Blood and Truth: Johnem Wickem snadno a rychle (recenze)

Virtuální realita je na vzestupu a občas se objeví hry, které to jasně dokazují.

Co baví

  • Skvělá akční jízda
  • Výborné využití PS Move
  • Filmová atmosféra

Co vadí

  • Občas haprující senzory
  • Grafika stále kulhá
  • Krátké
8/10
Hodnocení

Při startu prodeje brýlí PS VR jste mohli zakoupit malý balíček několika her, které technologii uváděly na trh. Bylo mezi nimi i demo zvané London Heist, které bylo pravděpodobně nejzajímavější především díky využití dvou pohybových ovladačů PS Move. Díky nim jste mohli pohybovat oběma rukama a přestřelky tak dostaly zcela nový rozměr. Rok se s rokem sešel a na tomto základu k nám dorazila akční filmová pecka Blood and Truth od studia SIE London. A je to skvělá oddychovka, která ukazuje potenciál VR platformy.

Bondovka s příchutí Bourna

Jak jste tedy pochopili, jde o VR hru a střílečku z pohledu první osoby, ve které jde především o střílení a akci všeho druhu. Vývojáři ale chytře využívají virtuální realitu pro některé opravdu působivé interaktivní sekvence, které rozředí časté přestřelky a dají vám možnost si opravdu užít vaši přítomnost v herním prostředí. 

Blood _ Truth_20190528235059.jpgBlood _ Truth_20190528235451.jpgBlood _ Truth_20190529000044.jpgBlood _ Truth_20190529001146.jpg
Pocit z akce je intenzivní a ovladače PS Move fungují skvěle.

Příběh rozhodně není něco, co vás uhrane. V kůži bývalého člena speciálních jednotek Ryana Markse se vracíte zpět do Londýna, kde se snažíte zachránit svou majetnou rodinu od mafiánského bosse, který jde po krku vám i vašemu jmění. Příběh je vyprávěn částečně retrospektivně a dokáže zaujmout, prim ale hrají především postavy. Těch je ve hře několik a téměř každá je skvěle podaná. To je znát především díky opravdu povedeným hereckým výkonům a skvělým animacím obličejů, takže si dialogy patřičně užijete a díky VR stylu budete vždy v centru dění. 

Sáhni na co chceš

Když už jsme u centra dění, Blood and Truth se opravdu snaží vám na každém kroku připomenout, že hrajete VR hru a že musíte využít příležitostí k interakci. Titul lze hrát na klasickém Dualshocku, ochudíte se ale o většinu zážitku, takže vám doporučujeme hrát jedině s ovladači PS Move, které budou simulovat vaše ruce ve hře. Díky nim tak budete provádět interakci s okolním prostředím, a že je tu na co sahat. Budete tisknout vypínače, ovládat bezpečnostní kamery, odemykat zámky, otevírat dveře a celkově si hrát s předměty. Několik úrovní je vytvořeno prakticky pouze pro to, abyste si virtuálně pohráli v herním světě a taková procházka galerií moderního umění je skvělým nápadem a vizuálně parádním zpestřením. 

Blood _ Truth_20190528234702.jpgBlood _ Truth_20190531144659.jpgBlood _ Truth_20190531144855.jpgBlood _ Truth_20190531150521.jpg
Kromě střílení budete provádět i spoustu dalších úkonů. A pěkně osobně.

Co si ale budeme povídat, nejdůležitější složkou je tu hlavně střílení a užijete si ho do syta. K mání bude celá řada pistolí, SMGček, samopalů, brokovnic, granátů a dalších hraček, které si navíc na základně můžete osobně upravit všemožnými gagdety, jako jsou optiky, tlumiče aj. Vše si můžete v rychlosti vyzkoušet v nedaleké střelnici a pak už se vyráží na misi. 

 

K mání bude celá řada pistolí, SMGček, samopalů, brokovnic, granátů a dalších hraček, které si navíc na základně můžete osobně upravit

 

Velmi chytře je tu vyřešen pohyb postavy v prostředí. Stačí se vždy podívat směrem k překážce a vždy se vám zobrazí několik míst, kam můžete stiskem jediného tlačítka přeběhnout. Jedná se tedy o jakousi "kolejní střílečku", ve které máte alespoň minimální svobodu pohybu, ale přitom nemusíte ztrácet čas a pozornost a můžete se soustředit čistě a jen na střílení. Jedná se tak o dobrý kompromis, jak totiž známe z jiných herních zkušeností, kompletní volnost pohybu je ve virtuální realitě opravdu těžko proveditelná smysluplně a bez zádrhelů. Blood and Truth je tak napůl interaktivní akční biják, což mu rozhodně nemáme za zlé. 

Co ale dělat můžete je krýt se za překážkami, vykukovat, manuálně přebíjet a pálit na všechny strany. Pokud si vyberete těžší obtížnost, odpadnou laserové zaměřovače a budete muset opravdu mířit, což je super pocit a rozhodně vám to doporučujeme. Často jsme si připadali jako John Wick a přestřelky s PS Move ovladači mají opravdu neuvěřitelný náboj a ukazují, jak velký potenciál VR platforma v tomto žánru má, pokud se to udělá pořádně. Do víru dění se občas přidá i pár zpestření, jako střelba z poza aktivního DJ pultu či šplhání po okapech, které mimochodem taktéž musíte provádět sami (stejně jako šplhání po žebříku). 

Rozmazaná akce

Z vizuálního hlediska potěší detailní modely postav a pestré scenérie Londýna, kde nechybí noční kluby, sklady, letiště a další zajímavé lokality. Bohužel ale VR hry (alespoň tedy na konzoli PS4) stále nedosáhly takových grafických kvalit, abychom byli opravdu spokojeni. Rozlišení je malé a akce je často mírně rozmazaná, což je samozřejmě daní za slabší hardware a samotnou technologii, která potřebuje doladit. Jsme velmi zvědavi, co Sony dokáže vymyslet na poli VR her s příchodem další generace konzole, Blood and Truth ale minimálně ukazuje, že je tu velký potenciál a že grafika nemusí znamenat všechno. Stále se budete výtečně bavit a jde rozhodně o jednu z nejlépe vypadajících VR her na trhu.

Blood _ Truth_20190528235826.jpgBlood _ Truth_20190528234055.jpgBlood _ Truth_20190529002940.jpgBlood _ Truth_20190531134422.jpg
Po přimhouření oka vás bude příběh bavit. Akce ale stejně hraje prim.

Bohužel ale zábava nebude dlouhá, hru lze dohrát za několik málo hodin a bohužel nám tu chybí i jakákoliv přidaná hodnota. O multiplayeru tu samozřejmě nemluvíme, bylo by ale skvělé mít možnost plnit v levelech různorodé výzvy či mít přístupnou zcela samostatnou střelnici, kde se vyblbnete do sytosti s celou řadou zbraní. Bohužel nic z toho ve hře přístupno není a jde tak víceméně pouze a jen o povedenou, ale krátkou akční jízdu, ze které vás budou trochu bolet oči. 

Verdikt

Živě si pamatujeme demo London Heist, u kterého jsme si celou redakcí říkali, že by z toho šel udělat parádní akčňák. Vypadá to, že jsme nebyli sami. Blood and Truth je skvělou akční jízdou se sympatickými postavami a výbornou akcí, která je umocněna VR interakcí a vaší přítomnosti. jde pravděpodobně o jednu z nejlepších stříleček pro virtuální realitu, bohužel se ale nemůžeme zbavit dojmu, že šlo materiál vytěžit mnohem, mnohem více. Snad příště?

 

 

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole