Battle of Britain – RAF nebo Luftwaffe?

Simulátory již dokázaly simulovat cokoliv - od jízdy na rozzuřeném býku, přes plachetnice až po letadla, kdy se nám konečně podařilo zalétat si i bez leteckého průkazu. Není také divu, že velmi populárními jsou právě simulátory letadel z druhé světové války - v případě Battle of Britain, jak není složité poznat, se jedná o válečný konflikt nad zemí lordů a gentlemanů.
Battle of Britain – RAF nebo Luftwaffe?

Žánr: bojová letecká simulace
Minimum: Win95-98, DirectX7, PII-266 nebo AMD K6-2-500, 64MB Ram (silně doporučuji 128 MB), zvuková karta, CD, pro spuštění je podmínkou možnost rozlišení videokarty 1024x768
3D: DirectX7
Multiplayer: ano
Výrobce: Rowan Software
Distributor:
Empire Interactive

První co mě trochu překvapilo na BoB, bylo menu, které běží pouze a jedině v rozlišení 1024x768. No budiž, proč ne, alespoň obrázek na pozadí vypadá velmi pěkně. Scénář hry je jasný. Je druhá světová válka a děj se odehrává nad Velkou Británií. Jak už to bývá, hra skýtá mnohé možnosti jak v nastavení, tak i ve způsobu jak ji hrát... ehm vlastně lítat. Můžete jen tak cvičit přistávání a starty, nebo střelby na cíl, bombardování nevinných domečků atd. Pokud se z vás stane pořádný pilot RAF nebo Luftwaffe – ano můžete hrát i za Luftwaffe – tak si vyzkoušíte reálné situace, tak jak se odehrály právě ve válce. Jsou zde různé mise, kde pilotujete buď stíhačku doprovázející bombardéry, a nebo sedíte v bombardéru u kulometu a střílíte po stíhačkách okolo. Samozřejmě nechybí ani boj stíhaček proti stíhačkám. Možnosti letounů si můžete v menu nastavit, od jednoduchého ovládání až po čistě realistickou simulaci. Ale to už je dnes snad v každé hře. Snad ještě poznámku, že během celé hry vás budou provázet dobová černobílá videa.

Battle of BritainBattle of Britain

Zajímavě (možná trochu nevšedně) je zpracované ovládání kampaní. Nějakou si zvolíte a objeví se mapa s místem bojiště a tabulky s rozložením sil a jejich popisem. Na mapě se vše hýbe a běží v reálném čase té doby. Vzlétnout můžete až to hra sama uzná za vhodné. Tento prvek je zde zřejmě pro větší pocit autentičnosti. Naštěstí je tu k dispozici komprese času, takže na akci nemusíte čekat půl dne ale maximálně jednu minutu.

Z technického hlediska mám dojem že hra vznikala hodně rychle, samozřejmě na úkor celkového zpracování. Je zde hodně dobrých technických fíglů, třeba ten s dynamickým rozlišením modelů letadel. Letadla v dálce jsou tvořena doslova složenými „plackami“ a jak se k vám přibližují, tak nabírají na detailech až na maximum. To umožňuje úchvatné pohledy na velmi početné formace pohybujících se letadel. Ale i s maximálními detaily mají letadla dnes již průměrnou kvalitu. Celý grafický engine není taky nijak úchvatně rychlý, TNT1 už prostě nestačí (i když jsem viděl lepší grafiku na stejné kartě). Co se týče zvuků, ty jsou průměrné, a technicky nedořešené. Třeba některá letadla maji při průletu tzv. Dopplerův efekt, ale některá jej zase nemají. Vymožeností je použití myši jako hlavy ve virtuálním kokpitu. Myší se můžete plynule rozhlížet okolo sebe, což v mnoha podobných hrách nebývá. Krajina je ztvárněná docela slušně. Slabinou jsou mraky na obloze. Ty jsou sice nádherné a reálné, ale dost snižují celkový výkon hry, i když by nemusely (v jiných hrách fungují stejné mraky rychleji). Celkově je prostě grafika na starším „železe“ pomalejší, a proto je ve hře možnost nastavit automatické detaily. Nastavíte si pod jakou rychlost obnovování obrazu nechcete spadnout a PC se postará automatickým ořezáváním detailů o rychlost. Samozřejmě že když to PC dovolí, tak naopak zase detaily automaticky přidá.

Battle of BritainBattle of Britain

Celkový pohled na Battle of Britain ? Nic převratného, řekl bych další hra na hromádku k těm předešlým. BoB rozhodně není titul ke kterému se budete neustále vracet. Nechci tady dělat reklamu Microsoftu, ale v tomhle případě si raději kupte MS Combat Flight Simulator. V něm si totiž rozhodně užijete za své peníze mnohem více srandy než v Battle of Britain.

Grafika: 7/10
Zvuky: 7/10
Hudba: není/10
Hratelnost: 7/10
Další bojový simulátor, Bitva o Británii. Zalétáte si na „Hurikánech“, „Spitfajrech“, ale i na „Mesršmitech“. Dobrý simulátor z dílny tvůrců pecky Mig Alley, avšak po technické stránce nic moc nového. Radši bych sáhl po novém MS Flight Combatu.
Celkové hodnocení: 7/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A