Batman: Arkham Origins - potřetí nošený kostým

Rocksteady dali ruce pryč a aby značka neumřela, dělají v Montrealu takzvaný udržovací díl. A překvapivě to není vyloženě bída.

Borci ve spoďárech na kostýmu jsou poslední dobou naprosto svébytnou součástí popkultury a své ostruhy si vydobyli nejen ve světě filmu, ale poslední dobou se stávají zárukou kvality také jejich videoherní odbočky. Jedním z těch nejznámějších a nejkvalitnějších je bezesporu přerostlý netopýr, který se letos pokusí již potřetí zkrotit spodinu Gothamu.

 

Rocksteady tak trošku vystříleli munici a potřetí to samé už rozhodně není zrovna lákavou pohádkou. Nebo ne?

 

Prozatím se na to ale chystá opravdu potají a co si budeme nalhávat, Arkham Origins už zdaleka nestrhává takovou pozornost, jako jeho předchůdci. Na konferencích velkých vydavatelů po Batmanovi neštěkl ani pes a ani přímo na výstavišti určitě nebyl Gotham hlavní destinací většiny novinářů.

01bc0b22-83522.jpg 024452f5-81961.jpg 0309f202-80533.jpg

Prázdniny v Gothamu

A ne že bychom jim to měli za zlé. Ostatně se bavíme o prázdninovém místečku, kde vám páteř zlomí šeptající gorila a kde i zástupci zlořádů dostávají plešouny až po smrti. Tím hlavním důvodem je pak fakt, že vůbec poprvé jsme byli nuceni změnit cestovku a co si budeme nalhávat, na první pohled to vypadá, že kluci z Montrealských studií Warner Bros. už nemají čím překvapovat.

Rocksteady tak trošku vystříleli munici a potřetí to samé už rozhodně není zrovna lákavou pohádkou. Pravda je to ale pouze částečně, a poté co o hře konečně vyplavaly na povrch nějaké solidnější informace je jasné, že ve stínech se skrývá zajímavý podraz. Nový Batman totiž nejen vypadá a zní jako ti předchozí, ale on se tak dokonce i hraje. Tedy alespoň na první pohled. Když totiž vezmete do rukou ovladač a vyzkoušíte si, jaké to je se za pomoci hi-tech vychytávek vysmívat Spidermanovi mezi mrakodrapy na vlastní kůži, pochopíte, že se Warneři od Rocksteady něčemu opravdu přiučili.

0378a5c9-81962.jpg

V říjnu se tedy můžete těšit na evoluci a ačkoli to bude evoluce spíše pozvolná, určitě nebude hodná nepozornosti. Během E3 nám tvůrci prezentovali hned několik na sobě nezávislých ukázek, ze kterých vyplývá, že i kosmetické změny mohou někdy docela citelně ovlivnit výsledný zážitek ze hry. Celá prezentace začínala pro sérii již typickou demonstrací otevřeného města. V tomhle ohledu asi nikoho nepřekvapí zvětšená rozloha a mnohem větší míra detailů.

2f0222ae-80528.jpg 353e609a-83525.jpg 6dc3e36d-81959.jpg

Již teď je navíc jisté, že bude nový Gotham mnohem živější. Batman by měl podle slov samotných vývojářů neustále narážet na nové problémy a hráč by se tak neměl nikdy začít nudit. Jednou tak na rohu ulice počkáte kočku na stromě (snad bude mít zase aspoň trojky), pak vyřídíte nějakou bandu opilých poskoků s úsměvem od ucha k uchu a celé to dorazíte nikoli vychlazeným pivkem nebo buržoazním vínem, nýbrž záchranou vlastního života.

Podle pravidel

Ano, už zase půjde Batmanovi o život, už zase bude jeden hlavní záporák a už zase to samozřejmě dobře dopadne. Neustále stejně schematický příběh zkrátka k podobným materiálům patří a ani Arkham Origins se v tomhle nemůže odchýlit od zažitého kánonu. Na všechny hráče tak tentokrát čeká Black Mask, který by rád Batmanovi místo hlavy přišil pytel plný peněz.

78c239c6-80530.jpg

Ale pochopitelně dojde i na poblázněného Jokera a další ikonické postavy z universa. Bohužel to však opět vypadá na další ukrutně seriózní hraní, kde bude vrcholem humoru upocená hláška Jokera. V tomhle už série opravdu trošku ztrácí vítr z plachet a rozhodně nás nečeká ani žádný extrémní "WTF" konec, jako nabídlo Akrham City.

Ostatně se jedná o prequel, a tedy se vydáme proti proudu času. Akorát ten DeLorean tentokráte vyměníme za Batmobil a nekonečný zástup futuristických udělátek, s jejíž pomocí si Bruce Wayne každý večer léčí Napoleonský komplex. To víte, v tomhle příběhu má ještě náš playboy všechny svoje peníze. Takže zacílit batarangy, zašít plášť a pořádně zašpičatit už tak dost vulkánské uši. Jde se totiž vyšetřovat.

7ab9a758-83524.jpg a567d593-80531.jpg a860a24d-80527.jpg

Kriminálka Gotham

Jedním z největších es v rukávu má být podle Warnerů vylepšený detektivní režim. I když mnohem více by se asi hodil výraz degradovaný. Zatím to totiž vypadá na jeho totální zjednodušení, které jej pasuje na úroveň naprosto marginálních miniher. Za všechno může nová schopnost, která vám umožňuje promítat si minulé události a tudíž budou všechna řešení jednotlivých puzzlů ještě jasnější, než kdy předtím. Pro nás přemýšlivé tedy trošku zklamání, ale pro všechny ostatní nejspíše více než pozitivní zpráva. Akce se přece vždycky prodávala nejlépe.

 

Důraz je teď mnohem více kladen na dynamiku a díky novým nepřátelům budou souboje mnohem náročnější.

 

S akčnějším pojetím pak samozřejmě souvisejí i rvačky, které však naštěstí nekončí tou křupající páteří. Arkhamská série se proslavila především souvislými bojovými pohyby a ty samozřejmě zůstávají. S novým dílem však přichází jejich menší vylepšení. Důraz je teď mnohem více kladen na dynamiku a díky novým nepřátelům budou souboje mnohem náročnější. To vše díky nutnosti vykrývat některé útoky několikanásobným stisknutím příslušné klávesy. A opravdu budete překvapeni, jak efektní tato maličká změna ve skutečnosti je. Za tohle rozhodně palec nahoru.

de3029a4-81963.jpg

Třetí zastavení

Opomenout nakonec nesmíme ani grafiku, i když o ní vlastně můžeme říct velké kulové. Zkrátka je to Batman na stejném enginu a vedle obligátních částicových efektů a nových animací se žádná speciální novinka nechystá. Všechen výkon aktuální generace konzolí a PC holt spolyká otevřené a mega obrovské město. A podobně je na tom vlastně i celý Batman. Stejný háv, prakticky totožná hratelnost a pořád ten stejný příběh. I přesto se nám ale Batman: Arkham Origins nakonec zalíbil. Ačkoli totiž nejde přes mrtvoly a nabízí pouze malé dílčí změny, pořád neztratil nic ze svého šarmu lázeňského šviháka.

Nejnovější komentáře