Assassin’s Creed: Brotherhood - Římem teče krev (recenze)

Pouhý rok po výtečném Assassin's Creed 2 přichází Brotherhood a pochyby jsou jasné. Nesnaží Ubisoft jen vydělat snadné peníze?
Assassin’s Creed: Brotherhood - Římem teče krev (recenze)
Seznam kapitol
 1. Krvavá exkurze Římem
 2. Bodněte se po síti

I když cíl je v mnoha úkolech podobný, tvůrci mají vždy v zásobě nějakou zpestřující drobnost. S pohrdavým úšklebkem tak můžete vzpomínat na tupě repetetivní první díl.

Assassin Creed Brotherhood 16.jpg

Velkou novinku a smysl podnázvu hry představuje možnost najímání nových asasínů, které lze trénovat a používat i v boji.

Není to jen o šplhání po stěnách a bodání čepelí do těl protivníků

Prostřednictvím holubníků a jednoduchého uživatelského rozhraní lze svoje zabijáky posílat po Evropě plnit mise, za které získáte finanční odměnu a hlavně zkušenosti.

Assassin Creed Brotherhood 22.jpgAssassin Creed Brotherhood 23.jpg
Při posunu na vyšší level zabijákům přidělujete nové vybavení, díky kterému se mohou vrhat i na těžší a výnosnější mise. Pokud své ovečky nepošlete do světa, lze si je přivolat v boji. Vždy odněkud vyskočí a efektně zmasakrují zvolený cíl. Lahůdka! Jen škoda, že se k jejich verbování dostanete až relativně pozdě ve hře. Ostatně, celkově se hra až zbytečně pomalu rozjíždí a novinky si šetří.

Pestrost zabíjení

Pro postup v příběhu jsou pochopitelně důležité primární úkoly, které se dělí do devíti paměťových sekvencí. Ještě více než u vedlejších misí je zde vidět snaha o co největší variabilitu. Není to jen o šplhání po stěnách a bodání čepelí do těl protivníků, i když to pochopitelně hraje prim. Jednou se snažíte po střechách sledovat svůj cíl, jindy v přestrojení hledáte podle komentářů správnou cestu, pak zase zběsile závodíte s časem, abyste v další misi v náručí vynášeli zraněnou ženu z vězení. Čím víc do hry pronikáte, tím lepší kousky mají tvůrci v zásobě a na takové divadelní představení se nedá jen tak zapomenout.

Assassin Creed Brotherhood 25.jpgAssassin Creed Brotherhood 26.jpg
Celé Eziovo řádění je naroubováno na prakticky nezměněný základ z AC 2. Hrdina opět s neskonalou elegancí překonává veškeré překážky, i když to kvůli automatičnosti občas nejsou ty, které jste chtěli zdolat. Stále fascinující je život v ulicích – obyčejní chodci, nosiči beden, otravní bardové, stráže, prostitutky… ti všichni se realisticky procházejí, jdou za svou prací, poflakují se nebo prudí. 

Assassin Creed Brotherhood 08.jpgAssassin Creed Brotherhood 11.jpg

Korzující lidé fungují jako realistický úkryt, stačí se mezi ně zamíchat a rázem je Eizo neviditelný pro stráže. Nechybí speciální skupinky jako třeba prostitutky, bojovníci či lapkové, které si lze najmout a využít. Ať už k bezpečnému přejití hlídky, její likvidaci či odlákání. A pokud dojde na čepele, dokáže se s nimi Ezio ohánět stejně mrštně jako dřív. Což znamená, že soubojový systém až na drobnosti nebyl změněn.

Bodněte se po síti

Už samotná hra pro jednoho hráče vám při plnění vedlejších misí vystačí na masivních 20 hodin zábavy a to tu najdete ještě netradiční multiplayer. Assassin Creed Brotherhood 02.jpgHlavní princip tkví v tom, že nevraždíte na potkání kohokoliv, ale svůj terč máte daný.

K lokalizování cíle kromě obrázku slouží i kompas s postupně rostoucí modrou výsečí indikující vzdálenost. Aby to nebylo tak jednoduché, pozor musíte dávat ještě na ukazatel anonymity – pokud v blízkosti cíle budete zběsile pobíhat, či bodat nevinné civilisty, prozradíte se a potenciální oběť může uprchnout. Vzhledem k tomu, že na mapách se pohybuje více stejných modelů dané postavy, musíte si být skutečně jistí, že zrovna tenhle doktor je váš pravý cíl.

Vtipné je, že stejně jako vy máte za cíl jiného hráče, někdo další má za cíl vás. V podstatě tak hrajete jakousi hru na kočku a myš, ve které jste zároveň kočkou a myší. Snažíte se detekovat svůj cíl a nevyrušit ho, ale zároveň se pokoušíte se nestát snadnou kořistí pro svého lovce.

Ubisoft pustil do práce masivní počet vývojářů, kteří navíc mohli stavět na kvalitních základech

K dispozici jsou vám prakticky všechny možnosti jako ve hře pro jednoho hráče, můžete tedy lézt po prakticky libovolné budově, dá se zamíchat do davu, sednout na lavičku či schovat do kupky sena.

Multiplayer nabízí tři základní módy, kromě základního výše popsaného Wanted je tu ještě Alliance se třemi dvoučlennými týmy a Hunted se dvěma týmy o čtyřech hráčích.

VIDEO: 3688 'Assassins Creed: Brotherhood - Multiplayer trailer'

Nechybí ani formování postavy podobně jako v Modern Warfare. Stoupáním po levelech si postupně odemykáte hned několik druhů odměn, pokud pomineme kosmetické drobnosti jako doplňky a kostýmy, ty zásadní představují tři věci: perky, ability a streaky.

Assassin Creed Brotherhood 18.jpgAssassin Creed Brotherhood 19.jpg
Ability jsou aktivní, mají cooldown, perky jsou slabší, ale fungují stále a streaky v podstatě ovlivňují získávání odměn podle toho, jak se vám bude/nebude dařit. Hra pro více hráčů promyšlená a chytlavá, nicméně pozvolnější tempo nemusí sednout každému a je otázkou, zda se dokáže multiplayer prosadit.

Přidejte se do Bratrstva

Assassin’s Creed: Brotherhood při ohlášení možná budil pochybnosti, rok práce na rozsáhlou otevřenou hru vypadal jako nereálný nápad a přidání multiplayeru též mohlo vrhnout pochybnosti na kvalitu části pro jednoho hráče. Nicméně Ubisoft pustil do práce masivní počet vývojářů, kteří navíc mohli stavět na kvalitních základech a výsledkem je úspěch. Rozdíl mezi dvojkou a Brotherhood už není tak propastný, jako mezi prvními díly, ale stále je vidět pokrok a druhé Eziovo dobrodružství se hraje prostě lépe. Pro fandy série jasná investice.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce
Výrobce: Ubisoft Montreal | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 19. listopadu 2010
 • Výborně zpracovaný Řím
 • Dlouhá herní doba
 • Chytlavý multiplayer
 • Spousta vylepšení
 • Variabilní mise
 • Pomalý rozjezd
 • Neprovázaný příběh
 • Hodně malých bugů
Související články
 1. Assassin’s Creed: Brotherhood – zabíjení online (dojmy)
 2. Recenze: Assassin’s Creed 2 – vražda v Benátkách
 3. Recenze: Assassin’s Creed 2 – bodat do krku je zábava
 4. Recenze: Assassin’s Creed (CZ) – spravedlivý vrah
 5. Byznys hrátky: Crysis prodejně selhalo, Assassin´s Creed úspěšný
 6. Preview: Assassin’s Creed - jak vypadá next-gen
 7. Recenze: Hitman 2 – velkolepý návrat

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce