Byznys hrátky: Asie si drží vlastní normy

Japonci mají nové hodnocení her * Herní průmysl čeká sestup * Čínská mládež nesmí do internetových kaváren * Atari bude propouštět * Yu Suzuki mluvil o plánech Segy * PS3 bude ještě letos * Nintedno DS dostalo Operu * A mnohé další i s tabulkami prodejnosti
Byznys hrátky: Asie si drží vlastní normy

Japonci mají nové hodnocení her

S platností od prvního března bude v Japonsku zavedeno nové hodnocení věkové vhodnosti her podle Computer Entertainment Rating Organization.

Po delších debatách, táhnoucích se již od loňské Tokio Game Show, se podařilo Computer Entertainment Supplier`s Association (asociaci pro podporu počítačové zábavy) prosadit u CERO nový hodnotící systém pro hry. Ten je rozdělen do pěti stupňů - A, B, C, D a Z, kdy první tři byly již v Japonsku známé hry pro všechny, pro děti nad dvanáct a patnáct let, zatímco D je novinka s doporučením pro děti starší sedmnácti.

Pouze stupeň Z bude regulován vládou, protože znamená hry prodejné pouze hráčům starším osmnácti let. Hra s tímto označením může být prodávána pouze v určitých obchodech a za předem daných podmínek, zatímco zbylá hodnocení jsou pouze dobrovolná a mají pomáhat spotřebitelům při výběru hry.

Zdroj: Gamasutra

Herní průmysl čeká sestup

Společnost NPD Funworld uveřejnila výsledky herního průmyslu za leden. Pátý měsíc v řadě zažívá odvětví propad prodeje. Podle analytiků z Wedbush Morgan bude pokles ještě nějakou dobu pokračovat.

I když je oproti loňskému lednu propad zisků menší jen o pět procent, pokud se podíváme na prodejnost jednotlivých titulů, odhalíme jedenáctiprocentní pokles. Cena her šla totiž s novou generací lehce nahoru a tím se částečně propad srovnal. Podle analytiků může za propad snižující se zájem o systémy současné generace a pomalý nástup next-gen konzolí. Xbox 360 sice je onou silnou novinkou, na kterou všichni čekali, musejí na ni stále ale čekat dál, kvůli nedostatku konzolí v obchodech. Dá se údajně předpokládat, že k propadu bude docházet až do doby, než přijdou PS3 a Revolution, kdy se má průmysl zase vrátit do starých kolejí.

Zdroj: Gamespot

Čínská mládež nesmí do internetových kaváren

Čínská vláda zakazuje vstup mládeži do internetových kaváren, aby nebyla vystavena "škodlivému a nemorálnímu obsahu."  Zákaz se též vztahuje na karaoke bary a disca, protože se vláda zaměřuje na "audio a video produkty a počítačové hry", které "ubližují národní bezpečnosti a podněcují nenávist vůči cizím národnostem". Zákaz má vstoupit v platnost 1. března.

Už loni začalo platit nařízení, které zakazuje hrát online déle než tři hodiny. Hráči ovšem toto nařízení obkračují, když po uplynutí stanovené doby prostě začnou hrát na jiném účtu či jinou hru. Čína nabízí obrovský trh pro MMORPG - např. více než 1,5 milionu hráčů si zaplatilo účet ve World of Warcraft od spuštění hry vloni v červenci. V listopadu zase podle vládního výzkumu vyšlo najevo, že více než 13% mladých hráčů má závislost na online hraní.

Zdroj: Eurogamer

Atari bude propouštět

Distribuční a vývojářská společnost Atari má problémy, o kterých jsme vás již dříve informovali. Nyní již oficiálně oznámila, že hodlá propouštět, aby udržela firmu ve funkčním stavu.

Již dříve v rozhovoru naznačoval Bruno Bonnell, výkonný ředitel firmy, že bude nutno snížit stavy přibližně o dvacet procent zaměstnanců. Navíc k tomu hodlá prodat i některá vývojářská studia, samozřejmě až potom, co dodělají na svých stávajících projektech. Zatím však není moc jisté, kterých studií se tato akce týká, dá se však předpokládat, že z i dvou set padesáti amerických zaměstnanců jich půjde pětina pryč. Přitom na výběr je pouze ústředí v New Yorku, Paradigm v Texasu a Shiny Entertainment v Californii. Uvidíme, co přesně zůstane zachováno, zatím však akcie společnosti stagnují, jak investoři očekávají akce a ne slova.

Zdroj: Gamasutra

Yu Suzuki mluvil o plánech Segy

Legendární vývojář Yu Suzuki, pracující pro společnost Sega, poskytl rozhovor hernímu serveru Kikizo. To nejdůležitější se dozvíte v naší výrazně zkrácené podobě nahuštěné informacemi.

Nejprve se podíváme na chystanou hru pro arkádové automaty Psy-Phi. Její jedinečnost bude spočívat v tom, že se bude jednat o bojovku ovládanou dotykovým panelem. Již žádné páčky a tlačítka, vše ovládáte přímo dotyky. Suzuki uvažuje, že by mohlo být případně možné hru potrovat i na Nintendo DS, které má, jako jediné z konzolí současné generace, dotykový display. Samozřejmě při tom nezapomíná podotknout, jaká je škoda, že Sega nemá vlastní handheld. Poté je donucen srovnat Nintendo DS s rivalem PSP a seznává, že se jedná o handheldy s odlišným zaměřením, více však fandí Nintendu DS pro jeho zajímavější zásobu her.

Řeč se poté stáčí na oblíbenou sérii Shemune, která se má dočkat online pokračování. Suzuki se domnívá, že je svět, ve kterém je hra zasazena, přímo stvořený pro online hraní. Rozpovídal se i o plánech Segy dostat se na čínské trhy a udržet nad vodu klesající japonský trh s arkádovými automaty. Bude k tomu prý potřeba lehce riskovat a tvořit inovativní hry. Na otázku, zda současné konzole neohrožují arkádové automaty, pohotově odpověděl, že automaty mají výhodu prostředí. Dokáží totiž nabrat přesně tu podobu, jaká je pro hraní hry potřeba, pro závody je to pohodlné jezdecké křeslo, volant a pedály, jinde zase jiné pomůcky. A další výraznou silou je publikum, které prostě doma u televize chybí.

Jak je vidět, Yu Suzuki své práci rozumí a bude se nadále snažit tvořit originální hry, které nalákají desítky hráčů. Máme se tak v budoucnosti na co těšit.

Zdroj: Kikizo

PS3 bude ještě letos

Již dříve jsme vás informovali, že společnost Sony si připravila na Taipei Game Show velkou výstavní plochu, jejíž čtvrtinu plně věnovala přicházející konzoli PS3. Pojďme se podívat, jak to nakonec s prezentací dopadlo.

Mnozí fanoušci očekávali, že by Sony mohla předvést nějaké hratelné ukázky na svojí nové konzoli, nakonec se tak nestalo. Namísto toho zůstala u videoukázek a prezentací, které měly zapůsobit na publikum. Proti všem očekáváním se tak Sony nerozhodla získat převahu před uvedením konkurenční konzole Xbox 360 v Taipei. Jedno však fanoušky určitě potěšilo - Sony oznámila, že zvěsti o uvedení konzole až v roce 2007 jsou nepravdivé a že se pokusí PS3 dodat na trhy ještě v tomto roce. Není sice zatím známo datum, ale i tak se jedná o potěšující zprávu.

Zdroj: Gamasutra

Nintedno DS dostalo Operu

Společnost Nintendo se dohodnula se společností Opera Software, že vytvoří pro jejich handheld Nintendo DS speciální verzi internetového prohlížeče Opera. NDS se už v současnosti bez problému využívá pro hraní her přes Wi-Fi, takže umožnění surfování po internetových stránkách bylo jen otázkou času. Browser se má prodávat co by klasická DS cartridge, kterou stačí vložit do přístroje a připojit se na internet přes některou Wi-Fi možnost, jako to funguje v současnosti u her.

"Opera předčila naše očekávání s uživatelsky příjemným rozhraním, rychlým přístupem k vaším oblíbeným stránkám, jednoduchému použití a hlavně s nejlepším využitím unikátních možností NDS v podobě dvou displejů a dotykové obrazovky. Opera je pro Nintendo důležitým partnerem v naší snaze dále rozšiřovat uživatelskou základnu Nintenda DS," prohlásil Masamu Shimomura z Nintenda. Kdy bude DS karta s Operou v prodeji prozatím není jisté.

Zdroj: Opera

Sprejerská hra vadí Australanům

Hra s tajemným a navíc předlouhým názvem Marc Ecko`s Getting Up: Contents Under Pressure byla dříve ohlášena pouze pro konzole. Postupem času z ní ale vydavatelská společnost Atari učinila multiplatformní záležitost, která zasáhne také PC. Ovšem Australané se nedočkají ani jedné verze - prodej hry totiž byl v jejich zemi zakázán.

O čem nedávno vydaný titul je? V zásadě půjde o akční adventuru inspirovanou životem a představami postavy jménem Marc Ecko, který je považován za vizionáře moderního stylu dnešních mladých lidí (zejména co se týká grafitti kultury). Odehrává se ve světě New Radius, kde je potlačována svoboda projevu a grafitti je zakázáno tyranskou vládou. Hráč se vžije do role postavy jménem Trane, který se postupem času naučí zvládat nejrůznější kreslířské dovednosti, aby se mohl stát opravdovým mistrem grafitti. Právě nabádání k ilegální činnosti a sprejování však bylo pro Australany dostatečně dobrým důvodem k tomu, aby Marc Ecko`s Getting Up: Contents Under Pressure zakázali.

Zdroj: Actiontrip

Větší Nintendo DS na pozdim skončí

Současné Nintendo DS zmizí z nabídky Nintenda na podzim a bude plně nahrazeno očekávanou vylepšenou verzi s názvem DS Lite. Prohlásil to jeden z největších šéfů pro US Nintendo, známý Reggie Fils-Aime, v interview pro TV Spike. Nějakou dobu se původní DS bude prodávat společně s DS Lite, ale v srpnu nebo v září už zůstane na trhu jen novější verze přístroje. Nintendo používá podobnou strategii dlouhodobě, takže se ani nelze moc divit. DS Lite se začne prodávat v Japonsku na začátku března ve třech barevných variacích, Evropa a Spojené Státy se mají dočkat o něco později.

Fils-Aime využil příležitost a rovnou v interview prohlásil, že všechny podrobnosti o Revolutionu se dozvíme na E3, včetně data startu nové konzole. O The Legend of Zelda: Twilight Princess řekl, že vyjde na podzim a stále se jedná o hru na Gamecube, nikoliv exkluzivní titul pro Revolution.

Zdroj: Eurogamer

Games Market Europe se opakuje

Po loňském úspěchu se Barrington Harvey a Tandem Events rozhodli zopakovat herní veletrh Games Market Europe, který letos umístili do šestého a sedmého září v londýnském kongresovém centru.

Již loni se podařilo na nově vzniklou výstavu nalákat řadu známých vystavovatelů, mimo jiné i Nintendo, Ubisoft, VU Games, Electronic Arts, Pinnacle, Nokia, Gem Distribution, Eidos, Codemasters, Buena Vista Games a NCsoft. Letos se však chystají trhy ještě vylepšit a přidat větší možnosti prezentace a prodeje vystavovaných produktů, soutěž o nejlepší stánek a další. Organizátoři slibují, že přidají ještě nějaké novinky v brzké budoucnosti, uvidíme, jak se tento herní svátek povede.

Zdroj: Gamasutra

Lara Croft mění tvář

Vzpomenete si ještě na Lucy Clarkson, vůbec první "živou Laru Croft"? Dovolím is tvrdit, že ne. Tvář populární archeoložky se mění tak často, že si hráči nestihnou zapamatovat jméno aktuální modelky, která reprezentuje počítačovou hrdinku v reálu, a už se představuje kráska nová. A jelikož se blíží nový přírůstek do série známý pod jménem Tomb Raider: Legend, nemůže chybět ani nová "živá Lara". Tentokrát ji představuje dvacetiletá Londýňanka Karima Adebibe.

  

Zdroj: Factornews

Střípky ze světa herního byznysu:

  • Activision má práva na Transformers. Společnost oficiálně oznámila, že má celosvětová práva (vyjma Japonska) na vývoj her pro všechny platformy s využitím značky Transformers. První titul se očekává 4. července 2007, stejně jako film Transformers v režii Michaela Baye (The Rock, Armageddon).
  • Oznámeny hry na WCG2006? Šest her na PC a dva konzolové tituly se budou letos v říjnu hrát na finále World Cyber Games v Monze v Itálii. Na PC jde o Starcraft: Brood War, Warcraft 3: Frozen Throne, Warhammer 40,000: Winter Assault, Half-Life: Counter-Strike 1.6, FIFA 06 a Need For Speed: Most Wanted. Konzole zastoupí Xbox 360 a Dead or Alive 4 spolu s Project Gotham Racing 3.
  • V Americe se baví ve velkém. Od června do prosince letošního roku se na půdě USA uskuteční pětice obřích turnajů ve hrách na PC a Xbox. Na konci je nachystána cena jednoho milionu amerických dolarů v hotovosti. První z akcí 15.-18. června bude navíc pořádána současně se světovou LAN párty ve švédském Jonkopingu s cílem ustanovit světový rekord za největší LAN párty. Turnaje budou doplněny bohatým doprovodným programem sestávajícím z exhibicí, koncertů a mnoha dalších atrakcí.
  • Krize v Atari pokračuje. Po nedávném oznámení vydavatele, že možná prodá svá vývojářská studia, se začala hýbat situace v Shiny Entertainment. Jeden z jejích zakladatelů, David Perry, společnost opustil, aby mohl zvýšit cenu studia přihazováním na aukci. Shiny má v současné době 56 zaměstnanců, kteří pracují na pokračování hry Earthworm Jim.
  • Jak si vydělat 250 tisíc dolarů? Výhercem turnaje Best of Battlefield pořádaného EA se stal Team Legends nad Team Professional Skills poměrem bodů 340:337. Desetičlenný tým si tak odnesl z turnaje 250 tisíc dolarů. Na druhý tým čekala odměna 50 tisíc dolarů. Celý turnaj začal už v listopadu a byl rozdělen na Xboxovou a PS2 část, přičemž vítězové obou částí se utkali ve velkém finále. Team Legends nasbíral za turnaj více bodů, takže si mohl zvolit konzoli pro finále a tou byl Xbox.

Žebříček nejprodávenějších her ve Velké Británii

Celkový žebříček

AP MV Název hry PT
1   Non Mover  1   Need For Speed: Most Wanted 12 
2   Non Mover  2   The Sims 2 65 
3   Non Mover  3   Pro Evolution Soccer 5 17 
4   Non Mover  4   FIFA 06 20 
5   New Entry     Rugby 06
6   Down  5   King Kong: Official Game of The Movie 13 
7   Non Mover  7   Rugby Challenge 2006
8   Non Mover  8   Grand Theft Auto: Liberty City Stories 15 
9   Up  10   Star Wars: Battlefront 2 16 
10   New Entry     Mario And Luigi: Partners In Time
11   Up  17   Lego Star Wars 37 
12   Up  13   Torino 2006
13   Down  9   Call of Duty 2 15 
14   Down  12   WWE Smackdown! Vs Raw 2006 14 
15   Down  11   Narnia: The Lion, The Witch and Wardrobe 12 
16   Non Mover  16   Shadow The Hedgehog 13 
17   Down  6   Dead Or Alive 4
18   Down  15   The Simpsons: Hit and Run 118 
19   New Entry     Full Auto
20   Up  23   Harry Potter And The Goblet of Fire 14 

PC žebříček

1   Non Mover  1   Football Manager 2006 17 
2   Non Mover  2   Age of Empires 3 15 
3   Up  12   Rome: Total War - Gold Edition
4   Down  3   The Sims 2 73 
5   Non Mover  5   F.E.A.R. 17 
6   Down  4   Battlefield 2 34 
7   Non Mover  7   World of Warcraft 53 
8   Non Mover  8   Call of Duty 2 15 
9   Down  6   The Sims 2: Nightlife 22 
10   Down  9   Civilization Iv 15 

PS2 žebříček

1   New Entry     Rugby 06
2   Non Mover  2   Rugby Challenge 2006
3   Down  1   Need For Speed: Most Wanted 12 
4   Non Mover  4   FIFA 06 20 
5   Non Mover  5   Torino 2006
6   Down  3   King Kong: Official Game of The Movie 13 
7   Up  8   Buzz! The Music Quiz 17 
8   Down  6   Pro Evolution Soccer 5 17 
9   Up  10   Star Wars: Battlefront 2 16 
10   Down  7   Narnia: The Lion, The Witch and Wardrobe 12 

Xbox žebříček

1   New Entry     Stubbs The Zombie: Rebel Without A Pulse
2   Down  1   Need For Speed: Most Wanted 12 
3   New Entry     Rugby 06
4   Down  3   Rugby Challenge 2006
5   Down  2   Pro Evolution Soccer 5 17 
6   Down  4   FIFA 06 20 
7   Down  6   Torino 2006
8   Down  5   True Crime: New York City 12 
9   New Entry     Psychonauts
10   Down  7   Gun 14 

Gamecube žebříček

1   New Entry     Mario Party 7
2   Down  1   Pokemon Xd: Gale of Darkness 13 
3   Down  2   Mario Smash Football 13 
4   Up  5   Need For Speed: Most Wanted 12 
5   Down  3   Prince of Persia: The Two Thrones 10 
6   Down  4   King Kong: Official Game of The Movie 13 
7   Down  6   Battalion Wars 10 
8   Up  10   Gun 12 
9   New Entry     Chicken Little
10   Down  8   FIFA 06 16 

PSP žebříček

1   Non Mover  1   Grand Theft Auto: Liberty City Stories 15 
2   Non Mover  2   Pro Evolution Soccer 5 12 
3   Non Mover  3   Need For Speed: Most Wanted 12 
4   Non Mover  4   The Sims 2
5   Up  8   Championship Manager 10 
6   New Entry     Gottlieb Pinball Classics
7   Down  5   FIFA 06 18 
8   New Entry     Tales of Eternia
9   Down  7   WWE Smackdown! Vs Raw 2006
10   New Entry     Breath of Fire 3

Nintendo DS žebříček

1   New Entry     Mario And Luigi: Partners In Time
2   Non Mover  2   Mario Kart Ds 12 
3   Up  5   The Sims 2 12 
4   Down  1   Nintendogs: Lab and Friends 19 
5   Down  3   Sonic Rush 13 
6   Down  4   Nintendogs: Dachshund and Friends 19 
7   Down  6   Super Mario 64 Ds 49 
8   Non Mover  8   Narnia: The Lion, The Witch and Wardrobe 10 
9   Down  7   Nintendogs: Chihuahua and Friends 18 
10   Down  9   Madagascar 33 

Xbox 360 žebříček

1   Non Mover  1   Dead Or Alive 4
2   New Entry     Full Auto
3   Down  2   Project Gotham Racing 3 11 
4   Down  3   Call of Duty 2 11 
5   Down  4   Perfect Dark Zero 11 
6   Down  5   FIFA 06 11 
7   Down  6   Need For Speed: Most Wanted 11 
8   Down  7   Condemned: Criminal Origins 11 
9   Down  8   Quake 4 11 
10   Up  11   Tiger Woods PGA Tour 06 11 

Vysvětlivky: AP - aktuální pořadí platné pro daný týden, MP - minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT - počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější PC hry v USA

AP Název hry
1.

World of Warcraft

2.

The Sims 2

3.

Age of Empires 3

4.

Civilization 4

5.

Zoo Tycoon 2

6.

Call of Duty 2

7. Battlefield 2
8.

The Sims 2: Nightlife

9.

Battlefield 2: Special Forces

10.

Guild Wars

Zdroj: Gamespot

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole