Breakdown – jako Halo potkalo Xenoságu

Bylo to zajímavé setkání. Halo vedlo donekonečna svou o potřebě pohledu z vlastních očí v zájmu atmosféry, Xenosága hrdě rozpínala křídla a ukazovala bohaté peří v podobě hlubokého odvážného příběhu. A co že z toho vzniklo? Nic menšího, než první FPS nové generace, přinášející největší změnu od dob Wolfa 3D nebo Dooma.

Platforma: Xbox
Výrobce: Namco
Distributor v ČR: EA Czech (
http://czech.ea.com), Conquest (http://www.cqe.cz)
Termín vydání v ČR: 18.6.2004

„Největší zážitek za všechny ty roky, co hraji počítačové hry a videohry. Je to tak, majitelé Xboxů, v mnoha směrech to dokonce překonává Halo.“

http://msxbox-world.com


Když se hra Breakdown vynořila na loňské E3 2003, přitáhla sice pozornost některých novinářů, nicméně vedle loni poprvé pořádně předvedeného Dooma 3 a Half-Life 2 samozřejmě neměla šanci, stejně jako třeba Call Of Duty, na kterou jsme vás tenkrát na Doupěti jako jediní upozorňovali se slovy „nejslibnější trailer pro letošní vánoční trh“.

  

Alex vám pomáhá vstát * Protivníci budí respekt * Namco do hry vložilo hodně svých zkušeností s mlátičkami - budete se tedy hodně bít tělo na tělo

Breakdown tak poněkud zapadla, nicméně v dobové aktualitě z Doupěte se můžete dočíst mé nadšené reakce na originální zpracování a vynikající atmosféru, o kterých si dnes povíme něco více, jelikož hra se příští týden objeví i na českém trhu a pokud vám připadá, že FPS akce jsou již nějakých 10 let pořád o tom samém, měli byste zbystřit zrak.

FPS poprvé doopravdy

Než se začnu rozepisovat o čemkoliv jiném, musím chtě nechtě začít tím nejvýraznějším, co Breakdown odlišuje od všech ostatních her, které dodnes spatřily světlo světa. Víte co má společného Wolf 3D a Far Cry? Doom 1 a Doom 3? Všechny doposud vydané FPS akce? Říká se o nich, že „hrajete z pohledu vlastních očí“, ale přitom za celou hru neuvidíte nic víc, než jen nataženou ruku se zbraní. Není to tak trochu primitivní podvod? Není na čase, aby hráč při hře „z vlastního pohledu“ viděl herní svět a především sebe samotného reálněji?

  

Ale jistě, budete také hodně střílet * Seberte pěkně novou hračku * A zkuste s ní něco trefit - třeba ten velký vrtulník:-)

Není tak docela jednoduché na papíře vysvětlit, jak dokonale k této problematice autoři Breakdown přistoupili, úplně nejsnazší je odkázat vás na video, které si můžete stáhnout u tohoto článku. Nicméně pro ty z vás, kdo se raději než na vlastní oči nechají přesvědčit mým textem, popsal bych to asi takhle: kamera, zabírající herní svět, je umístěna skutečně v očích vaší postavy, tedy nikoliv „kus nad vaší rukou se zbraní“, jako ve všech ostatních FPS hrách.

 

Stáhněte si strhující trailer!

Podívejte se na revoluční pojetí FPS žánru!

AVI, 28 MB

 

Výsledkem toho je, že při každém pohybu hlavou změní kamera mírně úhel pohledu na herní svět. Když vám někdo ze spolubojovníků poklepe na rameno, otočíte hlavu jeho směrem a uvidíte jeho ruku na svém rameni, zabíráno skutečně z výšky a odpovídajícího úhlu vašich očí. Když váš spolubojovník padá z letadla, vidíte svoje rameno a nataženou ruku, na které visí on i jeho život. Když dojdete k automatu na Coca colu, vidíte své ruce během procesu vhazování mince, otevírání plechovky a ta se pak přiblíží do spodní třetiny obrazovky, zatímco nasloucháte, jak vaše postava polyká tekutinu. Když se bijete pěstmi a výkopy, vidíte také své nohy či spodní část těla a kamera se zaklání podle toho, kam je při daném chvatu vaše postava realisticky obrácena tváří. Když vás tlaková vlna srazí na kolena, vidíte během vstávání opět své – výbuchem roztřesené - tělo. A tak bych mohl pokračovat donekonečna, ale je to docela nanic, pokud si nestáhnete ono video – pak teprve pochopíte, jak báječně to vypadá a jak chytře tvůrci naskriptovali milion a jednu scénku, dodávající hře pocit realističnosti.

Kde je ta ****sága?

Pusťte si to video! Já tady na vás počkám...

...už jste ho viděli? Cože? Pro... PROKLIKALI jste ho? Vy jste ho „proklikali“?? To nemyslíte vážně! Okamžitě si jej pusťte znovu a pěkně bez přeskakování, od začátku po dohru za titulky na konci, s hudbou a zvukem pořádně nahlas. Já čekám...

  

Splupráce s Alex je klíčem k postupu * Sbírejte zásobníky * Není to Sephirot???

No konečně. Tak už víte, co jsem měl na mysli. Opravdu, epická výprava v duchu nejslavnějších japonských RPG či příběhových her typu Resident Evil z Breakdown dýchá naplno a bez berliček realističnosti, na kterou většinu sází americký nebo evropský trh s hrami. Odpověď je snadná, producenti Breakdownu jsou víceméně shodní s producenty Xenoságy.

  

Dramatický souboj v pokročilé fázi hry * Alex - děvče do nepohody * Značka: umí to s nožem

Ve hře začínáte jako mladý voják Derrick, který se probírá ze silné amnézie v podivné laboratoři. Místnost je zamčená, jedna z mála věcí uvnitř je kus chleba. Po nějaké chvíli jej zkusíte sníst – a začnete se dusit, jídlo bylo z nějakého důvodu otrávené. V tom okamžiku dovnitř vtrhnou tři po zuby ozbrojení vojáci, kteří se očividně snaží vás dorazit, jenže náhle se vynořuje tajemná dívka Alex a vojáky vyřídí, následně vás donutí jít se vyzvracet do záchodu na chodbě. Nezapomínejte, že tohle všechno včetně zvracení do oné záchodové mísy sledujete dokonale z pohledu vlastních očí – kam se hrabou příběhové skripty v Half-Life nebo Call Of Duty!

Postupně se ukáže, že (nejen) vaše postava se stala obětí děsivého experimentu, vojenská základna se hemží mutanty, dojde k odpálení (nejedné?) atomové hlavice na základnu i okolní města, uzavřená bitva v interiérech přeroste ve válku v ulicích a nakonec se setře tenký závoj reality a hra ve dvou třetinách projde šokujícím zvratem, velmi podobným tomu ve filmu Matrix. I když zahraniční novináři (hra již vyšla v Japonsku a USA) Breakdownu vyčítali několik věcí, příběh shodně označují za největší lákadlo hry a vzhledem k jeho autorům o tom nepochybuji. Nezbývá než pár dní počkat a udělat si vlastní obrázek!

Diskuze (2) Další článek: Atari chystá další Matrix tituly

Témata článku: , , , , ,Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Blizzard pokračuje ve svém nekompromisním tažení monetizačním systémem.

Michal Maliarov
Diablo ImmortalMobilní hryByznys

Aktuality

16:20 | Skákačka SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake vyjde 31. ledna příštího roku na PC i konzole. S předobjednávkou získáte exkluzivní balík kostýmů zdarma. 
5. prosince | Monster Hunter Rise dorazí na konzole XO, XSX, PS4 a PS5 už 20. ledna. Rozšíření Sunbreak pak vyjde v průběhu jara. Na aktuálních konzolích má hra běžet až ve 120 FPS. 
3. prosince | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách