Angry Birds Space – naštvaní a ve vesmíru (recenze)

Rovio dlouho s hrami experimentovali, než se jim podařil zásah do černého s Angry Birds. Trefili se i s pokračováním?

Těžko budete hledat hru, která by alespoň na několik herních hodin spojila hráče takřka všech herních zařízení. Fenoménu Angry Birds se to povedlo a vývojáři z finského studia Rovio se o to pokoušejí znovu s novým dílem, ve kterém se tentokráte octnete ve vesmíru.

Angry Birds Space 01.jpg

Vesmírný boj se zlými zelenými prasátky začne hezky pozvolna, takže i noví hráči rychle pochopí principy hry, a posléze se příjemně rozjede, aby mohl gradovat v opravdu těžce hardcore záležitost.

Základní myšlenka hry je opět prostá – vystřelovat rozličné ptáky prakem a likvidovat prasata

Základní myšlenka hry je opět prostá – vystřelovat rozličné ptáky prakem a likvidovat prasata. Nové herní prvky ovšem velmi brzy osvěží klasickou hratelnost, takže řeči o plnohodnotném pokračování (na rozdíl od Seasons, či Rio) jsou na místě. 

Angry Birds Space 02.jpg

Základní verze obsahuje celkem 60 levelů, které se rozprostírají na dvou mapách. Největší novinkou je samozřejmě samotné prostředí, které tvůrci dle mého názoru zvolili skvěle a do hraní přinesli opět nové zábavné kombinace sestřelování zelených prasátek. Stejně jako v opravdovém vesmíru, i v Angry Birds Space totiž funguje (a nefunguje) gravitace. Každá planetka má kolem sebe gravitační pole, díky kterému tak váš vystřelený útočný ptáček bude kolem planety kroužit. Pokud se dostane do volného vesmíru, může být přitažen jiným gravitačním polem sousedící planety, anebo bude vesmírem jen tak plachtit, až dopadne na nějaký předmět či nebohé prasátko. Jednoduché a logické, ale zároveň velmi zábavné.

Ptáčkové se museli vesmíru přizpůsobit, a tak prakticky všichni prošli pořádným faceliftem. Ze žlutého se teď stal fialový, který nejen že podniká kamikadze nálety, ale nově mu můžete určit přesný cíl, na který střemhlav dopadne. Nechybí ani klasičtí modří, kteří se „roztrojí“, vybuchující, nebo tradiční červení „úderníci“. Nově je tu také pták, který po nárazu přemění jakýkoliv objekt v  led. Ten potom ideálně rozbíjí modří ptáčkové. Variabilní plnění levelů se tak dostává na naprosto jinou úroveň a pro úspěšné dokončení jednotlivých puzzlů existují desítky různých kombinací. Je jen na vás, kterou si vyberete.

Vesmírné prostředí se snažili tvůrci využít opravdu maximálně, a tak vybuchující ptáčkové zde mají objekty spíše posunovat, než rozbíjet. Například po jeho vystřelení trefíte meteorit, ptáček vybouchne a tím odstrčí meteorit doprava, kde se ukrývá prasátko s kyslíkovou bublinou kolem sebe. Meteorit ji rozbije a prasátko je v pánu. Nebo za pomoci podobného nápadu detonujete ptáčka u meteoritu, který vysune zelené prasátko z gravitačního pole planety a také z prostoru, kde je kyslík a prasátko zamrzne a roztříští se. Takovýchto kombinací bych zde mohl vyjmenovat desítky a desítky, ale nechci vás okrádat o nové poznatky, takže se v tuto chvíli o herních možnostech zastavím. Právě nové nápady a herní prvky jsou úžasným motivátorem pro další hraní.

Angry Birds Space 03.jpg

Pokud byste se třeba zasekli na nějakém levelu, můžete využít speciálních Mighty Eagles. Ty získáte v průběhu hraní, avšak je jich jen velmi omezený počet. Za jednorázový poplatek dalších 20 Kč si jednoho můžete pořídit. Eagle vám umožní přeskočit co hodinu jeden level. Mighty Eagles také přinášejí novou možnost vrátit se do již projitých levelů a zničit všechno, co je na displeji, abyste získali maximální skóre.

Variabilní plnění levelů se tak dostává na naprosto jinou úroveň

Bohužel, právě Mighty Eagles jsou jasným konzumním krokem, který mě od autorů, jež jsou známí četným přidáváním obsahu zdarma, zklamal. Za necelých dvacet amerických dolarů si například můžete pořídit celých 980 Mighty Eagles, což vám prakticky na 100 % zajistí nejvyšší skóre u všech levelů. Soutěživost hráčů tak určitě utrpí nepříjemné rány, neboť na vrcholu žebříčků nebudou ti s nejlepšími schopnostmi, ale ti s Mighty Eagles.

Angry Birds Space 05.jpg

Zatímco na AppStore si hru můžete zakoupit za zhruba 20 Kč, na Google Play je Space zadarmo ve verzi s reklamou. Varianta bez reklam stojí stejně jako na Appstore. Příjemným bonusem pro majitele telefonů z rodiny Samsung Galaxy je potom bezplatně přidaná hardcore část nazvaná Danger Zone. Všichni ostatní si tuto mapu mohou stáhnout za dalších cca 20 Kč.

Angry Birds Space nejsou naprosto dokonalou hrou, hlavně nové finty na tahání peněž z kapes zákazníků znechutí, nicméně naštvaní ptáci dokáží chytnout a držet u displejů dlouhé hodiny. Nechybí stále líbivá kreslená grafika a hlavně skvělé logické hříčky, nově posunuté o krok dál díky hrátkám s gravitací. Pokud milujete předchozí díly, Space je jasnou povinností.

Dostupné pro: PC, iPhone, Android
Žánr: Logické | Logická fyzikální hra
Výrobce: Rovio Entertainment | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 22. března 2012
  • Vesmírné hrátky s gravitací
  • Noví, či upravení ptáčci
  • Stále skvělé grafické zpracování
  • Nesmírně návykové
  • Danger Zone a Mighty Eagles za extra peníze
Diskuze (16) Další článek: Blizzard pracuje na pátem datadisku pro WoW

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek