Batman: The Movie aneb maska dokonalosti

Podívejte se na oblohu! To není pták, to není letadlo…to je Batman! Milionář Bruce Wayne se v noci převléká do netopýří kápě, aby ochránil lidi bez viny a potrestal ty s hříchem. A firma Ocean se zavřela do svého kutlochu, aby stvořila skvostné dílo pro fandy filmu i pro ty hříšné neznalce.
Batman: The Movie aneb maska dokonalosti
Podívejte se na oblohu! To není pták, to není letadlo…to je Batman! Milionář Bruce Wayne se v noci převléká do netopýří kápě, aby ochránil lidi bez viny a potrestal ty s hříchem. A firma Ocean se zavřela do svého kutlochu, aby stvořila skvostné dílo pro fandy filmu i pro ty hříšné neznalce.

Přestal jsem vnímat. Nemohl jsem se ani zvednout. Jen seděl jsem v té poloosvětlené místnosti a zíral na běžící písmena na zdi. Kinosál se vyprazdňoval a lidé plynule pokračovali v načatém večeru. Já toho však nebyl schopen. Měl jsem zážitek, na který se nezapomíná. Zážitek, který mi znemožnil se vrátit zpět do reálného bytí. Zasáhl mne krutě a nelítostně. Ohromení, okouzlení, nadšení. Batman.

Batman The MovieBatman The Movie

Byl jsem tenkrát mrňavý capart, anglicky jsem uměl tak akorát muž a netopýr a i titulky na mě byly ďábelsky rychlé. Přesto jsem si tenhle film navždycky zamiloval. Mluvím o roce 1989 a mistrovském kousku geniálního režiséra Tima Burtona s názvem Batman. Burton dal „obyčejnému“ comixu jeho osobitou dramatickou atmosféru temna, ponurosti a gotické majestátnosti a povýšil očekávanou střílečku na umělecké dílo (film dokonce získal Oscara za výpravu.) I proti negativním ohlasům veřejnosti tenkrát obsadil do titulní role Michaela Keatona, jeho přítelkyni novinářku ztvárnila tenkrát ještě hodně populární Kim Basingerová a padoucha Jokera si bravurně střihl Jack Nicholson. U nás to sice tak markantní nebylo, ale v Americe po tomhle černém strážci šíleli asi jako já. Jeho ledový klid, styl, se kterým vystupoval, dramatičnost dvojích obličejů hlavních hrdinů, Elfmanova hudba a všechny ty jeho nádherné hračky. Kolikrát jsem snil o jeho neprůstřelném brnění a masce, vlastnit jeho tajný úkryt v podzemí, nebo trhat rychlostní rekordy v Batmobilu. Za krátký čas jsem už snít nemusel. Hrál jsem Batman: The Movie.

Přepisu filmového díla se ujala firma Ocean, která má v takovémto oboru velké zkušenosti. Příkladem může být Jurrasic Park, Platoon, nebo Robocop. A ujala se toho moc dobře. Zvolila model, který byl tenkrát ve hrách hodně frekventovaný, dobře fungující a vzhledem k technické kvalitě her více potřebný jak dnes. Model hry, kde se vám v průběhu vystřídá více žánrů. A nejvíce se takto šilo právě pro přepisy celuloidu. Gameska v podstatě převypravuje scénář, s tím, že tentokrát pod maskou není Michael Keaton, ale vy. Začínáme prvním setkáním s dospělým Jackem Napierem (vrah Batmanových rodičů), v Gothamnské chemičce Axis. Mrštné proplétání po žebříkách a lávkách ve staré továrně s pomocí věrné Batkotvy byla lahůdka. Na konci čekal samotný Jack a volný pád do kyseliny, která ho obdařila novou identitou rozšklebeného šaška. Příběh poté poskočí o něco dále a najednou máme v Batmobilu samotnou Vicky Valeovou, kterou jsme právě zachránily ze spárů Jokera. Kromě ní však máme dosti na spěch, protože by si Joker také moc rád prohlídl Batmobil zevnitř. Byl to už v podstatě takový 3D simulátor a vždy šlo o to vyhodit v pravý okamžik kotvu z boku auta tak, aby se chytla o sloup a vy si před Vicky takhle frajersky řízli zatáčku. To dělá Batman nejelegantněji na celém světě.

Batman The MovieBatman The Movie

Jokerovi mezitím město padlo k nohám. Občané Gothamu se po užití kosmetických přípravků stávaly stejnými rozšklebenými zrůdami jako on, a jedinou nadějí pro ubohé občany je zas a znova netopýří muž. V této hře ani tohle za vás nikdo neudělá a tak si chvilinku posedíme i v samotné Batcave, abychom tomu v jednoduchém puzzle přišli na kloub. Zajímavé je, že navzdory absenci akce i tady se královsky bavíte. Vždyť přece Batman není jen bojový velmistr, ale i zatraceně inteligentní člověk (v civilu milionář Bruce Wayne.) A my přece chceme být správný Batman a hádanku tedy snadno rozlouskneme.

Pokračujeme-li v linii příběhu dál, dostáváme se na Gothamské náměstí, kde Joker milován davem pořádá velkolepou oslavu a rozhazuje mezi ně tučné penízky. Háček je v přítomných balónech, které jsou plné jedovatého plynu a čekají na své upuštění. To je ta pravá chvíle, aby se ke slovu dostal zázrak letecké architektury – Batplane. Ostrou hlavou letadla sekáte balónky a čelíte šílencově obraně. Možná si pamatujete, že to tenkrát Batman úplně nezvládl, když ho Joker sundal jeho prodlouženým koltem. Z trosek letadla před Gothamskou katedrálou se netopýr zvedá k finálnímu boji. Je třeba zachránit milovanou Vicky a zbavit město jeho zkázy v podobě rozšklebeného maníka ve fialovém ohozu. Ve hře se proskákáme až na samý vrchol stavby a stojíme Jokerovi tváří v ksicht. A zasloužíme-li si právem všechny tenhle Batmanovic obleky a srdce Vicky Valeové, shodíme Jokera zpět mezi vystrašený dav hluboko pod námi. Tentokrát na něj však dole nečeká nějaká kyselina, ale zatraceně tvrdá dlažba. Zamáčkneme slzu a můžeme hrát znova. Batman je jedna z těch her a uměleckých děl vůbec, která má sladko-hořký konec. Potěší sice vaše vítězství, ale konec jako takový je to nejhorší, co vás při něčem podobném může potkat.

Batman The MovieBatman The Movie

Hra Batman: The Movie je vskutku pamětnický kousek a pokud vám tento titul nic neříká, čas pro tuto hru nepokročil tak markantně, aby se tato mezera nedala dohnat. Ani vzdálenost jedenácti let na tom už nic nezmění. Hra byla nádherným epickým vyprávěním o muži, co šel za svým cílem bez nároku na nějakou slávu, muži, co svůj cíl nezískal jen mohutnými svaly, ale i bystrostí, mrštností a chytrostí. Možná i kvůli těmto aspektům se s ním hráč může lehce identifikovat a zpoza masky svého monitoru rozsvítit majestátný netopýří znak nad městem. Byla pro mne čest, zažít toto dechberoucí dobrodružství a firmě Ocean patří tisícerý dík za to, že mi alespoň na chvíli propůjčila Batmanovskou masku. Sundávala se moc těžko.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

7.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

dnes |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |