Byznys hrátky - Blizzard soud skončil, Activision začíná

Blizzard ukončil spor s Bnetd * Xbox 360 Live! má své ceny * Activision žalováno pro podvody * Codemasters vypouští splašky * WCG 2006 budou v Monze * Střípky herního byznysu a klasické tabulky nesmí chybět
Byznys hrátky  - Blizzard soud skončil, Activision začíná

Blizzard zakončil vleklou kauzu o Bnetd 

Společnost Blizzard se soudila s dvojicí programátorů, kteří použili reverse-engineering k prostudování připojení k Battlenetu.

Žalovaní nejen že obcházeli ochrany, jenž jsou hrám Blizzardu dány (k Battlenetu se připojují hlavně hráči Diabla, Warcraftu a Starcraftu), ale navíc si dělali vlastní síť "bnetd", na které slibovali hráčům lepší přístup k serverům. Podle rozhodnutí soudu je nelegální jakkoliv obcházet tyto ochrany a to i použitím reverse-enigineeringu, nebo odposlechem komunikace mezi hrou a serverem.

Podobné věci navíc zakazuje ujednání se kterým musí hráči při instalaci souhlasit. Takto bylo také argumentováno proti dvojici upravovatelů. Je tak možno používat pouze oficiální servery Blizzardu, které navíc kontrolují originalitu vaší hry.

Cena služby Xbox 360 Live! konečně známa 

Zajímavou úvahou všech hráčů čekajících na Xbox 360 jistě jsou ceny jednotlivých služeb. Kolik bude stát vlastní konzole jsme vás již informovali, zjistili jsme navíc ceny připojení pomocí Xbox 360 Live!

Na serveru Planet Xbox 360 se objevily informace, které prosákly z neoficiálních zdrojů. Stříbrná edice služby Xbox 360 Live! by měla být typicky zdarma, ale všechny zajímá spíše Gold verze, která poskytuje lepší přístup k hrám a vůbec obsahu ke stažení obecně. I když měsíční karta vyjde na osm dolarů, většina raději sáhne po ročním předplatném v balíčku za sedmdesát dolarů se sluchátky, kuponem na slevu 20 dolarů a akční hrou navrch.

Když k tomu všemu přičteme 200 bodů a od sedmdesátidolarové ceny odečteme dvacet dolarů za sluchátka, dalších dvacet za kupon, dostáváme se na třicet dolarů za rok hraní, což je v podstatě sranda.

Activision se dostal k soudu proti Spark Unlimited

Spark Unlimited, dříve spolupracující s vydavatelskou společností Activision, žaluje svého bývalého chlebodárce za porušení mnoha kontraktů.

Spark Unlimited je nezávislé studio, nyní spadající pod Atari, které pracovalo na konzolové verzi střílečky Call of Duty s podtitulem Finest Hour. Ve své žalobě uvádí, že mělo být pověřeno prácemi na dalších dvou pokračováních pro konzole. Žaloba, v úhrnné výši škod deset milionů dolarů, viní Activision z porušení smlouvy, podvodu, porušení smlouvy o budoucí smlouvě a chybného zastupování.

Vše začalo na E3 v roce 2002, kdy Spark uvedli, že chystají střílečku z druhé světové války na konzole. Po přetahování a přeplácení je získal Activision a domluvil se s nimi údajně na tvorbě trojice titulů. Poté prý v průběhu vývoje pod nátlakem prosadil dodatky ke smlouvě, ve kterých snížil podíly na zisku a zrušení dalších dvou titulů.

Po úspěchu Finest Hour prý dokonce přetahoval vývojáře ze Sparku pro další tituly, jako má být Call of Duty 2 a Call of Duty: Big Red One. Údajně tak doufal v zneschopnění studia natolik, že nebude klást odpor. Jak je však vidět z žaloby, tak pokud měl tyto úmysly, nepadly na úrodnou půdu. Activision se nevyjádřil k žalobě, musíme si tak počkat, co vypadne ze soudu.

Codemasters mají problémy s odpadem

Kuriózní příhoda se stala britským Codemasters, když dostali od pokutu za špatné nakládání s odpadem.

Kdo si myslí, že řídit firmu vydávající počítačové hry je hračka, měl by se podívat na Codemasters. Tito jsou známí díky sérii Colin McRae Rally a Second Sight, ale nechvalně proslulí u Britské agentury pro ochranu životního prostředí. Již v minulosti byli několikrát napomínáni, že do řeky odvádějí splašky v objemu větším, než povoluje zákon. Nyní už dostali pokutu ve výši 25 tisíc liber (kolem milionu korun).

WCG 2006 budou v Monze 

Autodromo Nazional Monza je obvykle spojován se seriálem Formule 1. Po včerejší Velké ceně Itálie se na okruhu sešli představitelé města s organizátory World Cyber Games. Výsledkem bylo podepsání dohody, podle níž se Monza stane dějištěm finále WCG 2006 a současně prvním místem v Evropě, kde se největší progamingová akce uskuteční. Burácení našlapaných motorů tak vystřídají výkřiky soutěžících a tiché klapání klávesnic a myší.

Pořadatelé si od akce v Evropě slibují posílení mezinárodních vztahů u mladé generace, a to právě prostřednictvím e-sportu. Nelze ani opomenout, že Monza je střediskem obchodu, kultury a vzdělání, což byl další argument pro vybrání tohoto města mezi dalšími čtyřmi kandidáty. Město se tak stane šestým hostitelem WCG, jejichž první oficiální ročník proběhl v roce 2001, rok po World Cyber Challenge. Dějištěm letošních WCG je Singapur a vy můžete na Doupěti očekávat podrobnou reportáž.

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Pokud jste měli vždy chuť vytvořit si vlastní hru, vývojáři z The Game Creators pro vás mají FPS Creator. Jedná se o jednoduchý nástroj, kterým je možné dát dohromady střílečku z předem připravených dílů. Mimo klasických objektů, monster a skriptů je zde samozřejmě i možnost dodat do hry vlastní modely a efekty. Již v základu si můžete užít s více než osmi stovkami objektů, 62 příšerami a osmnácti zbraněmi. Svoji hru pak můžete vypálit přímo použitím tohoto programu a hrát s přáteli po sítí. Více informací o FPS Creatoru najdete na jeho stránkách.
  • Everquest 2 přispívá na postižené. Sony Online Entertainment se rozhodli přispět na postižené hurikánem a tak přidali do hry příkaz /donate, kterým je možné tak učinit. Navíc hráčům z postižených oblastí zachovávají hru v tom stavu, v jakém byla před pohromou.
  • Německá společnost Infineon Technologies AG bude dodávat paměti pro konzoli Xbox 360 od Microsoftu. Infineon Technologies budou dodávat nejen DRAM jednotky, ale i čipy pro bezdátový ovladač a bezpečnostní čip pro ochranu přenosu. Xbox 360 by měl mít navíc 512 MB DRAM, ovladač pracující na 700MHz DDR a přídavnou superrychlou DRAM pro grafické operace, pracující na 256Gb za vteřinu. Zároveň s touto informací se objevily odhady prodejnosti. Microsoft předpokládá, že do šestnácti měsíců od vydání prodá deset milionů kusů, zatímco analytici jsou opatrnější a předpovídají kolem jedenácti milionů do konce roku 2007 (konzole by měla vyjít na letošní Vánoce).
  • Rošáda v EA. Electronic Arts mění své vedení, protože odstoupili Don Mattrick a Bruce McMillan, kteří budou nahrazeni svými bývalými kolegy.
  • Electronic Arts na svých stránkách oznamují, že dohodli s Onlinegames na spolupráci. Od včerejška se tak tento portál stává oficiálním sportovním fan webem české pobočky Electronic Arts. To by mělo zajistit webu ještě větší podporu ze strany EA a čerstvější informace, o kterých vás budeme nadále informovat.
  • Po velkém zátahu na počítačové piráty má soud v Los Angeles první úspěch - Jed Frederick Kobles se přiznal ke všem obviněním. Podle veřejného žalobce soudu Los Angeles stahoval zrovna v době razie Leisure Suit Larry pro Xbox. Ještě ten den, co byl obviněn pro zločinné spiknutí za účelem krádeže se přiznal, čímž se dostal do trestní sazby od podmínečného propuštění až po tři léta ve vězení. Nejzajímavější je asi sbírka onoho piráta, která je poměrně chudá, vzhledem k ostatním obžalovaným a obsahuje jen onu hru, filmy Terminator 3: Rise of the Machines, National Treasure, A Beautiful Mind, videoklipy od Madonny a jednu episodu seriálu The Simpsons.
  • Známý filmový seriál Band of Brothers (Bratrstvo neohrožených; u nás jej vysílala jedna z kabelových televizí) z dílen Stephena Spielberga se dočkal mnoha ocenění, stejně jako diváckých úspěchů. Důvodem bylo mimo jiné i skvělé herecké obsazení, ve kterém se sice nevyskytovala žádná známější jména, právě ona „anonymita“ ale sehrála také svou roli. Společnost Activision se nyní chystá využít příbuzného tématu a do svého očekávaného hitu jménem Call of Duty 2 dostat všechny hvězdy zmíněného seriálu, jež by se měly postarat o dabing hlavních postav. Opět o důvod víc, proč se na druhé pokračování Call of Duty těšit.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii

Celkový žebříček

AP

MP Název hry PT
1 - 1 Brian Lara International Cricket 2005 4
2 - 2 Madagascar 7
3 - 3 Fatnastic 4 5
4 ë 8 Juiced 10
5 - 7 Cricket 2005 7
6 í 4 Charlie And The Chocolate Factory 5
7 ë 10 Grand Theft Auto: San Andreas 39
8 í 7 Medal of Honor: European Assault 10
9 ë 11 Pro Evolution Soccer 4 45
10 í 9 Destroy All Humans! 9
11 ë 24 Worms 4: Mayhem 4
12 í 6 Lego Star Wars 18
13 ë - Sonic 3D 25
14 ë 16 Need For Speed: Underground 2 36
15 í 13 Battlefield 2 9
16 ë 20 The Simpsons: Hit and Run 95
17 í 15 Championship Manager 5 23
18 ë 22 The Incredibles 41
19 ë 21 Simpsons: Road Rage 69
20 í 14 Call of Duty: Finest Hour 16

PC - žebříček

1 ë 2 Battlefield 2 9
2 ë 8 Football Manager 2005 42
3 ë 4 The Sims 2: University 24
4 í 3 Half-Life 2 40
5 í 1 The Sims 2 49
6 í 5 Guild Wars 17
7 í 6 World of Warcraft 28
8 ë 11 of The Rings - Battle Middle Earth 37
9 í 7 Championship Manager 23
10 í 10 Rome: Total War 47

PS2 - žebříček

1 ë 2 Brian Lara International Cricket 2005 4
2 í 1 Fantastic 4 5
3 - 3 Charlie and the Chocolate Factory 4
4 - Madagascar 7
5 ë Cricket 2005 7
6 í 6 Medal of Honour: European Assault 9
7 ë 9 Lego Star Wars 17
8 - Juiced 9
9 í Destroy All Humans! 8
10 ë 11 Tekken 5 8

Xbox - žebříček

1 - 1 Brian Lara International Cricket 2005 4
2 - 2 Grand Theft Auto: San Andreas 10
3 - 3 Fantastic 4 5
4 ë 5 Destroy All Humans! 8
5 ë 7 Juiced 9
6 ë 9 Forza Motorsport 14
7 í 4 Sid Meier`s Pirates! 4
8 í 6 Medal of Honour: European Assault 9
9 ë 12 Halo 2 40
10 ë 14 Cricket 2005 7

Game Cube - žebříček

1 ë 1 Resident Evil 4 22
2 í 2 Charlie and the Chocolate Factory 2
3 - 3 Killer 7 5
4 ë 4 Fatnastic 4 5
5 - 5 Madagascar 7
6 ë 6 Star Fox Assault 16
7 í 8 Mario Party 6 22
8 ë 7 The Legend of Zelda: Four Swords 30
9 - 9 Mario Power Tennis 25
10 í 18 Donkey Konga 44

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější PC hry v USA

AP Název hry
1.

Battlefield 2

2.

World of Warcraft

3.

Gulid Wars

4.

The Sims 2 University

5.

The Sims 2

6.

The Sims Deluxe

7.

Half-Life 2

8.

RollerCoaster 3 Tycoon

9.

The Sims: Unleashed

10.

RollerCoaster 3 Tycoon: Soaked

Zdroj: Gamespot

Tabulky neodrážejí reálnou prodejnost her; vycházejí ze statistik počtu kopií jednotlivých her dodaných do obchodů.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A