B-17 Flying Fortress II - převrat mezi simulátory?

Již brzy se nám naskytne možnost prožít si pocity amerických osádek Létajících pevností na vlastní kůži, ale před samotným vypuštěním hry si shrňme, na co se můžeme těšit. Wayward Design pro všechny simulátorové nadšence přichystali doposud nevídaný mix akce a strategie.
B-17 Flying Fortress II - převrat mezi simulátory?
Každý simulátorový nadšenec čeká na B-17 Flying Fortress II s rozbušeným srdcem. Právě nyní nás dělí od jeho vypuštění doslova jen pár dnů. Kromě Létající pevnosti si svůj um vyzkoušíte v P-51 Mustang, P-47 Thunderbolt, Bf-109 a dalších čtyřech stíhačkách. Nejlépe ztvárněn a propracován bude samozřejmě letoun, jehož jméno dominuje v názvu hry. Nemnoho simulátorů nám nabídlo možnost letu v bombardovacích letounech, a pokud se snad v některém objevily, byly tam pouze jako zpestření. Obrovský potenciál velkých letadel již podruhé využívá firma Wayward Design a nezůstává pouze u toho, aby nás posadila na sedadlo pilota a nechala zbytek ovládání letounu na počítači. Načrtněme si takový normální den pilota v režii B-17 II.

"Dozorčí mě vzbudil ve čtyři hodiny ráno. Po několika vteřinách, které jsem potřeboval k uvědomění si, že nejsem doma v Ohiu, ale nacházím se na pobřeží Anglie, jsem vstal a po nutných ranních úkonech vyrazil jeepem na základnu. Jako první mě přivítala kancelář velitele letky, kde jsou uschovány zdravotnické záznamy a životopisy členů eskadry." Všechny místnosti jsou předrenderované 2D pozadí a jsou spojeny v jeden celek.

B-17 Flying Fortress IIB-17 Flying Fortress II

"Hned za kanceláři je umístěna brífingová místnost, kam se vždy scházíme ráno pro informace o cíli a po akci se nám zde dostane zhodnocení. Dalšími dveřmi se dostaneme do kanceláře velitele bombardérů, ale sem nemusím naštěstí příliš často." Kancelář velitele bombardéru je ekvivalentem při hraní historické kampaně k místnosti velitele letky při hraní jednotlivých misí. "Nejdůležitější je pro mě poslední místnost, která má na štítku dveří vytištěno OPERAČNÍ MÍSTNOST. Zde mi je předložena nejnovější předpověď počasí a informace dodávané rozvědkou. Hlavním posláním místnosti je příprava útoku, k čemuž mi slouží plastická mapa. Cílem bude Kiel v Německu a krytí požaduji od letky Mustangů 8. americké letecké brigády."

Mapa je 3D a můžete ji libovolně natáčet a zoomovat. Na ní nastavíte waypointy, cíle mise, výšku jednotlivých uskupení a další taktické údaje.Vše je srozumitelně znázorněno a nemusíte se bát nepřehledných shluků čar. Například příkaz pro svržení bomb je zadáván přetažením ikony bomby na prostorový model továrny - prosté, ale účinné.

B-17 Flying Fortress IIB-17 Flying Fortress II

"Konečně mě přistavený jeep odváží společně s mojí osádkou k milovanému, ale zároveň mnohokrát proklínanému letounu. Na boku září malba krasavice sedící obkročmo na veliké pumě, kterou jsme si sami vybrali z mnoha nabízených možností." Na trup letounu si můžete vybrat kresbu z mnoha připravených námětů, ale mnohem více jich najdete na Internetu. "Po předletové kontrole nasedám do sedadla hlavního pilota a volám řídící věž, aby nás navedla na volnou runway. Ohlušující burácení dvanácti letounů se rozléhá po celém letišti. Startuji jako první a začínám provádět mírný okruh kolem letiště, abych nabral výšku a počkal na ostatní. Stoupáme do čtyř tisíc metrů a míříme přes kanál. Vpravo od nás se černájí malé tečky, které se za pár minut promění v dalších 30 bombardérů mířících spolu s námi pocuchat fašounům nervy. Předávám řízení druhému pilotovi a jdu zkontrolovat trup letounu, ale hlavně ještě naposledy protáhnout tělo, které bude příštích několik hodin zkroucené v nepohodlné sedačce. Můj pohled spočine na radistovi po mé pravici a za ním vidím boční střelce nyní plně zaměstnané debatou o včerejším večírku. Rád bych si s nimi vyměnil jejich pozice, abych stejně jako oni mohl udivovat dívky sestřeleným německým letounem."

Virtuální hráč nemusí zůstat u toužebného přání, ale může zaujmout jakékoliv místo v letounu. V Létající pevnosti bylo natěsnáno podle typu 8 až 10 členů osádky. Můžete zasednout na místo prvního i druhého pilota, letovoda, radisty, bombometčíka a střelců. Navíc u každého člena si můžete vybrat pravým tlačítkem myši v menu několik činností, mezi nimiž se nachází první pomoc postřelenému druhovi, přesun na jiné místo a doplnění munice střelci. Mezi členy se můžete přepínat za letu a dokonce se lze přepnout i do jiných bombardérů a doprovodných stíhaček.

"Vracím se zpět na své sedadlo, ale řízení nechávám na druhém pilotovi, abych si uchoval dost sil pro nadcházející útok. Zatímco jsem procházel letounem, se k nám připojilo horní krytí. Je vyhlášen radiový klid, to ovšem nevadí, protože každý pilot si je vědom toho, že budeme stoupat podle plánu do osmi tisíc metrů a poletíme severozápadně od našeho skutečného cíle, abychom zmátli německou protileteckou obranu…"

B-17 Flying Fortress IIB-17 Flying Fortress II

"Je již nezbytné změnit směr přímo na Kiel, kde jak stále doufám na nás nebudou připraveny Stodevadesátky. K cíli nám zbývá posledních dvacet kilometrů, prolamuji ticho a dávám příkaz k letu v ještě těsnější formaci. Před sebou máme oblohu plnou bílých mraků, které nám poskytují výborný úkryt, ale zároveň znemožňují cokoliv zaměřit. Nepřátelský flak rozhodně nezahálí a zahrnuje nás množstvím vybuchujících granátů. Nad Kielem jsou díkybohu mračna potrhaná a nebudou doufejme problémy se svržením bomb na továrnu vyrábějící tanky, která je postavena bohužel nebezpečně blízko od školy. Krytí nás upozorňuje na přílétající bandity a zároveň se kolem nás shlukují, aby vytvořili bariéru. Část stíhačů se na pokyn pouští do příletajících Messerschmittů, ale zbytek zůstává poslušně s námi. Musíme letět přímo, abychom usnadnili co nejvíce práci bombometčíkovi, flak je ještě neproniknutelnější a již se mu podařilo zasáhnout letoun vedle nás, kterému se nyní valí černý dým z pravého krajního motoru. Jsme již skoro nad cílem, ale nepřátelských letadel přibývá a zároveň protiletadlová obrana ubírá na síle, aby neposlala k zemi některý ze svých drahocenných strojů."

Autoři si zakládají na kvalitě grafického zpracování a díky tomu si můžeme vychutnat skvěle vyobrazený povrch Třetí říše a Anglie. Model všech letounů je také na výši a není problém rozeznat ve vzduchu, o které letadlo jde. Vnitřek letounu a postavy jsou rovněž velice zdařilé. Interiér je samozřejmě přesným modelem skutečného letounu. Kromě obvyklých klávesových zkratek je nám nabídnuta lákavá možnost pohybovat každým spínačem, který v letounu najdeme. To znamená, že si není třeba rvát vlasy, když uprostřed akce zjistíte, že jste zapomněli klávesu pro svržení bomb, protože se jednoduše přepnete na bombometčíka a myší stisknete příslušný ovladač.

B-17 Flying Fortress IIB-17 Flying Fortress II

"Po hlášení bombometčíka o úspěšném svržení bomb okamžitě otáčím letoun směrem domů, což opakuje i zbytek letky. Doposud se podařilo Němcům sestřelit jediné letadlo, z jehož středu se během pádu vynořilo všech 10 padáků nesoucích zdrcenou osádku. Tři letouny jsou zasaženy a z jejich motorů vychází hustě černý kouř, ale budou schopny letět s námi na základnu. Stíhači dorážejí ještě více, jako by se chtěli pomstít za urážku, kterou jsme jim způsobili bombami. Ze všech kulometů na palubách vedou po obloze svítící šňůry protínající dráhy letu nepřátelských stíhačů. Naštěstí jsme po odhození bomb lehčí a unikáme z dosahu stíhačů…"

"Nálet byl úspěšný a následný fotografický průzkum prokázal, že továrna nebude schopna více jak osm týdnů nic vyrobit. Radost nám kalí smutek po kamarádech, kteří právě nyní nejspíš trpí u výslechu v některém z nechvalně proslulých zajateckých táborů. Na velké truchlení není moc času, protože zítra nás čeká další perný den."

Je již zcela jasné, že nás čeká výjimečný zážitek. Pokud bude inteligence vlastních i cizích jednotek dostatečná, nebude nic stát v cestě k titulu simulátoru roku. Věřím, že tento simulátor najde mnoho příznivců i mezi "normálními" hráči, protože nebudou nuceni pilotovat složitý stroj, ale klidně si jen užívat let a následnou akci z pozice bočního střelce. Vše se ukáže v blízké budoucnosti.