ATI představila konkurenci pro GeForce 3

Začátek minulého týdne byl poměrně štědrý na novinky v oblasti grafických karet. Nejenže firma nVidia, která je známá především díky svým čipům GeForce3, ohlásila rekordní zisky, ale především její velký konkurent v podobě ATI Technologies Inc. oficiálně představil nové karty, z části označované jako „GeForce3 killers“.
ATI představila konkurenci pro GeForce 3
Začátek minulého týdne byl poměrně štědrý na novinky v oblasti grafických karet. Nejenže firma nVidia, která je známá především díky svým čipům GeForce3, ohlásila rekordní zisky, ale především její velký konkurent v podobě ATI Technologies Inc. oficiálně představil nové karty, z části označované jako „GeForce3 killers“.

nVidia opět rekordně!
Přestože druhý kvartál roku 2001 je již nějakou dobu minulostí, teprve tento týden ohlásila nVidia svoje hospodářské výsledky právě za toto období. A ty dopadly věru dobře, neboť obrat firmy i čistý zisk opět se opět o něco zvýšil.

Největší příjem pro nVidii samozřejmě představuje GeForce3, která se stále drží na špičce popularity i prodejnosti. Především díky ziskům z prodeje tohoto zboží si tak nVidia mohla připsat ve druhém kvartále tohoto roku rekordní zisky. Celkový obrat firmy 260,3 milionů dolarů a čistý zisk 33,6 milionů dolarů je důkazem toho, že nVidia je úspěšná společnost a že po jejich produktech je poptávka. Zajímavé je, že celkový obrat 2Q je o 56 procent vyšší než ve stejném období minulého roku. CEO spoločnosti Jen-Hsung Huang toto okomentoval takto: „Především díky velkému spektru výrobků se naše tržby nadále zvyšují. Jsme rádi, že naše postavení na trhu s GPU (Graphic force unit).“

ATI útočí na GeForce3
Vzato jednoduše a bez zbytečných spekulací představuje kanadská firma ATI jednoho z nejvážnějších konkurentů právě zmiňované nVidie. Jak jsme již byli dříve informováni, uvedeny měly být dva nové procesory, tak se i stalo. Radeon2 (R200) pod samostatným označením Radeon 8500 a levnější a také méně výkonný Radeon2VE (RV200) – nese název Radeon 7500.

Procesory jsou vyráběny technologií 0,15 mikronu a obsahují 60 milionů tranzistorů, což je o 3 miliony více než má GeForce3.

Radeon 7500
Paměť této karty pracuje na frekvenci 230 MHz, samotný čip pak ještě na frekvenci o 40 MHz vyšší. Paměť je typu DDR SDRAM a celkově je karta osazena 64 MB, průchodnost této paměti je 8,8 GB za sekundu. Grafický čip je vybaven jednotkou T&L, která dokáže zpracovat až 40 milionů trojúhelníků za sekundu. Cena této karty, která bude do prodeje uvedena někdy v průběhu října, by měla být přibližně 199 USD.

Radeon 8500
Větší číslo v názvu samozřejmě znamená vyšší kvalitu jakožto i výkon karty. Čip pracuje na frekvenci 250 MHz, paměť je v tomto případě taktována na 275 MHz. Také tato karta je vybavena 64 MB paměti DDR SDRAM. Jednotka T&L je v tomto případě schopna zpracovat neuvěřitelných 62,5 milionů trojúhelníků za sekundu a rychlost vykreslování je 2 GTexely za sekundu. Součástí je také podpora technologií TrueForm a SmartShader. Velmi zajímavě se jeví integrace technologie SmoothVision, která přináší podporu celoobrazovkového antialiasingu. Současně je zde i HyperZ II, což je zdokonalená verze původního HyperZ I (slouží k vyjímání neviditelných povrchů z renderingu). I v tomto případě se karta dostane na trh v průběhu září a cena by neměla překročit 399 USD.

FireGL 8800
Přestože tato karta nebude přínosem pro hráče, ale především pro profesionální CAD/CAM vývojáře, neodpustím si o ní nezmínit. 64 MB DDR paměti je jedna z mála známých hodnot, kterou tato karta disponuje, většina ostatních informací je v současné době drženy v tajnosti. Stejně jako Radeon 8500, i zde je možnost zpracování až 62,5 milionů trojúhelníků za sekundu, vykreslování probíhá rychlostí 2,4 GTexely za sekundu. I zde je podpora technologií TrueForm a SmartShaders. V 3D je podporováno rozlišení až do výše 2048x1536, při DVI výstupu je to pak 1600x1200.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A