ATI zbrojí k útoku, GeForce 3 jde ještě výše!

Pro mnohé z nás je firma ATI živoucí legendou. Počítačová komunita nemá ráda monopoly a jak to tak vypadá, nVidia si vybudovala velice slušnou pozici a tak se zraky mnohých spásně upírají třeba právě k ATI. Právě tato společnost potvrdila přípravy na čipu Radeon 3, přestože doposud nevydala žádnou kartu na verzi Radeon2.
ATI zbrojí k útoku, GeForce 3 jde ještě výše!
Pro mnohé z nás je firma ATI živoucí legendou. Počítačová komunita nemá ráda monopoly a jak to tak vypadá, nVidia si vybudovala velice slušnou pozici a tak se zraky mnohých spásně upírají třeba právě k ATI. Právě tato společnost potvrdila přípravy na čipu Radeon 3, přestože doposud nevydala žádnou kartu na verzi Radeon2.

ATI připravuje Radeon 3
Nový čip od populární firmy ATI má konečně jméno. Pod kódovým označením Radeon 3 se v průběhu letošního roku dokončí vývoj tohoto nového čipu, aby se ve druhém čtvrtletí následujícího roku mohl objevit v obchodech. Doposud však není jisté, zda se tento čip dostane k uživatelům pod stejným jménem, neboť ATI stále ještě oficiální název nevydala.

Jádro bude pracovat na frekvenci 350 MHz a bude kompletně vyrobeno technologií 0.15 mikronů. Dle dostupných informací bude vyráběn jak jinak než tchajwanská společnost TSM, případně UMC. Grafická karta s tímto čipem bude přizpůsobena pro použití až 256 MB paměti s podporou SDRAM (DDS DRAM). Plná kompatibilita s připravovaným grafickým rozhraním Direct X 9.0 se prozatím pouze plánuje.

Je zajímavé, že ATI již oznámila přípravy na čipu třetí generace, aniž by dala k používání druhou verzi, ATI Radeon 2. O té se již dlouho diskutuje v souvislosti s možností reálné konkurence pro GeForce3.

MicroStar: Základní desky nebo GeForce3? Oboje!
Přestože jsme doposud firmu MicroStar (MSI) spojovali především se základními deskami, dnes již víme své. I MSI totiž vycítil vůni peněz, které leží v naditých peněženkách pařbychitvých hráčů a rozhodl se kousek uzmout pro sebe. Relativně zajímavým kouskem od tohoto výrobce je grafická karta s přesným označením MS-822 StarForce (GeForce3 NV20, 64 MB TV IN/OUT).

Tato grafická karta je disponuje pamětí typu DDR SDRAM, které pracují na frekvenci 230 MHz a takt grafického čipu je standardních 200 MHz. Počítač, který by měl tuto kartu roztáčet do špičkových výkonů, by měl být minimálně s procesorem Pentium II a výše (i Celeron stačí), pakliže využíváte služeb AMD, spokojí se s K6kou a výše. Ovladače podporují operační systémy W9x a všechny následující. Dokonce i Windows NT a 2000 jsou mezi standardně podporovanými.

Výsledky testů MSI 822Výsledky testů MSI 822

Použitá konfigurace
Procesor: AMD Athlon 1,33 GHz
Základní deska: ASUS A7M266
Grafická karta: MSI StarForce 822 (MS-8822)
Paměť: 128 MB PC2100 DDR SDRAM
Pevný disk: IBM Deskstar DPTA-372050 20,5 GB 7200 otáček/min Ultra ATA/66

Především v poslední době je poměrně populární uvádět stále nové a nové verze grafických karet s čipem GeForce3. Přestože některým verzím a především těm od noname výrobců se věřit nedá, myslím, že v průběhu dvou tří měsíců přijde ideální doba pro upgrade stávající grafické karty na některou s čipem GeForce3. Tlak na cenu je s přibývajícím počtem výrobců stále větší a to je pro nás, uživatele, jen dobře. Tím však nechci říci, že v současné době se upgrade nevyplatí, pouze vás bude stát přeci jen o něco více.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |
Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destiny 2, donutí vás běžet pro PC verzi

Vyzkoušeli jsme 4K jízdu v akci Destin…

Že už vlastníte Destiny 2 na konzoli? Vydali jsme se do space opery Bungie i na PC platformě, a musíme uznat, že to opravdu stojí za to!

10.  11.  2017 | | 10 N/A