ArmA 2 OA: Private Military Company – krvavé peníze

Jak se žije kontraktorům v Takistánu? Dobře. Pokud pomineme svištící kulky a smrt na každém rohu.

Bohemia Interactive se o své tituly umí postarat a věrné hráče takřka neustále odměňuje malými pozornostmi navíc. Důkazem budiž již druhé DLC pro úspěšnou Operation Arrowhead, které nabízí zcela nový pohled na celou problematiku válčení. Poprvé v historii série se totiž vžijete do kůže armádních kontraktorů, již nespadají pod řádnou armádu. Což znamená ne zcela standardní řešení bojových situací, originální úkoly a takřka neustálou přesilu nepřátelských jednotek.

 

Můžete tak s klidem zapomenout na to, že byste si zavolali dělostřelectvo, ať udělá z opevněné pozice nepřátel kůlničku na dříví – nic takového ve svém arzenálu zkrátka nemáte a i ten jeden korporátní vrtulník přijde ke slovu jen velmi sporadicky. Nečekejte však, že by vás vedení vysílalo do sebevražedných akcí: jednotlivé mise jsou pečlivě navrženy tak, aby působily realisticky a abyste se u nich zároveň dobře bavili.

arma2privatemilitarycompany_01.jpg arma2privatemilitarycompany_02.jpg

Designérům tak patří obrovská poklona, protože se jim v otevřené hře povedlo udělat mise, které si drží jistou míru volnosti a přece mají mnohdy lepší atmosféru i nápady, než lineární střílečky.

Jednotlivé mise jsou pečlivě navrženy tak, aby působily realisticky a abyste se u nich zároveň dobře bavili

Pokrok je ostatně v kampani vidět na každém kroku a dokonce ani nejste nuceni přivírat oči nad umělou inteligencí, která se v rámci příběhu chová přesně tak, jak byste očekávali (v mém případě tedy krom drobného zaváhání při řízení.) Nic vám tak nebrání v tom, abyste se do hry ponořili a užili si vyšperkovaných deset misí, v nichž se dočkáte třeba rozhánění protestujících davů nebo nestandardního způsobu ničení nepřátelské techniky.

Odvážní hoši v obrněných transportérech

O konkrétní náplni misí je však asi lepší pomlčet, abyste byli překvapeni stejně příjemně, jako já, ale navzdory obecným předpokladům je tu ještě jeden tahoun: příběh. Ano, zní to pro ArmA nezvykle, ale příběhová animace před každou misí je příjemnou povinností a pokud se naladíte na vlnu hezkého Béčkového akčního filmu, pobavíte se přímo královsky. Milým zpestřením jsou pak samotné charaktery postav, které hláškami rozhodně nešetří a neodpustí si ani jemné narážky na předchozí díly série či současnou filmovou tvorbu.

arma2privatemilitarycompany_03.jpg arma2privatemilitarycompany_04.jpg

Stejně jako v případě misí je ale lepší nic konkrétního neprozrazovat: vtípky vytržené z kontextu totiž ztrácí stejně, jako v odtrženém traileru ztratily unikátní přízvuky. Stačí tak jen říct, že pokud se se svými kumpány dokážete prostřílet nepřátelským prostředím Tákistánu včetně nové (pro účely kampaně stvořené) mapy Proving Grounds, dočkáte se sympatického rozuzlení, v němž se budete muset stejně jako v průběhu celé kampaně poměrně často rozhodovat, co dál.

Pokud se naladíte na vlnu Bčkového akčního filmu, pobavíte se přímo královsky


V celé kampani však hraje poměrně velkou roli i náhoda, což poznáte hlavně ve čtvrté misi, kde máte za úkol eskortovat konvoj skrz nepřátelské území – nejenže jsou nepřátelé pokaždé jinde, ale rovněž se mění i to, jací protivníci to jsou a čím vám zrovna chtějí ublížit. Nemusím snad zdůrazňovat, jak moc tyto dva posledně zmíněné prvky napomáhají znovuhratelnosti a téměř zdvojnásobují na DLC už tak velmi dlouho herní dobu (kolem 5-6 hodin čistého času.)

Hrdinové jsou na každém hřbitově

Krom extrémně povedené kampaně pak PMC nabízí „jen“ zmíněnou novou mapu, automatickou brokovnici, pro niž byla vytvořená autentická balistika a několik nových jednotek. Když s tímto nášupem nového obsahu srovnám DLC od jiných společností, nezbyde mně nic jiného, než se shovívavě usmát – nikdo totiž nenabízí více, než právě Bohemia Interactive. Zvlášť když mohu bez uzardění říct, že nabízená kampaň je skutečně tím nejlepším, co bylo pro ArmA vytvořeno.

arma2privatemilitarycompany_05.jpg arma2privatemilitarycompany_06.jpg

Každý vlastník Operation Arrowhead by tak s nákupem Private Military Company neměl váhat. Za své peníze dostane skutečně skvělý stahovatelný obsah, který jej pobaví více a déle, než mnohé „plnohodnotné“ tituly. ArmA sice stále má své chyby, ale věrným fandům i nováčkům v tuto chvíli přináší nejvypilovanější a nejodladěnější zážitek, za celou dobu své existence.

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | válečná simulace
Výrobce: Bohemia Interactive Studio | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 30. listopadu 2010
  • Nápaditý mission-design
  • Bčkový příběh
  • Velký vliv rozhodování se
  • Malá rozloha nové mapy
  • Drobnosti
Související články
  1. Recenze: Arma 2: British Armed Forces – v barvách Albionu
  2. Recenze: ArmA 2: Operation Arrowhead – pouštní bouře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
Evropský PS Store láká na skvělé slevy, nechybí Detroit a God of War

Evropský PS Store láká na skvělé slevy…

Nejsou to jen malé hry, co dostanou slevy na Playstationu. Tentokrát jde o hity.

4.  10.  2018 | | 7 N/A