Black & White – boží moc se snáší k PS2

Pan Peter Molyneux si zhruba v roce 1980 umanul, že se stane bohem. To je vcelku těžký úkol a tak Molyneux brzy pochopil, že svůj sen může uskutečnit pouze v elektronických útrobách PC a konzolí té doby. Od té doby uplynulo hodně času a po pár „průměrných“ titulech se na scénu vrací Black & White – boží hra.
Black & White – boží moc se snáší k PS2
Pan Peter Molyneux si zhruba v roce 1980 umanul, že se stane bohem. To je vcelku těžký úkol a tak Molyneux brzy pochopil, že svůj sen může uskutečnit pouze v elektronických útrobách PC a konzolí té doby. Tak vzniknul první Populous. Od té doby uplynulo hodně času a po pár „průměrných“ titulech se na scénu vrací Black & White – boží hra. A co je ještě lepší? Již před dokončením PC verze se pracovalo na konverzi pro PS2.

Předpokládám, že dnes neexistuje PC hráč, který by nevěděl co to B&W je. Po letech čekání a klasického odkládání se tato hra stala hitem ještě dřív, než se dostala na pulty obchodů. Není těžké domyslet si, proč se tomu tak stalo. Která hra se dnes může pyšnit oceněními nejlepší hra E3 2001, nejlepší strategie E3 2001, nejoriginálnější hra E3 2001. Předělání hry na nové konzole není tedy žádným překvapením, navíc se hra prodává jako rohlíky. Větším překvapením bylo, že B&W mělo být podle původního plánu na PS. Katastrofa, kterou by způsobilo okleštění grafiky a kdoví čeho dalšího, byla pro Lionhead dostatečným strašákem a tak nakonec přiznali vývoj hry na PS2. Uf! Díky bohu!

Black and White pro PS2Black and White pro PS2

Black and White pro PS2Black and White pro PS2

V úvodu jsem psal, že Molyneux se vyžíval ve hrách na boha a pokračuje v tom do dneška. Black & White, jak vyplývá ze samotného názvu, je bojem dobra a zla. Tento souboj nemá své základy v počátečním výběru stran. Každá entita (hráč, chcete-li) má na začátku svobodu jednání a tak se jeho charakter a zároveň prostředí, ve kterém žije mění jeho počínáním a chováním k poddaným, zázraky apod. Svatyně se mění v překrásný palác a nebo hrůzostrašné doupě. Poddaní jsou mírumilovný národ a nebo krvežíznivý klan. Zaleží jen na vaší fantazii a tvořivosti ducha. Samostatná kapitola jsou zázraky a kouzla, kterými bytosti disponují po dosažení určité moci (bůh svou sílu získává jen ze svých poddaných). K jednomu z nejimpresivnějších efektů (podle mne) patří například ztemnění oblohy a následný chaos v řadách vašeho lidu. Asi poslední velký článek je Titán, kterého si můžete draze přivolat na pomoc. Jeho vzhled a chování je opět složitým mechanismem. Stručně by se to dalo popsat jako výchova.

Black and White pro PS2Black and White pro PS2

B&W je kolosální dílo, které hráčům nabízí novu dimenzi k dobytí. Umělecké provedení, vtip a neuvěřitelný smysl pro detail. To jsou tři základní pilíře, na kterých stály předešlé hry praotce božských her Molyneuxe. A v každé z těchto kategorií je B&W mnohem větší než její předchůdci. Rozepisovat se o kráse a detailnosti prostředí je v případě B&W nošením dříví do lesa a tak se raději podívejte na screenshoty. Konverze pro PS2 dokonce slibuje vyšší detailnost a barevnost textur, Lionhead se navíc dušuje, že framerate nebude těmito úpravami nijak ochuzen.

Já doufám, že konzolisté nebudou zklamáni a k PS2 si sednou i ti majitelé, kteří si tento skvost mohli zahrát již na PC. Já pravděpodobně u B&W strávím spoustu probdělých nocí, ale určitě ne promarněných.

Black and White pro PS2Black and White pro PS2

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A