Brothers in Arms - hráli jsme válečnou FPS roku

Od úspěchu Call of Duty se po kvalitních válečných hrách slehla zem. Rok 2005 ale slibuje zážitek, který pravověrným fanouškům nedává spát. Brothers in Arms na válku nahlíží z jiného úhlu, jenž se svých konkurentů v mnohém liší. Hráli jsme finální verzi hry, která je více taktická, emocionální a ve finále zřejmě i věrohodnější než cokoliv, co jsme doposud na PC viděli.
Brothers in Arms - hráli jsme válečnou FPS roku

Žádný milý a filosofický úvod - Brothers in Arms vás přivítá salvou kulek a jako hurikán ječícími zbraněmi. Sekundy míjejí a vy si v tom všem šílenství všimnete první, pro osud hry zásadní skutečnosti. Brothers in Arms upouští od zažitých tradic středového kříže pro střelbu. Je nenávratně pryč a střelba bez zamíření je nyní nejen nepřesná, ale v 99 % případů také neefektivní. Pravidlo jedna tedy zní: Chcete-li se skutečně trefit, zmáčkněte prostřední tlačítko myši a využijte mířidel zbraní. Nečekejte však pevné ruce, ale rostřesené - a ve výsledku nepřesnou střelbu a zbraň zavazející přes polovinu obrazovky. Brothers in Arms zkrátka není a nebude klonem Call of Duty. Jakmile k němu jednou přičichnete, nebudete o tom pochybovat.

Obě hry se přitom od sebe na první pohled příliš neliší. Druhá světová válka je obehrané téma, a tak Brothers in Arms svou podobou loňský hit v mnohém simulují - stejné zbraně, podobná grafika, logicky i shodné prostředí, ale - a to si ještě povíme - právě v případě lokací to tak úplně neplatí. Tak jako tak, první zdání klame a v případě bratrů ve zbrani to platí dvojnásob. Tam, kde Call of Duty vítězilo lineárně nadiktovaným pocitem pseudo-týmové hry, ji Brothers in Arms skutečně nabízí. Budete ovládat druhy po svém boku a přitom všem se neztrácí pocit pravověrné válečné FPS.

  

Menu hry je částečně interaktivní, vzadu padají kapky deště * Umírání zkrátka k válce patří * Nikomu z nás by se do boje nechtělo

Sám jsem byl zvědav na způsob, kterým autoři proklamované týmové pojetí zpracují. Šli na to od lesa a boje se tak - věřte nevěřte - dělí na akční a strategickou část (ovšem toto dělení přesto berte s rezervou). Zmáčknutím tlačítka V totiž přecházíte do tzv. taktického pohledu (viz obrázek s příslušným popiskem), ve kterém si můžete dokonale prohlédnout aktuální bojovou situaci, umístění vašich jednotek i nepřátel (samozřejmě pouze těch, které jste ve hře již zahlédli). To vám dává poměrně znatelnou výhodu a budete-li pozorní, dokážete znalost okolí bohatě zúročit.

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Vezměme si částečný postup jednotek, kdy necháte své muže postupně přebíhat od překážky k překážce. Vybranému vojákovi jednoduše udělíte rozkaz k přeběhnutí na zacílené místo (děje se tak druhým tlačítkem myši) a střelbou ho kryjete. Pak necháte střílet po nepřátelích jeho a v té chvíli přeběhnete sami. Taktický pohled vám zkrátka dává takovou výhodu, že jej budete rádi a často používat; minimálně pro vyhodnocení aktuální situace.

  

Letadlo hoří a za chvíli zemře vaše jednotka * Dobře se krýt, to je základem úspěchu * Taktický pohled v praxi

Týmové a taktické prvky jsou tedy příjemným oživením, na druhé straně povede k hladkému postupu hrou pouze jejich dokonalé zvládnutí - sami ve hře neznamenáte prakticky nic. Možná proti jednomu vojákovi ano, ale proti pěti už jsou vaše šance pramalé. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní kůži, kdy jsem v bažinaté části vyběhl z úkrytu a snažil se využít služeb dalších, kolem rozesetých kamenů a automobilu. Během třiceti sekund se zpoza kopce vyřítili Němci, vzali si to rovnou k mému úkrytu a než byste řekli švec, dělal jsem společnost svatému Petrovi. Takoví zkrátka bratři ve zbrani jsou; taktika tu znamená hodně, ale - ruku na srdce – má to být snad vada na kráse? Chtěli jsme realistický zážitek a tady ho máme. A zpracován lépe a věrohodněji než v kterémkoliv konkurenčním titulu. Jen čas ale ukáže, nakolik bude týmovější pojetí hry pro Brothers in Arms osudným. Bojím se, že masy hráčů totiž stále spíše ocení jednoduchost a lineárnost konkurenčního Call of Duty.

V prvních minutách hry vás navíc tvůrci zbaví pocitu, že prostředí bude jen tupou kopií již dobře známého - bažinaté údolí s rozsáhlými loukami je pro boj výtečné, ale také velmi nebezpečné. Zkuste se jen tak na momentík volně postavit a nějakou kulku rozhodně schytáte. Mnohá bojiště jsou co do šířky větší a rozsáhlejší než to, co jsme byli zvyklí vídat v Call of Duty nebo Medal of Honor - šikovné rozmístění přírodních a dalších překážek navíc hru nesvazuje striktní linearitou. Přestřelky s nepřáteli můžete řešit pečlivými odstřelováním z úkrytu (často velmi zdlouhavé), nebo třeba malým záškodnickým výpadem, kdy může jeden z vašich mužů nenápadně proniknout až do týla protivníkových sil (mnohem rychlejší a nápaditější).

  

Úkoly jsou občas notoricky známé - třeba něco zničit * "Makat, nakopem jim zadky! * Brodíme se ve vodě

Přitom všem ale autoři evidentně netlačí na pilu a Brothers in Arms dýchá lidskostí, stejně jako nás neušetří ani trpké příchuti války a umírání. Po nočním výsadku někam do francouzského vnitrozemí si užijete prvního kontaktu s nepřáteli, ale také okusíte situaci, v níž se bude váš velitel snažit domluvit s místními obyvateli. Ale francouzština je zkrátka prevít a se svým americkým tvrďáckým přízvukem budí místo respektu spíše strach.

Nejen atmosféra a věrohodnost na bitevním poli, ale i mimo něj - taková je zvolená filosofie hry, která přibližuje zážitek zase o stupínek blíže k realitě. A mohu-li hodnotit po prvních hodinách hraní, Brothers in Arms ještě ani zdaleka neřekli poslední slovo.

Předpokládané hodnocení: kolem 9/10

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | Válečná střílečka
Výrobce: Gearbox Software | Webové stránky hry
  • Vyvážená umělá inteligence
  • Pocit „skutečné“ války
  • Audiovizuální zpracování
  • Taktický mód
  • Výtečný design misí
  • Atmosféra
  • Krátká herní doba
  • Nemožnost zalehnutí
  • Drobné technické problémy

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce