Battlefield: 1942 – bitevní pole roku 1942

Fascinuje vás druhá světová válka? Chtěli byste jí zažít na vlastní kůži? Pak právě pro vás je určena hra Battlefield: 1942 od švédského týmu Digital Illusion, jejíž distribucí se ujala samotná společnost Electronic Arts. Battlefield: 1942 vás zavede v celkem 50 misích na nejdůležitější místa druhé světové války a dá vám bezpochyby okusit pravou chuť války…
Hry odehrávající se v období druhé světové války mají vždy před svými konkurenty určitou výhodu. On totiž tento největší válečný konflikt novověku fascinuje nemalou skupinu hráčů, a tak je pro mnoho vývojářských týmu téma druhé světové války velmi atraktivní. Toho chce využít i švédský tým Digital Illusion, který si již ve světě vydobyl slušnou pozici a jehož nejnovější titul Battlefield: 1942 rozhodně kvalitou oplývá.

Battlefield: 1942Battlefield: 1942

Battlefield: 1942 bude akčně-strategicko-taktická hra, která vám nabídne okolo 50 různorodých misí. Ty se budou odehrávat ve čtyřech kampaních, z nichž každá se samozřejmě odehrává na jiném místě světa, konkrétně pak na evropské západní a východní frontě, ale také v Pacifiku a severní Africe. Již jsem psal o tom, že Battlefield: 1942 je hra odehrávající se ve druhé světové válce a díky tomu vám nabídne možnost zúčastnit se nejzajímavější bitev tohoto konfliktu. K vítězství však nepovede lehká cesta, a tak na vás čeká opravdu mnoho velice zajímavých úkolů. K jejich splnění bude nutné využít celý potenciál armády – kromě řadových vojáků také letadla, bombardéry, tanky, ponorky, ovládat tedy budete moci opravdu velké množství rozmanitých jednotek a na vás bude rozhodnout, čí schopnosti v tom kterém úkole využijete. Je jasné, že z počátku se ocitnete v kůži „obyčejného“ vojáka, postupem času se však dočkáte povýšení a získáte mnohem větší vliv – s tím souvisí možnost ovládat více složek armády a nepřímo s tím souvisí také možnost taktizování. V pozici vojáka se tato skrytá stránka hry příliš neprojevuje, u velitele tří různých vojenských složek si však taktizování užijete fůru. Autoři si také dali velkou práci s dynamičností svých kampaní a misí. Proto by se vám v žádné misi nemělo stát, aby se například při druhém spuštění některé mise nacházela vojenská ochranka vašeho cíle na stejném místě – vše je prostě uzpůsobeno tak, aby hra byla stále zajímavou a nemohli jste dopředu nic očekávat.

Každá jednotka, ať už letecká, pozemní či námořní, má samozřejmě svoje specifické výhody. Autoři si dali hodně záležet na tom, abyste museli v každé misi najít optimální kombinaci jednotlivých jednotek, která vás dovede ke zdárnému konci. Nemůžete se tedy spoléhat pouze na zdrcující účinek vašeho pozemního komanda, které bude v mnoha misích bez letecké podpory prakticky k ničemu. Stejně tak se vám pomocí jedné armády podaří horko těžko dobýt pečlivě hlídanou soupeřovu základnu. Tuhle práci za vás může udělat bombardér, který je však závislý na ostatních leteckých složkách, které ho ochraňují. Jak vidíte, jednotlivé složky armády jsou na sobě opravdu závislé a jejich kooperace bude tedy ve většině případu nezbytně nutná.

Battlefield: 1942Battlefield: 1942

Ať bude hra sebelepší, nikdy se nedočká úspěchu bez fešného kabátu, který dotváří její realismus. Na tom si dali autoři záležet a jejich grafický engine je vpravdě ambiciózní. Velice příjemným bodem je možnost zničit prakticky každou budovu, taktéž povrch můžete například bombardováním „přetvořit“. Autoři mimo jiné vychvalují fyzikální model jednotek. Dokonce jsou tak „opovážliví“, že jeho kvalitu srovnávají například s čistě leteckými simulátory. Nezapomněli však ani na multiplayer, který by měl být velice rozsáhlý a v několika síťových módech můžete hrát až ve 64 hráčích. Zde se objevuje vysoká možnost spolupráce – tak například jeden hráč bude bombardér řídit, další dva budou střelci z kanónu a poslední bude shazovat bomby. A kombinací je samozřejmě ještě velké množství.

Není pochyb o tom, že Battlefield: 1942 je bezpochyby velice nadějný projekt, kterému bych s klidem v duši svěřil pozici černého koně mezi těmi nejočekávanějšími tituly. Pokud opravdu vše dopadne tak, jak se zatím máme tu čest domnívat, bude to pozice zcela oprávněná.

Váš názor Další článek: Obrázky z Conflict Zone

Témata článku: , , , , , , , , ,