Assassin's Creed Pirates: na vlnkách Karibiku (mobilní recenze)

Jedna z nejočekávanějších mobilních her tohoto podzimu dorazila do našeho přístavu. Podívali jsme se na to, co nám přivezla.

Aby značka Assassin's Creed letos pokračovala v úspěšném tažení na počítače a konzole, stačilo vyladit jen pár drobných detailů. Přechod populárního zabijáka na naše mobily a tablety však byl pro inženýry z Ubisoftu o poznání větší oříšek.

Úspěch na mobilních platformách vyžaduje změnu ovládání, v lepším případě potom i změnu celého herního systému. Najdou se sice hráči, kteří hraním na mobilech tráví hodiny v kuse, ale větší část této svébytné skupiny k mobilní hře sahá ve volných chvilkách, například při cestě MHD, nebo při čekání na ošetření u doktora.

 

Na cestě budete odkrývat poklady a tajemství a zapletete se i do všeprostupujícího sporu mezi Assasiny a Templáři

 

Ubisoft se s těmito fakty vypořádal nadmíru dobře. Z toho plyne, že Assassin's Creed Pirates nejsou pouhou konverzí hry z PC, ale docela novým titulem s novým herním systémem – i když jen do jisté míry.

Screenshot_2013-12-07-00-26-38.png Screenshot_2013-12-07-00-45-33.png Screenshot_2013-12-07-01-02-29.png

Zpět do Karibiku

Assassin's Creed Pirates vychází z premisy Assassin's Creed IV: Black Flag. Jste pirátem, tentokrát jistým Alonzem Battilem, který vyplouvá na širé moře, aby získal poklad piráta La Buse. Cestou budete samozřejmě odkrývat i jiné poklady a jiná tajemství a zapletete se i do všeprostupujícího sporu mezi Assasiny a Templáři, příběh sám zde ale nehraje takovou roli, jako v případě velké hry. A to je dobře, neboť se autorům zrovna moc nepovedl.

Screenshot_2013-12-07-01-08-22.png

Příběh je vyprávěn prostřednictvím statických obrázků a suchých vět, které by se hodily spíše do nízkorozpočtového titulu. Jednoduchý styl vyprávění byl dost možná zvolen schválně, aby hráče nezdržoval od samotné akce, ovšem větší nápaditost a vykreslení jednotlivých postav by na škodu rozhodně nebyla.

Na moři, souš se nekoná

Také samotnou akci Assassin's Creed Pirates převzalo (do jisté míry) od své velké předlohy. Hra sestává z plavby po moři a jednotlivých soubojů mezi fregatami. Pohyb po moři přitom může být vedle klasického přemísťování z pohledu první osoby přepnutý i na mapu, kde svou loď ovládáte shora vykreslováním přesné stopáže lodi.

Screenshot_2013-12-07-01-10-07.png Screenshot_2013-12-07-01-20-04.png Screenshot_2013-12-07-01-25-02.png

S taktickým pohledem se setkáte i v některých misích. V tom případě je vaším úkolem vyhnout se hlídkujícím lodím a doplout na místo určení, kde se obvykle přepnete do klasického bojového módu. Ten je taktéž podobný soubojům z Black Flag s tím rozdílem, že nemanévrujete na otevřeném moři.

 

K dispozici jsou vám klasická děla i dalekonosné střely, které oproti počítačové předloze nezaměřujete automaticky

 

Jakmile dojde na souboj, vaše loď automaticky pluje vedle lodě vašeho protivníka a vy po ní střílíte pouze z jednoho boku. K dispozici jsou vám klasická děla i dalekonosné střely, které oproti počítačové předloze nezaměřujete automaticky, ale manuálně. Mimo střelbu stačí také vrštně uhýbat střelám nepřítele v malé minihře.

Screenshot_2013-12-07-01-26-45.png

Něco navíc

Postupem času se samozřejmě dostanete k lepšímu a lepšímu vybavení a z vašeho původního plivátka se vyklube nebezpečná piraňa, která nadělá třísky i z početného nepřátelského konvoje. Vedle toho je zde možnost nákupu lepších lodí a také perků, jimiž můžete vylepšovat své schopnosti a dovednosti – k dispozici je například vylepšení pohybu, rychlejší nabíjení atd.

Nabídka vylepšení, upgradů a dalších vymožeností je vážně pestrá. Jen je škoda, že se podobné hojnosti nedostalo ani na samotnou herní složku. Souboje lodí jsou sice inovativní a jak klasické real-time boje i taktické přesouvání po mapě vás ze začátku bude hodně bavit. Jenže časem zjistíte, že vám bylo všechno nové nabídnuto už na začátku a do hry se začne vkrádat stereotyp a nuda.

Screenshot_2013-12-07-01-35-28.png Screenshot_2013-12-07-01-38-09.png Screenshot_2013-12-07-01-42-44.png

Nakonec vás tak bude bavit už jen výhled na překrásně vymodelovanou karibskou krajinu a malebné scenérie. Jenže i tento chléb je o dvou kůrkách – tablet Nexus 7 druhé generace, na němž byla hra testována, byl hrou zaměstnán mnohem více, než já sama. A občas se mu dechu skoro nedostávalo. Podobně na tom byl i HTC One X+.

Dostupné pro: iPhone, Android
Žánr: Arkády | Akční arkáda
Výrobce: Ubisoft
Začátek prodeje: 5. prosince 2013
  • Kráská grafika
  • Inovativní souboje lodí
  • Taktická a real-time režim
  • Plytký příběh
  • HW náročnost
  • Nastupující stereotyp

Assassin's Creed Pirates by mohl udělat radost fanouškům série Assassin's Creed a hráčům lačnícím po inovacích. Měli byste být ovšem připraveni na krvavé hardwarové nároky a vkrádající se stereotyp. Zda-li se pro hru rozhodnete je už čistě jen na vás.

Hra byla testována na zařízeních Nexus 7 2013 a HTC One X+, můžete si ji stáhnout z Google Play a AppStore za cenu 123 Kč.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A