ATI zbrojí k útoku, GeForce 3 jde ještě výše!

Pro mnohé z nás je firma ATI živoucí legendou. Počítačová komunita nemá ráda monopoly a jak to tak vypadá, nVidia si vybudovala velice slušnou pozici a tak se zraky mnohých spásně upírají třeba právě k ATI. Právě tato společnost potvrdila přípravy na čipu Radeon 3, přestože doposud nevydala žádnou kartu na verzi Radeon2.
ATI zbrojí k útoku, GeForce 3 jde ještě výše!
Pro mnohé z nás je firma ATI živoucí legendou. Počítačová komunita nemá ráda monopoly a jak to tak vypadá, nVidia si vybudovala velice slušnou pozici a tak se zraky mnohých spásně upírají třeba právě k ATI. Právě tato společnost potvrdila přípravy na čipu Radeon 3, přestože doposud nevydala žádnou kartu na verzi Radeon2.

ATI připravuje Radeon 3
Nový čip od populární firmy ATI má konečně jméno. Pod kódovým označením Radeon 3 se v průběhu letošního roku dokončí vývoj tohoto nového čipu, aby se ve druhém čtvrtletí následujícího roku mohl objevit v obchodech. Doposud však není jisté, zda se tento čip dostane k uživatelům pod stejným jménem, neboť ATI stále ještě oficiální název nevydala.

Jádro bude pracovat na frekvenci 350 MHz a bude kompletně vyrobeno technologií 0.15 mikronů. Dle dostupných informací bude vyráběn jak jinak než tchajwanská společnost TSM, případně UMC. Grafická karta s tímto čipem bude přizpůsobena pro použití až 256 MB paměti s podporou SDRAM (DDS DRAM). Plná kompatibilita s připravovaným grafickým rozhraním Direct X 9.0 se prozatím pouze plánuje.

Je zajímavé, že ATI již oznámila přípravy na čipu třetí generace, aniž by dala k používání druhou verzi, ATI Radeon 2. O té se již dlouho diskutuje v souvislosti s možností reálné konkurence pro GeForce3.

MicroStar: Základní desky nebo GeForce3? Oboje!
Přestože jsme doposud firmu MicroStar (MSI) spojovali především se základními deskami, dnes již víme své. I MSI totiž vycítil vůni peněz, které leží v naditých peněženkách pařbychitvých hráčů a rozhodl se kousek uzmout pro sebe. Relativně zajímavým kouskem od tohoto výrobce je grafická karta s přesným označením MS-822 StarForce (GeForce3 NV20, 64 MB TV IN/OUT).

Tato grafická karta je disponuje pamětí typu DDR SDRAM, které pracují na frekvenci 230 MHz a takt grafického čipu je standardních 200 MHz. Počítač, který by měl tuto kartu roztáčet do špičkových výkonů, by měl být minimálně s procesorem Pentium II a výše (i Celeron stačí), pakliže využíváte služeb AMD, spokojí se s K6kou a výše. Ovladače podporují operační systémy W9x a všechny následující. Dokonce i Windows NT a 2000 jsou mezi standardně podporovanými.

Výsledky testů MSI 822Výsledky testů MSI 822

Použitá konfigurace
Procesor: AMD Athlon 1,33 GHz
Základní deska: ASUS A7M266
Grafická karta: MSI StarForce 822 (MS-8822)
Paměť: 128 MB PC2100 DDR SDRAM
Pevný disk: IBM Deskstar DPTA-372050 20,5 GB 7200 otáček/min Ultra ATA/66

Především v poslední době je poměrně populární uvádět stále nové a nové verze grafických karet s čipem GeForce3. Přestože některým verzím a především těm od noname výrobců se věřit nedá, myslím, že v průběhu dvou tří měsíců přijde ideální doba pro upgrade stávající grafické karty na některou s čipem GeForce3. Tlak na cenu je s přibývajícím počtem výrobců stále větší a to je pro nás, uživatele, jen dobře. Tím však nechci říci, že v současné době se upgrade nevyplatí, pouze vás bude stát přeci jen o něco více.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A