Ashen: E3 dojmy ze světa bez slunce

Už poněkolikáté tady máme indie hru, která přebírá populární mechaniky z jiných her a snaží se na ně nabalit něco nového, čím by svoje dílo odlišila od konkurence. Studio Aurora44 takto zkouší skloubit souboje z RPG série Dark Souls s pasivním multiplayerem a la Journey. Může toto spojení vůbec fungovat?

Ashen mimo jiné sází na svoji tísnivou atmosféru. Prostředí je situované do šedivých odstínů a oblohu projasní leda tak erupce jedné ze zdejších sopek. Toto je totiž svět bez slunce, který je nehostinný ke každému živočišnému druhu. Výbuchy sopek navíc do ovzduší vypouštějí velké množství prachu, takže ani nevíte, jakou barvu má zdejší nebe. Samotné přežívání tedy bude důležitou součástí hratelnosti.

Souboje si berou inspiraci z her studia FromSoftware, takže můžete očekávat opravdu tuhé protivníky, kteří vám nedají nic zadarmo. Od soubojů si můžete odpočinout ve svém táboře, který se od stanu vedle ohniště může rozrůst třeba na dřevěnou chatku. Na to, abyste si zařídili svoji osadu, ale nebudete sami. Tady přichází na scénu pasivní multiplayer. Pokud jste hráli Journey, určitě víte, o čem je řeč. Občas zkrátka potkáte nějakého hráče, jindy nebude v celé oblasti ani noha.

Když někoho potkáte, je na vás, jestli dotyčného vezmete do svého tábora, nebo ho na místě zabijete a vezmete si jeho vybavení. Může to ale také dopadnout tak, že si ho přivedete domů, tam vás napadne a pokud vás zabije, samozřejmě sebere i věci z tábora. V Ashenu tedy nemůžete důvěřovat každému. Vývojáři uvádějí, že důvěra a vztahy mezi hráči jsou velmi důležité věci v jejich hře. „Ashen se v jádru točí kolem tvorby vztahů. Hráči si můžou navzájem zkřížit cestu a vybrat si, jestli si budou navzájem důvěřovat či nikoliv.

1.jpg1.png2.jpg

Může to vypadat, že většinu času strávíte staráním se o tábor. Budete se ale muset vydávat na nebezpečné výpravy, abyste si obstarali těžko dostupné zdroje nebo vzácné vybavení.

Když budete operovat ve skupině, budete z toho navíc profitovat. Nejenže můžete díky početní převaze jít proti silnějšímu nepříteli, navíc se vám zpřístupní nová vylepšení a další možnosti craftingu.

Komunikace mezi hráči navíc nebude nic jednoduchého. Domluvíte se leda pomocí dostupných gest a náznaků, jiná cesta tady není. Každého napadne, že voice chat by vyřešil všechny problémy, ale vývojáři mají své důvody, proč ho do hry neimplementovali. „Nemáme voice chat, protože věříme že to hře dodá tu správnou atmosféru, kterou na druhou stranu někteří hráči nemusejí mít až tak rádi. Zkoušeli jsme různé situace, kterých je možné dosáhnout pomocí gest. Takže s máváním, ukazováním a podobnými věcmi byste si měli vystačit i vy.

2.png

Aurora44 se také chlubí tím, že příběh v Ashen bude zcela nelineární a s každým průchodem hrou bude jiný. Stačí být v jinou dobu na jiném místě a následující události už se budou lišit. Do jisté míry bude příběh ovlivněn i tím, jestli hrajete s někým nebo se raději vydáte cestou osamělého vlka. Nevíme, o čem přesně příběh bude, ale svět Ashenu by měl být dostatečně rozmanitý na to, aby nabídl zajímavou zápletku.

3.png4.png

Můžete si všimnout, že žádná z postav nemá obličej. I to si vývojáři zdůvodnili v tiskové zprávě. „Když jsme začali s tvorbou téhle stylizace, zkoušeli jsme něco nového, pohrávali jme si s myšlenkou, že postavy nebudou mít obličeje. Obličej do jisté míry představuje charakter. Můžete z něj vyčíst hodně. Tak jsme si řekli ‚Pojďme prostě odstranit obličeje a všechno ostatní necháme na gestikulaci‘. To byl první krok. Také by to hráčům mělo usnadnit spolupráci, protože o ostatních budou mít méně předsudků.“

Ashen se zařadí po bok her v programu Xbox Play Anywhere, takže vám stačí vlastnit kopii na PC nebo Xbox One a můžete hrát na obou platformách. Zároveň to ale znamená, že hráči na Playstationu si mohou nechat zajít chuť.

Souhrn

Jako většina ostatních menších her, i Ashen na papíře vypadá zajímavě. Jestli to ale bude opravdu fungovat tak, jak si vývojáři představují, zjistíme až 30. dubna příštího roku. Může se toho opravdu hodně pokazit a je jen na studiu Aurora44, jestli si dají záležet tak, aby se hra stala černým koněm příštího roku.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |4 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

včera | |31 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita