Betatest: Knightshift - pohádkový Warcraft s přenádhernou grafikou

V herním světe se vyskytuje pár vyvolených titulů, které mají díky svému jménu (Half-Life, Doom, Warcraft) zaručen zájem široké veřejnosti a prodejní úspěch, i kdyby z autorů nakonec místo CD vypadly pivní tácky s logem hry. Na druhou stranu existují hry, které zvučným jménem nedisponují, ale v mnohém se výše uvedeným kouskům vyrovnají a možná je i překonají.
Betatest: Knightshift - pohádkový Warcraft s přenádhernou grafikou

Nepracuji sice v agentuře pro výzkum veřejného mínění, ale myslím, že se mnou budete asi souhlasit, když zařadím Knightshift do druhé skupinky z výše jmenovaných. Nechtěl bych nikterak německým autorům křivdit, ale o jejich hře se příliš ve světě nemluví, a tak by mohla skončit pozapomenuta zůstávaje ve stínu svých slavnějších kolegyň. A to by byla vzhledem k tomu, co všechno Knightshift nabízí, docela škoda.

I já sám se přiznám, že jsem o Knightshiftu dlouho nic nevěděl. Dávno vypuštěná informace, že se jedná o jakousi kraví real-time strategii zkříženou s RPG mi v záplavě tuny oznámení dalších RTS zapadla někam do nepoužívaných záhybů šedé kůry mozkové. Ani v okamžiku vyhlášení betatestingu jsem se do něj nepřihlašoval s velkým očekáváním, spíš ze zvědavosti nad formou mailu, kterým mě autoři z důvodu mé neoriginální herní sestavy odmítnou.;-) Ovšem nestalo se tak a po měsíci přišla kladná odpověď a já se mohl pustit do zkoumání tajů hry. A že je co zkoumat!
 

     

Tyhle dvě potkat v lese... * Vlk je zezačátlu vaším nejčastějším protivníkem * I na temné kobky se dostane
 


Jedna nebo dvě hry?
První dojem ze hry? WOW

Existují hry, které se vás snaží zaujmout třeba originální webovou stránkou, skvělým intrem nebo třeba netradiční instalací. Ta je v Knightshiftu zcela standardní, avšak jen do té doby, kdy si zapnete reproduktory. Jsem naprostý hudební antitalent a až na pár výjimek vydržím poslouchat bez nějakého odlišování kvality cokoli, co se nezvrhne v „tuc, tuc“ a není dechovkou. Hudba při instalaci hry mě ale dokázala naprosto uchvátit (a nejen mě). Ač se následně tento popěvek v samotné hře neobjevuje, další skladby vykazují stejnou nadprůměrnou kvalitu. Jedinou výtkou je jejich neustále opakování, což by však v plné verzi nemělo hrozit.

Knightshift je totiž titulem velice zajímavým již na první pohled. Všechny RPG/RTS hry, které dosud znám, se vždy pyšnily v PR materiálech výběrem nejlepších vlastností obou žánrů a jejich smíchání do jedné jediné hry. Ovšem ať už byly informace jakékoli, vždy se o nich dalo říci, že se jedná buď o strategii s RPG prvky (Warcraft), anebo o RPG ovlivněné strategií (Rage of Mages). Třetí možností bylo, když se oba žánry ve hře neustále střídaly, což mi však přijšlo jako úplně nejhorší řešení. Autoři Knightshiftu na to však šli úplně jinak, dosti originálně a neobvykle.

Po spuštění hry si totiž můžete vybrat, zda-li si máte zrovna chuť na real-time strategii anebo si radši dáte RPG. Každý žánr navíc nabízí naprosto jinou dějovou linii, částečně různé principy a rovněž i spoustu vlastních misí. V době, kdy každá druhá firma sesílá na herní trh desítky pokračování a datadisků s minimem změn oproti předchozím dílům, se jedná o velice potěšující přístup.

Vše pro stratégy

Tlačítko pro spuštění strategie je v hlavním menu výše, začněme tedy povídání touto částí hry. Její příběh se točí okolo prince, jež se právě probudil z několikaletého komatu. Za dobu jeho nedobrovolného chrupkání se stalo pár dosti podstatných věcí, takže není čas na zdravé kukuřičné křupínky zalité nízkotučným mlékem, ale je potřeba okamžitě vyrazit zachránit, co se dá. V prvé řadě pár luk a hájů z bývalého království a pak mnoho dalšího. Příběh se postupně rozvíjí v třech na sobě navazujících kampaních. Ač se nejedná o kdovíjaký scénář, i tak nabízí docela zajímavé dějové zvraty, které vás udrží u hry na dlouhou dobu.

     

Tito dva spolu nebojují, jen diskutují * Jednotek je sice méně, zato je od sebe lehce rozeznáte * Hezká slečna, co říkáte?
 

Hra se v tomto režimu chová jako klasická 3D strategie, i když dost často se mise zvrhnou v provázení skupinky hrdinů nebezpečnými oblastmi. Statisticky vzato poměr "chodících" a "stavěcích" misí je 50:50. A není to tak, že by se nějak pravidelně střídaly, spíše se prolínají. Třeba dorazíte do neznámé oblasti s malou družinkou, vyčistíte půlku mapy a najdete zde vesničku, která se brání nájezdům kostlivců. Jelikož místní domorodci jsou pouze vidlemi ozbrojení rolníci, s radostí vám přenechají velení nad svojí dědinkou a vy si můžete začít užívat slastí a strastí stavění "základen".

Ty krávo...

Po pravdě řečeno, moje první setkání s budovací stránkou hry mi přineslo menší šok. To když jsem nějak nemohl pochopit systém sběru surovin. Lesů i zvířeny je všude spousty, ale dřevorubci do lesa jít nechtějí a vlky bez užitku pobíjejí. Hlavní surovinou hry totiž je..... (a teď se raději prosím posaďte) ... kráva. Ano, je to tak, toto milé hospodářské zvířátko vás bude doprovázet celou hrou a na rovinu - bez něj si ani neškrtnete. Tedy ve skutečnosti možná ano - hlavním zdrojem vašeho snažení totiž nejsou přímo krávy samotné, ale mléko z nich vydojené. Hra však nezná pojem umělé náhražky, a tak se budete muset smířit s pobíhajícími kusy dobytka mezi vojáky.

Krávy totiž nejsou jen anonymními továrnami, ale musí také někde získat živiny pro tvorbu mléka a ty jim dá jen pěkně zeleňoučká paseka. Milý tur se na ni radostně došourá a začne po vzoru harvestrů naplňovat svá ústrojí a tedy i zásoby bílé tekutiny. Až je kravička plná, důstojně odkráčí k speciální budově, kde se zařadí do fronty a když se na ni dostane řada, přihodí vám do vašeho banku pár litrů.

Nevím, německou politickou scénu příliš nesleduji, ale zezačátku mi to přišlo trochu jako obdoba české kampaně na podporu pití mléka. Z mléka totiž nejenže "vyrábíte" nové jednotky (všechny bez rozdílu), z mléka také stavíte budovy. Autoři to sice vysvětlují tím, že tato surovina je pro posilnění dělníků při práci, ovšem stejně to působí podivně (zvláště, když se podíváte, co se povaluje okolo staveb v reálu - krabicové mléko to asi nebude;-).

     

Vynalezl už někdo ten hromosvod? * Všimněte si prachu okolo zničené brány - paráda * Kam teď?
 

Bylo by však chybou postupovat ke Knightshiftu jako k nějaké podivné hře plnou nesmyslů. Kupodivu až se smíříte s vysokou koncentrací živého telecího masa všude okolo a překousnete i další "úlety" v podobě některých jednotek, zjistíte, že Knightshift je vlastně vcelku konvenční real-time strategii pouze okořeněnou špetkou bizarnosti.

To je ale kravina

Jednotky z Knightshiftu opravdu nenajdete v každé druhé hře. Jejich výběr patří mezi ty nejbizarnější, jaké jsem v poslední době viděl. Proto si určitě zaslouží malé představení.

Tchýně

Vše začíná touto milou paní. Už její pojmenování ji diskvalifikuje od jakýchkoli možných sympatií ;-) a váleček v ruce první dojem jen potvrzuje. Tchýně má však kupodivu ve hře povzbuzující účinek. Všichni v jejím okolí splňují plány na 200% a navíc když se tchýně vydá na zteč do nepřátelské vesnice, je schopna získat na svou stranu stavby nepřítele.

Mnich

Mnich je oproti ostatním jednotkám poměrně všední a nijak nevybočující z řady. Až na ten frňák, to se nedá jinak nazvat. Za ten by se nestyděl ani památný Bohúš z filmu Kurvahošigutentag.

Čarodějnice

Tak a tady to máte. Už žádné přetvařování, že jsou to vlastně kouzelnice či jiná v podstatě milá stvoření. Tady je realita. Čarodějnice na koštěti v celé své kráse a vsadím se, že kdyby bylo rozlišení vyšší, byla by vidět na nose i bradavice s chlupem.;-)

Kráva

A nyní prosím všichni budoucí hráči Knightshiftu povstaňte, neboť před vámi stojí vaše budoucí modla. Její Veličenstvo Tur domácí v celé své kráse. Za její zdraví se budete modlit a každou její družku bdělým okem a mečem ochraňovat, neboť bez ní budete ztraceni. Bez ní nebude vápník, nebudou ani lidé natož budovy. Bez ní se zkrátka Knightshift hrát nedá.

 

Tchýně, čarodějnice a další...

Když už jsem nakousl jednotky, tak je také dokončím. Jejich počet není nikterak závratný, včetně tuřích harvestrů čítají celkem 12 členů. Kromě klasik jako dělník, lučištník, kopiník a válečník jsou k dispozici opravdové rarity. Čarodějnici na koštěti jsem ještě nějak překousl, ale když jsem uzřel postarší panímámu s válečkem v ruce, nevěděl jsem jestli se jedná o letní žertík autorů nebo nějaký velký bug. Ptáte se k čemu tato jednotka (s vše říkajícím názvem "tchýně"je)? Do boje s ní příliš nemůžete, ale když ji postavíte na strategické místo dělníci kolem ní budou pracovat na 200%. Knightshift nabízí také pár mentálních siláků - mágy a jejich ženské protějšky s několika zajímavými kouzly jako firebally a blesky.

Jsme lepší, silnější, krémovější...

Všechny tyto postavy se postupně zlepšují v závislosti na úspěších v boji. Po získání určitého počtu zkušenostních bodíků postoupí na další úroveň a zlepší se jim vlastnosti. Ty sice nemůžete nikterak ovlivnit, avšak zlepšení je tak markantní, že vám to ani moc vadit nemusí. Na prvních pár úrovní se s trochou štěstí dostane každý ňouma, dál už je postup mnohem těžší. V podstatě i když jsem se snažil vybudovat jakous takous princovu gardu, dopadlo to tak, že mi nakonec z pokročilých zbyl pouze princ sám.

     

Tady to vypadá docela drsně* Vlk nažhavený na svůdnou amazonku vzplál láskou * Přes tyto hradby se jen tak někdo nedostane 

Druhým RPG prvkem, který nepamatuji v žádné jiné strategii je jakási obdoba inventáře u každé (!) postavy. Když vyrobíte nějakou jednotku, hra ji automaticky vybaví základním vybavením. V průběhu hraní však můžete narazit i na vylepšené verze mečů, luků, štítů a podobného bojového materiálu, které vypadnou z nepřátelských potvůrek. Pokud je taková věcička ležící ladem na zemi lepší než to, co zrovna voják vláčí s sebou, automaticky si ji přivlastní. A to nemluvím pouze o hlavních postavách, ale o každém jednotlivém vojákovi..

Aby totiž mělo upgradování a sbírání zkušenosti nějaký smysl, mezi misemi si můžete přenášet určitý počet jednotek. Vždy na závěr si vyberete devět svých nejbližších, které pak komplet spolu s vybavením můžete využívat i v dalších dobrodružstvích. Cíle misí jsou vcelku standardní, avšak neustálé zvraty v ději jsou dostatečným motivačním faktorem. Navíc, když se k tomu přidá ta fantastická grafika...

Režim role-playing game

Ale o té až po představení módu RPG. Jak už jsem zmínil, jeho příběh nemá vůbec žádnou spojitost s příběhem strategické části. Na začátku si vyberete povolání (lučištník, bojovník, amazonka, čaroděj...), rozdělíte úvodních pár bodíků mezi několik málo vlastností a vyrazíte do světa. Ovládání se nikterak neliší od klasické RTS snad až na to, že máte k dispozici tentokrát již úplný inventář, do kterého si můžete vkládat cokoli, co naleznete na cestách a logicky máte větší kontrolu nad vámi ovládanou postavou.

     

Pěkná vesnička * Zima může být neskonale krásná * Tma má také něco do sebe
 
Z toho důvodu se klikací závody nekonají, protože postava útočí na nepřátele automaticky. Přesto taková hra není nudná, neboť jakákoli větší koncentrace nepřátel vás může celkem jednoduše zabít, a tak často musíte před soupeři utíkat a snažit se je zlikvidovat jednoho po druhém. Obtížnost se ale plné verzi ještě může změnit.

Co se asi nezmění je koncept hry. Sice máte většinou jeden hlavní úkol, ovšem na mapě potkáte spoustu postav, které vám zadají questy sice s dějem nesouvisející, ale přesto velice užitečné, protože si na nich jednak trénujete postavu a druhak také získáváte zajímavé odměny v podobě magických předmětů a peněz.

Třešničky, jahůdky, višně.... zkrátka něco navíc

Velice oceňuji možnost svou postavu volně přenášet mezi jednotlivými mapami. Můžete tak nejdřív dokončit kampaň, pak si se stejnou (nyní už notně vylepšenou) postavou zahrát některou z volných map a následně si třeba zkusit s někým přes internet multiplayer. Stejné je to i se strategickou částí. I v ní naleznete možnost skirmish módu se spoustou map, které přímo lákají k ozkoušení, ať už proti počítači či humanoidním protivníkům. Celková herní doba Knightshiftu tedy vypadá opravdu velice slušně a to se ještě možná v plné verzi něco navíc. V České republice se navíc hra bude prodávat v kompletní lokalizaci, již se ujme firma Hype ve spolupráci se známým Cinemaxem. Půjde opravdu o kompletní překlad, tedy i včetně dabingu.

GGGGRRRRAAAAFFFFIIIIKKKKAAAA

Na závěr jsem si nechal povídání o jedné z velkých předností hry. Pohleďte na okolní screenshoty a určitě pochopíte sami. Nejsem člověk, který by příliš dbal na technickou stránku věci, ale grafika Knightshiftu je prostě nááádherná. Všechny postavy, efekty kouře nad plápolajícím ohněm, střídání dne a noci, kouzla jako blesky či firebally, dým, který se rozprostře kolem rozbité brány.... nemám slov a jen v duchu zuřivě tleskám grafikům.

     

Tedy, Méďa Pusík byl sympatičtější * Kdo si zase hrál se sirkami?!  * Každý nějak začínal, i princ
 

Navíc se na tento svět pohlížet z libovolného úhlu a stupně přiblížení. Zdálky, zblízka, z kopce, zpoza krásného lesíka, nebo jak se vám zamane. Nese to s sebou občasný pocit dezorientace, ale za tu podívanou to rozhodně stojí.

Za pár týdnů nashledanou

Jaké jsou tedy mé celkové dojmy z betatestu? Knightshift je velice zajímavě vypadajícím počinem obsahujícím v podstatě dvě hry v jedné. Nenabízí sice kdovíjakou originalita, ale poctivě odvedenou práci, co se týká příběhu, netradiční jednotky a také skvělé technické zpracování by z něj mohly udělat překvapení tohoto podzimu. Uvidíme brzy. Česká verze by měla spatřit světlo světa už v říjnu.


Oficiální stránky: http://www.knightshift.com/
Výrobce: Reality Pump Studios (http://www.realitypump.com/)
Vydavatel: ZUXXEZ Entertainment AG (
http://www.zuxxez.com/)
Distribuce v ČR: Hype (
www.hype.cz) / Cinemax (www.cinemax.cz)

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG, Strategie | RTS a RPG v jednom
Výrobce: Reality Pump Studios | Webové stránky hry
 • dvě hry v jedné
 • skvělá grafika
 • pohádkový příběh
 • svérázný humor
 • celková ztřeštěnost
 • vydrží dlouho
 • povedený dabing
 • ovládání občas trochu náročnější na
 • prstoklad
 • někomu nemusí vyhovovat značné
 • zjednodušení hry
 • žádná revoluce v žánru

Nejnovější komentáře