ATI představila konkurenci pro GeForce 3

Začátek minulého týdne byl poměrně štědrý na novinky v oblasti grafických karet. Nejenže firma nVidia, která je známá především díky svým čipům GeForce3, ohlásila rekordní zisky, ale především její velký konkurent v podobě ATI Technologies Inc. oficiálně představil nové karty, z části označované jako „GeForce3 killers“.
ATI představila konkurenci pro GeForce 3
Začátek minulého týdne byl poměrně štědrý na novinky v oblasti grafických karet. Nejenže firma nVidia, která je známá především díky svým čipům GeForce3, ohlásila rekordní zisky, ale především její velký konkurent v podobě ATI Technologies Inc. oficiálně představil nové karty, z části označované jako „GeForce3 killers“.

nVidia opět rekordně!
Přestože druhý kvartál roku 2001 je již nějakou dobu minulostí, teprve tento týden ohlásila nVidia svoje hospodářské výsledky právě za toto období. A ty dopadly věru dobře, neboť obrat firmy i čistý zisk opět se opět o něco zvýšil.

Největší příjem pro nVidii samozřejmě představuje GeForce3, která se stále drží na špičce popularity i prodejnosti. Především díky ziskům z prodeje tohoto zboží si tak nVidia mohla připsat ve druhém kvartále tohoto roku rekordní zisky. Celkový obrat firmy 260,3 milionů dolarů a čistý zisk 33,6 milionů dolarů je důkazem toho, že nVidia je úspěšná společnost a že po jejich produktech je poptávka. Zajímavé je, že celkový obrat 2Q je o 56 procent vyšší než ve stejném období minulého roku. CEO spoločnosti Jen-Hsung Huang toto okomentoval takto: „Především díky velkému spektru výrobků se naše tržby nadále zvyšují. Jsme rádi, že naše postavení na trhu s GPU (Graphic force unit).“

ATI útočí na GeForce3
Vzato jednoduše a bez zbytečných spekulací představuje kanadská firma ATI jednoho z nejvážnějších konkurentů právě zmiňované nVidie. Jak jsme již byli dříve informováni, uvedeny měly být dva nové procesory, tak se i stalo. Radeon2 (R200) pod samostatným označením Radeon 8500 a levnější a také méně výkonný Radeon2VE (RV200) – nese název Radeon 7500.

Procesory jsou vyráběny technologií 0,15 mikronu a obsahují 60 milionů tranzistorů, což je o 3 miliony více než má GeForce3.

Radeon 7500
Paměť této karty pracuje na frekvenci 230 MHz, samotný čip pak ještě na frekvenci o 40 MHz vyšší. Paměť je typu DDR SDRAM a celkově je karta osazena 64 MB, průchodnost této paměti je 8,8 GB za sekundu. Grafický čip je vybaven jednotkou T&L, která dokáže zpracovat až 40 milionů trojúhelníků za sekundu. Cena této karty, která bude do prodeje uvedena někdy v průběhu října, by měla být přibližně 199 USD.

Radeon 8500
Větší číslo v názvu samozřejmě znamená vyšší kvalitu jakožto i výkon karty. Čip pracuje na frekvenci 250 MHz, paměť je v tomto případě taktována na 275 MHz. Také tato karta je vybavena 64 MB paměti DDR SDRAM. Jednotka T&L je v tomto případě schopna zpracovat neuvěřitelných 62,5 milionů trojúhelníků za sekundu a rychlost vykreslování je 2 GTexely za sekundu. Součástí je také podpora technologií TrueForm a SmartShader. Velmi zajímavě se jeví integrace technologie SmoothVision, která přináší podporu celoobrazovkového antialiasingu. Současně je zde i HyperZ II, což je zdokonalená verze původního HyperZ I (slouží k vyjímání neviditelných povrchů z renderingu). I v tomto případě se karta dostane na trh v průběhu září a cena by neměla překročit 399 USD.

FireGL 8800
Přestože tato karta nebude přínosem pro hráče, ale především pro profesionální CAD/CAM vývojáře, neodpustím si o ní nezmínit. 64 MB DDR paměti je jedna z mála známých hodnot, kterou tato karta disponuje, většina ostatních informací je v současné době drženy v tajnosti. Stejně jako Radeon 8500, i zde je možnost zpracování až 62,5 milionů trojúhelníků za sekundu, vykreslování probíhá rychlostí 2,4 GTexely za sekundu. I zde je podpora technologií TrueForm a SmartShaders. V 3D je podporováno rozlišení až do výše 2048x1536, při DVI výstupu je to pak 1600x1200.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

včera | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A