Black & White – boží moc se snáší k PS2

Pan Peter Molyneux si zhruba v roce 1980 umanul, že se stane bohem. To je vcelku těžký úkol a tak Molyneux brzy pochopil, že svůj sen může uskutečnit pouze v elektronických útrobách PC a konzolí té doby. Od té doby uplynulo hodně času a po pár „průměrných“ titulech se na scénu vrací Black & White – boží hra.
Black & White – boží moc se snáší k PS2
Pan Peter Molyneux si zhruba v roce 1980 umanul, že se stane bohem. To je vcelku těžký úkol a tak Molyneux brzy pochopil, že svůj sen může uskutečnit pouze v elektronických útrobách PC a konzolí té doby. Tak vzniknul první Populous. Od té doby uplynulo hodně času a po pár „průměrných“ titulech se na scénu vrací Black & White – boží hra. A co je ještě lepší? Již před dokončením PC verze se pracovalo na konverzi pro PS2.

Předpokládám, že dnes neexistuje PC hráč, který by nevěděl co to B&W je. Po letech čekání a klasického odkládání se tato hra stala hitem ještě dřív, než se dostala na pulty obchodů. Není těžké domyslet si, proč se tomu tak stalo. Která hra se dnes může pyšnit oceněními nejlepší hra E3 2001, nejlepší strategie E3 2001, nejoriginálnější hra E3 2001. Předělání hry na nové konzole není tedy žádným překvapením, navíc se hra prodává jako rohlíky. Větším překvapením bylo, že B&W mělo být podle původního plánu na PS. Katastrofa, kterou by způsobilo okleštění grafiky a kdoví čeho dalšího, byla pro Lionhead dostatečným strašákem a tak nakonec přiznali vývoj hry na PS2. Uf! Díky bohu!

Black and White pro PS2Black and White pro PS2

Black and White pro PS2Black and White pro PS2

V úvodu jsem psal, že Molyneux se vyžíval ve hrách na boha a pokračuje v tom do dneška. Black & White, jak vyplývá ze samotného názvu, je bojem dobra a zla. Tento souboj nemá své základy v počátečním výběru stran. Každá entita (hráč, chcete-li) má na začátku svobodu jednání a tak se jeho charakter a zároveň prostředí, ve kterém žije mění jeho počínáním a chováním k poddaným, zázraky apod. Svatyně se mění v překrásný palác a nebo hrůzostrašné doupě. Poddaní jsou mírumilovný národ a nebo krvežíznivý klan. Zaleží jen na vaší fantazii a tvořivosti ducha. Samostatná kapitola jsou zázraky a kouzla, kterými bytosti disponují po dosažení určité moci (bůh svou sílu získává jen ze svých poddaných). K jednomu z nejimpresivnějších efektů (podle mne) patří například ztemnění oblohy a následný chaos v řadách vašeho lidu. Asi poslední velký článek je Titán, kterého si můžete draze přivolat na pomoc. Jeho vzhled a chování je opět složitým mechanismem. Stručně by se to dalo popsat jako výchova.

Black and White pro PS2Black and White pro PS2

B&W je kolosální dílo, které hráčům nabízí novu dimenzi k dobytí. Umělecké provedení, vtip a neuvěřitelný smysl pro detail. To jsou tři základní pilíře, na kterých stály předešlé hry praotce božských her Molyneuxe. A v každé z těchto kategorií je B&W mnohem větší než její předchůdci. Rozepisovat se o kráse a detailnosti prostředí je v případě B&W nošením dříví do lesa a tak se raději podívejte na screenshoty. Konverze pro PS2 dokonce slibuje vyšší detailnost a barevnost textur, Lionhead se navíc dušuje, že framerate nebude těmito úpravami nijak ochuzen.

Já doufám, že konzolisté nebudou zklamáni a k PS2 si sednou i ti majitelé, kteří si tento skvost mohli zahrát již na PC. Já pravděpodobně u B&W strávím spoustu probdělých nocí, ale určitě ne promarněných.

Black and White pro PS2Black and White pro PS2

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

19.  6.  2018 | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Skvělá akční parodie Totally Accurate Battlegrounds dočasně zdarma

Skvělá akční parodie Totally Accurate …

Je to free, tak proč to nezkusit.

7.  6.  2018 |
Agony: přehnaně odporné (recenze)

Agony: přehnaně odporné (recenze)

Kdo ví, třeba každý z nás jednou skončí v pekle. A pokud to tam vypadá jako v Agony, rozhodně se nemáme na co těšit.

7.  6.  2018 | | 3 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 8 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |