AO Tennis 2: vítězný tiebreak | Recenze

Nejnovější návrat na kurty přináší nedokonalý, ale přesto zábavný zážitek z dění na kurtu a o něco méně zábavný z dění mimo něj.

Co baví

  • Intuitivní hratelnost
  • Hloubka pro pokročilé
  • Zajímavé prvky v kariéře
  • Komunitní obsah

Co vadí

  • Malá rozmanitost
  • Otravné animace
  • Občasné nepřesnosti
7/10
Hodnocení

AO International Tennis si od kritiků ani hráčů neodnesl příliš lichotivá hodnocení a stal se hrou, která velmi rychle zapadla mezi nevýrazné sportovní tituly, jichž na trhu rozhodně není málo. Zároveň ale položil základ pro letošní pokračování v podobě AO Tennis 2, který už fanoušky řádění na kurtech potěší o mnoho více. 

Čistokrevný tenis

V AO Tennis 2 se vývojáři očividně soustředili především na to, aby se hra hrála opravdu příjemně, měla dostatečnou hloubku a dokázala oslovit i začátečníky. To se jim podařilo na jedničku a představili výbornou simulaci, jejíž hratelnost si vás po chvíli naprosto získá. Údery, které posíláte na soupeřovu polovinu kurtu není vůbec snadné umístit a budete muset do ruky i oka dostat načasování s opravdu dokonalou přesností, abyste si připadali jako mistr oboru Roger Federer.

AO Tennis 2_20200114212039.jpg
V komunitním obsahu najdete vše, co by vám mohlo ve hře chybět

Při úderech totiž musíte kombinovat rovnou několik prvků a rozmýšlet si vše musíte ve zlomcích sekundy. Správnou délku držení tlačítka s dostatečným předstihem, která určuje přesnost a sílu úderu. Umístění, které vám hra znázorňuje malým bodem na obrazovce, abyste věděli, kam má váš úder letět a v neposlední řadě také načasování úderu samotného. Pokud namíříte přímo na čáru a některou z dalších podmínek nesplníte dokonale, míč pravděpodobně skončí v autu.

 

Pokud namíříte přímo na čáru a některou z dalších podmínek nesplníte dokonale, míč pravděpodobně skončí v autu

 

Celkově se tak dočkáváme hratelnosti, která má opravdu propracovanou hloubku a potěší především náročné hráče, u nichž se zúročí každičká hodina strávená u tohoto virtuálního tenisového zážitku. Prakticky žádný úder nepůsobí naskriptovaně, všechny totiž mohou jít opravdu do jakéhokoliv prostoru na kurtu a to je přesně jeden z krůčků k realistickému pojetí, který podporuje unikátní herní styly každého z hráčů. Schválně jsem zmínil, že to tak cítíte "prakticky" u každého úderu. Výjimkou jsou totiž například smeče, u kterých jsou alespoň lepší tenisté naprosto bezchybní a pokud jejich úder protáhnete dozadu jak jenom to jde, vždy trefí dokonale základní čáru. Podobné to je i s loby. Ať jsem se snažil, jak jenom jsem chtěl, nikdy jsem míč neposlal do outu.

Kariéra se vším všudy a přece prázdná

Kariérní režim se snaží jít ve stopách titulů z ostatních sportovních odvětví a nabídnout propracovanou podívanou, která vám dá na starosti všechno, na co jenom pomyslíte. Sponzory, tréninky, správu svého kalendáře, angažování podpůrných zaměstnanců a osobitý styl vaší vytvořené postavy (můžete ovšem zvolit i již zavedenou hvězdu z okruhu). Vývojáři v tomto případě ale zjevně trochu přestřelili a jejich ambice byly až příliš velké. Na dotažení všech prvků by potřebovali nejspíš mnohem více času a filmečky tak působí spíše zbytečně. Jednání na kurtu nabízí minimální možnosti a zdá se tak pouze jako něco, co je ve hře navíc. 

AO Tennis 2_20200114212520.jpgAO Tennis 2_20200114212536.jpgAO Tennis 2_20200114212556.jpg
Kariéra nabídne zajímavé prvky, působí ale trochu nedotaženě

Díky vyhrávání turnajů a plnění tréninků si budete moci postupně zlepšovat své atributy a posouvat svého hráče směrem k těm nejlepším hráčům na okruhu. Na začátku to budete mít vážně těžké a pokud nepatříte mezi zkušené matadory, budou vás i neznámí hráči beze jména porážet jako na běžícím páse. Přece jenom budou mít o hodně vyšší hodnocení a vaše údery pro ně tak mohou být pouze lahodnou jednohubkou, kterou okamžitě smáznou. Obzvlášť pokud zvolíte vyšší obtížnost, budete se s tímto problémem potýkat. Úrovní náročnosti je naštěstí ale ve hře tolik, že si zaručeně vyberete přesně tu, která vám bude vyhovovat.

AO Tennis 2_20200113173812.jpg
Zvrátit verdikt rozhodčího se občas podaří, jde ale spíše o výjimečnou situaci

Potěší také další drobnosti jako je možnost se do rozhodnutí čárových vložit požádáním o přezkoumání jejich výroku. Mluvíme zde samozřejmě o takzvaném jestřábím oku. Rozhodčí ve hře jsou ale tak přesní, že se vám opravdu zřídkakdy podaří jejich verdikt zvrátit a ze začátku to na mě působilo takřka nemožně. Po desítkách zápasů jsem se toho ale nakonec dočkal a je to dobře. Přece jenom, každý kdo se občas na tenis podívá, se asi někdy diví neuvěřitelné přesnosti oka rozhodčího. A kdyby každý druhý míček bylo nutné opravovat jestřábím okem, vládla by brzy spíše frustrace z chybujících rozhodčích. Systém se tak podařilo vybalancovat a přitom jím zpestřit hru o další realistický doplněk.

Díky, komunito!

Jestli hře něco opravdu prospívá, je to bezesporu komunitní obsah, který podobně jako například u fotbalové série PES zcela vynahrazuje chybějící licencovaný obsah. AO Tennis sice má práva na Australian Open i některé tenisty (české fanoušky určitě potěší Plíšková a Vondrušová), ale stále je zde znatelné, že chybí nespočet slavných tváří. Z absolutní světové špičky mezi nimi narazíte pouze na Rafaela Nadala, který tak nemá ve hře mezi základními hráči v podstatě žádnou konkurenci. Nerad bych nějak snižoval schopnosti hráčů jako Monfils nebo Kyrgios, ale prostě to nejsou ta esa, která byste proti Rafovi chtěli postavit v rovnocenném souboji.

AO Tennis 2_20200114212425.jpg
Vytvořit můžete třeba svoji vysněnou arénu

Díky komunitním výtvorům se však dočkáte všech hvězd tenisového žebříčku a ty se neomezují jenom na současnou dobu, ale také na legendární hráče z časů minulých. Je libo prohánět se po kurtech s vlasatým André Agassim? Není problém. Podobné to potom je i v případě chybějících kurtů. Díky ostatním hráčům a stahovatelnému obsahu totiž bez problému můžete naskočit nejen na licencovaný kurt Rod Laver Areny, ale také na Centre Court či další věhlasné dvorce.

Nepřesnosti nepramení jenom od hráčů

AO Tennis 2 se bohužel neobešel bez hromady nepřesností, které tento tenisový simulátor přece jenom o kousek zase srážejí. Kvůli systému zaměřování úderů je nutné, aby vám hra poskytovala asistenci v pohybu hráče a vy tak v podstatě jenom musíte po úderu soupeře vystihnout jeho směr a hra má udělat zbytek za vás. Bohužel to ale nefunguje zdaleka dokonale a váš tenista se tak často dopustí kiksu, kdy i přes perfektní pozici nebude schopen kolem míčku ani promáchnout. Prostě na něj bude jenom koukat z půlmetrové vzdálenosti.

AO Tennis 2_20200113165304.jpgAO Tennis 2_20200113170605.jpgAO Tennis 2_20200113172101.jpg
Podobizny hráčů nejsou dokonalé, ale dostačují

Další neduhy se potom objevují v online režimech. Zápas v online prostředí se především kvůli spojení může stát opravdovou noční můrou, protože hra nepočítá s nedokonalostmi připojení nebo třeba hráči odcházejícími od konzole. Není tak žádnou výjimkou, že uvidíte soupeře dva metry od míčku a ten najednou proti vám pošle neviditelný duch. Vyhledávání, které dokáže být obzvláště zdlouhavé (někdy jsem soupeře hledal i přes pět minut) hráče občas donutí prostě zapomenout, že se chystají hrát a vy se tak dostanete do zápasu s někým, kdo třeba na chvíli odešel od obrazovky.

 

Není žádnou výjimkou, že uvidíte soupeře dva metry od míčku a ten najednou proti vám pošle neviditelný duch

 

V AO Tennis ale není žádný podobný systém jako ve hře FIFA, který by vás po určité době odpojil a na každé soupeřovo podání, které navíc skoční v síti a opakuje se, čekáte vždy dvacet vteřin. Od zápasu se odpojit nechcete, aby vás to nestálo výhru ve statistikách a budete tak muset přetrpět dlouhé čekání a nudné odpinkávání míčků na absentujícího soupeře.

Vizuální šeď

Sportovní tituly obecně příliš nesázejí na dokonalé grafické zpracování a dávají přednost hratelnosti. U AO Tennis 2 to není jinak a hra je grafiky šedým průměrem, který nikoho neoslní. Ačkoliv mají autoři licence na některé tenisty, jejich modely si mnohdy jsou podobnější u komunitních výtvorů. Po zvukové stránce ale není moc co vytknout, dočkáte se přesvědčivých zvuků při úderech, vřeštícího publika uklidňovaného umpirem i hráčských výkřiků, které jsou u licencovaných borců opravdu nahrané jimi samotnými. Pokud pomineme detailní záběry, hru si bezpochyby užijete a kdyby jich do hry vývojáři nedali tolik, nejspíše by vás ani trochu nerozptylovaly. Bohužel je uvidíte po každém zahraném míčku, což je po určité době dost otravné.

Verdikt

AO Tennis 2 je velmi důstojnou tečkou za nepříliš vydařenou tenisovou sezónou současné generace konzolí. Pokud nejste skalními tenisovými fanoušky, nejspíše si vás kvůli méně rozmanitým herním režimům dlouho neudrží, ale zábavy nabídne i tak dost. A jestli máte kamaráda, který se s vámi na kurty rád vrhne, je to pro vás jasná výhoda. Škoda jenom  technických nedostatků, které mohou rozhodovat zápasy a také toho, že už teď je hráčů docela málo a za měsíc či dva v online prostředí nejspíše budou létat místo míčků jenom kuličky laskavce bílého jako v opuštěných westernových městech.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods Will Fall zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce