Byznys hrátky: Ani GTA:SA se nevyhne problémům

Už i Disneyovky zabíjejí? * GTA:SA a věková dostupnost * Kdy vyjde Nintendo Revolution? * Microsoft bude vyvíjet hry i pro konkurenty Xboxu * Švédové zakázali stahování her, hudby a filmů z internetu * Thierry Henry na obálku PES5 * Battlefield 2 a nestabilní servery * České Ufo pro mobilní telefony
Byznys hrátky: Ani GTA:SA se nevyhne problémům

Už i Disneyovky zabíjejí?

V posledních letech jsou na zahraničních televizích viněny počítačové hry jako prapůvod všech násilných činů spáchaných dětmi. Většinou jsou podle médií a příbuzných obětí na vině tituly z dílen Rockstar, tedy GTA či Manhunt, někdy to jsou i online hry, avšak ještě nikdy nebyla "původcem všeho zla" hra od Disneyho. Podle britské televize ubodal jedenáctiletý chlapec svého sedmiměsíčního synovce.

Udělal tak prý ve vzteku z toho, že se mu nedařilo ve hře The Incredibles a jeho synovec ho "vyrušoval" pláčem ve vedlejším pokoji. V afektu šel do kuchyně, sebral kuchyňský nůž a bodl ho chlapci do břicha. Po deseti minutách, kdy si uvědomil co udělal, šel matce oznámit svůj čin. Zraněné dítě bylo okamžitě převezeno do nemocnice, kde strávilo na jednotce intenzivní péče šest dní, než byl jeho stav stabilizován. Obviněný včera stanul u soudu, aby svůj čin vysvětlil před porotou. Vyšetřování a soudní řízení ještě budou pokračovat. 

Zdroj: Gamesindustry

GTA:SA a věková dostupnost

ESRB (Entertainment Software Rating Board) se snaží rodičům pomáhat ve výběru her pro své ratolesti systémem grafických symbolů doprovázených stručným popisem hry. Známkování ESRB je už v povědomí lidí a pokud ne u nás, tak přinejmenším všude na západě se na něj klade velký důraz. Poměrně klidnou situaci kolem hitu společnosti Rockstar GTA: San Andreas teď řádně rozčeřila zpráva, že ESRB prozkoumá, zdali titul neobsahuje nevhodné minihry.

San Andreas si vysloužilo rating "Mature", je tedy pro hráče od 17 let. Problémem je modifikace Hot Cofee, jež údajně zpřístupňuje hráči minihry se sexuálními hrátkami. ESRB nyní zjišťuje, jestli modifikace jen odemyká už existující část kódu hry, nebo je čistě výtvorem třetí strany. V prvním případě by se vydavatel San Andreas, Take 2, dostal do nemalých problémů. Znamenalo by to porušení nařízení ESRB ohledně úplného odhalení veškerého obsahu hry.

Rockstar později oznámil tisku, že si je vědom vyšetřování ESRB a že hodlá plně spolupracovat. "Věříme, že ESRB odvádí výbornou práci ve známkování her, stejně jako ve vylepšování pochopení jejich obsahu," stojí dále v tiskové zprávě. "Rovněž předpokládámé zachování stávajícího ratingu hry, protože práce modařské komunity je mimo pole působnosti vydavatele i ESRB." Na otázku, zda modifikace Hot Cofee byla obsažena na discích vyrobených Rockstarem, odpověděl mluvčí společnosti jasným ne.

Zdroj: GameSpot

Kdy vyjde Nintendo Revolution?

Satoru Iwata, prezident společnosti Nintendo, v nedávném rozhovoru prohlásil, že se konzole Nintendo Revolution pravděpodobně dostane na trh až po PS3. Samozřejmě nezapomněl  zdůraznit, že „zpoždění nebude velké“ a že tím pádem jeho firma získá dostatečný čas pro to, aby vypilovala všechny drobné detaily, které udělají z Revolution tu nejlepší konzoli vůbec.

