Battlefield 3 - tři bojiště v jednom (dojmy z GC)

DICE na GC představili všechny tři možnosti hraní BF3 a my si je pěkně osahali. A dojmy? Těch máme na rozdávání.

Už od tiskové konference EA před začátkem samotné výstavy bylo jasné, že tvůrci Battlefield 3 se rozhodli zcela ovládnout dění v Kolíně. Billboardy s osvíceným vojákem a Patrií AMV v pozadí mohl člověk vidět na každém druhém kroku, takže nebylo žádným překvapením, když se okolo základny Battlefieldu ve veřejné části scházely davy už ve dnech pro novináře.

EA přitom neponechali nic náhodě a připravili pro široké publikum obří bitvu pro 64 hráčů, zatímco novináři si v zákulisí mohli zkusit ukázku kooperativní kampaně. Právě kampaň pro dva hráče byla hlavní novinkou oznámenou na výše zmíněné tiskové konferenci, a tak není divu, že si vyloženě říkala o pořádné vyzkoušení.

Ve dvou se to lépe plíží

Hlavním námětem akce byla extrakce důležité osoby z Teheránu. Mise se výrazně liší od všeho, co Battlefield normálně ukazuje: můžete se sice prostřílet skrz, ale o dost více vás pravděpodobně zláká plíživý způsob provedení celé akce, kdy synchronizovaně likvidujete jednu dvojici protivníků za druhou, zatímco průběžně sestřelujete bezpečnostní kamery.

battlefield 3 12.jpgbattlefield 3 13.jpg

Rýpal snadno řekne, že nepřátelské hlídky o počtu dvou mužů, jasný směr postupu bez možnosti se jakkoliv odchýlit a následná zběsilá akce v závěru je jasný znak koridorové střílečky.

Pohled z oblohy na celé bojiště byl impresivní

Na druhou stranu, královsky jsem se bavil každou chvíli, i když "naše" dva Hummery vjely v cizím městě s rozsvícenými světly za roh, aby zařvaly povinné: "RPG!" a posádky v kulometných věžích vesele sledovaly, jak s kolegou likvidujeme nabíhající protivníky.

battlefield 3 08.jpgbattlefield 3 09.jpg

Na hráče tak čeká sice jasně určená, ale téměř zaručeně zábavná akce, ať už se jedná o kampaň pro jednoho hráče, nebo kooperativní hraní. Jak jsme již dříve psali, budou obě kampaně oddělené, z čehož plyne, že šestici kooperativních misí bude doprovázet téměř povinných osm až deset hodin zábavy pro jednoho. Ale, jak je stále populární, série Battlefield se vrací ke kořenům.

Více hráčů, více zábavy

Zatímco majitelé konzolí si budou muset vystačit s hrami pro čtyřiadvacet hráčů, fanoušci na PC mohou hrát klidně v téměř trojnásobném počtu. Extrémní mód hry, zvaný jednoznačně Conquest, přináší navíc zpět oblíbená letadla a další dopravní prostředky, bez nichž by mapy nejspíš byly příliš velké na intenzivní boje. Čekání v mnohahodinové frontě se však vyplatilo, paradoxně bych si dovolil tvrdit, že hra možná byla lepší, než třeba půl roku po vydání.

battlefield 3 06.jpgbattlefield 3 07.jpg

Protože se pro všechny zúčastněné jednalo o nový zážitek, probíhala většina potyček tak nějak spontánně. Sice bylo poměrně jednoduché dostat letadla do vzduchu, ale naučit se pořádně létat většina hráčů nestihla, díky čemuž bylo jednoduché si vyzkoušet různé role. A je nutno říct, že pohled z nebeských výšin byl na bojiště velice impresivní, živoucí bitva pod letadlem vesele bouřila, takže jsem se nejednou nechal unést pohledem a nevšiml si dalšího letadla blížícího se mým směrem.

Autoři přidají za stejnou cenu i kooperativní kampaň

Jednoznačně nejoblíbenějším bojovým vozidlem se však pochopitelně stal tank, protože se jednoduše ovládal, nabízel vysokou ochranu posádky před náhodnými kulkami a disponoval potřebnou silou k vypořádání se s otravnými kulometčíky. Jenže jakmile se sešel hlouček lidí s RPG, měla posádka tanku vymalováno.

battlefield 3 16.jpg

Podobnou situaci ale zažívali i kolegové za sniperskou optikou, kteří byli rychle eliminováni, když nepřítel zahlédl odlesk slunce v dalekohledu. A stejně jako dříve není práce odstřelovače žádný med, protože fyzika táhne střely k zemi, musíte se předsadit před běžící cíl a on si pak klidně uhne.

battlefield 3 02.jpgbattlefield 3 04.jpg

Na rozdíl od obvyklé dvojice her v jedné krabici - skvělé tunelové střílečky a multiplayerového šílenství - se letos autoři rozhodli přidat za stejnou cenu jako bonus i pěknou kooperativní kampaň, přičemž zároveň celou hru na všech frontách vylepšili. Není se co divit, že se do světa Battlefield rozhodl psát své knihy i světoznámý Andy McNab. Pokud vás ale ani tohle nepřesvědčí a pořád si nedokážete představit, co za bombu vás to koncem října čeká, přineseme vám v brzké době ještě rozhovor s jedním z tvůrců hry.

battlefield 3 01.jpg

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Válečná akce
Výrobce: DICE | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 25. října 2011
 • Válečná atmosféra
 • Brilantní multiplayer
 • Frostbite 2 vypadá skvěle
 • Výborné zvuky
 • Dobrá optimalizace
 • Málo misí v co-op módu
 • Příliš skriptovaná a lineární kampaň
 • Otravné spouštění MP přes browser
Související články
 1. Jak na tom bude Battlefield 3 s co-opem?
 2. K hraní Battlefield 3 budete potřebovat Origin
 3. Detaily o předobjednávkových bonusech pro Battlefield 3
 4. Bude Battlefield 3 požadovat Online Pass kódy?
 5. Novinky a videa z ComicConu - LOTR, Battlefield 3, Deus Ex...
 6. Battlefield 3 obrazem i videem

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A
Venku jsou první záběry ze hry Jurassic World Evolution

Venku jsou první záběry ze hry Jurassi…

Konečně se na nás chystá budovatelská strategie ze světa Jurassic Parku, kde si postavíte vlastní parčík. A tvůrci uvolnili první záběry ze hry.

9.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A