Trend jménem Battle Royale stále pokračuje a vypadá to, že herní svět jen tak neopustí. Hry v tomto žánru mají neuvěřitelné množství hráčů a snad ještě více jich ho sleduje na platformách Twitch a Youtube. Na této vlně se snaží svézt téměř každý a my se podíváme, co se nám to tady vyrojilo.
GTA Online: Motor Wars
Jedna z nejúspěšnějších her historie nesměla minout současný trend a nedlouho po tom, co PlayerUnknown's Battlegrounds zaznamenalo monstrózní úspěch se do GTA Online přidal nový mód. Původně to vypadalo, že půjde o další druh závodění. Kdo by si také pod jménem Motor Wars představil battle royale?




Funguje to naprosto klasicky. Hráči jsou rozděleni do několika týmů a jsou vyhozeni z letadla na bojiště. Tam už na ně čeká spousta zbraní. Aby ale mód dostál svému jménu, tak jsou po bojišti rozmístěna také těžce ozbrojená vozidla. Bojiště se postupně zmenšuje do chvíle, než zbude poslední tým.
Někdo by mohl namítat, že v GTA Online se pohybuje obrovské množství cheaterů a dalších lidí, kteří ostatním lidem hru jen kazí. Tohle samé se ale dá říct o těch největších BR titulech žánru, tedy PUBG a Fortnite. S tímto problémem se zatím nedokázal vypořádat žádný z nich.
Rockstar tímto ještě víc zpopularizoval online složku posledního GTA. Už předtím si nemohli vynachválit, kolik hráčů i tak dlouho po vydání GTA Online stále hraje a díky tomuto módu se jejich počet stále zvyšuje.
Unturned Battle Royale
Unturned je taková chudší verze Minecraftu skombinovaná s DayZ. V základu je to tedy kostičková survival akce, která vylezla na povrch s vlnou her o přežití. Kromě tohoto základního módu je tam ještě celá řada dalších a mimo jiné tam najdete právě i battle royale.




Oproti ostatním titulům je to ale dost ochuzený battle royale. Nikam neseskakujete, hra vás náhodně hodí někam na mapu. Dál už to jistě všichni znáte. Musíte přežít, zóna se zmenšuje. Alespoň že je to celé zdarma.
V porovnání s Fortnite, který je také free-to-play, je to ale opravdu jen chudá kopie. Navíc je v ní jedna bizarní věc. Dokud nenajdete zbraň, nemůžete se s nepřítelem nijak vypořádat. Útok holýma rukama prostě nefunguje. Pro méně náročné hráče se slabšími stroji to je alespoň alternativa, jak se k nějakému battle royalu dostat.
The Division a Ghost Recon Wildlands
Ne, Ubisoft ještě nic oficiálně nepotvrdil, ale šušká se toho opravdu hodně. Přece si takový gigant nemůže nechat ujít trend takového ražení. Konkrétně se zatím mluvilo o dvou hrách, které jsou potenciálními kandidáty pro mód battle royale.




Do každé z nich by se docela hodil. V Ghost Recon Wildlands máte obrovskou, a navíc nádhernou mapu. Kdyby se odstranily NPC postavy, tak stačí jen přidat systém bojové zóny a battle royale je na světě. Wildlands jsou navíc sami o sobě mnohem lépe odladěné než PUBG. S touhle hrou se ale podle informací z posledních dní chtějí vývojáři vydat jinou cestou.

V The Division by se dalo stavět na již existujícím módu. Survival v Temné zóně by potřeboval jen pár úprav a mohly by se rozjet battle royale zápasy. Docela by se to hodilo i k tématu hry.
Každopádně v obou z výše jmenovaných her bych si battle royale mód dokázal představit. Teď, když už je mánie kolem battle royale v plném proudu, se ale bude těžko prosazovat něco nového. Pokud Ubisoft nepřijde s nějakou opravdovou bombou, tak po jejich formě BR neštěkne pes.
Rust: Battle Royale
Další hra, která ve své původní formě byla primárně o přežití před nebezpečím přírody a ostatními hráči. Vzniklo pro ni ale spousta dalších módů a mezi nimi i battle royale. Tvůrci přiznávají, že to ještě není úplně dotažené do konce, ale už teď by neměl být problém si zahrát bez větších potíží.




Zápasy jsou rozděleny do pěti částí. První z nich je "Naked". Hráč se objeví na okraji bitevního pole pouze s pochodní, bandáží a mapou. Po cestě do středu zóny je třeba posbírat co nejlepší vybavení. Tady už přichází další část jménem "Geared". Vybavení se spawnuje v budovách, kolem monumentů nebo náhodně v bednách rozházených po celé mapě. Samozřejmě nesmíme ani zapomínat na dropy, ve kterých najdete lepší věci.
Další fází je "Survivor" a děje se v ní přesně to, co by se podle názvu dalo očekávat. Přežíváte, prozkoumáváte mapu a vyhýbáte se zónám, kde by mohla spadnout nějaká ta bomba. Zakončení přichází ve fázích "Veteran" a "Last Stand". Mapa se stále více zmenšuje a počet hráčů taktéž. Nic to ale nemění na tom, že je to stále ten samý battle royale, který najdeme v každé takové hře. Žádnou přidanou hodnotu ani v Rustu nenajdete.
Paladins Battlegrounds
Paladins se už při vydání označovali jako kopírka Overwatche. Asi to vývojářům připadalo málo, takže si řekli, že si vezmou trošku i z mlýna battle royale. Alespoň tady máme oproti ostatním kopírkám něco nového v podobě unikátních hrdinů.




