinku usíná a stále častěji se hovoří o tom, že AMDčko mu prostě a jasně vyrazilo dech. Celerony zvyšují svoji rychlost již jen minimálně a Pentium 4 na svoje rapidnější rozšíření určitě bude ještě chvíli čekat. Údajně bychom se však v druhé polovině roku mohli dočkat Pentia 4 na neuvěřitelné frekvenci 2GHz.

Současná situace tedy Intelu příliš radosti nedělá a je tedy zřejmé, že se soustředí na boje blízké budoucnosti. A také se dá očekávat, že po předchozích negativních zkušenostech s ohlašováním nových typů procesorů bude vše hezky déle držet pod pokličkou a do žádných tahanic přes noviny a jiná média se pouštět nehodlá.

Přesto však jedna zajímavost z laboratoří Intel vyšla. Vědci, kteří pracují na vývoji nových křemíkových tranzistorů potvrdili, že se jim podařilo vyvinout nejrychlejší tranďáky na světě. Jsou velké pouze 20nm (nanometrů) a v budoucnu budou používány pro vývoj superrychlých procesorů – dle předběžných předpokladů až 20GHz. Zajímavé také je, že tyto zkušební vzorky mikrotranzistorů byly vyrobeny za použití stejných materiálů, jež se používají dnes. Výzkumem také Intel potvrdil pravdivost Mooreova zákona, tři generace by tedy ještě mohl platit.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

12.  4.  2018 | | 22 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Kde se vyvíjí ArmA: Podívejte se, jak to vypadá v Bohemia Interactive

Kde se vyvíjí ArmA: Podívejte se, jak …

V Bohemia Interactive pracují na nových hrách, ale také na technologiích, které bodu připravované hry využívat. A nejsou to jen technologie ryze softwarové, vytvořili si tu třeba i vlastní zařízení na fotogrammetrii.

4.  4.  2018 | | 1 N/A