Na celém prohlášení by ještě nebylo nic až tak zajímavého, zabrousíme-li však hlouběji do historie, přijdeme na jeden zajímavý fakt. Nintendo si zakládalo na tom, že v žádném případě Revolution nevyjde jako poslední z nové generace konzolí a že pokud nevyjde jako první, určitě bude těsně druhá. To ale tímto není možné; Xbox 360 s největší pravděpodobností vyjde jako první kolem Vánoc, PS3 se dočkáme na jaře a Revolution až poté…

Zdroj: Eurogamer

Microsoft bude vyvíjet hry i pro konkurenty Xboxu

Vývojářský tým Rare je znám pro svou tvorbu spjatou s herními platformami od Nintenda. Stojí kupříkladu za populárními peckami, jako jsou Donkey Kong 64 či Banjo Kazooie. Pak ale jednoho hezkého rána přišel Microsoft, ukázal své finanční možnosti – a přetáhl  firmu na svou stranu, kde vesele tvořila a tvoří dál. Nedávno se však ve vodách internetu objevil zajímavý inzerát, podle nějž Rare shání vývojáře, kteří by se podíleli na hrách pro Nintendo DS.

Můžeme jen spekulovat, co se za tímto zdánlivě nevinným inzerátem skrývá. Že by se Microsoft rozhodl podporovat Nintendo DS a opravdu udělal Xbox360 s NDS kompatibilní? Těžko říct, protože vyjádřit se k celé situaci odmítl. Že by Nintendo koupilo Rare? Těch „že by“ tu máme nějak moc; nejlepší bude počkat, až se obě firmy k situaci vyjádří. Ať tak, či tak – Rare jistě nabídne kvalitní zábavu na kterékoliv platformě. 

Zdroj: 1UP

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Švédové mají těžký život; nesmějí kouřit na veřejnosti, nesmějí používat PVC materiály a nyní se Švédská vláda rozhodla zaměřit také na zábavní průmysl. U našich severských sousedů začal čerstvě platit nový zákon zakazující stahovaní filmů, počítačových her nebo hudby pomocí internetu.
  • Thierry Henry podepsal s Konami exkluzivní smlouvu, podle níž by se jeho obličej měl objevit nejen ve hře Pro Evolution Soccer 5, ale i na krabičce. Uvidíme, s čím se předvede EA, které také na obálku každoročně naláká jednu z hvězd. Spíše by nás zajímala otázka ohledně licence. Bude Henry jediný „normální“ hráč v Pro Evu a stejně jako minule budou jména ostatních úmyslně zkomolena? Pravděpodobně ano, ale snad se časem situace obrátí a dočkáme se známých jmen i od Konami...
  • Týmová akce Battlefield 2 se hned od svého vydání mohla těšit nebývalému náporu hráčů. I proto bylo s podivem, že se autorům podařilo vyladit hru a servery tak, aby nedocházelo k výpadkům. Již tak dobrou situaci měl ještě vylepšit patch na verzi 1.01. Překvapivě se však stal pravý opak; novou verzi totiž postihly problémy s "únikem paměti", které jsou příčinou častých výpadků serverů. Vývojáři si naštěstí situace ihned všimli a momentálně pracují na dalším vylepšení, které by mělo situaci opět uvést do původního stavu. Pokud jste už svou hru novým patchem opatřili, nezoufejte. Stačí přeinstalovat všechny soubory a můžete hrát znovu a bez problémů.
  • Vývojářský tým Altar Interactive příjemně překvapil se svou hrou UFO: Aftermath, a není tedy divu, že se připravuje pokračování s podtitulem Afterschock. Krom druhého dílu se však také připravuje hra pro mobilní telefony. Po Quake Mobile je to v poslední době už druhá počítačová hra, která se dočká převodu na displeje mobilních telefonů. Titul se tematicky ani žánrově vůbec nezmění; opět tak půjde o strategii zasazenou do poloviny 21. století, kdy se celá Země dostala pod kontrolu mimozemských civilizací. Jedinou nadějí pro lidskou rasu je ostrov Laputa, na němž se také dočasně lidstvo usídlilo a odkud chce pořádat partyzánské výjezdy do nepřátelských řad. Samotný převod z PC na telefony má na starost firma Redboss.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 26. června - 2. července 2005)

