B17 Gunner: Air War Over Germany – sundám je všechny!

Jistě se nenajde žádný milovník leteckých simulátorů či letadel vůbec, který by neznal světově proslulý bombardér B17. Tento bombardér si za dobu svého působení získal patřičné renomé a i proto se také tento stroj často vyskytuje v mnoha počítačových hrách. Jak již napovídá název titulku nad tímto textem, ani dnes tomu nebude jinak.
B17 Gunner: Air War Over Germany – sundám je všechny!
Žánr: arkádová střílečka letadel
Minimum: Pentium II 300 MHz, 64 MB RAM, 8 MB 3D karta, Windows
Doporučeno: Pentium III 450, 128 MB RAM
3D: ano
Multiplayer: ne
Výrobce: Sunstorm Interactive
Distributor: WizardWorks

Jistě se nenajde žádný milovník leteckých simulátorů či letadel vůbec, který by neznal světově proslulý bombardér B17. Tento bombardér si za dobu svého působení získal patřičné renomé a i proto se také tento stroj často vyskytuje v mnoha počítačových hrách. Jak již napovídá název titulku nad tímto textem, ani dnes tomu nebude jinak.

Hra B17 Gunner: Air Ower Germany pochází z dílny společnosti Sunstorm Interative. Přesto, že tuto hru autoři prezentují jako čistokrevný letecký simulátor již zmiňovaného stroje B17, skutečnost je trochu jiná (jaká, vysvětlím dále). Jistí si můžete být alespoň tím, že se hra odehrává v době největšího lidského válečného konfliktu – druhé světové války.

Koncept
Po instalaci, která je velice primitivní a zvládne ji opravdu každý hráč, vás ve hře přivítá velice pěkně udělané menu, které patří mezi nejlepší části celé hry. Obsahuje všechny známé i neznáme položky, které jsou vytvořeny tak, aby ve vás opravdu navodily pocit, že hra má nejblíže k žánru leteckých simulátorů (např. tlačítka jsou dělána typickými „čudlíky“, které se vyskytovali v letounech a bombardérech doby minulé – nepředpokládám totiž, že v dnešní době by někdo do moderního stroje takovéto zařízení implantoval).

B17 Gunner: Air War Over GermanyB17 Gunner: Air War Over Germany

Zajímat vás však jisto jistě bude především samotná hra. Většího významu se samozřejmě dostalo kampani a což je škoda, místo nezbylo na multiplayer (který by tuto hru mohl zachránit, ale nebudu předbíhat). Samotná kampaň obsahuje na 25 misí, ať už lehčího či těžšího kalibru a z této stránky ji autoři rozhodně „neodflákli“. Jiný pocit získáte po spuštění samotné hry. Nebudu jistě sám, kdo očekával plnohodnotnou simulaci letu s bombardérem B17, skutečnost je ovšem jiná. Místo toho se ocitáte v obyčejné arkádové střílečce, kde sedíte v jedné z kulometných věží (pravda, některá místa ze kterých se dá střílet nejsou přímo věže, ale pro potřeby lepší srozumitelnosti celého textu je tak budu nazývat) a snažíte se sestřelit tuny německých Messerschmittů (především pak typ Bf 109, opomenut nebyl ani stroj jiné značky a to Focke-Wulf Fw-190A), kteří obtěžují váš překrásný bombardér (jakpak by ne, když jim chcete něco rozbombardovat :-). A přesně tohle je podstatou celé hry. Zklamání? Je na místě, protože bezduché střílení nemá vůbec nic do sebe a je po pár minutách (a ne tedy hodinách, jak tomu bývá u ostatních her) tak nudné, že většina z vás by hru okamžitě vyhodila do koše. Autor této recenze bohužel nemá takové štěstí a seděl u hry ještě mnohem déle, aby vám mohl poskytnout opravdu informativní recenzi…

