Blair Witch Volume 3 - noční děsy potřetí

První dva díly trilogie Blair Witch jsou venku. I když si svou délkou a poněkud frustrujícím blouděním v lese výrazně srážejí celková hodnocení, z hlediska celkové hratelnosti a atmosféry na tom nejsou zase tak špatně. Ve třetím pokračování nás hodlá už poměrně profláklá firma Ritual zavést do samého srdce mýtu Blair Witch. Vítejte v příběhu Elly Kedwardové, jinak řečené čarodějnice z Blair.
Blair Witch Volume 3 - noční děsy potřetí
Filmový trhák takového formátu jako Blair Witch Project téměř neměl šanci vyhnout se zpracování v podobě počítačové hry. Potenciál tohoto již kultovního snímku není nijak podceňován, proto na nás tři různé vývojové týmy (pod záštitou Gathering of Developers) chrlí v rychlém sledu hned tři pokračování. Po konzultaci s firmou Haxan, která vlastní práva na celou tuto taškařici, se vývojové týmy usnesly, že v každé epizodě ztvární jeden z trojice nejvýznamnějších bodů v blairské historii. To jest příběh Rustina Parra, vraha malých dětí, jehož dle pověsti posedla čarodějnice z Blair, záhadné zmizení dívky jménem Robin Weaver, spojené s následným masakrem pátrací skupiny u Coffin Rock a pověst o Elly Kedwardové, samotné čarodějnici z Blair.

Jako první se své role zhostila firma Terminal Reality. Úvodní díl trilogie s podtitulem Rustin Parr nedávno vyšel a jako správný pionýr předává svým nástupcům mocný 3D engine, který předtím Terminal Reality použili ve své hře Nocturne. Kromě úžasně propracované hry světla a stínu je engine také celkem přátelský k designerům jednotlivých map, potažmo pak hráčům - mapu může tvořit až 60 000 polygonů a teoreticky nekonečné množství textur, což výrazně přispívá k detailnosti prostředí. Jak jste si asi všimli z okolních obrázků, na děj je nahlíženo stylem Alone In The Dark/Resident Evil, tj. skrze pevně umístěné kamery.

Blair Witch 3Blair Witch

Blair Witch 3Blair Witch

První a druhý díl ale nyní necháme stranou a zaměříme se na Blair Witch 3. Po příběhu Rustina Parra a ztracené Robin se konečně dostáváme k samotnému jádru mýtu čarodějnice z Blair, kam nás zavede firma Ritual v závěrečné části trilogie. Děj se odehrává během tuhé zimy léta páně 1785, kdy jsou nejaktuálnějším módním prvkem čarodějnické procesy. Jednou z žen, která je v této věci uznána vinnou, jest postarší dáma jménem Elly Kedwardová. Aby bylo rozsudku učiněno zadost, zodpovědní občané ji vyženou do okolních lesů a jelikož nepovažují za pravděpodobné, aby dokázala v nehostinných podmínkách delší dobu přežít, po několika týdnech ji prohlásí za mrtvou. Čas plyne, roční období se střídají podle smluvených zásad a voda teče správným směrem. To ale pouze do chvíle, kdy se z vesnice začne ztrácet jedno dítě za druhým. Lidé si ševelí do oušek zvěsti a spekulace o tom, že v tom má zajisté prsty Elly. Do lesa se vydává trestná výprava, aby se o několik (tý?)dnů později vrátila zpět s nulovými výsledky. Po dětech ani čarodějnici ani stopy.

Všechna tato námaha naštěstí nevyjde tak úplně vniveč. Vytvořený "hype" totiž přiláká z Nové Anglie lovce čarodějnic Jonathana Pyreho a ten se i přes velmi chabé podklady (v podstatě pouze s několika málo povídačkami v pomyslné kapse) vydává na svůj dosud nejnáročnější lov. Zlo, kterému bude čelit tentokrát, je totiž mocnější, než by si představoval i v tom nejdivočejším snu.

Blair Witch Volume 3: The Elly Kedward Tale má být ze všech tří dílů nejvíce naplněna akcí. Od obou předchozích se liší zejména tím, že zavádí do hry kouzlení. Kromě několika konvenčních zbraní jako například mušketa budou tedy z vašich dlaní sršet blesky a ostatní plazmatické jevy. Těmto dovednostem vás postupně naučí tři magické osobnosti, které ve svém putování potkáte. Jedná se o odsouzenou čarodějnici (předpokládám, že to není přímo paní K. :), starého kněze a indiánského šamana. Od každého se vlastně naučíte jakýsi specifický druh kouzlení. Kvůli této specialitě byly také do 3D enginu přidány patřičné efekty a styl hry se dle vlastních slov autorů posunul na půl cesty mezi Diablo a Resident Evil.

Blair Witch 3Blair Witch

Blair Witch 3Blair Witch

A co že to vlastně budeme moci masit? Oficiální slib hovoří o celé plejádě natěšených potvor, která bude začínat klasickými zombíky a končit absurdními směsicemi děsu a větví. Na ukázku jednoho takového konfliktu uvádím náhodnou situaci, ke které se Jonathan přichomejtne: Náš hrdina se v tuhé zimě brodí sněhem, když tu náhle spatří děsivou scénu - v krví prosáklém sněhu leží několik zmasakrovaných vesničanů. Jejich vyztužená těla působí opravdu mrtvolně, proto se je Jonathan pokusí věnovat trochu bližší pohled. Těla se však začnou hýbat a mrtvolný hrdelní chrapot mu potvrdí, že to s tou tuhostí není tak vážné. Začíná boj.

Je jasné, že speciálně tato herní série musí zapůsobit hlavně atmosférou. Film v podstatě stál na děsivých scénách z lesa, kdy skupinka nezodpovědných občanů mřela hrůzou z každého zvuku, který se z okolní temnoty ozval. Pokud se podaří přenést podobné pocity i do hry, autoři mají téměř vyhráno. A jednou z nejsilnějších zbraní, kterou k tomu mohou použít, je právě zvuk. Tma a ticho, přerušované pouze fičením větru, šustěním listí a praskáním větviček může udělat dost. Celkový dojem umocní zpracování v Surroundu.

Blair Witch 3Blair Witch

Blair Witch 3Blair Witch

Všechny tři týmy napsaly hru individuálně, avšak zároveň komunikovaly mezi sebou, aby mezi jednotlivými díly vznikly aspoň nitky souvislostí. Může se například stát, že postava z prvního či třetího dílu bude určitým způsobem hostovat v dílu druhém. To však nic nemění na tom, že díly na sebe nijak přímo nenavazují a z hlediska období, ve kterém se odehrává děj, postupuje série sestupně. Mění se také žánr hry - jednička měla být adventure (i když to nakonec dopadlo trochu jinak), dvojka údajně něco mezi a trojka by měla být převážně akční. Podle různých interview si všechny týmy velice pochvalovaly spolupráci s firmou Haxan, která má celý mýtus Blair Witch pod svým dohledem. Vstřícnost údajně došla tak daleko, že samotná firma Haxan začlenila do historických pramenů všechny prvky, které autoři do hry vložili. Chápu-li to správně, neměla by v tomto případě kolidovat v žádném bodě příběhu ani jedna z her s filmovým zpracováním (a jeho druhým dílem).

Zbývá už jen čekat, jak na tom bude trojka z hlediska délky - jisté totiž je, že první dva díly to nijak nepřehánějí. Je třeba vzít v potaz, že se jedná o tzv. "budgetovky", čili hry levnější jednak z hlediska produkce a druhak pro zákazníka. To ale také znamená kratší výrobní dobu a stejně tak dobu herní. Vzhledem k tomu, že bylo datum vydání posunuto z listopadu až na leden, Ritual nás o tom pravděpodobně ještě nějakou dobu nechá uvažovat.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A