Brothers in Arms – pokoří Medal of Honor?

Válečné akce táhnou, jen jim poslední dobou chybí invence a originalita, což žánr stahuje ke dnu. Situace se však může změnit. Brothers of Arms se chystá přinést svěží vítr do zatuchlých zákopů; v roli velitele jednotky budete připravovat půdu pro vylodění v Normandii a dodáme-li, že vzory tvůrců představují pecky jako Call of Duty, Operace Flashpoint nebo televizní Bratrstvo neohrožených, není co řešit.
Brothers in Arms – pokoří Medal of Honor?

Válečné hry nás v posledních letech doslova zahltily a nezdá se, že by tento trend měl nějak polevit; spíše naopak. Vedle strategických her zažívá příval tohoto tématu především žánr akční a nutno podotknout, že právě tato jeho odrůda patří k prakticky nejoblíbenějším. Dalo by se říci, že celý kolotoč odstartoval na PC Medal of Honor: Allied Assault a od té doby jsme měli co do činění jak s neustále omílanými zpracováními druhé světové, tak i méně známými konflikty odehrávající se v Africe, Vietnamu nebo Pacifiku. Právě v nejbližších měsících by váleční pardálové měli mít zase co na práci. Na dveře již hlučně klepe MoH: Pacific Assault, čeká nás datadisk ke Call of Duty – United Offensice a o trochu později i Brothers of Arms, na které si nyní posvítíme.

  

Krásný západ slunce…nebo východ? * Tak to jsme my – bratrstvo neohrožených * Pěkně jste mi ulehčili práci, díky

Brothers in Arms jsou, jak už z předchozího odstavce vyplynulo, ryzí válečnou akcí s tématem druhé světové války. Je to sice možná nejprofláklejší možnost, na druhou stranu pořád skýtá slušný manévrovací prostor. Hned zpočátku je však třeba říct, že BiA nehodlají konkurovat akčním spektáklům, zmíněným Call of Duty nebo Medal of Honor. Podobných tu již opravdu bylo požehnaně, vývojářský tým Gearbox Software, stojící kupříkladu za konverzemi Halo či James Bond Nightfire na PC, se chystá vytvořit nový systém beroucí si to nejlepší z referenčních titulů obou od sebe daleko vzdálených pólů. Na jednu stranu tedy hra pořád bude mít něco z Call of Duty, ale druhá polovina skýtá jasný odstín inspirace Operací Flashpoint, Hidden and Dangerous a jim podobným hrám. Co z toho tedy vyplývá? Nic zase až tak překvapivého – BiA budou dynamickou akční hrou s mnoha realistickými a taktickými prvky. Pokud bychom si měli osobně tipnout, jaká část převáží a nehledě na to, že tvůrci mluví o jejich rovnosti, byla by to asi směrem k více akčnějšímu pojetí. Přeci jen doba je taková a Hiddeni se jednoduše neprodávali stejně dobře, jako třeba Call of Duty. To vám potvrdí i Petr Vochozka. Kdyby se Gearboxu ovšem podařilo najít určitý mezistupeň, mohlo by BiA slavit ohromující úspěch. A předpoklady by tu rozhodně byly.

Bratrstvo neohrožených

Vžijete se do role člena 502. pluku 101. výsadkové divize, která má před dobře známým Dnem D připravit půdu pro samotné vylodění. Bystřejší jistě postřehnou podobnost s populárním televizním seriálem Bratrstvo neohrožených a sami tvůrci nepopírají silnou inspiraci tímto bezmála kultovním dílkem. Na druhou stranu nevlastní žádnou jeho licenci, tudíž se krom podobného tématu budou muset spolehnout na vlastní zdroje, jež si již s předstihem zajistili. Část týmu se vypravila na průzkum do samotné Normandie, kde nasbírala obří množství obrazového materiálu, dle nějž následně grafici zpracovávají objekty a dobové reálie do virtuální podoby. Žádná válečná hra se v dnešní době již nemůže obejít bez nějakého toho poradce a ani Brothers in Arms nebude výjimkou. Této role se ujal John Antal, který se na vývoji podílí skutečně aktivně a především díky němu mají autoři tisíce stránek podkladů, což se cení jedině zlatem.

  

V plném nasazení * Sedni si taky * Podívej, hoří

Role šéfa výsadkového týmu není vůbec jednoduchá – naprostá většina závažných rozhodnutí leží přímo na vás, nehledě na to, že jsou vaši svěřenci značně autonomní, tudíž není třeba se starat naprosto o všechno. To by bylo až příliš otravné, ovšem v důležitých pasážích jste to právě vy, kdo rozhodne o dalším postupu či taktice boje proti nepříteli. V takovýchto situacích se parťáci naprosto podřídí příkazům. A pěkné na tom je, že skutečně stačí říci, co a jak, zbytek si každý odslouží sám. Vězte tedy, že mikromonagement týmu vás tak jako tak plně zaměstná. Tedy ne natolik, abyste jen rozdělovali příkazy, ale tak, aby to pořád ještě byla především zábava.

Dva týmy

V týmu bychom měli mít krom hlavního hrdiny Harrisona Summerse šest dalších charakterů s vlastním osudem, který by nám je měl trochu přiblížit. Všichni budou procházet vývojem; přeci jen, válka není procházkou růžovým sadem, tudíž se podepíše i na těch nejtvrdších chlapech. Mnohem důležitější je ovšem rozdělení mužstva na dva týmy. Oba defaultně čítají tři členy, ale podle neoficiálních informací půjde poměr měnit dle aktuální situace. První z nich je tzv. útočný, jenž v podstatě vykonává všechny akce vyžadující pohyb, přičemž druhá parta je při nich kryje. S tímto systémem mají autoři velké plány a my se na něj rovněž hodně těšíme, jelikož právě on slibuje větší porci taktiky, než je zvykem.

  

Co tam dělá ta mrtvá kráva? * Prostě jen hezké prostředí * Tohle se vám stane, když nebudete dávat pozor

Co se týče výbavičky, nemusíme snad připomínat, že půjde o autentické kusy a že jich bude spousta. Přítomen je tradiční Thompson, M1 Garand nebo kulomet MG – 42. Je jasné, že vojáci nebudou schopni tahat všechnu nalezenou výbavu, bude třeba pečlivě vybírat mezi spojeneckými a německými zbraněmi. Graficky budou zbraně, stejně jako postavy i prostředí, velice pěkně ztvárněné. Levely jsou rozsáhlé a přímo srší detaily, takřka samostatnou kapitolou je skvěle využívaný bloom efekt. Kolem a kolem je tak Brothers of Arms jednou z nejočekávanějších válečných akcí. Škoda jen, že si na ní počkáme až do začátku příštího roku, kam ji UbiSoft kvůli dolaďování odložil.

Dostupné pro: PC
Žánr: Akce | Válečná střílečka
Výrobce: Gearbox Software | Webové stránky hry
  • Vyvážená umělá inteligence
  • Pocit „skutečné“ války
  • Audiovizuální zpracování
  • Taktický mód
  • Výtečný design misí
  • Atmosféra
  • Krátká herní doba
  • Nemožnost zalehnutí
  • Drobné technické problémy

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou zábava, i když ještě nejsou dodělané

Hrajeme si s vláčky: Mashinky jsou záb…

Nová hra vám umožní stavět tratě a posílat po nich mašinky. Budete budovat a vydělávat. Herní model je zábavný a grafika líbivá. Hra má ještě dost nedostatků a není divu, zatím se totiž jedná o vývojovou verzi dostupnou v rámci předběžného přístupu. I přesto už ale poskytne docela dost zábavy.

20.  10.  2017 | | 16 N/A
Unikly slevové akce Steamu, Halloween a Černý pátek vám vysají peněženku

Unikly slevové akce Steamu, Halloween …

Již tradičně předčasně unikají informace o připravovaných slevových tornádech na Steamu, které začnou už během následujících dní.

21.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Gran Turismo Sport - návrat klasiky (recenze)

Gran Turismo Sport - návrat klasiky (r…

Ikona závodních her konečně dorazila na startovní čáru a nás nezajímá nic jiného než zjistit, zda se jedná o „návrat krále“, nebo o naleštěné zklamání.

22.  10.  2017 | | 13 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 4 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A