Beertender – chceš ho světlý nebo řezaný?

Češi a pivo, to je jako Američané a hamburgery. Jenom snad, že to pivo má mnohem delší tradici. Ovšem náš národní nápoj samozřejmě není konzumován jen a pouze v tuzemsku, pivem se hojně napájejí i všechny ostatní národy, včetně třeba takového Norska. A právě z Norska pochází hra Beertender.
Beertender – chceš ho světlý nebo řezaný?
Češi a pivo, to je jako Američané a hamburgery. Jenom snad, že to pivo má mnohem delší tradici. Ovšem náš národní nápoj samozřejmě není konzumován jen a pouze v tuzemsku, pivem se hojně napájejí i všechny ostatní národy, včetně třeba takového Norska. A právě z Norska pochází hra Beertender.

BeertenderBeertender

Když hru spustíte, objeví se před vámi docela stylově vyvedený bar, hospůdka, jednoduše řečeno prostě putyka, která je ovšem na první pohled poněkud podivně zařízená - v pravé části je vertikálně umístěn stůl se čtyřmi pípami a nespočetným množstvím připravených půllitrů, levá část obsahuje čtyři dlouhé horizontálně posazené "bary" (prostě kusy vyřezávaného dřeva). Mezi těmito čtyřmi bary se neustále objevují noví "zákazníci". Hráč, představovaný výčepním, musí každého zákazníka obsloužit než se mu podaří dojít až na konec baru, takříkajíc ho "vypivnit ven" (zásobit ho pivem dokud se nedotkne stěny, kterou má za zády - každá postava při pití piva začne couvat), a zároveň nerozbít ani jeden půllitr (jak prázdný, který posílají zákazníci zpět, tak plný, který se může rozbít o stěnu, pokud to se zásobováním přeženete - přeceníte zákazníkovy síly, resp. jeho rychlost pití piva). Což je po chvíli docela obtížné - ze začátku hry se objeví pouze jeden zákazník v první řadě. Postupem času ale budou přibývat zákazníci jak v jedné řadě, tak do dalších řad, a hra se stává velice náročnou na postřeh a rychlost (hlavně nepanikařit!;).

BeertenderBeertender

Ovládání hry je velice jednoduché - šipkami nahoru a dolů posunujete výčepním překvapivě nahoru a dolů, mezerníkem posíláte pivka. Trochu problém s ovládáním by mohl nastat v menu - ještě jsem totiž nezmínil jednu z hlavních věcí, týkajících se téhle krásné malé hříčky - ona je totiž celá norsky (asi, prostě v nějaké severské řeči). Ne, že by jí to nějak ubíralo na hratelnosti, to vůbec ne, protože na servírování piv znát norštinu (?) nepotřebujete, ale přeci jenom, podíváte-li se do horního či dolního menu, nespočinou vaše zraky na zrovna příjemných slovech. Přestože věřím, že většina hráčů by si zřejmě se spuštěním hry hravě poradila, pro jistotu vám prozradím, že ji spustíte kliknutím na první položku v prvním sloupci horního menu. Většina ostatních položek je naprosto nepodstatná. Dolní menu obsahuje pouze dva nápisy: poäng - score (můj dosavadní rekord se pohybuje někde kolem 1900) a liv - životy (které jsou do začátku tři).

BeertenderBeertender

Tohle je další z nesmírně jednoduchých a přesto zábavných freeware her, kterých se teď v letním čase bude na Doupěti objevovat zřejmě poněkud větší množství. Můžete si ho zde tedy přímo stáhnout (144KB).


Poznámka šéfredaktora: S Beertenderem jsem se sice setkal již dříve, je to klasika své třídy, ale doposud jsme zde o ní na Doupěti nepsali, tak proč této hře nevěnovat trochu prostoru i zde? Připočteme-li k tomu, že je k mání zcela zdarma a navíc má pouhých 150 kB, nevidím problém, proč o hře nenapsat. Mimochodem, jen na okraj, vlajky v obrázcích jsou švédské, že by snad tedy hra nebyla norská…? :)

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

22.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
To nejlepší z herní výstavy E3 2018: nové hity a budoucnost videoher

To nejlepší z herní výstavy E3 2018: n…

Největší světová multimediální výstava E3 je u konce a nám nezbývá, než se podívat na zoubek budoucnosti videoher.

18.  6.  2018 |