Assassin's Creed: Unity - liberté, égalité, fraternité

Next-gen Assassin's Creed vládne proklatě ostrými kordy, inovativním vypravěčstvím a také zcela neopakovatelnou atmosférou. E3 nás přesvědčilo.

Assassin's Creed: Unity je bezesporu jedním z hlavních taháků letošní E3 a překvapivě to není jen kvůli absenci ženských postav. Nový Assassin's Creed naopak tak trošku uzemnil i ty největší pochybovače nespornými kvalitami a faktem, že jako jeden z mála skutečně vykročil vstříc zážitkům nové generace. Ještě aby ne, když za hrou opět stojí více než 2000 lidí a konglomerát 10 vývojářských studií roztroušených po celém světě, především ale kluci, zodpovědní za druhý díl. A co že nás tedy na novém assassinském dobrodružství tak uchvacuje?

88a28f34-97572.jpg 8bd64c84-97568.jpg 98db8abf-97575.jpg

Za zvuku Marseillaise

Unity boduje hned na první dobrou. Vypadá skvěle a hlavně vládne atmosférou a námětem, jež mu musejí závidět hned všechny předchozí díly dohromady. Za zvuku Marseillaisy na rtech pařížské chudiny a mlaskavém koncertu jakobinských gilotin nás totiž tenhle sjednocující díl vezme do víru Velké francouzské revoluce. Do období, kdy svět opustila poslední skutečně krystalicky čistá absolutní monarchie a kdy dějiny kráčely pohnutou stezkou dlážděnou idejemi svobody a euforie stejně tak jako potoky krve a zmaru.

 

Paříž v podání Unity doslova dýchá a kontrasty pomalu upadajícího lesku královského majestátu skvěle sousedí se syrovostí revoluce

 

Hlavním dějištěm bude stejně jako v případě skutečných událostí závěru 18.století Paříž a její zcela dechberoucí panoramata. Stejně tak ale podle prvních videí vývojáři hlavně z montrealského studia zvládli vystihnout i ty nejšpinavější pařížské uličky a skutečnou bídu francouzského lidu utlačovaného trojstavovským systémem. Paříž v podání Unity doslova dýchá a kontrasty pomalu upadajícího lesku královského majestátu skvěle sousedí se syrovostí revoluce a lidu 18. století jako takového. Město bude navíc ve hře přítomné v poměru 1:1.

fccc35f4-97574.jpg

Ba co více, nový Assassin's Creed k tomu také volí odpovídající prostředky, které doslova křičí next-gen na každém rohu. První informace ostatně potvrzují, že slibované davové scény stovek lidí, nebo ohromné živoucí město, kde bude mít každé NPC svůj vlastní život nebyly vůbec scestné. Naopak k tomu vývojáři ještě přihazují neskutečný důraz na detail. E3 konference Ubisoftu například ukázala realistické chování vody i v těch nejmenších kalužích a hlavně plynulé přechody mezi exteriéry a interiéry, které navíc byly až překvapivě detailně vymodelovány. Jak se tedy zdá, nové zabijácké dobrodružství zvládá skvěle načrtnout námět, a pak ho přivést k životu za pomoci parádních technologií.

4b673648-97571.jpg 5441248b-97570.jpg 87a0e82a-97569.jpg

Zcela zvláště by si pak zasloužil vypíchnout třeba systém lezení a vůbec navigace pohybu jako taková. Tvůrci totiž nejen zcela přepracovali většinu animací, ale hlavně technologii jejich použití. K pohybu už vám tak nyní stačí opravdu pouze jediné tlačítko. Ve hře nebude žádný z atmosféry vytrhující přechod mezi horizontálním a vertikálním pohybem a pozor, Arno dokonce bude poprvé v sérii umět šplhat i dolů. Podobně revolučním, ale vlastně hrozně marginálním detailem pak je i zrušení ikonických skoků důvěry do balíků sena. Hrdina tentokráte bude všemožně seskakovat podél zdí budov s příchutí moderního parkouru.

V jednom i ve čtyřech, zato vždy sjednocení

Takovým menším vítězstvím technologie, ale vlastně i obsahu je ostatně také největší bomba letošní E3 – kooperační mód nového Asasina. Ano, čtete správně a Assassin's Creed: Unity skutečně nabídne hru až pro 4 hráče. A že to vypadá na opravdu efektní zážitek, který svým způsobem posouvá ideu z Brotherhoodu s technologií drop in/drop out na zcela novou úroveň. Jak jsme mohli vidět, zatímco jeden likviduje strážné, další se sápe po cíli a zbylí dva mohou například zajišťovat únikovou cestu. Hratelnost Assassin's Creedu tady nabízí takřka nekonečno možností.

1385f967-97573.jpg

V duchu názvu hry a vlastně i celé nálady titulu to ostatně dává smysl. Motivy soudržnosti a vzájemné pomoci se hrou vinou s takovou silou, že letos bude chybět dokonce už tolik tradiční kompetitivní multiplayer. Podle tvůrců si všechnu jejich energii žádá právě kooperace a hlavně již tradiční kampaň, která opět nabídne rozumnou kombinaci historických reálií, či napěchovanou encyklopedii a bohapusté fabulace o templářských spiknutích. A na to si nemůžeme stěžovat.

 

Smutnou pravdou je, že o příběhu víme jen pramálo a ještě horší je to s tolik ambivalenci vzbuzující současnou vypravěčskou linkou

 

Hlavní hrdina se tak jmenuje Arno a jako švarný zabiják z povolání se samozřejmě zaplete do intrik proti dobru republiky, jež prostě musejí mít na svědomí zlotřilí templáři. Smutnou pravdou ale je, že o příběhu víme jen pramálo a ještě horší je to s tolik ambivalenci vzbuzující současnou vypravěčskou linkou, která se přinejmenším ocitla ve slepé uličce.

2498121-assassins_creed_unity-1.jpg Assassin_s_Creed_Unity_13957686752554.jpg assassins_creed_unity.jpg

Nepřerušované vyprávění

Ve slepé uličce ovšem rozhodně není hratelnostní koncepce a mechanismy, které hra samozřejmě přebírá od svých předchůdců. Opět se tak můžete těšit na objevování úžasného světa, nějaké ty souboje anebo třeba vyšetřování a zabíjení. Na tomto poli je prostě většina věcí při starém a tvůrci se soustředili hlavně na drobná vylepšení. Tak třeba boj nyní bude daleko živější, došlo k odstranění až příliš efektního protiútoku a nepřátele už nebudou čekat, až na ně přijde řada. O to větší důraz tedy budete muset klást na tichý postup a zcela předělaný stealth. Ten na prezentovaných videích dokonce funguje a ukrýt se můžete skutečně za vším. Assassin's Creed: Unity tak možná konečně naplní krédo a ideu série o tichém a nekompromisním zabijákovi.

assassins_creed_unity_e3_2014_2.jpg

Za zmínku pak stojí také trošku jinak postavený styl vyprávění. Nejen, že by jednotlivé mise na sebe měly mnohem těsněji navazovat, ale tvůrci se konečně chtějí oprostit od neustále stejného schématu končícího něčí smrtí. Nově by každý úkol měl mít až 5 zcela diametrálně odlišných možností řešení a je jen na vás, jak se k problémům postavíte. Mise dokonce ani neskončí, pokud selžete v některé z částí. Jen se prostě změní její podmínky a možná vyústění. To zní jako opravdu solidní krok kupředu, a také jako snaha opravdu vytvořit logicky zakotvený živoucí svět bez zbytečné frustrace.

 

Všechno má ve světě Unity svou perzistenci a není problém dokonce kdejaký úkol splnit i náhodou

 

Stejné je to pak i s vedlejšími úkoly, které budou nově vycházet přímo z počínání obyčejných NPC a z celkového počtu asi 200 by se jich měla většina opravdu lišit. Důležité ovšem je, že už je nemusíte plnit hned a ani v jasně daném pořadí. Všechno má ve světě Unity svou perzistenci a není problém dokonce kdejaký úkol splnit i náhodou, třeba nevědomým zabitím nějaké postavy.

Nakouknutí do budoucnosti

Assassin's Creed: Unity prostě zní našlápnutě a opravdu je z něj patrná snaha co nejvíce využít možností nové generace konzolí. Hratelnostně je to navíc starý dobrý Assassin's Creed, který se vrací k odkazu dvojky a staví na jeho ještě i dnes pevných základech. A pokud se na nich přeci jen stihla během let objevit nějaká ta prasklinka, vývojáři jí elegantně vyspraví nakouknutím do budoucnosti hraní tak, jako to dělají s novým systémem misí nebo stealth postupem. Navíc to není ani zdaleka všechno a do vydání, které je stanoveno na letošní říjen, nás Ubisoft ještě do světa parádně udělané Paříže pozve bezpochyby několikrát.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole