ATI zbrojí k útoku, GeForce 3 jde ještě výše!

Pro mnohé z nás je firma ATI živoucí legendou. Počítačová komunita nemá ráda monopoly a jak to tak vypadá, nVidia si vybudovala velice slušnou pozici a tak se zraky mnohých spásně upírají třeba právě k ATI. Právě tato společnost potvrdila přípravy na čipu Radeon 3, přestože doposud nevydala žádnou kartu na verzi Radeon2.
ATI zbrojí k útoku, GeForce 3 jde ještě výše!
Pro mnohé z nás je firma ATI živoucí legendou. Počítačová komunita nemá ráda monopoly a jak to tak vypadá, nVidia si vybudovala velice slušnou pozici a tak se zraky mnohých spásně upírají třeba právě k ATI. Právě tato společnost potvrdila přípravy na čipu Radeon 3, přestože doposud nevydala žádnou kartu na verzi Radeon2.

ATI připravuje Radeon 3
Nový čip od populární firmy ATI má konečně jméno. Pod kódovým označením Radeon 3 se v průběhu letošního roku dokončí vývoj tohoto nového čipu, aby se ve druhém čtvrtletí následujícího roku mohl objevit v obchodech. Doposud však není jisté, zda se tento čip dostane k uživatelům pod stejným jménem, neboť ATI stále ještě oficiální název nevydala.

Jádro bude pracovat na frekvenci 350 MHz a bude kompletně vyrobeno technologií 0.15 mikronů. Dle dostupných informací bude vyráběn jak jinak než tchajwanská společnost TSM, případně UMC. Grafická karta s tímto čipem bude přizpůsobena pro použití až 256 MB paměti s podporou SDRAM (DDS DRAM). Plná kompatibilita s připravovaným grafickým rozhraním Direct X 9.0 se prozatím pouze plánuje.

Je zajímavé, že ATI již oznámila přípravy na čipu třetí generace, aniž by dala k používání druhou verzi, ATI Radeon 2. O té se již dlouho diskutuje v souvislosti s možností reálné konkurence pro GeForce3.

MicroStar: Základní desky nebo GeForce3? Oboje!
Přestože jsme doposud firmu MicroStar (MSI) spojovali především se základními deskami, dnes již víme své. I MSI totiž vycítil vůni peněz, které leží v naditých peněženkách pařbychitvých hráčů a rozhodl se kousek uzmout pro sebe. Relativně zajímavým kouskem od tohoto výrobce je grafická karta s přesným označením MS-822 StarForce (GeForce3 NV20, 64 MB TV IN/OUT).

Tato grafická karta je disponuje pamětí typu DDR SDRAM, které pracují na frekvenci 230 MHz a takt grafického čipu je standardních 200 MHz. Počítač, který by měl tuto kartu roztáčet do špičkových výkonů, by měl být minimálně s procesorem Pentium II a výše (i Celeron stačí), pakliže využíváte služeb AMD, spokojí se s K6kou a výše. Ovladače podporují operační systémy W9x a všechny následující. Dokonce i Windows NT a 2000 jsou mezi standardně podporovanými.

Výsledky testů MSI 822Výsledky testů MSI 822

Použitá konfigurace
Procesor: AMD Athlon 1,33 GHz
Základní deska: ASUS A7M266
Grafická karta: MSI StarForce 822 (MS-8822)
Paměť: 128 MB PC2100 DDR SDRAM
Pevný disk: IBM Deskstar DPTA-372050 20,5 GB 7200 otáček/min Ultra ATA/66

Především v poslední době je poměrně populární uvádět stále nové a nové verze grafických karet s čipem GeForce3. Přestože některým verzím a především těm od noname výrobců se věřit nedá, myslím, že v průběhu dvou tří měsíců přijde ideální doba pro upgrade stávající grafické karty na některou s čipem GeForce3. Tlak na cenu je s přibývajícím počtem výrobců stále větší a to je pro nás, uživatele, jen dobře. Tím však nechci říci, že v současné době se upgrade nevyplatí, pouze vás bude stát přeci jen o něco více.

Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Foto režim Spider-Mana je úžasný. Podívejte se, co tvoří hráči ze světa

Foto režim Spider-Mana je úžasný. Podí…

Nejen, že je nový Spider-Man pro PS4 skvělou adaptací komiksu. Ještě přináší i boží foto režim.

13.  9.  2018 | | 8 N/A
K boji proti lootboxům se připojují další země, nechybí ani ČR

K boji proti lootboxům se připojují da…

20.  9.  2018 | | 28 N/A
Za malý poměr hráček si může herní průmysl sám, říká Alžběta Trojanová

Za malý poměr hráček si může herní prů…

11.  9.  2018 | | 15 N/A
F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (recenze)

F1 2018: věrohodné pálení pneumatik (r…

Codemasters jsou mistři závodních her a letošní ročník formulí patří k tomu nejlepšímu. Skoro.

16.  9.  2018 | | 3 N/A
Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapla, pár se rozešel před vydáním

Žádost o ruku ve Spider-Manovi neklapl…

Fanoušek poprosil Insomniac o možnost požádat přítelkyni o ruku velmi originálním způsobem. Vývojář vyhověl a nevědomky vytvořil jeden z nejsmutnějších easter eggů.

12.  9.  2018 | | 3 N/A