Budokan – duch válečníka

Neumím žádné chvaty a nemám sílu za sto mužů. Nejsem král v obratnosti, ani rychlejší než vítr. Nemám doma žádnou zbraň, ani s nimi neumím zacházet. V životě jsem nebyl v Asii, neučil jsem se žádnému bojovému umění, neznám ani řádně pravidla, neznám celý tento svět. Přesto jsem měl kdysi silný pocit, že jsem mu tak blízko. Budokan: The Martial Spirit.
Budokan – duch válečníka
Neumím žádné chvaty a nemám sílu za sto mužů. Nejsem král v obratnosti, ani rychlejší než vítr. Nemám doma žádnou zbraň, ani s nimi neumím zacházet. V životě jsem nebyl v Asii, neučil jsem se žádnému bojovému umění, neznám ani řádně pravidla, neznám celý tento svět. Přesto jsem měl kdysi silný pocit, že jsem mu tak blízko. Budokan: The Martial Spirit.

Krvácející slunce nad prázdnou pláží, klidné vlny omývají narudlý písek a scenérii dolaďující rozvážná meditativní hudba. Rackové krouží nenápadně okolo, všude ticho a klid. A celý tenhle nádherný pohled kazí namakanej chlápek, co předvádí přírodě a filmovému štábu jak se dá soustředit pohyby celého těla. Střih. Ten samý týpek si už našel nepřítele a právě mu hodlá ukázat, co se už naučil. Přistoupí ovšem třetí osoba, povětšinou muž asijského původu a pokročilého věku, aby mu nalil do hlavy pár těch řečí o sebekontrole, disciplíně, tvrdém tréninku a slunci v duši, načež mu do ruky vrazí kartáček na zuby a nařídí, aby mu umyl celý dům. Střih. Chlápek z pláže potřetí. Finálový zápas. Hlavní hrdina je na tom fyzicky velice dobře, ovšem psychicky je nervózní a nejistý, aby ukázal, jak vnitřně dozrál a shodil své nabubřelé ego. Jde se na věc. A zas nic. Kupuje jednu za druhou jak na běžícím pásu. Bum. Bum. A ještě. Bum. Polomrtvý se otáčí, rozzuřeně se dívá na svého soupeře, který si vyvolává ovace davu, poté si vzpomene na hyper-rozumnou myšlenku svého velkého učitele, která ho zocelí jak týden v nemocnici a opět si stoupá před svého soka, největšího padoucha všech dob. A bum. Bum. Bum. Střih. Střih. Bum. Bum. Střih. Bum. Střih. Střih. Střih. Zpomalený padáček a huráááá. Vítězství!

BudokanBudokan

BudokanBudokan

No nebyly tyhle příběhy super? Bojovníci, co neměřili svoje dovednosti jen podle obvodů bicepsu, ale i podle jejich psychické vyrovnanosti a síle. Bojovníci, co protivníky nemlátili, ale zkušenými chvaty je prostě vyřadili ze hry. Osobnosti, co se vypracovali tvrdou prací, odříkáním a trpělivostí. Mezi hrdiny na protipólech šlo o závažný konflikt, i přesto (nebo právě proto) se řešil hezky sportovně zápasem před diváky. Člověk to hltal a byl tím nahltáván. A do toho si v revolučním osmdesátém devátém přijde slavný Budokan, aby dělal duchovního učitele i nám. Její kompletní název zní Budokan: The Martial Spirit a byla dána dohromady zkušeným teamem z Electronic Arts. A dali to dohromady moc zajímavě. Víte, rok 1989 a jeho časové okolí představuje herní svět jako ještě značně nepřesycen. Mohli jste si klidně dovolit udělat bojovku jako sport. Hráči to doslova sežrali, navíc, vzpomenu-li si, jak jsem procházel pouťovými maringotkami plných automatů, děcka pobývající u Budokanu vůbec nevypadali na to, že je zajímá sportovní duch či jakýkoliv druh fair-play. Jenže pak se to rozjelo o poznání rychleji a gameři se museli lákat na syrovou krev, hrůzyplné pohledy ještě hrůzyplnějších zrůd a třískání beden o soupeřovu hlavu. A tak nevím, jestli to ti chlapíci z Electronic Arts udělali tak dobře, nebo jim to prostě napsalo to magické datum zlatých časů. Ale samozřejmě, nebylo by zlatých časů bez zlatých lidí co je stvořili a tak hlasuji za první možnost. To je na hře fascinující. Můžeme ji zařadit do dvou žánrů, které do sebe v tomto případě (zdůrazňuji v tomto případě) skvěle zapadají a doplňují se. Jedná se o „mlátičku“ + sport, kdy je prvek prvně jmenovaný lehce akcelerován a vypichován. Chci tím jen naznačit, že se nejedná a žádné tabulky a všechny ty sportovní zdlouhavosti. Ale na druhou stranu je kouzelné, že namísto hromového hlasu Fight! a zpevnění svalů na začátku boje se hráči důstojně ukloní a pak teprve se jde do střehu. Když pak padají rány, není to o krvi, ale o bodech, které za svoje dobře mířené údery obdržíte. Není v tom násilí, ale elegance. Nejde tu o surovost, ale o hbitost. V té maringotce jsem se divil, jak to ti kluci s hrstí drobných můžou takhle hrát. Asi víte o čem mluvím. Zběsilé lomcování joystickem a nepřetržité mačkání tlačítka jako v mezihrách u Sedmi dní a sedmi nocí. Napadlo mne, kolika lidem asi takto unikne ta poetika hry. Poetika hry v té radosti z pohybu, jeho absolutní kontrolou a nutnosti absolutní kontroly.

