Asghan: The Dragon Slayer

Především grafický bonbónek pro příznivce 3D akcí se špetkou dobrodružství a magie. Vydejte se s neohroženým princem Asghanem do rozmanitých krajin temného středověku, kde na vás na každém kroku číhají nepřátelé připravení obrat vás o všechno včetně holého života. S mečem v ruce a vyzbrojeni hromádkou užitečných kouzel se můžete postavit zlotřilým padouchům a bojovat za lepší zítřky. Šťastný převod arcade prvků z 2D do 3D a na nějakou dobu docela dobrá zábava.
Asghan: The Dragon Slayer

Žánr: 3D akční adventure
Minimální konfigurace: P120, 16 MB RAM,
3D akcelerace:
Direct3D, Glide
Multiplayer: ne
Výrobce:
Silmarils
Vydavatel: Grolier Interactive
Zapůjčil: TOP Distributor
Nákup: Vltava


Akčních trojrozměrných her je tolik, že byste je nespočítali na prstech, ani kdybyste se do toho pustili s celou svojí rodinou, a kupodivu se stále dobře prodávají, třebaže jde v mnoha případech o laciné napodobeniny již vytvořených her. Jakoby hráče ani moc nového nezajímalo a stačilo jim dokola pořád to samé. Naštěstí se však najdou i hry, které se něčím, byť jen málem, od ostatních odlišují a alespoň trochu víří jinak stojaté vody. Takový je i Asghan, hra, kterou na naše monitory přinesla firma Silmarils, tvůrce takových pojmů jako Ishar nebo Robinson’s Requiem. Na první pohled to vypadá, že máte co do činění s další obyčejnou “third person” akcí, ovšem brzy zjistíte, že to není až tak docela pravda. Kromě četných soubojů totiž budete muset zvládnout i náročné technické pasáže plné skoků a šplhání, které nemohou mít původ nikde jinde než ve dvojrozměrných plošinovkách. Takhle nějak si představujeme, že by měl vypadat Prince of Persia 3D.

strýček Morgan má problémy s obtížně poletujícím hmyzem     Snaží se být milá a pomáhat mi. Má jenom jednu chybu. Nedá se zabít.

Asghan je také princ, ale hlavně udatný drakobijec, který se na lodi vydal na nedaleko ležící ostrov Kyrk, aby se vypořádal se svým zlým strýcem Malcolmem a třemi draky chystajícími se zaútočit na království, odkud Asghan pochází. Paradoxně to však nejsou oni, kdo mu bude na ostrově nejvíce ztrpčovat život. Těžko by se vydal na cestu, kdyby býval tušil, jak se na ní setká s vílou Fionou, která ač se snaží být všemožně nápomocná, vybírá si k tomu prostředky, které Asghanovi nepřipadají šťastné. Například skládá otřesné písně, které pak dokonce zpívá. Ale on nic takového netušil, a tak sebral ostrý meč a kuši a vydal se na cestu.

Na první pohled je jasné, že grafici si dali tentokrát opravdu záležet. Všechna tři různá prostředí, kam se podíváte, mají velmi detailní, bohaté zpracování a syté barevnému pojetí dodává všemu lákavý nádech, který jsme jako děti mohli vídat například u filmů s Vinnetouem. Ovšem na své si přijdou i jinak zaměření diváci.Například na Esmeraldu se dívá hodně lidí kvůli hezkým a dobře oblečeným lidem. Jestli je tomu tak, pak se i Silmarils trefili co černého a jejich Asghan se bude dobře prodávat. Vskutku radost pohledět. Tím spíše, že to není pouze vizuální stránka, na níž hra stojí. Stejně se povedla doprovodná hudba a ani zvuky nejsou nějak špatné.

Velmi dobře vypadá i zdejší 3D engine, který ve spojení s chytrým a volnost dávajícím systémem ovládání nabízí hráči opravdový komfort. Určitě se vám už někdy stalo, že jste měli chuť změnit pohled, protože situace, do níž jste se ve hře dostali, to vyžadovala. To v Asghanovi není žádný problém. Stačí vzít o ruky myš, zmáčknout pravé tlačítko a potřebný pohled si nastavit. Kamera pak zůstává na stejném místě ve vztahu k postavičce. Při používání kuše navíc můžete hru sledovat jakoby z vlastních očí. Slabina jinak velmi dobré volně zoomující kamery se projevuje na tom nejnešťastnějším místě, kterým jsou souboje. Často se vám stane, že namísto toho, abyste viděli, jak zápasíte s odporným nepřítelem, se vám na monitoru míchají polygonové kusy nejrůznějších končetin a vy ani v nejmenším nemáte tušení, kde kdo je a co právě dělá.

Ovšem velkou pochvalu si zaslouží ovládání soubojů, při nichž využijete na téměř desítku různě silných a rychlých ú


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole