AMD plánuje, Intel raději mlčí

Boje mezi těmito největšími výrobci procesorů zuří již od samého vzniku obou firem. Vzájemné napadání, tlak přes média a nevybíravá slova na adresu druhé strany jen potvrzují, že konkurence v tomto odvětví je opravdu velká.
AMD plánuje, Intel raději mlčí
Boje mezi těmito největšími výrobci procesorů zuří již od samého vzniku obou firem. Vzájemné napadání, tlak přes média a nevybíravá slova na adresu druhé strany jen potvrzují, že konkurence v tomto odvětví je opravdu velká.

Athlon 4 – jde jen o marketingový tah AMD?
Velmi nečekaně se zachovala firma AMD, když oznámila, že nástupce poslední řady procesorů Athlon opět ponese stejné jméno, pouze s přídavkem 4. Jedná se především o dobře promyšlený marketingový tah, jelikož jak je známo, nástupce Pentia 3 nese náze Pentium 4. Tím se Athlon v podvědomí zákazníků posune na stejnou úroveň a může tak dosáhnout lepších úspěchů, než kdyby zákazník ve skrytu duše nebyl informován, jaký procesor kupuje.

Samotný procesor bude samozřejmě značně inovován. První proklamovanou změnou oproti původnímu Athlonu bude především zmenšení tepelné zátěže o 20 procent. To je velmi dobrá zpráva pro overclockery, neboť čím méně se procesor hřeje, tím větší existuje naděje na úspěšnější přetaktování. Samotné AMD očekává, že tato verze Athlona se bude kamarádit až s frekvencí kolem 1,6GHz, případně trošku vyšší. Snížení tepelné zátěže dosáhli v laboratořích především díky novému způsobu rozmístění tranzistorů a také díky nižší voltáži.

Další vylepšení můžeme spatřit v rozšíření a zkvalitnění práce s interní pamětí L1 a L2 cache. Jedná se o to, že data, která jsou načtena do paměti L1 se již nemusí načítat do L2 cache, čímž se defakto celková velikost cache zvětšuje. Zároveň se zvyšuje i počet záznamů. Které mohou být v paměti L1 uloženy a to sice z původních 32 na 40.

Změnou k lepšímu je i přidání plné podpory instrukční sady funkcí SSE. Předchozí Athlon podporoval pouze část těchto funkcí. Tento krok AMD je směrem kupředu, protože programy podporují spíše SSE než 3Dnow! technologii. Podotýkám, že Intel je ve využívání funkcí SSE poněkud dále. Jejich nejnovější model Pentium 4 podporuje již SSE2.

Jednou z méně zajímavých, přesto však velice podstatných novinek, je i přítomnost teplotního čidla. To hlídá aktuální teplotu procesoru a zabraňuje tak možností procesor přiškvařit. Přesto však ve výsledku spálení procesoru musí zabránit vypnutím deska, neboť čidlo informace pouze předává. Nejvyšší dovolená teplota byla stanovena na 95°C.

Intel skrytě mlčí
Ty tam jsou informace o nových procesorech firmy INTEL. Podle neoficiálních informací se Intel do konce roku nechystá do žádných převratných změn a dokonce neplánuje uvedení žádného z nových rychlíků. Všeobecně je známo, že Intel v poslední době pomalinku usíná a stále častěji se hovoří o tom, že AMDčko mu prostě a jasně vyrazilo dech. Celerony zvyšují svoji rychlost již jen minimálně a Pentium 4 na svoje rapidnější rozšíření určitě bude ještě chvíli čekat. Údajně bychom se však v druhé polovině roku mohli dočkat Pentia 4 na neuvěřitelné frekvenci 2GHz.

Současná situace tedy Intelu příliš radosti nedělá a je tedy zřejmé, že se soustředí na boje blízké budoucnosti. A také se dá očekávat, že po předchozích negativních zkušenostech s ohlašováním nových typů procesorů bude vše hezky déle držet pod pokličkou a do žádných tahanic přes noviny a jiná média se pouštět nehodlá.

Přesto však jedna zajímavost z laboratoří Intel vyšla. Vědci, kteří pracují na vývoji nových křemíkových tranzistorů potvrdili, že se jim podařilo vyvinout nejrychlejší tranďáky na světě. Jsou velké pouze 20nm (nanometrů) a v budoucnu budou používány pro vývoj superrychlých procesorů – dle předběžných předpokladů až 20GHz. Zajímavé také je, že tyto zkušební vzorky mikrotranzistorů byly vyrobeny za použití stejných materiálů, jež se používají dnes. Výzkumem také Intel potvrdil pravdivost Mooreova zákona, tři generace by tedy ještě mohl platit.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 7 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A