Batman: Arkham Origins – jak udělat ze singlu mulťák

Kulka střídá kulku a odletující kusy betonu míří všemi směry. Maskovaný všivák si troufnul na dream team děsivého klauna a konečně se ukáže kdo s koho. Co se to ale mihlo u stropu? Přerostlý netopýr a jeho kamarád papoušek? Po kom sakra pálit dřív?

Srpnová vedra už jsou v plném proudu a na našich monitorech se právě rýsují nové chuťovky z chystaného Batmana, tentokrát s podtitulem Arkham Origins. Vývojáři z Warner Bros. Games Montreal, respektive britská odnož Splash Damage, která se stará o hru více hráčů, nám nedávno ukázala něco ze své práce. Multiplayer byl u Batmana v podání bratrů Warnerových doposud brán téměř jako sprosté slovo, takže nás jeho přínos sérii bude obzvláště zajímat. Největší otázka vězí v tom, jak se jim vlastně podařilo ten mulťák do hry propašovat? Že bychom se vtělili do kůže některého z Batmanových soků a šli na férovku proti němu a Supermanovi na online bojišti?

01bc0b22-83522.jpg 024452f5-81961.jpg 0309f202-80533.jpg

Chyba lávky. Klíč hledejte ve velmi dobrém „kamarádovi“ netopýřího muže, jehož sexuální orientace bývá předmětem různých spekulací. Tohle bude Batman a Robin vs banda bezejmených žoldáků. Neházejme ale ještě batarang do žita (beztak by se vrátil). I ten nabušený strážce totiž bude hratelná postava s vytyčeným cílem a funkcí. Jak už ale víme z předchozích dílů, nemá takový pěšák mnoho na práci, je-li náš okřídlený hrdina na tiché vražedné misi. Pochodovat desítky minut kolem hlídaného objektu a čekat, zda se něco nestane, to by se asi vážně brzy omrzelo.

 

Na mapě se bude odehrávat v podstatě klasický týmový deathmatch z pohledu třetí osoby, zatímco do hry může kdykoliv zasáhnout jak Batman, tak jeho maskovaný parťák

 

Byla tedy pochůzkářům přidána ještě jedna starost, kterou je nutno brát v potaz. Tam „dole“ spolu totiž budou soutěžit členové Jokerova a Baneova týmu, nezávisle na tom, jaký názor na to má ten chlápek dřepící na kamenném chrliči. Bude se tedy na mapě odehrávat v podstatě klasický týmový deathmatch z pohledu třetí osoby, zatímco do hry může kdykoliv zasáhnout jak Batman, tak jeho maskovaný parťák. Ve výsledku je tedy plné obsazení rolí v mp režimu: tři baneovci proti třem jokerovcům, vs dva strážci zákona. To ale ještě není všechno.

0378a5c9-81962.jpg

Klasika s novou vůní

Na mapě jsou rozmístěné kontrolní body, které zároveň slouží jako místa zrodu nových žoldáků. Ty je třeba před nepřátelským týmem ubránit a díky jejich držení uvazovat pomyslnou smyčku kolem gangu protivníka. Spawnovací body, nutné k oživení padlých, začnou pomalu ubývat a poražený tým je vždy ten, jehož bodový základ klesne na nulu. Vítězství lze ale dosáhnout i tehdy, jsou-li všechny kontrolní body obsazeny (není kde uskutečnit znovuzrození) a zbylí členové gangu zlikvidováni. Tohle všechno ale nemusí Batmana ani Robina příliš trápit. Ti mají jiné starosti.

2f0222ae-80528.jpg 353e609a-83525.jpg 6dc3e36d-81959.jpg

Úkolem hrdinů je naplnit stupnici strachu pomocí odrovnávání hráčů v poli. Při dosažení kritické hranice se zkoušený tým rozprchne. Naopak, je-li jeden z hrdinů zabit, přichází znatelný úbytek na stresové hladině gangu a jeho členové získají výhodu v podobě možnosti znovuzrození hráčů, i když byl limit spawmovacích bodů již na nule. Takže pokud fandíte té „správné“ straně, nezbývá, než se pokusit ty nebohé Jokerovy a Baneovy nohsledy vyděsit k smrti. To jsou hlavní principy pro hru více hráčů. S výčtem vychytávek ale stále ještě nejsme u konce.

Místo očí rentgen

Výbava hrdinů i padouchů má své charakteristické vlastnosti, navíc ta padoušská se s každým týmem mírně liší. Arzenál tvoří různé druhy pušek a samopalů, což doplňují například bomby v klaunském stylu, k dispozici žoldákům na Jokerově straně barikády.

 

Škála technických vymožeností v repertoáru Batmana a Robina je určitě zajímavější

 

Pomůže jistě i přítomnost „vylepšeného zraku“, jenž funguje, jako určitá obdoba detektivního módu. Ten pro změnu využívá „světlá strana síly“, nicméně zapnutí je u obou variant podmíněno stupnicí, která indikuje časový interval pro využití dané funkce. Škála technických vymožeností v repertoáru Batmana a Robina je určitě zajímavější. Využít lze prakticky každou vlastnost a příslušenství, které je zastoupeno i ve hře jednoho hráče.

78c239c6-80530.jpg 7ab9a758-83524.jpg a567d593-80531.jpg

Ačkoliv se spoustě hráčů nyní může jevit role hrdinů jako mnohem přitažlivější, nelze upřít, že i hra za zloducha může mít něco do sebe. Plachtit mezi chrliči a odrovnávat jednoho nebožáka po druhém jako nepolapitelný stín zní v teorii až poeticky, ale nesmíme zapomínat, že tohle není singl a na mapě z pravidla nepochoduje jen tlupa vymaštěných trollů, kteří jen čekají na to, než je někdo oddělá. Naopak takový slušně sehraný gang může střídat „vylepšené vidění“ tak, aby jej vždy využíval jen jeden ze členů a hlásil ostatním, co zrovna vidí. Tento způsob průzkumu přispívá k celkové efektivitě týmu a jak Batman, tak Robin se můžou rázem proměnit z krvelačných lovců ve štvanou zvěř.

Co si jenom vybrat

Do hraní za žoldáka lze navíc vložit mnohem více, ze své tvořivosti. Zatímco vzhled a schopnosti hrdinů zůstávají až na pár volitelných skinů prakticky nezměněny, padouch má k dispozici přes 250 odemykatelných předmětů, které dodají jeho postavě na jedinečnosti. Spousta těchto předmětů je navíc ještě dále upravitelná, tudíž si přijde na své i velmi kreativní jedinec.

a860a24d-80527.jpg

Aby toho nebylo ku prospěchu zlosynů málo, je zde i možnost zahrát si za opravdového šéfa gangu. Ta se naskytne vždy pouze jednou za hru a na základě dosažení bodu, který se objeví na mapě. Takže nebude problém v bitevní vřavě občas narazit i na samotného Bana nebo Jokera.

Všechno se to moc krásně poslouchá, ale bude-li mechanismus fungovat i v reálu, toť otázka. Největší obavy tkví i přes neustálé ujišťování vývojářů zejména v rozložení sil jednotlivých týmů. Hrdinové mají přeci jen technickou převahu a jejich efektivita tolik nespočívá na vzájemné spolupráci. Naštěstí podoba multiplayeru ještě stále není konečná. Doufejme, že se klukům ze Splash Damage podaří do 25. října, kdy titul vyjde na současnou generaci konzolí a PC, dovést svou představu k dokonalosti.

A co vy? Dáte nově přidanému multiplayeru alespoň šanci? Anebo máte stále ještě pocit, že se jedná pouze o nutné zlo, jenž si vydupal autokratický vydavatel?

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet ještěrem s gigantickým přirozením

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet…

Kreativita některých lidí při editaci vlastních postav nezná mezí. U Soulcaliburu se to ale trošku zvrhlo.

20.  10.  2018 | | 2 N/A
Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
10 tipů na skvělé deskovky, které můžete hrát o samotě

10 tipů na skvělé deskovky, které může…

Co dělat v případě, že máte chuť zahrát si nějakou deskovku, ale zrovna nemáte po ruce žádné kamarády? Směle se můžete pustit do některé z her, které obsahují solitérní mód. A že se nejedná jen takovou z nouze ctnost, ale plnohodnotnou zábavu!

včera | | 5 N/A