BudokanBudokan

Mohli jsme si vybrat ze 4 zbraní a podle toho zvolit i dojo, do kterého se na trénink dostavíme. bo, kendo, nunchaki, či stručné karate. Zde jste si mohli zkusit chvaty jen tak sami (žádné zběsilé nakládačky do bezvládného playera 2), či zatrénovat s vaším mistrem učitelem. Z míst, kde se bojuje, čiší harmonická sportovní atmosféra, krajina je vykresluje typický japonský styl, v pozadí uvidíte jezírka, vodopády, živou, udržovanou přírodu a typické japonské stavbičky. Radost pohledět. Jak už jsem nastínil, styl hraní v Budokanu je přímo úměrný celé vizáži hry. Myslím, že je hra tak blízko smyslu sportu, podle kterého je vyrobena, že by se člověk pro zdokonalení ve hře mohl učit i leccos od pravých mistrů bojového kumštu. Máme zde celou škálu pohybů, ovšem ne tolik druhově odlišných, aby se nedali navzájem dost dobře vykrývat a oplácet pohybem v těsné návaznosti na ten předchozí. Dá se hrát i zbrkle a bezmyšlenkovitě, ale pak moc z finálového turnaje neuvidíte. Je třeba to hrát jako šachy. S rozvahou a zároveň rychle. Zajímavé je, že když člověk někoho v Budokanu složí, má pocit, že ho v tom kimonu přechytračil. Je to jako šerm, tomu efektu když na vás něco soupeř zkusí, vy to s úspěch odrazíte a odpovíte vypracovaným protiúderem, se nevyrovná ani orchestr nejvýkonnějších hardwarových součástek dneška a produktu, který jsou na monitorech schopni vytvořit.

BudokanBudokan

Víte, když jsem výše mluvil o principech této hry jako o hbitosti a eleganci, napadlo mne, jestli toto novodobého hráče 21. století vůbec osloví. Přece jenom, časy se mění a práce lidí u maringotek s hracími bedýnkami je čím dál smutnější. Pro mne však znamená Budokan opravdu hodně. Naučil mne základům umění počítačového boje a ukázal mi, o co ve hrách doopravdy běží. O co jednodušší pak bylo ostatní tituly hrát, když jsem tenkrát před deseti roky doja Budokanu opustil. Pokaždé jsem si pak vzpomněl na odkaz, co mi tato hra dala a snažil se hrát podle toho. Viděl jsem celkem dost konců her a myslím, že z nemalé části za to vděčím právě téhle klasice. Jsme v polovině léta 2001, těším se na spoustu nejnovějších her a těším se na jejich konce. A právě proto myslím, že je čas navštívit svého dávného učitele a za všechno mu poděkovat. Zcela určitě žije a klidně rozjímá.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation má speciální nabídku na Černý pátek, konzole i hry s velkou slevou

Playstation má speciální nabídku na Če…

Sony oznamuje, že v právě probíhající akci Black Friday nabízí ještě atraktivnější cenové podmínky svých produktů.

21.  11.  2017 |
Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvězdné války ve 4K

Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvěz…

Zapli jsme Xbox One X a rozhodli se vyzkoušet, jak vypadají Hvězdné Války ve 4K. A víte co? Vypadá to parádně!

15.  11.  2017 | | 6 N/A