Autíčka a zadarmo? To beru!

Ano, SpeedBusters jsou tady! Konečně pořádná česká hra, kterou navíc můžete získat zdarma! V České republice se většinou programovaly adventury nebo real-time strategie, občas něco logického, ale sporty a tedy i auta se vyskytovaly velmi zřídka. Tedy tak tomu bylo dosud, zaplaťpánbůh.
Autíčka a zadarmo? To beru!
Před několika lety sice vydala již zřejmě neexistující firma Space Interactive hru Turbo speedway, kterou jsem bohužel, ale možná spíš díky její kvalitě bohudík, nehrál. Tato hra se normálně prodávala, ale kvalitou neoslnila a podle výpovědí mnohých jí předčila kdejaká shareware auta. V současné době ale i čeští vývojáři myslí na nás "závodníky". První kapkou je hra SpeedBusters a zanedlouho by světlo světa měla spatřit hra Trabanti (trabanti.doupe.cz), o které ještě určitě uslyšíte.

Speed BustersSpeed Busters

Ale teď už se konečně vrátím ke SpeedBusters, nejprve musíte přežít stahování zhruba 11 MB, které má hra před instalací. Pokud máte pevnou linku můžete zkusit i verzi s animací, která má zabalená 33 MB (buďme k sobě upřímní, ony krásné animace, jimiž je ta větší verze napěchována, jsou zcela nesvědomitě vykradeny z Rally Championship i s chlupy, což myslím není dobré, i když se za hru nemusí platit – pozn. jak jinak než pozorného šéfredaktora)! Po spuštění hry na vás čeká útulné menu s akční hudbou a velmi dobře povedenou grafikou, což u českých her není příliš zvykem.

Čekají na vás tradiční volby: Pohár, Závod, Ukázka, Jména. Volba Jméno by se spíše měla jmenovat "Tvoje auto", protože zde vybíráte barvu a hlavně typ své "káry", jméno si můžete také změnit, ale to není tak důležité. Na výběr máte tři vozy: Škoda 105!!!:-), Corvette ZR-1, Ferrari F1. Auta mají 2 důležité vlastnosti, nečekaně je to rychlost a druhou neméně důležitou vlastností je zatáčení/akcelerace. Škodovka má slabou rychlost, ale nejlepší zatáčení to může vynahradit! Zatáčení je pro hru totiž dost důležité, ale větší význam má přeci jenom rychlost, protože do auta nemůžete fouknout, aby jelo rychleji, kdežto slabé zatáčení můžou, alespoň částečně, nahradit šikovné ruce hráče. Ale dost už teorie, jdeme závodit! Nejprve ale ještě trochu pravidel. K ovládání vám stačí 2 (slovy dvě!) tlačítka! Ano, správně: doleva a doprava. Důležitým činitelem hry jsou bonusy, jsou to takové čtverečky s otazníkem, pod kterými se skrývají různé vlastnosti(vidíte je jako obrázky): šnek-zpomalení, bílý blesk-menší zrychlení, žlutý blesk-super zrychlení, pneumatika-lepší zatáčení, dřevěné kolo-zhoršení zatáčení. Ještě bych měl dodat, že do aut můžete bourat, jak chcete a stejně se nezničí, to platí dokonce i pro škodovku :).

Červená, oranžová, zelená - a jedeme! Hned v úvodu vás překvapí drzost autíček, která do sebe neúnavně narážejí a není vůbec jednoduché se dostat na čelní pozice, zvlášť na některých užších tratí není předjíždění zrovna jednoduché, a tak hodně záleží na dobrém startu. Na trati se může pohybovat až 8 aut (jejich počet můžete měnit).

Speed BustersSpeed Busters

Velmi zajímavá je volba POHÁR, nejprve zde jedete jakousi kvalifikaci, což obnáší 5 závodů, a vy musíte kvalifikaci vyhrát(nasbírat nejvíce bodů) a pak se dostáváte do závěrečné "vyřazovačky", kde záleží opravdu hodně na startu, protože bez něho nemůžete vyhrát a se Škodovkou díky její slabé rychlosti také ve vyřazovačce příliš neuspějete.

A to nejlepší nakonec - hra má dokonalý multiplayer! Na jednou PC můžou hrát až 4 hráči, hru po síti však bohužel nepodporuje. Pokud Vás Speed Busters přestanou bavit mám pro Vás typ, jak je "vylepšit": Existují totiž 2 cheaty, které musíte "vyslovit" v hlavním menu. Jeden přidá všem autům výrazně na rychlosti(Speed Busters), pak to frčí jak Schumacher ve formuli 1. A ten druhý(Jsem srab) přidá bonusové auto, které jezdí opravdu velmi rychle.

Na úplný závěr bych si dovolil krátké hodnocení: Opravdu skvělá česká hra, která je navíc zadarmo a můžete si jí rozdat i s kamarády! Škoda jen, že o ní ví tak málo lidí, ale to se snad teď zlepší. Pokud se vám Speed Busters líbí, určitě si je stáhněte – na adrese http://members.prog.cz/hippo/.