Bravo Team: když ani VR situaci nezachrání (recenze)

Co se stane, když zkušený vývojářský tým udělá nezkušenou herní slátaninu?

Už je to nějaká doba, co se na trhu zabydlela virtuální realita a až na pár menších chuťovek stále čekáme na tu vyvolenou hru, která prolomí bariéru a stane se titulem, kvůli kterému všichni poběží pro brýle virtuální reality. Ovladač PS Aim, který ve hře simuluje zbraň ve vašich rukou, byl příjemným dodatkem a byl to právě Bravo Team, na který jsme se díky tomu v redakci těšili. Virtuální Call of Duty? To si necháme líbit!

Bravo Team_20180310191914.jpgBravo Team_20180310192550.jpgBravo Team_20180310193721.jpg

Bohužel je realita trochu jiná. Zatímco střílečky jako DOOM VR či RPG Skyrim VR na to šli po svém a nabídly víceméně původní atmosféru a v některých případech i rovnou celou hratelnost, kde volný pohyb, případně jeho kombinace ve VR byly důležitým prvkem, Bravo Team se rozhodl tento problém obejít úplně. K pohybu totiž používáte automatické přebíhání na místa, která označíte ovladačem, na volné sprinty tak můžete zapomenout. 

Zbraň nebo ovladač?

Ovládání je vůbec něco, na co si musíte ve hře zvyknout. Sice působí jako koridor, kde jezdíte s postavou "po kolejích", nabízí dostatečnou volnost, když už na konkrétní místo dorazíte. Můžete se vyklánět z překážky pohybem těla, rychle se otáčet o 180 stupňů pomocí páčky a vůbec máte dobrý přehled o okolí, především když používáte ovladač PS Aim. Právě ten je stěžejní pro alespoň trochu zábavný zážitek ve hře, protože posouvá přestřelky na novou úroveň. Když takhle vykukujete, střílíte naslepo i díky optické mířidlo, pokřikujete na kolegu různé povely a kolem sviští kulky, připadáte si jako v akčním filmu a právě podobné okamžiky jsou světlou stránkou celého titulu.

Bravo Team_20180310194118.jpgBravo Team_20180310192902.jpgBravo Team_20180310192930.jpgBravo Team_20180310194313.jpg
Přestřelky jsou díky PS Aim ovladači zábavné, ale ne na dlouho.

Bohužel to platí jen v případě, že třímáte v rukou PS Aim. Pokud jím nedisponujete, můžete použít také PS Move ovladače, případně klasický Dualshock 4. Jistě ale pochopíte, že je pak zážitek sotva poloviční. Zatímco s Dualshockem 4 míříte pohledem a hra působí jako víceméně klasická FPS akce, PS Move je pro naučení zbytečně komplikovaný, jelikož musíte držet ovladače precizně u sebe, jako byste drželi zbraň, což často vyústí v krkolomné pozice rukou a další vylomeniny, které vás nejen zdržují, ale hlavně otravují. Bravo Team je zkrátka postaven kolem PS Aim ovladače. Tečka. 

Nikdy nejste sám

Hru mohla zachránit kromě frenetické akce také hollywoodská příběhová linka, jako vystřižená ze série Call of Duty. Bohužel ale dorazil spíše béčkový scénáře, ve kterém po neúspěšném eskortování dcery jednoho světového politika zůstáváte s kolegou osamoceni, v městské zástavbě a s krvežíznivými teroristy kolem. Vaším úkolem je tak prostřílet se ven a získat rukojmí zpět. Celá tato šaráda vám zabere cca tři hodiny herního času, který vám může podstatně rozšířit také arkádový mód. V něm se vrátíte do jednotlivých misí a musíte dosáhnout co největšího scóre v nekonečné sledi útoků. Jde o zábavné zpestření, které má ale jeden problém - je to pořád to samé. Žádné nové mapy, nepřátele či zajímavé prvky, které nenajdete v kampani. A to je velká škoda. 

Kromě přestřelek samotných, které jsou díky PS Aim alespoň trochu zábavné, je druhým záchranným lanem kooperace. Kromě umělou inteligencí ovládaného kolegy totiž můžete vyrazit online a zahrát si s kamarádem, případně cizím hráčem. Pokud k tomu přidáte komunikaci přes sluchátka, dostaví se jistá dávka taktiky a dobré atmosféry ve stylu Rainbow Six. Jen kdyby ten zbytek hry působil stejně. 

Počas hraní narazíte na celou řadu zbraní, od pistolí a samopalů až po brokovnice, možnosti úprav či customizace tu ale nehledejte. Pokud navíc vyrazíte do akce s umělou inteligencí, buďte připraveni na to, že budete skřípat zuby. Naštěstí jsou na tom stejně i nepřátelé, kteří mají dostatek rozumu akorát tak na vykukování a pobíhání. Občas vám dokonce vpadnou do zad, kde využijete živého spoluhráče, který dokáže mnohem lépe pochopit, že je potřeba vám krýt záda. 

Bravo Team_20180310191550.jpgBravo Team_20180310191709.jpgBravo Team_20180310192239.jpgBravo Team_20180310192810.jpg
Bravo Team zásadně doporučujeme hrát s živým hráčem. 

Bravo Team mělo obrovský potenciál, který bohužel využilo jen velmi málo. Se speciálním ovladačem vás budou přestřelky chvíli bavit a pokud máte stejně naladěného kamaráda na druhé straně sluchátek, můžete si dobře zkrátit jedno odpoledne. Prakticky celý zbytek hry je ale šeredně průměrný až podprůměrný a hru tak nelze moc doporučit, ani když máte doma PS VR. I takové demo London Heist, které mělo kdysi PS VR prezentovat, má větší náboj. Od studia Supermassive, které nám přineslo skvosty jako Until Dawn či Hidden Agenda, jsme čekali mnohem více. Snad příště. 

Hodnocení: 2 / 5

Klady:

  • Ovladač PS Aim vás vtáhne do dění
  • Slušný potenciál pro kooperaci
  • Zábavné přestřelky

Zápory:

  • Bez PS Aim ovladače je hra sotva poloviční
  • Zastaralá grafika
  • Omezený pohyb postavy

 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze