Anthropoid - první armádní herní klan na světě

Chcete studovat a přitom hrát? Pak vám pomůže Armáda České Republiky, která na Univerzitě obrany v Brně hraní týmových her podporuje. Dokonce založila Klubu hráčů bojových her a simulací, na jehož slavnostním započetí jsme byli. Zjistili jsme tak, že Armáda má velký světový primát v tomto směru.
Anthropoid - první armádní herní klan na světě

Mnohé armády světa podporují hraní počítačových her a používají je pro svou propagaci. Jen se podívejte na USA, kde armáda dokonce sama vydala multiplayerovou hru America’s Army Operations. A nebo v Koreji! Tam má hraní her takovou váhu, že hráči mají změněný režim při vykonávání povinné vojenské služby.

Snad nejdále to ale dotáhla právě naše republika, kde Armáda České Republiky přímo podporuje progaming. Výsledkem je Klub hráčů bojových her a simulací na Univerzitě Obrany v Brně, který byl slavnostně založen 31. 5. 2005. Česká Republika je tak první zemí světa, která má armádní progamingový klan. A protože je Doupě mediálním partnerem tohoto klubu, byli jsme na ceremonii pozváni.

  

Všechny pocty při vstupu * Ministr, ministryně a rektor * Ukázka virtuálního výhledu na bojiště

Celou iniciativu zastřešila Ministerstva obrany a informatiky, takže zatímco probíhal turnaj v Counter-Strike, na místo přijeli ministr obrany Karel Kühnl a ministryně informatiky Dana Bérová. Akce samotná se uskutečnila díky podpoře společnosti Progamers, která zajistila velkou část technického zázemí.

V okamžiku, kdy se již schylovalo k samotnému finále turnaje, dorazili očekávaní ministři a rektor university, generál František Vojkovský - a celá akce začala. Tedy ne, že bych chtěl nějak přehánět, ale v tom okamžiku jsem byl trochu nervózní. Přeci jen člověk z naší branže se s ministry nesetkává každý den; či spíše se s ministry nesetkává vůbec. Ale co, všechno je jednou poprvé...

  

Mi-24 Hind v celé své kráse * Povedeným zákrokem byl tank zničen * Týmy proti sobě při semifinále

Na úvod nám vojáci předvedli své školní Centrum simulačních a trenažérových technologií. Je to vlastně jedna místnost, ve které najdete několik počítačů, telefony a velké promítací plátno, a to všechno jako celek simuluje velitelské stanoviště. Při cvičení mají studenti k dispozici jak reálné mapy v počítačích, tak i výhled, který by ze svého stanoviště skutečně měli a na němž mohou sledovat průběh celé operace a ve výsledku vše připomíná Operaci Flashpoint - jen s tím rozdílem, že zde nevelíte jednotlivci, ale celým armádním oddílům. Systém umí nasimulovat prakticky jakýkoli zmapovaný terén a tak se třeba nedávno používal pro přípravu velitelů našich jednotek v Kosovu.

Poté kapitán (tedy podpraporčík) představil onen Klub hráčů bojových her a simulací, jeho cíle a hry, které hodlají hrát. Jejich hlavní scéna budou týmové hry, konkrétně se chtějí zaměřit na Counter-Strike a Operaci Flashpoint.

  

Sedm ran, sedm mrtvých - Desert Eagle * Plynulá herní komunikace při projevech * Oficiální udělení symbolického jména

Ministr obrany poté pronesl řeč, ve které označil progaming za sport, který je roven ostatním a ve kterém doufá, že naše armáda vynikne. Že by se klub postavil po bok takových sportovních velikánů, jakými jsou třeba Železný a Šebrle? I to je prý časem možné. Asi nejvtipnější bylo sledovat živou in-game komunikaci hráčů během tohoto projevu, kde padaly hlášky jako: „Ty jo, progaming, hmm.“

Na konci řeči získal konečně klub nějaké kratší a údernější jméno. Na počest slavné diverzní akce parašutistů Gabčíka a Kubiše, jejímž cílem byl atentát na říšského protektora Heydricha v roce 1942, byl klubu udělen symbolický název Anthropoid.

  

Přípravy na de_aztec * Pan ministr sleduje ministryni z kaluže krve * Koordinovaný rush na ministryni

Členové pak uvolnili dvojici svých počítačů pro paní ministryni a pana ministra, kteří měli možnost vyzkoušet si mapu de_aztec proti sobě. Paní ministryně se rychle sžila s ovládáním a s drobnou pomocí se jí podařilo „na béčku“ ukousat pana ministra Glockem. Ten jí to však oplatil hned v příští hře, kdy předvedl se spoluhráčem ukázkový rush „na áčku“. Pokladiště B však viditelně vyhovovalo paní ministryni natolik, že ve třetí hře nejen položila, ale i ubránila bombu. Vše nakonec skončilo remízou 2:2.

Oba vládní účastníci poté přiznali, že doma hry moc nehrají - většinou tuto pozici nahrazují jejich potomkové - a na následující tiskové konferenci se pan ministr zmínil, že už chápe, proč mohou být lidé na hrách závislí a že musí se syna zeptat, zda má Counter-Strike doma. Ani jeden z účastníků nebral herní zastřelení jako nějakou reálnou hrozbu a oba důsledně odlišovali hru od reality.

  

Ministr obrany v útoku * Členové klubu sledují vládní akci * Zleva: Tiskový mluvčí, zástupce společnosti Progamers, ministryně informatiky, ministr obrany, rektor Univerzity obrany a předseda Anthropoidu

Na tiskové konferenci a v následných rozhovorech jsme zjistili, kdo že všechno klub Anthropoid podporuje. Kromě Univerzity Obrany, která dává hráčům zázemí a pomáhá s organizací různých akcí, je to i společnost Progamers, která se stará o technické zajištění turnajů a serverů. Studenti Univerzity Obrany sice hrají jen ve svém volném čase, ale není vyloučeno, že jednou budou hrát i v rámci studia. Zatím se však podle všech vyjádření jedná o hudbu budoucnosti, stejně jako nějaká návaznost klanu po ukončení studia.

Vítězové turnaje - hráči Mula, Matio, Keny, Ultrakotelník a Restart - jsou totiž v pátém ročníku, takže jejich kariéra v klanu brzy skončí. Jejich místa však jistě obsadí další, mladší studenti, takže můžeme třeba na Invexu očekávat zajímavou podívanou v podání uniformovaných členů klanu Anthropoid.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily