Assassin's Creed Syndicate: rváčský díl

Ubisoft konečně oficiálně prozradil první informace o dalším asasínovi. Do ulic Londýna si vezmete boxera a budete přepadávat drožky.

A je po tajnostech! Viktoriánských Londýn šedesátých let 19. století zažije zápas o moc a sociální rovnost, za jakou by se nemusel stydět ani Karel Marx. Ubisoft to dnes oficiálně potvrdil během speciálního streamu k odhalení nového plnohodnotného pokračování série Assassin's Creed. Ten ponese podle očekávání podtitul Syndicate, posune zážitek zase trošku více k plnohodnotným městským akcím a jak už je tradicí, zase nás vezme na vzdělávací výlet neutěšenou historií, ze které tentokráte autoři vypichují především sociální nerovnost doby průmyslové revoluce.

Rváčská revoluce

Skutečně je tomu tak a tvůrci jdou z jedné revoluce do druhé. Tentokráte se to akorát minimálně z kraje obejde bez krve a Robespierrových gilotin a vývojáři z celého světa pod vedením kluků z Quebecu až nebývale filozofují. Za hlavní námět Syndicate totiž zvolili sociální problémy průmyslové revoluce a pouštějí se do plamenné kritiky podnikatelské buržoazie, tedy respektive templářů. Z kruhů vrcholné politiky a státotvorných idejí se tak přesouvají na pole třídního boje a logicky už z podstaty věci nadržují pracující lůze. Obyčejnému lidu totiž dávají do rukou mocnou zbraň ve formě zcela nového hlavního hrdiny - obhroublého bijce Jacoba Frye, jehož teritoriem budou nuzné ulice špinavého Londýna a domovem pouliční gangy.

59e2f483-108919.jpg7f83abd5-108921.jpg90fbda33-108920.jpg

Ano, hlavním hrdinou skutečně bude pouliční bitkař, který moc rozumu nepobral a jeho jediným cílem je svrhnout zkorumpované papaláše a vrátit Londýn jeho obyvatelům. Podle slov samotných tvůrců máte doslova bojovat s ostatními gangy, respektive syndikáty o jednotlivé čtvrti autenticky vymodelovaného města. Ano, právě podle skupinek  obyvatel srocujích se dohromady a chránících své zájmy dostala hra svůj název.

 

Vzhledem k tomu, že ale vedle Jacoba bude důležitou úlohu hrát i jeho rozumem obdařená sestra Evie a celý gang, bezesporu dojde na typický pelmel srdceryvných scén

 

To je ale asi tak všechno, co momentálně o příběhovém pozadí víme. Vzhledem k tomu, že ale vedle Jacoba bude důležitou úlohu hrát i jeho rozumem obdařená sestra Evie a celý gang, bezesporu dojde na typický pelmel srdceryvných scén, vzletných filozofických myšlenek a historického guláše, na jehož konci se ukáže, že templáři to zase mysleli jinak a asasíni jsou ti nejlepší. Jako kdybych slyšel Vina Diesela už posedmé opakovat, že nemá crew, ale rodinu. Pokud jste si tak všimli lehkého sarkasmu, pak jste se opravdu nespletli. Tento koncept by totiž zoufale potřeboval něco nového, než jen vytahování historických strašáků a autoři nám v  tomto ohledu moc nadějí vskutku nedávají.

572772a3-108911.jpg

Jako jediná větší změna se momentálně co do vyprávění a pojetí příběhu jeví pouze možnost hrát jak za Jacoba, tak i za Evie a to v závislosti na příběhu. To totiž naznačuje jaksi dvojí pojetí vyprávění a rozdělení na čistě akční linii, ve které se Jacob nebude s ničím a nikým opravdu párat, a pak na tu promyšlenější, na stealth a chytrá řešení orientovanou část odehrávající se z perspektivy Evie. Jak tomu ale nakonec ve skutečnosti bude se jen tak nedozvíme. Ubisoft jen prozatím přiznal, že 75% herní doby strávíte hraním za Jacoba, a že mimo příběhové sekvence půjde mezi oběma libovolně přepínat. GTA zdraví.

Londýn podle páry

Každopádně to ale parádně koresponduje s myšlenkou už zase většího a propracovanějšího Assassin's Creedu, ve kterém tentokráte hraje prim právě Londýn. Ten jakožto centrum průmyslové revoluce stojí na prahu revolučního technického pokroku a hráč bude podle prvních záběrů svědkem nejen legalizovaného vykořisťování dělníků. Dojde i na zázraky technicky a vědy a chybět samozřejmě nebudou ani velcí myslitelé své doby. Už nyní víme, že hráč narazí například na Charlese Darwina či Charlese Dickense. První záběry přímo z hraní pak odhalili mimo jiné i lehkou reminiscenci Sherlocka Holmese a jeho dětských špionů.

1431444094-1.jpg68320976-108916.jpgb4f769ce-108912.jpg

Autoři jsou v tomhle směru dokonce tak daleko, že Assassin's Creed transformují po vzoru GTA do městské akce, kde už jen nešplháte a chodíte po svých, nýbrž si také vozíte zadnici. Plnohodnotným herním prvkem tak budou drožky korzující blátivé ulice čtvrtí, kam se policie bojí vkročit, a které můžete podobně jako v GTA efektním způsobem prostě ukradnout prakticky za jízdy. Slibován je pak i parní vlak. Jednou z potvrzených lokací je ostatně nádraží Waterloo a chybět prý nebude ani Big Ben či Buckinghamský palác. Vidět už mimo jiné byla také katedrála Svatého Pavla a všechny budovy včetně vybraných interiérů obyčejných stavení budou samozřejmě opět do detailu ztvárněny podle dobových dokumentů.

 

Vysoké průmyslové budovy, sklady, zapadlé anglické hospody a široké prašné, respektive blátem pokryté silnice perfektně splňují očekávání, jaké od podobného zasazení člověk má

 

Syndicate má navíc rozhodně atmosféru viktoriánského Londýna a jakási aura špinavé průmyslové revoluce doslova čiší už z očesaných pre-alpha záběrů. Vysoké průmyslové budovy, sklady, zapadlé anglické hospody a široké prašné, respektive blátem pokryté silnice perfektně splňují očekávání, jaké od podobného zasazení člověk má. Celé to vypadá zhruba jako kdyby to navrhl Guy Ritchie pro svého třetího Sherlocka. Už teď se osobně těším třeba na bizarní akcent londýnské chudiny a hovorový jazyk, se kterým si autoři bezesporu vyhrají. Hlavně pak ale poskytují viktoriánské kulisy perfektní prostředí pro starý dobrý Assassin's Creed, který je i o tom, že někam vyšplháte a spadne vám čelist, nebo také o tom, že se něco přiučíte nad rámec obyčejného dějepisu. Potenciál tady rozhodně je a momentálně bych si klidně vsadil na to, že jej vývojáři i využijí. V tomhle ostatně nebyl problém ani v Unity.

b5da8ba6-108914.jpg

S boxerem na gangy!

Tvůrci navíc slibuji dosud nejdynamičtěji pojatý díl a to nejen co se dopravních prostředků týče. Vylepšení se dočkalo i lezení a především už zase předělaný soubojový systém, jež je tradiční bolístkou téměř všech dílů. Jako jedna z nejzajímavějších novinek se ale jeví především vystřelovací hák a kladka ve stylu posledních Batmanů. Ta vám umožní rychle se dostat i na ty nejvyšší budovy a spolu s rozšířenou sadou pohybů má napomoci novým způsobům vertikálního boje.

A když už jsme u toho mlácení nebohých anglických rváčů. Souboje se soustředí na blízko ještě více, než tomu bylo v minulosti a všechno se to má točit okolo dýk, malých nožů, speciálních bojových náramků či revolverů. Jak totiž popisují sami tvůrci, Viktoriánský Londýn už není úplně doba, v níž bylo košér jen tak nosit meč u pasu. Zato epesní vycházková hůl nebo boxer se rozhodně budou hodit! Zatím ale bohužel není jasné, podle jakých pravidel budou konkrétně souboje fungovat. Ze záběrů to vypadá na efektní a dynamické bitky, které ale trvají překvapivě dlouho a místy připomínají i přes všechny nové vychytávky spíše mlácení do pytlů brambor zabalené do líbivých animací.

dfabc3c7-108910.jpgdfec48b7-108913.jpge3434e3e-108917.jpg

To snad ale vývojáři ještě nějak promyslí. Přeci jen jsme údajně viděli pre-alpha záběry, které bych ale vzhledem k brzkému datu vydání označil za alpha, či skoro beta fázi. Syndicate se má na pulty obchodů ve verzích pro Xbox One a PS4 totiž dostat už 23. října a PC verze má následovat krátce na to. Tato informace může budit lehké obavy, ale tvůrci se dušují, že hra je ve vývoji už dva roky a clem je pouze a jedině odladěný singleplayer. O grafických vylepšeních oproti Unity se nakonec ani nemluví a dá se tak očekávat kvalita grafiky na naprosto stejné úrovni, včetně oslnivých davových scén. Akorát snad tentokráte v odladěnějším a na první dobrou fungujícím kabátku.

Staronová klasika

Vzhledem k úplnému vynechání jakéhokoli multiplayerového prvku tomu snad nakonec přesně tak i bude. Syndicate totiž jinak vypadá jako sázka na jistotu stavějící na technologii Unity a hratelnostně nijak výrazně nevybočující ze zajetých kolejí. V případě  příběhu je to menší zklamání, ale drožky, vlaky a atmosférický Londýn mají dostatečný potenciál na to, aby i tu klasickou učebnicovou báchorku s trochou templářského klišé jak se patří rozředily.

ed077271-108918.jpgf9408749-108915.jpgLIS-EP3-Date-announce-screen-720x405.jpg

Možná je to tak ale nakonec i lepší. Dost možná se totiž jedná o poslední šanci, kterou série po fiasku s Unity dostane. I proto se nejspíše tvůrci mimo jiné vracejí do minulosti a podle prvních informací nabídnou také obsazování území ovládaného cizími gangy a pořádnou taktickou přetlačovanou. Vzletné myšlenky a styl Bratrstva sice nahradily hrubé a špinavé ideje pouličních rváčů, ale princip je v základě stejný. Fakt, že ale tentokráte nedojde na otravnou tower defense vsuvku lze brát jako příjemnou jiskřičku naděje, že tentokráte to chlapci vzali za ten správný konec.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A