B17 Gunner: Air War Over GermanyB17 Gunner: Air War Over Germany

Pokud se vám podaří překousnout první nudné chvíle, nečeká vás ani po chvíli žádná změna k lepšímu. Střílení střídá neustále střílení a jediným rozptýlením je, že pokud nalétnete na nějaký z cílů vaší mise, stisknutím tlačítka na něj vypustíte bombu. Opravdu záživné, nemyslíte? Vrátím se tedy ještě k samotné části hry ve které se ocitáte v jedné z věží a sestřelujete nepřátele. Samotná kulometná věž je vytvořena poměrně realisticky a jako jeden z mála kladů můžeme vyzdvihnout, že alespoň realismus střelby a zásahů autoři vytvořili poměrně dobře (což samozřejmě nemůže změnit fakt, že hra je jinak příšerně nudná). Chybou je také nevyvážená obtížnost a mnohdy také nepřehlednost při hře. Jistě si říkáte, co může být nepřehledné na bezduchém střílení? Na tom samotném nic nepřehledného není, ovšem bombardér B17 nemá jednu, ale více kulometných věží (a že jich je). V některých situacích je velice těžké odhadnout, kterou z mnoha věží v tom kterém okamžiku zvolit. Nejhorší je však fakt, že než se proklikáte na optimální místo, ze kterého máte šanci nepřítele trefit, nemusí se už nacházet v jeho dosahu (a věřte, že to dokáže naštvat dvojnásob).

Ovládání
Nevím, jestli má smysl se o ovládání vůbec bavit, jelikož autoři neměli ani možnost ho zpackat. Celým ovládacím procesem je hýbání myší a mačkání jejího levého tlačítka, kterým střílíte na své nepřátele. Ani při ovládání joystickem není hra alespoň o píď zajímavější, i když jsem v to při jeho instalaci malinko doufal. Všeobecně však nemohu autory odsoudit za to, že je ovládání příliš primitivní, spíše bych mohl v případě, že by bylo špatně vytvořené. A to v tomto případě není.

B17 Gunner: Air War Over GermanyB17 Gunner: Air War Over Germany

Grafika, ozvučení
Co se týče grafiky, mám velmi smíšené pocity. Je vám dovoleno vybrat si ze třech rozlišení (640x480, 800x600 a 1024x768) a také zapnout některé vymoženosti moderní grafiky. Při samotném hraní vypadá grafika slušně, vyzdvihnout musím vytvořené kulomety a vše okolo nich, naopak letouny vyskytující se na obzoru jsou strašné. Čekal jsem, že když už nic jiného, tak alespoň grafická stránka by mohla tento projekt zachránit. Bohužel tomu tak není.

Světlé stránky hryTemné stránky hry
  • menu hry
  • zvuky
  • koncept hry
  • grafika
  • po chvíli hraní neuvěřitelně stereotypní a nudné
  • nevyvážená obtížnost

Za to nejlepší ze hry považuji ozvučení. Zvuky prolétávajících letadel, střelby vámi ovládaného kulometu a namluvení pilotů letadel (a nejen jich – i „slova“ ozývající se z vysílačky nezní špatně) jsou opravdu dobré a dotvářejí dobře atmosféru (odmyslet si grafiku a možná by to bylo i užitečné :-).

B17 Gunner: Air War Over GermanyB17 Gunner: Air War Over Germany

B17 Gunner: Air War Over GermanyB17 Gunner: Air War Over Germany

„Konec“
Ani nevím, co říci na závěr. Nemohu uvěřit, že se našel tým vývojářů, který hru B17 Gunner: Air Ower Germany vydává za plnohodnotné dílko a za do světa vypustitelný titul. Skutečnost je opravdu jiná a ve prospěch této hry opravdu nehovoří mnoho faktů. Proto doporučuji se titulu B17 Gunner: Air Ower Germany vyhýbat, i když popravdě nevím, kdo „normální“ by si ho mohl koupit.

Grafika: 4/10
Zvuky: 5/10
Hudba: 4/10
Hratelnost: 2/10
Zpackané dílko, nejhorší titul, který jsem měl možnost letos hrát. Pokud patříte mezi milovníky leteckých simulátorů a toužíte si zahrát nějaký simulátor bombardéru B17, vraťte se raději k osvědčenému titulu B-17 Flying Fortress.
Celkové hodnocení: 3/10

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A