Celkový žebříček

AP

MP Název hry PT
1 - 1 Medal of Honour: European Assault 3
2 ë 4 Destroy All Humans! 2
3 - 3 Juiced 3
4 ë 5 Grand Theft Auto: San Andreas 32
5 N - Cricket 2005 1
6 í 2 Battlefield 2 2
7 í 6 Tekken 5 2
8 ë 9 Lego Star Wars 11
9 í 7 SW 3: Revenge of the Sith 9
10 í 8 Batman Begins 3
11 ë 14 Area 51 6
12 N - Madagascar 1
13 - 13 Pro Evolution Soccer 4 38
14 í 11 Championship Manager 5 16
15 í 10 Conker: Live and Reloaded 2
16 ë 19 Tom Clancy`s Splinter Cell: Chaos Theory 14
17 N - Formula 1 05 1
18 í 12 Mortal Kombat: Deception 8
19 í 16 FIFA Street 17
20 í 15 Dynasty Warriors 5 2

PC - žebříček

1 - 1 Battlefield 2 2
2 - 2 Grand Thef Auto: San Andreas 4
3 N - Area 51 1
4 í 3 Guild Wars 10
5 - 5 The Sims 2: University 17
6 ë 9 The Sims 2 42
7 - 7 Football Manager 2005 36
8 í 6 World of Warcraft 21
9 í 8 Championship Manager 5 16
10 - 10 Half-Life 2 33

PS2 - žebříček

1 - 1 Medal of Honour: European Assault 3
2 ë 4 Destroy All Humans! 2
3 í 2 Juiced 3
4 í Tekken 5 2
5 N Cricket 2005 1
6 ë Lego Star Wars 11
7 í SW 3: Revenge of the Sith 9
8 í Batman Begins 3
9 N Formula 1 05 1
10 í 8 Dynasty Warrior 5 2

Xbox - žebříček

1 - 1 Grand Theft Auto: San Andreas 4
2 ë 3 Destroy All Humans! 2
3 í 2 Conker: Live and Reload 2
4 - 4 Medal of Honour: European Assault 3
5 - 5 Juiced 3
6 N - Cricket 2005 1
7 - 7 Forza Motosport 8
8 ë 9 Lego Star Wars 11
9 í 6 Batman Begins 3
10 í 13 Tom Clancy`s Splinter Cell: Chaos Theory 14

Game Cube - žebříček

1 ë 2 Resident Evil 4 16
2 í 1 Medal of Honour: European Assault 3
3 ë 6 Mario Power Tennis 19
4 ë 8 Donkey Konga 38
5 - 5 Star Fox Assault 10
6 ë 7 Mario Party 6 16
7 í 4 Donkey Konga 2 5
8 í 3 Batman Begins 3
9 N - Madagascar 1
10 N - Pokemon Colosseum 1

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější PC hry v USA

AP Název hry
1.

Battlefield 2

2.

World of Warcraft

3.

Gulid Wars

4.

The Sims 2

5.

The Sims 2: University

6.

The Sims Deluxe

7.

Zoo Tycoon 2

8.

Grand Theft Auto: San Andreas

9.

Lego Star Wars

10.

The Sims: Unleashed

Zdroj: Gamespot

Tabulky neodrážejí reálnou prodejnost her; vycházejí ze statistik počtu kopií jednotlivých her dodaných do obchodů.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

dnes | |107 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré hodinky pro hráče počítačových her

Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré …

Nevoní vám Samsung ani Apple? Razer představil své vlastní chytré hodinky.

6.  1.  2022 | |1 N/A
Michal Maliarov
RazerHardware
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods Will Fall zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce