Big Mutha Truckers: kamionem po Americe! - recenze

Máte rádi simulátory? Máte rádi přepravní strategie? Máte rádi Redneck Rampage? A co takhle Freelancer? Tak tenhle neuvěřitelný mix nám dneska naservírovali pánové z Eutechnyxu v úžasně zábavné hře Big Mutha Truckers! Pokud nejste žádní „fuckers“, přečtěte si vše o „Truckers“!
Big Mutha Truckers: kamionem po Americe! - recenze

Žánr: závodní / simulátor / strategie
Minimální konfigurace: procesor 500 MHz, 96 MB RAM, 16MB grafická karta, DirectX 8.1, 1 GB na HDD
Doporučená konfigurace: procesor 1.2 GHz, 128 MB RAM, 32MB grafická karta, DirectX 8.1, 1 GB na HDD
3D akcelerace: ano
Multiplayer: ne
Jazyk: angličtina
Výrobce: Eutechnyx (
www.eutechnyx.com)
Vydavatel: Empire Interactive (
www.empire-interactive.com)
Distributor v ČR: ...toť otázka :o)

Redneck Rampage x Freelancer x Need for Speed?

Jako mladý hoch jsem trávil „nepočítačový“ čas hraním oblíbených stolních her jako byly Dostihy a sázky nebo Kamionem po Evropě a s rostoucím věkem jsem si s nostalgickou slzou v oku přál jejich převedení na PC. Dostihy se svého remake dočkaly, ale Kamiony by byly asi ve své „stroze převedené“ verzi docela nudné. „Příliš reálně“ a „příliš škaredě“ vypadající simulátory Hard Truck mě příliš nebraly, a tak mě potěšila zpráva, že víceméně úspěšná konzolová hra Big Mutha Truckers se chystá i na osobní počítače.

Asi bych se měl nejprve pokusit popsat, o čem vlastně Big Mutha Truckers jsou, pod slovem „simulátor kamionu“ si člověk totiž asi nic konkrétního nepředstaví. BMT je vlastně jakýsi „Freelancer na zemi“ spojený se šílenými závody ve stylu Need for Speed říznuté vidláckým stylem Redneck Rampage. Šílená kombinace? Ani náhodou!

Big Mutha Truckers Big Mutha Truckers

Táhnu si to zimní krajinou. *** Policajte, neměl sis se mnou začínat!

Big Mutha Truckers Big Mutha Truckers

Logo hry. *** Prudký náraz policie znamená výdělek 2000$!

Cesta z města

Už od začátku jsem si hru dokonale vychutnával. Vynikající intro jen podtrhlo skvělý rozjezd. V něm se sjíždějí čtyři nezbední příbuzní „maminky“ Jacksonové, která se na stará kolena rozhodla, že svou přepravní společnost věnuje dalšímu pokolení. A protože firmu může „zdědit“ jenom jeden z nich, začíná bláznivá soutěž, kdy během šedesáti dnů zvítězí ten potomek, který vydělá nejvíce peněz. Samozřejmě máte na výběr, koho z nich si na počátku zvolíte – bude to tlustý balvan Earl, tupý suchar Cletus, kozatá blondýna Bobbie Sue nebo prohnaný afroameričan Rawkus?

Jaký je způsob vydělávání? První a asi tou nejdůležitější možností je přepravování různých komodit z jednoho města do druhého na základě orientace v nabídce a poptávce. Jako hráč neznalý poměrů jsem se spoléhal pouze na informaci, kterou mi vždy poskytl pracovník baru (typu „Greenback teď nabízí za platinu hromadu peněz.“) a prakticky jsem plnil, „co mi řekli“. Když jsem pak zhruba ve dvacátém dni navštívil sídlo Big Mutha Truckers, s hrůzou jsem zjistil, že jsem na posledním místě, a že právě a jedině na tomto místě zjistím přesné tabulky s cenami komodit, abych věděl, které obchody se nejvíce vyplatí.

Vzal jsem si do ruky tužku a papír a psal si nejoptimálnější trasy. Občas se mi při jízdě na obrazovce ukázaly poměrně důležité informace, např. „Olejová skvrna zasáhla Salt Port City, všechny ryby uhynuly.“, což znamenalo jediné: dovézt do tohoto města ryby a inkasovat za ně až pětinásobný zisk! Samozřejmě je pro větší výdělky nutné navštěvovat garáž, nakupovat další díly, které zvýší rychlost, vylepší ovládání kamionu nebo rozšíří kapacitu návěsu. Čas od času také není od věci auto opravit nebo natankovat benzín, že?!

Big Mutha Truckers Big Mutha Truckers

Jsme třetí, musíme přidat. *** Maminka má ráda divočinu!

Big Mutha Truckers Big Mutha Truckers

... končíme třetí, Game Over. :-( *** Výběr postavy - tlustý Earl.

Další možností výdělku je „sázka“ o to, kdo dojede do cíle co nejdříve. Po čase jsem ale přišel na to, že je lepší „bohatnout“ na autonehodách. Za vrážení a bourání do projíždějících aut totiž máte další dolary – pokud jich najednou srazíte více než šest, čeká vás tučná částka a odměna v podobě nového benzínu nebo opravy kamionu přímo za jízdy! Zkušený řidič pak na během jedné jízdy vydělá klidně čtvrt milionu dolarů...

A to zdaleka není vše, občas vás totiž čekají speciální mise (o kterých vás informuje máma), v nich pak máte za úkol zničit billboardy, dovézt dárky na určená místa, stavět auta a vymáhat od nich nezaplacené dluhy atd. Splnění misí je honorováno částkou v řádu statisíců dolarů, a to už stojí za to (samotné mise si pak můžete zahrát i ve speciálním módu mimo „běžnou kariéru“)! Poslední možnost je pak určena spíše pro fanoušky drobného hazardu, a to na hracím automatu v baru každého města; jde ovšem spíše o zpestření než o seriózní výdělky.

Asi si říkáte, že Big Mutha Truckers jsou sice hrou poměrně variabilní, ovšem z mého komentáře mohla vyznít určitá komplikovanost. Ta se ovšem vůbec nekoná – vše je naprosto přehledné: Během jednoho dne můžete zvládnout vždy jen jednu přepravu, v každém městě pak najdete stejná místa, která navštěvujete (bar, burza, garáž), takže nehrozí jakýkoliv zmatek.

Jak to vypadá...

Grafika hry je na poměrně dobré úrovni – dala by se přirovnat k Need for Speed 4 nebo GTA3. Tomu odpovídají i hardwarové nároky – hra na mém PC běhala bez škubnutí s nejvyššími detaily ve vysokém rozlišení se zapnutým FSAA. Na Duronech s GeForce2 MX se pak určitě dočkáte rovněž poměrně plynulého pohybu. Hře sice chybí nové efekty z DirectX 8 a 9, i přesto však svět několika měst vypadá poměrně reálně.

Na samotném vizuálním zpracování si autoři dali záležet – na velmi malém prostoru (méně než 50 km silnic) se střídá léto i zima, světlo i tma. Hlavní město je moderní metropolí se vším všudy, Skeeter’s Creek je typický vidlákov, Greenback je zase město ponořené do tmy a světel s casinem ve stylu Las Vegas, Smokestack Heights je typické začouděné Kladno a Salt Sea City je přístavní město ve stylu San Francisca. V těchto lokacích jsou také různě zpracovány základní místa, která navštěvujete, takže v hlavním městě je číšnicí v nočním klubu spoře oděná Japonka, v přístavu zase „teplý námořník“ na lodi a v industriálním městě naleznete typický americký „bufáč“ ve stylu Peach Pit z Beverly Hills 90210 (jen ten Brandon Walsh tu chybí :o)...

Silnice jsou zpracovány velice reálně a bohatě, jednou projíždíte pouští, jindy zase farmářským venkovem, zimním areálem nebo přímořskou krajinou. Rozmanitost hře určitě nechybí. Ani vozy na tom nejsou špatně. Fyzikální zákony sice kamiony nedodržují (převrácení vozu se nikdy nedožijete), BMT jsou totiž hrou čistě arkádovou (vždyť taky pochází z konzolí), ovšem občas je uřízení kamionu záležitostí zkušených hráčů. S obyčejnou klávesnicí si ale vystačíte. Okolní provoz je zpracován rovněž velmi pěkně – obtěžující policejní vozy a motorkářské gangy v neustálých honičkách, anebo obyčejné dodávky, sanitky, autobusy, džípy nebo McLareny.

Big Mutha Truckers Big Mutha Truckers

Jízda v protisměru jako adrenalinový zážitek. *** Minihra "Shoďte motorkáře z návěsu!"

Big Mutha Truckers Big Mutha Truckers

Navigační systém v podání Big Mutha Truckers. *** Jedeme z kopce a nestíháme řadit!

A jak to hraje?

Hře dominuje vynikající hudba z pěti možných rádií (jako v GTA3) – „ukecané“ YAK FM, rockové K-ROK, techno SPACE 108, taneční MC ESCHER, a folkové YEEHAW! FM, celkem přes 90 minut hudby, kterou si můžete poslechnout zvlášť ve .WMA souborech přímo z CD! Zvuky jsou rovněž dobře vyvedené, v krajině neslyšíte jen „ticho“, a namluvení postav je typicky „redneckovské“.

Má to nějakou chybu?

Pokud bych chtěl na hře najít zápory, tak ty se jednoznačně skrývají v příliš malém počtu měst, které ve hře navštívíte. Hra je tak sice méně komplikovaná, ovšem pokud byste truckery hráli podruhé znova, už by vás okolí asi trochu nudilo. Další, poměrně závažnou chybou, je (alespoň na mém PC) podivné chování kamionu po několika jízdách. Návěs se začíná různě vrtět, kamion jede pomalu a pořád se přehazuje stupeň převodovky. Naštěstí pomůže návrat do Windows a problém je rázem vyřešen.

Dalším záporem je grafika, která není na špičkové úrovni – chybí zde pořádné světelné efekty, mlha nebo něco podobného – na druhou stranu, pokud ji srovnáte s Hard Trucky, je to výrazný posun kupředu. Neodpustitelné jsou ovšem pohledy kamer – nárazník a kabina je sice přehledná, ale nevidíte, do koho vrážíte. Venkovní pohled nad tahačem je asi nejlepší (ale ne skvělý), exteriér nad návěsem je totálně nehratelný. Absence multiplayeru ovšem u podobného typu her nikoho nepřekvapí.

Světlé stránky hry
  • výborná strategická část
  • skvělá závodní část
  • obrovská rozmanitost
  • ujetý styl Redneck Rampage
  • zábava na dlouhé hodiny
Temné stránky hry
  • málo měst a silnic
  • jen lehce nadprůměrná grafika
  • chování vozu po několika jízdách (bug?)
  • pohledy kamer
  • chybí multiplayer

Big Mutha Truckers Big Mutha Truckers

Earl si odskočí na pláž za Pamelou Anderson... *** Větrná energie - naděje dalších generací; ach jak ekologické... :-)

Konec dobrý, všechno dobré...

Záporů ale není mnoho, a pokud máte rádi závodní hry, přepravní strategie nebo ujetý „redneckovský“ styl, Big Mutha Truckers si zamilujete a strávíte s nimi mnoho zábavy. Když pak budete hrát hru znova třeba za jiného z potomků, nikdy se nesetkáte se stejnou situací a budete se stále dobře bavit. Já sám jsem po počátečním zaváhání nevydělal příliš mnoho peněz a skončil jsem na celkovém třetím místě, takže si teď vyberu další postavu a začnu vydělávat penízky znova. A věřte mi, že se už hodně těším!

Grafika: 7/10
Hudba: 9/10
Zvuky: 8/10
Hratelnost: 9/10

Jsou to závody, nejsou to závody. Je to simulátor, není to simulátor. Je to strategie, není to strategie. Tak co tedy „Big Mutha Truckers“ ve skutečnosti je? Skvělá zábavná hra!

Celkové hodnocení: 8/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 17 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |