Bloodnet - The cyberpunk gothic

Rok 1993 byl rokem, ve kterém se na herní scéně objevilo hned několik titulů, které znamenaly pokrok ve stále více se rozjíždějící herní mašinérii. Přišel Doom, první hry na CD ROM a také přišel Bloodnet. Jedna z nejlepších cyberpunkových adventur vůbec.

Žánr: adventure
Minimum: PC - 486, 8MB RAM, HDD, DOS / Amiga – A1200, HDD, 6 MB RAM
3D: ne
Multiplayer: ne
Výrobce: Take 2
Distributor:
Interplay

Rok 1993 byl rokem, ve kterém se na herní scéně objevilo hned několik titulů, které znamenaly pokrok ve stále více se rozjíždějící herní mašinérii. Přišel Doom, první hry na CD ROM a také přišel Bloodnet. Jedna z nejlepších cyberpunkových adventur vůbec.

The Story.
„Hi, jmenuji se Ransom Stark, a jsem hacker. Při jedný pařbě v Abyss jsem zapíjel svůj poslední job a nakupoval nějaký RED - L pro pobavení svých několika „přítelkyň“. Noc utíkala rychle, kredity na účtě taky, a tak jsem si řekl, že bude lepší dokončit to u mě doma. Cestou na WC jsem ale potkal ženu, která změnila můj život. Byla zvláštní, ale úplně k „nakousnutí“. Vanessa Von Helsing. Vlasy černý jako novej model Maas - Neotec, oči s červenejma čočkama a pleť bílou jako smrt - prostě můj ideál - ztělesněná kombinace ženské krásy a technologických výdobytků. Měla pro mě práci, sehnat nějaký data. NO PROBLEM, za padesát litrů, kdo by to neudělal. Pro prachy jsem si přišel do sídla jejího otce, ale ten se mnou pěkně zametl. Místo prachů jsem dostal kousanec do krku a doživotní prokletí. Ale co, život jde dál a nihilisti neumíraj. Prej se pomalu měním na upíra. Pomalu, protože jsem si nechal od Deirdry vsadit implantát pro pomalejší metabolismus. Teď mám asi pět dní nato, abych se Van Helsingovi pomstil...“Ransom se pomalu mění v upíra a začíná hledat otce všech newyorských upírů, aby mu mohl vrazit kolík do srdce, a tím získat opět svobodu a nebýt nucen zakusovat svoje kamarády jenom proto, že má hlad.

New York poloviny jedenadvacátého století je plný nebezpečných anarchistických hackerských partiček, a pouličních obchodníků a víceméně podivných lidí, mezi nimiž se Ransom pohybuje pomocí velké mapy města. .

Mnoho z pouličních hackerů už Ransom zná, takže si s nimi běžně povídá na úrovni o tom, kdy a kde s někým hackli banku, a tak podobně. Některé gangy mají dost speciální zájmy jako čtění Franze Kafky na halucinogenech a přitom ještě neustále hackovat síť velké korporace TransTech,. Lidé v těchto seskupení nemluví normální angličtinou, jež je i sama o sobě docela oříšek, ale používají ještě svůj zvláštní slang. Leckdy z nich mluví pouze drogami špatně pospojované mozkové synapse, takže jejich věty nemají smysl vůbec žádný, což jsem po zjistil půlhodinové snaze o pochopení věty se satanem a jeho Mozartových hračkách.

Rozhovory jsou velice rozsáhlé a začínající cyberpunkeři tu mohou najít mnoho zajímavých odkazů a jmen (některé postavy se jmenují stejně jako známí američtí hackeři), které jim při dalším studiu tohoto stylu mohou zajímavě zapadat do souvislostí.

Ne všichni však sdílí trápení našeho hrdiny, a proto návštěva hřbitova, kde se neustále potulují lovci upírů, bývá často konečnou zastávkou. V Plazza hotelu je dokonce speciální místnost pro upírské party - Inner Sanctum, kde Ransom s hrůzou zjišťuje, že mezi high society je veliká móda hrát si na upíry, což Ransom opravdu nemůže pochopit..

Dalším prostorem, ve kterém se Ransom pohybuje je cyberspace. Zajímavě vyřešený surfing silně připomíná Gibsonovu Matrix. Do cyberspace se loguje pomocí terminálů, které jsou rozesety v hackerských barech a dá se v něm nalézt opravdu ledascos, třeba i datové konstrukty kdysi živých lidí nebo i jistý pan Dracula.

Boje v adventurách není tak častý , a i tady je boj víceméně jenom proto, aby tu byla nějaká krvavější akce. K Ransomovi se postupně přidávají známí nebo nutní společníci, které může vyzbrojovat nákupem zbraní u pouličních překupníků. Časem se dá pořídit si i umělé končetiny nebo účinnější zbraně. Peněz je sice dost, ale v případě potřeby doporučuji koupit součástky do plamenometu, sestavit jej a prodat ho překupníkovi zpět za mnohem vyšší cenu.

Každá herní obrazovka skvěle vyrenderována a svou pokřivenou perspektivou, zvláštně zakřivenými úhly všech předmětů, doplňovanou působivými pozadími jako třeba napíchané hlavy na kůly u jednoho motorkářského gangu nás nenechá na pochybách, že autoři nejsou žádní svatoušci a jistě si i naživo vyzkoušeli kreativní kombinaci LSD + Imagine či 3D Studio MAX. Přes svou „podivnost“ však vyjadřuje přesně ty pocity, které zažívá Ransom a zároveň vy při překládání některých rozhovorů - pocity zoufalé bezradnosti. Když se k tomuto stavu přidá ještě jemná, ale vtíravá trance music (only Amiga version) není co řešit. Konec volného času, konec restauračních eskapád – zavřete se v pokoji nakupte si pití a jídlo a začíná se HRÁT!!!

Bloodnet je extrémně nakažlivá hra s originálním námětem, skvělou hudbou, skvělou grafikou a pro příznivce cyberpunku je přímo svatokrádeží si ji nezahrát...

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

17.  6.  2018 | | 2 N/A
V God of War je tajemství, které ještě nikdo neobjevil, tvrdí studio

V God of War je tajemství, které ještě…

Podle kreativního ředitele studia Santa Monica, Coryho Barloga, je v God of War stále ještě ukryté něco, co zatím nikdo z více než pěti milionů hráčů na světě neodhalil.

4.  6.  2018 | | 6 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Skvělá akční parodie Totally Accurate Battlegrounds dočasně zdarma

Skvělá akční parodie Totally Accurate …

Je to free, tak proč to nezkusit.

7.  6.  2018 |
Agony: přehnaně odporné (recenze)

Agony: přehnaně odporné (recenze)

Kdo ví, třeba každý z nás jednou skončí v pekle. A pokud to tam vypadá jako v Agony, rozhodně se nemáme na co těšit.

7.  6.  2018 | | 3 N/A
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

9.  6.  2018 | | 12 N/A