ATI představila konkurenci pro GeForce 3

Začátek minulého týdne byl poměrně štědrý na novinky v oblasti grafických karet. Nejenže firma nVidia, která je známá především díky svým čipům GeForce3, ohlásila rekordní zisky, ale především její velký konkurent v podobě ATI Technologies Inc. oficiálně představil nové karty, z části označované jako „GeForce3 killers“.
ATI představila konkurenci pro GeForce 3
Začátek minulého týdne byl poměrně štědrý na novinky v oblasti grafických karet. Nejenže firma nVidia, která je známá především díky svým čipům GeForce3, ohlásila rekordní zisky, ale především její velký konkurent v podobě ATI Technologies Inc. oficiálně představil nové karty, z části označované jako „GeForce3 killers“.

nVidia opět rekordně!
Přestože druhý kvartál roku 2001 je již nějakou dobu minulostí, teprve tento týden ohlásila nVidia svoje hospodářské výsledky právě za toto období. A ty dopadly věru dobře, neboť obrat firmy i čistý zisk opět se opět o něco zvýšil.

Největší příjem pro nVidii samozřejmě představuje GeForce3, která se stále drží na špičce popularity i prodejnosti. Především díky ziskům z prodeje tohoto zboží si tak nVidia mohla připsat ve druhém kvartále tohoto roku rekordní zisky. Celkový obrat firmy 260,3 milionů dolarů a čistý zisk 33,6 milionů dolarů je důkazem toho, že nVidia je úspěšná společnost a že po jejich produktech je poptávka. Zajímavé je, že celkový obrat 2Q je o 56 procent vyšší než ve stejném období minulého roku. CEO spoločnosti Jen-Hsung Huang toto okomentoval takto: „Především díky velkému spektru výrobků se naše tržby nadále zvyšují. Jsme rádi, že naše postavení na trhu s GPU (Graphic force unit).“

ATI útočí na GeForce3
Vzato jednoduše a bez zbytečných spekulací představuje kanadská firma ATI jednoho z nejvážnějších konkurentů právě zmiňované nVidie. Jak jsme již byli dříve informováni, uvedeny měly být dva nové procesory, tak se i stalo. Radeon2 (R200) pod samostatným označením Radeon 8500 a levnější a také méně výkonný Radeon2VE (RV200) – nese název Radeon 7500.

Procesory jsou vyráběny technologií 0,15 mikronu a obsahují 60 milionů tranzistorů, což je o 3 miliony více než má GeForce3.

Radeon 7500
Paměť této karty pracuje na frekvenci 230 MHz, samotný čip pak ještě na frekvenci o 40 MHz vyšší. Paměť je typu DDR SDRAM a celkově je karta osazena 64 MB, průchodnost této paměti je 8,8 GB za sekundu. Grafický čip je vybaven jednotkou T&L, která dokáže zpracovat až 40 milionů trojúhelníků za sekundu. Cena této karty, která bude do prodeje uvedena někdy v průběhu října, by měla být přibližně 199 USD.

Radeon 8500
Větší číslo v názvu samozřejmě znamená vyšší kvalitu jakožto i výkon karty. Čip pracuje na frekvenci 250 MHz, paměť je v tomto případě taktována na 275 MHz. Také tato karta je vybavena 64 MB paměti DDR SDRAM. Jednotka T&L je v tomto případě schopna zpracovat neuvěřitelných 62,5 milionů trojúhelníků za sekundu a rychlost vykreslování je 2 GTexely za sekundu. Součástí je také podpora technologií TrueForm a SmartShader. Velmi zajímavě se jeví integrace technologie SmoothVision, která přináší podporu celoobrazovkového antialiasingu. Současně je zde i HyperZ II, což je zdokonalená verze původního HyperZ I (slouží k vyjímání neviditelných povrchů z renderingu). I v tomto případě se karta dostane na trh v průběhu září a cena by neměla překročit 399 USD.

FireGL 8800
Přestože tato karta nebude přínosem pro hráče, ale především pro profesionální CAD/CAM vývojáře, neodpustím si o ní nezmínit. 64 MB DDR paměti je jedna z mála známých hodnot, kterou tato karta disponuje, většina ostatních informací je v současné době drženy v tajnosti. Stejně jako Radeon 8500, i zde je možnost zpracování až 62,5 milionů trojúhelníků za sekundu, vykreslování probíhá rychlostí 2,4 GTexely za sekundu. I zde je podpora technologií TrueForm a SmartShaders. V 3D je podporováno rozlišení až do výše 2048x1536, při DVI výstupu je to pak 1600x1200.
Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Foto režim Spider-Mana je úžasný. Podívejte se, co tvoří hráči ze světa

Foto režim Spider-Mana je úžasný. Podí…

Nejen, že je nový Spider-Man pro PS4 skvělou adaptací komiksu. Ještě přináší i boží foto režim.

13.  9.  2018 | | 8 N/A
Marvel

Marvel's Spider-Man: nejlepší pavouk, …

Spider-Man je ukázkovou herní prací hned z několika ohledů. Ale ten New York je prostě špica!

6.  9.  2018 |
Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapla, pár se rozešel před vydáním

Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapl…

Fanoušek poprosil Insomniac o možnost požádat přítelkyni o ruku velmi originálním způsobem. Vývojář vyhověl a nevědomky vytvořil jeden z nejsmutnějších easter eggů.

12.  9.  2018 | | 3 N/A
Rozhovor: Bohemia Interactive o DayZ, novinkách a budoucnosti hry

Rozhovor: Bohemia Interactive o DayZ, …

DayZ je ve vývoji už opravdu dlouho. Naštěstí se na něm stále pracuje a jak nás vývojáři z Bohemia Interactive na Gamescomu ujistili, mají hodně plánů, co se hrou chtějí dělat.

7.  9.  2018 | | 8 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A