Beertender – chceš ho světlý nebo řezaný?

Češi a pivo, to je jako Američané a hamburgery. Jenom snad, že to pivo má mnohem delší tradici. Ovšem náš národní nápoj samozřejmě není konzumován jen a pouze v tuzemsku, pivem se hojně napájejí i všechny ostatní národy, včetně třeba takového Norska. A právě z Norska pochází hra Beertender.
Beertender – chceš ho světlý nebo řezaný?
Češi a pivo, to je jako Američané a hamburgery. Jenom snad, že to pivo má mnohem delší tradici. Ovšem náš národní nápoj samozřejmě není konzumován jen a pouze v tuzemsku, pivem se hojně napájejí i všechny ostatní národy, včetně třeba takového Norska. A právě z Norska pochází hra Beertender.

BeertenderBeertender

Když hru spustíte, objeví se před vámi docela stylově vyvedený bar, hospůdka, jednoduše řečeno prostě putyka, která je ovšem na první pohled poněkud podivně zařízená - v pravé části je vertikálně umístěn stůl se čtyřmi pípami a nespočetným množstvím připravených půllitrů, levá část obsahuje čtyři dlouhé horizontálně posazené "bary" (prostě kusy vyřezávaného dřeva). Mezi těmito čtyřmi bary se neustále objevují noví "zákazníci". Hráč, představovaný výčepním, musí každého zákazníka obsloužit než se mu podaří dojít až na konec baru, takříkajíc ho "vypivnit ven" (zásobit ho pivem dokud se nedotkne stěny, kterou má za zády - každá postava při pití piva začne couvat), a zároveň nerozbít ani jeden půllitr (jak prázdný, který posílají zákazníci zpět, tak plný, který se může rozbít o stěnu, pokud to se zásobováním přeženete - přeceníte zákazníkovy síly, resp. jeho rychlost pití piva). Což je po chvíli docela obtížné - ze začátku hry se objeví pouze jeden zákazník v první řadě. Postupem času ale budou přibývat zákazníci jak v jedné řadě, tak do dalších řad, a hra se stává velice náročnou na postřeh a rychlost (hlavně nepanikařit!;).

BeertenderBeertender

Ovládání hry je velice jednoduché - šipkami nahoru a dolů posunujete výčepním překvapivě nahoru a dolů, mezerníkem posíláte pivka. Trochu problém s ovládáním by mohl nastat v menu - ještě jsem totiž nezmínil jednu z hlavních věcí, týkajících se téhle krásné malé hříčky - ona je totiž celá norsky (asi, prostě v nějaké severské řeči). Ne, že by jí to nějak ubíralo na hratelnosti, to vůbec ne, protože na servírování piv znát norštinu (?) nepotřebujete, ale přeci jenom, podíváte-li se do horního či dolního menu, nespočinou vaše zraky na zrovna příjemných slovech. Přestože věřím, že většina hráčů by si zřejmě se spuštěním hry hravě poradila, pro jistotu vám prozradím, že ji spustíte kliknutím na první položku v prvním sloupci horního menu. Většina ostatních položek je naprosto nepodstatná. Dolní menu obsahuje pouze dva nápisy: poäng - score (můj dosavadní rekord se pohybuje někde kolem 1900) a liv - životy (které jsou do začátku tři).

BeertenderBeertender

Tohle je další z nesmírně jednoduchých a přesto zábavných freeware her, kterých se teď v letním čase bude na Doupěti objevovat zřejmě poněkud větší množství. Můžete si ho zde tedy přímo stáhnout (144KB).


Poznámka šéfredaktora: S Beertenderem jsem se sice setkal již dříve, je to klasika své třídy, ale doposud jsme zde o ní na Doupěti nepsali, tak proč této hře nevěnovat trochu prostoru i zde? Připočteme-li k tomu, že je k mání zcela zdarma a navíc má pouhých 150 kB, nevidím problém, proč o hře nenapsat. Mimochodem, jen na okraj, vlajky v obrázcích jsou švédské, že by snad tedy hra nebyla norská…? :)

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A