Na rozdíl od klasických herních režimů si může několik hráčů vybrat tu samou postavu. To samozřejmě platí pouze v případě, že hrajete v týmu. Můžete hrát sólo nebo k sobě vzít jednoho až další 3 spoluhráče.
Mapa, která se v tomto režimu využívá je přibližně 300krát větší než klasické mapy ze hry Paladins. K pohybu po mapě můžete navíc využívat tzv. mounty. Pak už je to naprosto stejné, jako zbytek battle royale her. Soupeříte s ostatními hráči a kdo zůstává naživu jako poslední, vyhrál. Jak to v Paladins vypadá se může podívat kdokoliv. Hra je totiž free-to-play.
Call of Duty: Black Ops 4
Opět tady máme jeden titul, u kterého se hojně spekuluje o tom, že letošní díl bude obsahovat i battle royale mód. Ono toho ohledně nového Call of Duty ještě není potvrzeno moc, ale bezesporu se letos zase přesuneme do budoucnosti plné exo-obleků a futuristických zbraní.




Už jen to, že se série zase vrací k předchozímu zasazení, si vysloužilo dost povyku v diskuzích. Valná většina hráčů návrat ke druhé světové válce z loňského roku velmi ocenila. Activision tak může jen doufat, aby to s BO 4 nedopadlo jako před pár lety, kdy se trailer k CoD stal jedním z nejhatovanějších videí na celém Youtube.
Upřímně, moc si battle royale v Call of Duty nedokážu představit. Multiplayer v posledních dílech vždycky stavěl na tom, že se hrálo na malých mapách, kde probíhaly jen minutové zápasy. Přitom zápasy třeba v PUBG se mohou na nějakou chvíli protáhnout.
Ať už to ale dopadne jakkoliv, nové Call of Duty bude bezpochyby jednou z nejprodávanějších her letošního roku. Ostatně, jako vždycky. I když byly ohlasy na kterékoliv CoD opravdu špatné, stejně se v žebříčcích prodejnosti objevoval na předních příčkách. Rozsáhlá komunita dělá divy.
Radical Heights
CliffyB alias Cliff Bleszinski se proslavil především díky jeho aktivním podílu na vývoji herních pecek jako Gears of War a Jazz Jackrabbit. Už je to docela dlouho, co vyšel jeho poslední počin v podobě týmové střílečky LawBreakers. Ta se ale neuchytila tak, jak by si vývojáři přáli. Většina lidí totiž preferuje Overwatch, který tomuto žánru už nějaký čas kraluje. Studio Boss Key Production se tak vytasilo s novým titulem jménem Radical Heights, který těží z úspěchu battle royale a vypadá to, že jeho osud bude stejný, jako v případě LawBreakers.




Vývojáři se snažili, aby ze hry sršel styl 80. let minulého století, navíc s komiksovým retro kabátkem. V kombinaci s grafikou, která se docela blíží Fortnite, se jim to ale moc nedaří. Spíš to působí kýčovitě. Navíc jejich hra není ještě hotová. Ve vývoji je teprve 5 měsíců a nedávno byla vypuštěna v předběžném přístupu na Steamu.
Už v takhle rané fázi si hra stihla projít menší kauzou. Ve hře máte měnu, kterou si můžete odemykat kosmetické věci. Hra je sice sama o sobě free-to-play, ale při zakoupení Founder's Packu dostanete nějaké ty peníze navíc a k tomu ještě boost, který zvýší váš zisk z budoucích zápasů. To by nebylo nic strašného, kdyby se za tuto měnu nedaly přímo ve hře nakupovat zbraně skrze automaty. Hráči, kteří si za hru zaplatili tak mohou získat docela velkou výhodu do začátku zápasu, který je v tomto žánru klíčový.
Zatím nejsou Radical Heights schopni konkurovat těm největším hrám. Třeba je ale ve finální verzi už budeme moci brát vážně. Na takové odhady je ale příliš brzo.
Jestli některý z těchto titulů v budoucnu nahradí PUBG a Fortnite ukáže až čas. Dle mého už je na takové manýry pozdě a vývojáři se zkrátka jen chtějí svézt na vlně popularity. Co na to říkáte vy? Hrajete nějaké battle royale hry nebo jde tento trend zcela mimo vás? Dejte nám vědět do komentářů.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium