ATI představila konkurenci pro GeForce 3

Začátek minulého týdne byl poměrně štědrý na novinky v oblasti grafických karet. Nejenže firma nVidia, která je známá především díky svým čipům GeForce3, ohlásila rekordní zisky, ale především její velký konkurent v podobě ATI Technologies Inc. oficiálně představil nové karty, z části označované jako „GeForce3 killers“.
ATI představila konkurenci pro GeForce 3
Začátek minulého týdne byl poměrně štědrý na novinky v oblasti grafických karet. Nejenže firma nVidia, která je známá především díky svým čipům GeForce3, ohlásila rekordní zisky, ale především její velký konkurent v podobě ATI Technologies Inc. oficiálně představil nové karty, z části označované jako „GeForce3 killers“.

nVidia opět rekordně!
Přestože druhý kvartál roku 2001 je již nějakou dobu minulostí, teprve tento týden ohlásila nVidia svoje hospodářské výsledky právě za toto období. A ty dopadly věru dobře, neboť obrat firmy i čistý zisk opět se opět o něco zvýšil.

Největší příjem pro nVidii samozřejmě představuje GeForce3, která se stále drží na špičce popularity i prodejnosti. Především díky ziskům z prodeje tohoto zboží si tak nVidia mohla připsat ve druhém kvartále tohoto roku rekordní zisky. Celkový obrat firmy 260,3 milionů dolarů a čistý zisk 33,6 milionů dolarů je důkazem toho, že nVidia je úspěšná společnost a že po jejich produktech je poptávka. Zajímavé je, že celkový obrat 2Q je o 56 procent vyšší než ve stejném období minulého roku. CEO spoločnosti Jen-Hsung Huang toto okomentoval takto: „Především díky velkému spektru výrobků se naše tržby nadále zvyšují. Jsme rádi, že naše postavení na trhu s GPU (Graphic force unit).“

ATI útočí na GeForce3
Vzato jednoduše a bez zbytečných spekulací představuje kanadská firma ATI jednoho z nejvážnějších konkurentů právě zmiňované nVidie. Jak jsme již byli dříve informováni, uvedeny měly být dva nové procesory, tak se i stalo. Radeon2 (R200) pod samostatným označením Radeon 8500 a levnější a také méně výkonný Radeon2VE (RV200) – nese název Radeon 7500.

Procesory jsou vyráběny technologií 0,15 mikronu a obsahují 60 milionů tranzistorů, což je o 3 miliony více než má GeForce3.

Radeon 7500
Paměť této karty pracuje na frekvenci 230 MHz, samotný čip pak ještě na frekvenci o 40 MHz vyšší. Paměť je typu DDR SDRAM a celkově je karta osazena 64 MB, průchodnost této paměti je 8,8 GB za sekundu. Grafický čip je vybaven jednotkou T&L, která dokáže zpracovat až 40 milionů trojúhelníků za sekundu. Cena této karty, která bude do prodeje uvedena někdy v průběhu října, by měla být přibližně 199 USD.

Radeon 8500
Větší číslo v názvu samozřejmě znamená vyšší kvalitu jakožto i výkon karty. Čip pracuje na frekvenci 250 MHz, paměť je v tomto případě taktována na 275 MHz. Také tato karta je vybavena 64 MB paměti DDR SDRAM. Jednotka T&L je v tomto případě schopna zpracovat neuvěřitelných 62,5 milionů trojúhelníků za sekundu a rychlost vykreslování je 2 GTexely za sekundu. Součástí je také podpora technologií TrueForm a SmartShader. Velmi zajímavě se jeví integrace technologie SmoothVision, která přináší podporu celoobrazovkového antialiasingu. Současně je zde i HyperZ II, což je zdokonalená verze původního HyperZ I (slouží k vyjímání neviditelných povrchů z renderingu). I v tomto případě se karta dostane na trh v průběhu září a cena by neměla překročit 399 USD.

FireGL 8800
Přestože tato karta nebude přínosem pro hráče, ale především pro profesionální CAD/CAM vývojáře, neodpustím si o ní nezmínit. 64 MB DDR paměti je jedna z mála známých hodnot, kterou tato karta disponuje, většina ostatních informací je v současné době drženy v tajnosti. Stejně jako Radeon 8500, i zde je možnost zpracování až 62,5 milionů trojúhelníků za sekundu, vykreslování probíhá rychlostí 2,4 GTexely za sekundu. I zde je podpora technologií TrueForm a SmartShaders. V 3D je podporováno rozlišení až do výše 2048x1536, při DVI výstupu je to pak 1600x1200.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A