ATI zbrojí k útoku, GeForce 3 jde ještě výše!

Pro mnohé z nás je firma ATI živoucí legendou. Počítačová komunita nemá ráda monopoly a jak to tak vypadá, nVidia si vybudovala velice slušnou pozici a tak se zraky mnohých spásně upírají třeba právě k ATI. Právě tato společnost potvrdila přípravy na čipu Radeon 3, přestože doposud nevydala žádnou kartu na verzi Radeon2.
ATI zbrojí k útoku, GeForce 3 jde ještě výše!
Pro mnohé z nás je firma ATI živoucí legendou. Počítačová komunita nemá ráda monopoly a jak to tak vypadá, nVidia si vybudovala velice slušnou pozici a tak se zraky mnohých spásně upírají třeba právě k ATI. Právě tato společnost potvrdila přípravy na čipu Radeon 3, přestože doposud nevydala žádnou kartu na verzi Radeon2.

ATI připravuje Radeon 3
Nový čip od populární firmy ATI má konečně jméno. Pod kódovým označením Radeon 3 se v průběhu letošního roku dokončí vývoj tohoto nového čipu, aby se ve druhém čtvrtletí následujícího roku mohl objevit v obchodech. Doposud však není jisté, zda se tento čip dostane k uživatelům pod stejným jménem, neboť ATI stále ještě oficiální název nevydala.

Jádro bude pracovat na frekvenci 350 MHz a bude kompletně vyrobeno technologií 0.15 mikronů. Dle dostupných informací bude vyráběn jak jinak než tchajwanská společnost TSM, případně UMC. Grafická karta s tímto čipem bude přizpůsobena pro použití až 256 MB paměti s podporou SDRAM (DDS DRAM). Plná kompatibilita s připravovaným grafickým rozhraním Direct X 9.0 se prozatím pouze plánuje.

Je zajímavé, že ATI již oznámila přípravy na čipu třetí generace, aniž by dala k používání druhou verzi, ATI Radeon 2. O té se již dlouho diskutuje v souvislosti s možností reálné konkurence pro GeForce3.

MicroStar: Základní desky nebo GeForce3? Oboje!
Přestože jsme doposud firmu MicroStar (MSI) spojovali především se základními deskami, dnes již víme své. I MSI totiž vycítil vůni peněz, které leží v naditých peněženkách pařbychitvých hráčů a rozhodl se kousek uzmout pro sebe. Relativně zajímavým kouskem od tohoto výrobce je grafická karta s přesným označením MS-822 StarForce (GeForce3 NV20, 64 MB TV IN/OUT).

Tato grafická karta je disponuje pamětí typu DDR SDRAM, které pracují na frekvenci 230 MHz a takt grafického čipu je standardních 200 MHz. Počítač, který by měl tuto kartu roztáčet do špičkových výkonů, by měl být minimálně s procesorem Pentium II a výše (i Celeron stačí), pakliže využíváte služeb AMD, spokojí se s K6kou a výše. Ovladače podporují operační systémy W9x a všechny následující. Dokonce i Windows NT a 2000 jsou mezi standardně podporovanými.

Výsledky testů MSI 822Výsledky testů MSI 822

Použitá konfigurace
Procesor: AMD Athlon 1,33 GHz
Základní deska: ASUS A7M266
Grafická karta: MSI StarForce 822 (MS-8822)
Paměť: 128 MB PC2100 DDR SDRAM
Pevný disk: IBM Deskstar DPTA-372050 20,5 GB 7200 otáček/min Ultra ATA/66

Především v poslední době je poměrně populární uvádět stále nové a nové verze grafických karet s čipem GeForce3. Přestože některým verzím a především těm od noname výrobců se věřit nedá, myslím, že v průběhu dvou tří měsíců přijde ideální doba pro upgrade stávající grafické karty na některou s čipem GeForce3. Tlak na cenu je s přibývajícím počtem výrobců stále větší a to je pro nás, uživatele, jen dobře. Tím však nechci říci, že v současné době se upgrade nevyplatí, pouze vás bude stát přeci jen o něco více.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Age of Empires: Definitive Edition – nostalgie není všechno (recenze)

Age of Empires: Definitive Edition – n…

Jedna z největších strategických legend se vrací v grafickém remasteru. Přesto pod rouškou krásné grafiky zůstává stále tou stejnou hrou z roku 1997. Stačí to?

24.  2.  2018 | | 10 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Víkendová slevová akce na PS Store nabízí parádní pecky za pakatel

Víkendová slevová akce na PS Store nab…

Chcete si obohatit knihovničku konzole PS4 ale šetříte? O víkendu vám Sony nabízí skvělé hry za slušný peníz.

24.  2.  2018 | | 2 N/A
Do světa Kingdom Come míří modifikace s tématikou Hry o trůny

Do světa Kingdom Come míří modifikace …

Do českých lesů v Kingdom Come se chystá první pořádná modifikace.

23.  2.  2018 | | 3 N/A