Analýza: Které hry kupujeme, kdo vydělává?

vytisknout velikost písma
Zajímavá vás, který z trojlístku hitů Call of Duty 4, Halo 3 a Guitar Hero III byl nejprodávanější? Která z konzolí se může pochlubit největším množstvím exkluzivních titulů a která byla rájem příjmů chtivých vydavatelů? V článku najdete také 100 nejprodávanějších her loňského roku včetně číselného odhadu jejich prodejnosti.
Analýza: Které hry kupujeme, kdo vydělává?
Seznam kapitol
  1. Analýza: Které hry kupujeme, kdo vydělává?
  2. Analýza: Nejprodávanější hry roku 2007

Loňský rok byl při pohledu na čísla a statistiky tím nejlepším, co herní průmysl zažil. Všichni shodně hráli Call of Duty IV, propadli kouzlu Guitar Hero III, obdivovali Bioshock a mnohé další hry. Dnes prezentovaná analýza přesto překvapí množstvím dat, které z číselného hodnocení na konci recenze nevyčtete. Co se líbí vám nebo i nám, se totiž nemusí líbit spotřebitelům ve zbylých částech Evropy a v USA, odkud pocházejí následující data.

Na které otázky mimo jiné odpoví tato analýza:

  • Který z vydavatelů protlačil nejvíce her mezi 100 nejprodávanějších titulů?
  • Herní konzole mohou žít i umírat s exkluzivními hrami: která z novogeneračních platforem se může pochlubit největším počtem exkluzivních zástupců?
  • Chystáte se koupit konzoli? Naše statistiky vám napoví, na které z nich si zahrajete nejvíce úspěšných her
  • Jak je to s poměrem nejprodávanějších her a žánrů? Vládnou licencované tituly? Jak vysoko vystoupal stále populárnější žánr hudebních her?
  • Jak se liší evropské preference od těch amerických?

Poznámka: Slovní komentář jednotlivých kategorií doplňujeme také o grafy, které shodně s informacemi z toho článku pocházejí ze serveru Next-Gen.biz. Převzaté grafy jsou doplněny o český komentář. Současná analýza nezahrnuje prodeje počítačových, ale pouze konzolových titulů pro domácí konzole i handheldy.

Electronic Arts vedou v prodejích i počtech titulů

Překvapuje vás to? Nemělo by. Electronic Arts nejenže si pro sebe uzurpovali pozici nejúspěšnějšího vydavatele podle počtu her zastoupených v první stovce nejprodávanějších titulů, ale zároveň porážejí konkurenci rozdílem třídy. Zatímco hry od EA zaujaly celkem 23 pozic, druhé Nintendo si připsalo pouze 12 míst. Bronzová příčka patří Activisionu s 10 hrami. Zajímavý je pohled na souboj Sony a Microsoftu, který prokazuje silnou pozici Sony a jím vlastněných vývojářských studií. Japonský výrobce je zastoupen 6 tituly, zatímco Microsoft pouze třemi.

  

Situace se ale mění při pohledu na celkový počet prodaných kusů her. Přestože je Microsoft zastoupen pouze třemi tituly, v tomto žebříčku mu patří hned čtvrté místo za dominantním trojlístkem EA, Activision a Nintendo, daleko před Sony, které dosahuje na zhruba poloviční hodnoty. Za úspěchem Microsoftu se pochopitelně ukrývá silné postavení Halo 3, jehož se prodalo okolo osmi milionů, ale také Forzy 2 a Mass Effect, kterým patří v žebříčku nejprodávanějších her 20., respektive 34. místo.

 


Deset nejúspěšnějších vydavatelů podle počtu prodaných kopií her (v miliónech).

Pokud se podíváme na vrchol žebříčku, jednoznačně mu vládne EA s téměř 40 miliony prodaných kopií her. Celkově dobrou formu potvrzuje i Activision s 29,2 miliony kusů. Statistiky zároveň dokazují obrovský rozestup mezi vydavatelskou špičkou a společnostmi, jimž se daří výrazněji zabodovat formou jednoho či dvou titulů do roka, zatímco zbytek jejich produkce je zřetelně cílen na užší cílovou skupinu (Ubisoft). V první desítce vydavatelů se i přesto najdou překvapení typu Segy, která za své deváté místo vděčí jen obrovskému úspěchu Mario & Sonic at the Olympic Games.

Kdo je exkluzivní?

Exkluzivita sem, exkluzivita tam. Ohání se jí média, ohání se jí i fanoušci jednotlivých konzolí, ale je v konečném důsledku natolik zásadní? Přesné počty exkluzivních titulů v první stovce jsou nejen překvapující, ale zasluhují si i další rozbor. První dvě místa okupují platformy Wii a NDS. Nintendo je dlouhodobě známo vlastní podporou svých produktů (vzpomeňme na GameCube, který nikdy nebyl výdělečným rájem pro jiné firmy než samotného japonského výrobce a pár spřízněných duší). Jak se ale přesvědčíme v dalších žebříčcích, typicky Wii je na hrách od Nintenda závislé: a podpora third-party vývojářů není zdaleka ideální, nemluvě o nižší kvalitě her ve srovnání s tím, co je naservírováno majitelům konkurence.


Počet exkluzivních her pro jednotlivé platformy. Sčítá first-party tituly i hry od third-party firem.

Je to právě konkurenční PS3, kdo se může pochlubit vítězstvím v minisouboji s Microsoftem. V první stovce je zastoupena pěti exkluzivitami (Heavenly Sword, Uncharted: Drake`s Fortune, Motorstorm a Ratchet & Clank Future), zatímco Microsoft jen třemi (již zmíněné Mass Effect, Forza Motorsport 2 a Halo 3). Sluší se připomenout, že hry vydané shodně pro Xbox 360 a PC se do celkového počtu nezapočítávají: s jejich zanesením by Microsoft japonského konkurenta přeskočil.


Celková prodejnost exkluzivních her v milionech kopií.

Paradoxně se mu to ale podařilo na frontě prodejů. Microsoft zůstává zřetelně úspěšnější ve způsobu, jakým vzbudí zájem majitelů Xboxu o exkluzivní hry, když jím produkované tituly trojnásobně překonávají počiny pro PS3 (her pro PS3 se prodalo 3,5 miliony kopií, těch pro Xboxu 360 přes 11 milionů). Na čele ale neohroženě stojí Wii a NDS (pouze si prohodily pořadí), jejich náskok před Xbox 360 se nicméně významně snížil. To částečně ospravedlňuje chvástačnou náladu v Microsoftu, který svojí platformu označuje za ráj vývojářů a vydavatelů: hry pro Xbox 360 se skutečně prodávají jako houby po dešti.

Netradiční pozici v žebříčku zaujímá PS2 se čtyřmi exkluzivními hrami, z nich celkem tři jsou dílem third-party vývojářů.

Která konzole nabízí nejvíce kvalitních her?

Dost možná nejvyrovnanější graf předkládá jasný, přesto těsný výsledek: Xbox 360 vítězí. Konzole od Microsoftu stojí na vrcholu žebříčku priorit, co se publikování vyvíjené hry týče: dokládá to i nízký počet exkluzivit, po jehož odečtení zjistíme, že přesně 51 ze sta nejprodávanějších her loňského roku si vybralo za cíl (také) Xbox 360. U Wii jde "pouze" o 40 her, u PS3 o 39 titulů. Xbox 360 se může pyšnit také TOP postavením při porovnání úspěšnosti multiplatformních her pro jednotlivé platformy: ve více než polovině případů je právě verze pro Xbox 360 tou nejprodávanější.


Počet her z první stovky nejprodávanějších, které jste si mohli zahrát na jednotlivých platformách.

Které žánry vedou v popularitě?

Máte rádi strategie? Na konzolích jde o žánr, jehož úspěšnost je nízká, což do jisté míry ospravedlňuje chování Sony a Nintenda, kteří o zástupce tohoto žánru na svých konzolích nestojí: na rozdíl od Microsoftu, který zde spatřuje určitý potenciál (letošní rok plný strategických hitů pro Xbox 360 jistě napoví, na kolik správné jeho rozhodnutí bylo). Při pohledu na žebříček nepřekvapí ani vítězství licencovaných her: ty nejenže vedou co do svého počtu, ale také do prodaných kopií, které dosahují téměř 35 milionů.


Počet her jednotlivých žánrů, jež jsou zastoupeny v první stovce nejprodávanějších her.

Pořadí se nevyznačuje žádným překvapením: za zmínku stojí jen sílící vliv hudebních her i tzv. miniher, kam se řadí casual tituly a další podobné hříčky.

Jak se liší evropské chutě od amerických?

Preferujeme jiné hry než za oceánem? Bezpochyby. Následující graf nicméně prokazuje méně odlišností a poměrně vyrovnaný zájem o dominantní tituly na starém kontinentě i v USA. Pomineme-li extrémní případy jako Madden NFL 08 (americký fotbal v Evropě netáhne) nebo naopak PES 2008 či FIFA 08 (fotbalové hry jsou na vrcholu zejména díky prodejům ve Velké Británii), dokážeme z čísel vyvodit jen málo specifických trendů.


Porovnání prodejnosti 20. nejprodávanějších her loňského roku v USA a v Evropě.

Pro Evropu je typický dlouhodobý zájem o závodní a sportovní tituly, kterým se zde vede lépe než v USA. Z kategorie překvapení jsou výsledky The Simpsons Game (v Evropě silnější než v USA) a WWE SvR 2008 (stejný scénář), u kterých by laik očekával přesně opačné výsledky. Skeptický se zdá být přístup hráčů k hudebním hrám, když "prověřené" Guitar Hero III je více než 6x úspěšnější v USA než v Evropě. Že by právě to byl jeden ze skrytých důvodů vysoké ceny Rock Bandu v Evropě?

Zdroj: Next-Gen.biz

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pastvu pro oči

Nejnovější úprava dělá ze hry GTA 5 pa…

Grand Theft Auto 5 má za sebou již spoustu grafických modifikací. Ta nejnovější ale nastavuje novou laťku grafických orgií.

4.  8.  2017 | | 2 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
7 herních pecek, které vás dostanou svou atmosférou

7 herních pecek, které vás dostanou sv…

Některé hry vám dokážou proniknout pod kůži tak hluboko, že tam zůstanou navždy. Jaké kdysi oslnily nás?

5.  8.  2017 | | 15 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Nejnovější aktualizace pro Playstation 4 konečně přinese češtinu

Nejnovější aktualizace pro Playstation…

Sony chystá na svou konzoli PS4 zbrusu novou aktualizaci s pořadovým číslem 5.0 a ta přinese celou řadu novinek. Pro našince je tu ale podstatná hlavně ta jedna.

10.  8.  2017 |