Bomberman Tournament – akční klasika v adventure hávu

Když jsem uviděl krabičku s hrou Bomberman Tournament, tak jsem si povzdechl. Tahle klasika se objevila na všech platformách a tak jsem si říkal, jak napíšu recenzi na hru, o které bylo napsáno vše. Naštěstí hned v prvních okamžicích hry jsem zjistil, jak jsem se mýlil. Nejedná se totiž o klasického Bombermana, ale o kvalitní adventuru.
Bomberman Tournament – akční klasika v adventure hávu
Žánr: adventure
Platformy: GameBoy Advance
Podporuje: propojovací kabel
Výrobce: Activision, Hudson
Distributor: Nintendo

Když jsem uviděl krabičku s hrou Bomberman Tournament, tak jsem si povzdechl. Tahle klasika se objevila na všech platformách a tak jsem si říkal, jak napíšu recenzi na hru, o které bylo napsáno vše. Naštěstí hned v prvních okamžicích hry jsem zjistil, jak jsem se mýlil. Nejedná se totiž o klasického Bombermana, ale o kvalitní adventuru.

Když adventura, tak příběh, tak se na něj mrkneme. Jednoho krásného dne v bombermanském vesmíru bombermanská základna zachytila nouzové volání z planety Phantarion, které hrozilo, že bude zničena pěti obrovskými meteority. Bomberman Max zprávu přijal a ihned zahájil výzkum meteoritů. Výzkumem zjistil že nic nezjistil, protože tyto meteority se skládaly ze samých neznámých hornin. Zrovna když šel říct ostatním o svých poznatcích, záhadně zmizel. Nyní nastupuje na scénu starý dobrý Bomberman, aby pokračoval v Maxově zkoumání a hledání Maxe přímo na Phantarionu.

Bomberman TournamentBomberman Tournament

Na Phantarionu už se rozjíždí klasická adventura viděná pohledem shora tak jak to známe například z her Pokémon na GBC. Začínáte ve své bombermanské vesmírné lodi, se kterou jste přistáli na Phantarionu. Nějaký vědátor vám z displaye sdělí základní informace o ovládání hry, což je docela k užitku, protože v téhle hře budete využívat všechna tlačítka. A pak už začínají klasické adventurní úkoly. Vyjdete z vesmírné lodi, která přistála na okraji vesnice, obejdete všechny baráčky, pokecáte se všemi lidičkami, posbíráte od nich úkoly, poslechnete si rady a vyrazíte na cestu. Najdete věc, zachráníte dítě, přinesete fotku zvířete, po cestě pozabíjíte pár nepřátel, překonáte logické nástrahy, které na vás po cestě čekají a až splníte všechny úkoly v dané vesnici, můžete vyrazit dál.

Během cest budete bombami likvidovat keříky, kamínky a všechny další předměty, které lze bombou rozbít. Místo některých se objeví symbol meče, štítu nebo hvězdička a občas taky lahvička s medicínou. Další věcí, kterou lze nalézt, jsou mince, za které můžete ve městech nakupovat lahvičky s medicínou. Ale nejdůležitější věcí, kterou budete muset v každé vesničce udělat, je splnění úkolu, za který budete odměněn Karabonem. Ptáte se co je to Karabon? Tak vězte, že Karabon je další odnož Pokémonů, i když poněkud zjednodušená. Jsou celkem čtyři typy Karabonů – pozemní, vodní, elektrický a ohňový. Každý z Karabonů má nějakou speciální vlastnost, kterou budete potřebovat k tomu, abyste pokročili dále ve hře. Například budete procházet jeskyní a cesty budou zablokovány kameny a protože nepůjdou odstřelit bombou a Bomberman nemá dost síly na to, aby je odtlačil, budete muset napřed splnit nějaký úkol, aby vám některý vesničan věnoval Karabona, jehož speciální vlastností je velká síla, nebo vám poradil, kde jej můžete nalézt. Někdy budete procházet jeskyní, která bude mít plnou podlahu nášlapných zařízení, kterým se nedá vyhnout a tato nášlapná zařízení aktivují střílny skryté ve zdích. Vy musíte mít Karabona, který vlastní obranný štít a pokaždé, když proti vám nějaký šíp poletí, stačí aktivovat jeho speciální vlastnost a zabráníte tak ztrátě života. Další Karabon vám svými schopnostmi dokáže odhalit tajné vstupy ve zdech a v jedné části hry budete muset pod vodu, kde budete muset nalézt velrybu a pokud nebudete mít toho správného Karabona, tak se prostě neponoříte ani s potápěčským přístrojem. Speciální vlastnost Karabona se aktivuje tlačítkem B. Karabona, kterého právě používáte, máte zobrazeného v levém horním rohu displaye. Každý Karabon, kterého získáte, je na úrovni 1. Jejich úroven se zvyšuje pomocí nasbíraných obrázků s meči, štíty a hvězdičkami o kterých sem se zmiňoval výše. Symbol meče zvyšuje útok, symbol štítu zvyšuje obranu a hvězdička zlepšuje schopnost speciálního útoku. V prvních čtyřech vesnicích můžete nalézt přístroj pojmenovaný SID. V jeho schopnostech je ze dvou Karabonů vytvořit jednoho nového. V některé z prvních čtyřech vesnic lze nalézt trenéra Karabonů, který vám nově vytvořené Karabony vytrénuje.Zvyšuje se vždy úroveň toho Karabona, který je zrovna zobrazen v okénku na displayi.

Bomberman TournamentBomberman Tournament

Další věcí, kterou Bomberman používá, jsou bomby. I zde bude na výběr z několika typů bomb, ale opět nedostanete nic zadarmo. Zase budete muset najít nějaký předmět, se kterým zajdete k technikovi ve vesnici a on vám kombinací základní bomby a nalezeného předmětu vytvoří nový typ bomby. Je jasné, že normální bomba vám ve vodě nevybuchne, protože zvlhne a tak si musíte pořídit vodní bombu. Jedním z nepřátel jsou chodící stromy, které se zaktivují až v okamžiku, kdy kolem nich projdete a začnou vás pronásledovat. Pro tento účel můžete použít nášlapné miny a ze zákeřného stromečku nezbude ani větvička. Celkem budete mít na likvidaci nepřátel výběr z pěti různých bomb. Nepřátel je osm typů – Dryad, Zombie, Orkman, Gwail, Peran, Faroh, Snowman a Rocky. Ve hře jsou také čtyři bossové – MagnetDragon, PrettyBalloon, PlasmaRock a GolemGhost.

Světlé stránky hry
  • Karaboni
  • zvuky
  • souboje v arénách
Temné stránky hry
  • hudba
  • znovu se objevující nepřátelé
  • malá obtížnost

Samozřejmě, že u hry Bomberman nemůžou chybět souboje, tak jak je známe ze starších verzí. K soubojům je navrženo celkem osm lehce interaktivních arén. Pod pojmem lehce interaktivní si představte teleporty na ploše, pojízdné pásy, které položenou bombu někam odvezou atd. Před zápasem si můžete nastavit délku zápasu, na kolik se bude hrát vítězství atd. Při zápase sbíráte klasicky obrázky bomb, brusle pro zrychlení, nakopávač bomb, zvyšování dosahu výbuchu bomby a všechny známé upgrade z Bombermana. Po propojení kabelem tuto hru lze hrát až ve čtyřech hráčích a to už je docela slušná pařbička.

Bomberman TournamentBomberman Tournament

Po grafické stránce je to lehký nadprůměr. Nebudete z ní zhnusení, ale ani si z ní úžasem nesednete na zadek. Barvy jsou pěkné a na oči příjemné, takže epileptický záchvat nehrozí. Hudba bohužel zapadá do šedého průměru a přišla mi taková zmatená, chaotická a ke hře se moc nehodila. Ve většině her na Game Boy jsem si stěžoval na zvuky. U této hry je to naopak a můžu jenom chválit. Pokud skočíte přes vodní vír, ozve se povedený zvuk, když vybuchne položená bomba, ozve se chrčivý zvuk, jaký znáte z klasického Bombermana. Prostě po dlouhé době hra, u které jsem se zvuky velmi spokojen. A nyní se podíváme na hlavní esenci každé hry, kterou je hratelnost. Bomberman Tournament se hraje velmi příjemně. Zapnete a hrajete a hrajete a hrajete. Prostě pořád bez náznaku většího zádrhelu postupujete hrou dál a to je podle mne jedna ze dvou vad hry. Všechno jde příliš snadno a pokud narazíte na nějakou logickou hříčku, tak ji bez větších problémů za chvíli překonáte. O trošku větší náročnost logických překážek by určitě nebyla na škodu. Druhou chybkou jsou znovu se objevující nepřátelé. Pokud náhodou vyjdete z obrazovky a zase do ní vstoupíte, tak všichni nepřátelé jsou opět živí a můžete začít zabíjet zase znovu. Pokud je to obrazovka, přes kterou pouze procházíte, za chvíli vás to začne lehce otravovat.

Grafika: 8/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 5/10
Hratelnost: 8/10
Pokud jste příznivci adventur, neměl by Bombermanův skalp chybět ve vaší sbírce.
Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře