Asheron´s Call 2 - první MMORPG nové generace

Dost již bylo všech těch nudných a nevzhledných online her, které vás pořádně nechytnou ani za oko, ani za srdce (či hráčskou duši). Asheron's Call 2 slibuje evoluci v revoluci - úchvatnou grafiku, inteligentní nepřátele, epický příběh a konečně také skutečnou hru na hrdiny. Povede se Microsoftu navázat na velkolepý úspěch prvního Asheron's Call? To se dočtete v dnešním ultra-hutném preview.
Dost již bylo všech těch nudných a nevzhledných online her, které vás pořádně nechytnou ani za oko, ani za srdce (či hráčskou duši). Asheron's Call 2 slibuje evoluci v revoluci - úchvatnou grafiku, inteligentní nepřátele, epický příběh a konečně také skutečnou hru na hrdiny. Povede se Microsoftu navázat na velkolepý úspěch prvního Asheron's Call? To se dočtete v dnešním ultra-hutném preview.

Většina dnešních online her vychází ze stařičkých MUDů (Multi-User Dungeons) a je postavena na sice stereotypním, leč úspěšném klišé: zabij - seber - prodej - kup lepší -> zabij - seber - prodej - kup ještě lepší (toto se obvykle opakuje až do té doby, než nastane "pokus se zabít - umři - sháněj vše znovu"). Tento koncept nepopírají ani samotní tvůrci online, respektive MMORPG her, nebo alespoň MMORPG her první generace, jako byli Ultima Online, Everquest či Asheron's Call. Všichni se ovšem, jak přicházeli postupně za sebou, snažili více či méně od tohoto zaběhnutého stereotypu oprostit - nejlépe se to samozřejmě povedlo tomu, který přišel jako poslední, tedy Asheron's Call, který se svými dynamickými herními událostmi uchvátil desetitisíce hráčů - a není se co divit. Svět Asheron's Call se pomalu ale jistě přehupuje k MMORPG druhé generace, kterým se ale má stát skutečně teprve Asheron's Call 2.

Asherons Call 2Asherons Call 2

Asherons Call 2Asherons Call 2

Hra a její svět
Pozadí zatím blíže nespecifikovaného a přísně utajovaného příběhu AC2 tvoří opět svět jménem Dereth, ovšem o mnoho a mnoho generací napřed od dnešního Asheron's Call. Svět je to naprosto poničený, změněný k nepoznání. Objevili se noví nepřátelé vládnoucí nepředstavitelnými silami, kteří se rozhodli vyrvat magické zdroje Derethu z rukou lidí. Zrodila se válka a z války zkáza. Země trpěla v područí chaosu po tři sta let. Kouzelník Asheron a jeho věrní se však schovali pod zem, aby mohli po třech stoletích opět stanout na své rodné zemi - sic rozorané a zdevastované. Úkolem tří spojených civilizací bude svět znovu zvelebit, proměnit ruiny a trosky v nová obydlí, objevit poslední zbytky odporu a vypořádat se s nimi.

Hráči dostanou na výběr opět ze tří ras, které ale budou tentokrát zcela odlišné. Lidé, Lugiané a Tumerokové - to jsou tři naprosto odlišené rasy, které se specificky odlišují takřka ve všech ohledech. Lidé jsou fyzicky nejmenší a v podstatě i nejslabší ze všech tří. Co nemají v těle, mají však v duchu, a tak lpějí zejména na své zručnosti a vynalézavosti. Lugiané jsou flegmatici - obrovští šedivý obři, silní, moudří a trpěliví. Dalo by se říci, že vycházejí z tradic asijských bojových umění - dokonalé spojení ducha a těla, které se projevuje zejména lehkostí, stoičností. Tumerokové jsou divocí, spirituálně založení, dost se podobají americkým indiánům, a to i vzhledem. Bojují i kouzlí v podmanivém rytmu svých bubnů.

"Dali jsme si ambiciózní cíl: udělat naši hru tak, aby vypadala a hrála se tak překrásně, příjemně a napínavě, jako kterákoliv jiná hra na hrdiny, ať již online či offline. Nebudeme vás pobízet k využívání automatického útěku, automatického útoku nebo automatickému odpočinku - abyste si mezitím mohli dát svačinku nebo vypít kávu. Chceme vás odměnit za to, že budete skutečně, doopravdy hrát, věnovat se hře. Chceme, abyste experimentovali s rozhodnutími, abyste zkoušeli různá řešení. Chceme, abyste dělali zajímavé věci mnohem častěji a ty nudné, předpověditelné naopak co nejméně často." - Matthew Ford, vedoucí programový manažer projektu Asheron's Call 2

Základem odlišnosti AC2 od ostatních MMORPG budou zejména dynamické události, obvykle se udávající koncem každého měsíce (alespoň v AC1), a epický příběh, jehož se stanou hráči přímými účastníky. Tyto události mají a budou mít dopad na celý svět, na všechny ty desetitisíce hráčů, které se ve světe vyskytují. Každý, kdo se objeví ve světě nového Derethu, se stane hrdinou. Jak se svým postem naloží, to už bude záležet jen na něm. Může se třebas stát pokojným obchodníkem nebo zručným řemeslníkem, ale také vrahem a lupičem (pro PK bude opět vyčleněn jeden zvláštní server/svět). A jak rozsáhlý bude Dereth? Podle slov vývojářů to má být něco kolem milionu čtverečních metrů. Mnohem důležitější tady ale bude využití této plochy - AC2 už nemá být zdaleka tak prázdný jako první AC. Všude na vás bude něco čekat - ať už to budou tajemné ruiny, temné skály, hluboké hvozdy plné nevídaných nepřátel, nebo cokoliv jiného. Cílem prostě je hráče zaujmout, a to každým coulem obrazovky.

Asherons Call 2Asherons Call 2

Asherons Call 2Asherons Call 2

Boje a šarvátky
Jakmile chce být nějaké MMORPG skutečně úspěšné, potřebuje takový systém boje, který bude nejen účinný (tj. aby získal tomu, který bojuje další zkušenostní body a tak ho povýšil na další úroveň), nýbrž také maximálně zábavný. To vyžaduje hned několik zásadních změn. Jednak je nutné vylepšit umělou inteligenci potvor tak, aby nebylo ani příliš snadné, ale ani přespříliš obtížné je zabít. Takovou novou vlastností může být třebas sdružování do skupin. V AC2 bude boj také notně urychlen, ono se přeci jen nedá bojovat věčně a ve filmu také souboje netrvají několik minut (jak se dnes může v leckterém MMORPG včetně AC stát). Nové pohyby postav, nejrůznější pohybové sestavy, viditelné poškození, objevující se krev, speciální efekty, a tak dále - to jsou už jen třešničky na pomyslném dortíčku.

Jak již bylo napsáno, Turbine Games chtějí hráče do hry skutečně vtáhnout, a to i při boji. Zdaleka to nebude o tom, že své postavě zadáte úkol "tak, a teď sejmi támhletoho rohatce", posadíte se pohodlně do křesla a budete sledovat, jak z toho váš avatar vyjde (a kdyby mu to tak úplně nešlo, občas byste si klikli na nějaký ten hojivý lektvar). Takové časy jsou pryč. Vy tady budete skutečně bojovat a bude jen na vás, jestli zemřete nebo zvítězíte.

"Tohle je vás svět a my odvedeme svou práci nejlépe, jak umíme." - Jeffrey Anderson, vývojář Turbine Games

Ačkoliv první AC umožňoval boj skupin hráčů, bylo výhodnější bojovat spíše samostatně. To se v AC2 zásadně mění a skupiny, spolupráce několika hráčů, dostává nyní absolutní přednost. Také proto, že potvory v AC2 budou, nu, řekněme že hodně jiné. Totiž AC2 bude konečně brát v úvahu i velikosti postav/monster. Takže nebude problém potkat draka, který bude třeba desetkrát vyšší než vy. Takovéh drobta už zvládnete sami jen opravdu těžko, takže spolupráce bude naprosto nezbytná. Statistiky v AC2 budou zjednodušeny - zbudou totiž pouze dvě: zdraví (health) a ráznost (vigor). Druhá jmenovaná položka kombinuje ony dvě další, které byly v jedničce - manu a staminu a využívá se jak pro kouzlení, tak pro speciální útoky nebo plavání (ano, v AC2 bude možné plavat!). Co se týká systému odměňování, půjde na to AC2 pěkně od podlahy. Totiž, od levelů. Hráč, který se rozhodne zaútočit na potvoru, která ho svými úrovněmi několikrát převyšuje, získá při jejím úspěšném zdolání mnohem větší odměnu, než kdyby proti ní šel hráč na přibližně stejné úrovni. Jinak řečeno - ti, kteří budou bojovat odvážně a dobře získají zasloužené poklady. A nakonec se dostáváme ke zbraním a magii, bez nichž by boj nebyl možný. Zbraní bude na výběr opět velké množství, mezi ty nové bude patřit například hole s oboustranným ostřím nebo stejně vybavený bumerang. Systém magie bude notně zjednodušen a téměř propojen s bojovým systémem. Smrt bude opět řešena systémem kamenů života ("lifestones") - nebude tedy možné ztratit jakékoliv předměty anebo získané zkušenosti, budete pouze dočasně oslabeni.

Asherons Call 2Asherons Call 2

Asherons Call 2Asherons Call 2

Technické provedení
Jednou ze skutečně neuvěřitelných věcí na AC2 je již dnes grafické provedení. Ti šťastlivci, kteří měli možnost vidět engine hry v akci na poslední E3 to jen dosvědčují - tráva vlnící se ve větru, plynule se pohybující a bojující postavy, a tak dále. To vše se děje nejen díky obrovské pečlivosti designérů, animátorů a grafiků, ale také díky enginu nazvaného Turbine 2. Na něm se pracovalo přes dva roky a je to skutečně vidět. Programátoři si totiž uvědomili, že relativní dlouhověkost MMORPG či online her obecně jim dává obrovské možnosti co se týká využívání hardwarových kapacit. Jistě, dnes jsou na vrcholu žebříčku, vlastně možná už na druhém stupínku dole, takové karty jako GeForce 3 nebo ATi Radeon. Jenže zaprvé, AC2 se objeví teprve za několik měsíců, a za druhé, běh AC2 bude trvat celá léta. Bylo by tedy přinejmenším hloupé přizpůsobovat hardwarové nároky nebo grafický enginu dnešním strojům - je lépe zaměřit se na budoucnost, avšak s tím, že hra bude schopna se přizpůsobit i nižším konfiguracím.

Tak a teď trochu konkrétněji. Kupříkladu postavy v AC2 se skládají z 2000 až 5000 polygonů, což je už opravdu hodně - dnes je dobrým standardem něco kolem 1000 polygonů. Díky takové propracovanosti bude možné pozorovat například detaily pohybů jednotlivých oblečení/brnění. Když si nasadíte plechové boty, uslyšíte jejich klapání při chůzi. Jakmile vás zasáhne šíp nebo sečná zbraň a budete mít na sobě ocelové brnění, uslyšíte zvuk škrábajícího plechu. Původní Asheron's Call umožňoval běh pouze jedné animace postavy v jednom čase. AC2 již umožní spustit jich několik najednou - budete tak moci pozorovat například podupávat nohou a zároveň mávat rukou - a následně se dát do pohybu a nepřestat mávat. Úžasná propracovanost pohybů postav je nejlépe vidět na videích, jejichž seznam je na konci článku - rozhodně doporučuji alespoň některé z nich shlédnout, je to úchvatný zážitek.

Mimo grafiky postav samozřejmě dozná vylepšení i grafika prostředí. Můžeme se tak těšit na reflektující, vlnící se vodu, mraky prohánějící se po nebesích, dým z táborového ohně, či již zmíněnou kolébající se trávu a větve stromů ohýbající se ve větru. Něco takového vám může dodat pocit téměř realistického zážitku - jsou to věci, kterých si v reálu téměř nevšimneme, ale přesto v počítačových hrách takové téměř nepatrné detaily citelně chybějí. Jakmile jsou však implementovány, vyskočí hra o jeden stupínek blíže dokonalému realismu. Pak si ještě představte všudypřítomné stíny, vlnění teplého vzduchu, plápolající oheň z pochodní. Když budu populista, napíšu, že Asheron's Call 2 posunuje grafické limity za známé hranice. Optimalizace pro grafické akcelerátory nejnovějších generací to jen potvrzuje.

Konečný úsudek
Asheron's Call 2 bude nejspíš revoluce. Málo lidí to ví, ale podle představitelů Turbine Games již od října minulého roku probíhají alpha testy s několika stovkami hráčů. Beta testování by mělo začít v létě tohoto roku (nejprve pro pravověrné hráče AC, později i pro ty, kteří s AC nemají zatím žádnou zkušenost) a finální hra má být spuštěna v zimě (tj. přelom 2002/2003). Již dnes je jisté, že ke hře vyjde minimálně jeden, ale spíše více datadisků, které přinesou vždy nové věci do světa Derethu.

Příznivci jedničky nemusejí zoufat - ta poběží souběžně se dvojkou. Přenášet postavy samozřejmě možné nebude, důvody byly popsány v úvodu tohoto preview. Je tedy pravděpodobné, že mnoho hráčů bude hrát, alespoň po jistou dobu, obě hry najednou.

Zajímavé odkazy
Diskuze (12) Další článek: BMX Pro – jízda pro opravdové drsňáky!

Témata článku: , , , , , , , , , , ,