Byznys hrátky: ATI a Half-Life 2 – řešení je na světě!

S odložením akce Half-Life 2 se do problémů dostává také ATI – čím nasytí důvěřivé zákazníky? * Sony a Toshiba obviněny z neoprávněného použití 17 let starého patentu, doplatí na to konzole PS2? * Britské studio Computer Artworks definitivně končí! * Finská Nokia je spokojena, ve světě se prodalo přes 400 tisíc kusů N-Gage.

Aféra ATI a Half-Life 2 – řešení je na světě!

Ukradení zdrojového kódů i betaverze akce Half-Life 2, její odložení i další aféry spojené se zřejmě nejočekávanější hrou dneška nadělaly mimo mateřské společnosti Valve Software vrásky na čele také firmě ATI. Kanadský výrobce grafických čipů již po dlouhé týdny propagoval své nejnovější produkty, které se měly pyšnit neobvyklým bonusem - plnou verzí akce Half-Life 2 a to zcela zdarma! Jaká je však skutečnost a čeho se důvěřivý hráči skutečně dočkají?

Jak jistě všichni víme, Half-Life 2 byl v minulých dnech oficiálně odložen - a z toho plynou pro kanadskou ATI (a jistě i samotné partnerství s Valve Software) pouze a jen nepříjemnosti. Naštěstí se obě firmy postavily k problému čelem a přináší všem fanouškům malou náhradu - tou je tzv. Valve Premier Pack FREE, zahrnující hry Half-Life, Counter Strike, Team Fortress Classic, Deathmatch Classic, Half-Life: Opposing Force a Ricochet. Tuto sbírku her si budou moci majitelé nových grafických čipů zdarma aktivovat a stáhnout díky distribučnímu systému Steam, k dispozici zůstanou do zveřejnění plné verze titulu Half-Life 2 - jak tedy z tiskové zprávy nepřímo vyplývá, zmiňovaný balíček titulů je předkrmem a ochutnávkou produktů Valve Software a důvěřiví hráči tak nepřijdou ani o tolik očekávaný Half-Life 2.

Nadále však zůstává otázkou, na kolik hodnotnou náhradou se může zmiňovaná kombinace her stát - v současnosti se však zřejmě jedná o jediný způsob, jak majitelům nových grafických čipů vynahradit zřejmé zklamání z přístupu vývojářského studia Valve Software. Přinejmemším zajímavé pak bude sledovat, kdy se slibovaného titulu Half-Life 2 skutečně dočkají - mnozí ze světových i českých novinářů se k možným termínům vydání (konec roku či duben toho příštího) staví velmi rezervovaně.

Zdroj: Vlastní zpráva, ATI

Britské studio Computer Artworks končí!

Herní průmysl je vyplněn obdobím úspěchu, problémů a také zániku mnoha herních firem - to je také případ nadějného britského studia Computer Artworks, které se ocitlo ve finančních potížích a bude nuceno vstoupit do nucené likvidace. Co přesně předcházelo definitivnímu konci nadějného vývojářského týmu, který má na svém kontě hned několik kvalitních titulů a v současnosti připravoval 3 konzolové hry?

Bohužel, přesnější informace týkající se důvodu zániku studia nebyly zveřejněny - přesto na světlo světa pronikly údaje o možném neplnění svých finančních závazků, které vedly k nucenému zániku firmy. Ten v předcházejících dnech definitivně potvrdil manažer firmy Alan Bunker: "Myslím, že mohu říct ano, Computer Artworks jde v těchto dnech do likvidace a všichni zaměstnanci definitivně odešli".

Celá aféra je o to smutnější, že studio Computer Artworks patřilo mezi nejnadějnější britské vývojářské týmy - na svém kontě mělo mimo jiné zajímavé a známé tituly Evolva a The Thing a v současnosti pracovalo na třech konzolových titulech, z nichž se měl každý objevit v nabídce jiného vydavatele (jedním z nich byla dokonce samotná divize Sony Computer Entertainment).

Zdroj: GamesIndustry.biz

Sony obviněno z neoprávněného použití 17 let starého patentu!

Série soudních žalob ve světě herního průmyslu ani zdaleka nekončí - v těchto dnech totiž univerzita v americkém státě Wisconsin zahájila trestně-právní řízení proti společnostem Sony a Toshiba, které obviňuje z neoprávněného využití technologií (patentovaných právě před dlouhými 17 lety) při vývoji veleúspěšné konzole PlayStation 2. Může podobné obvinění znamenat pro Sony reálné potíže? A neovlivní také vývoj malého zázraku jménem PlayStation 3?

Z čeho jsou tedy obě společnosti obviněny? Jak jistě víte, Toshiba se velkou měrou podílela na výrobě jedné z komponent PlayStation 2 - konkrétně v otázce jádra konzole, jednotce, která je známá pod souhrnným označením "EE Core" (či chcete-li Emotion Engine - tento pojem se použivá k popisu komponent, tvořících jádro a srdce konzole). Podle analýzy zástupců americké univerzity použily obě firmy při jejím návrhu a výběru technologie, které byly oficiálně patentovány již před více než 17 lety.

Bohužel, bližší detaily o celém procesu nejsou známy a tak vám nemůžeme zprostředkovat přesnější informace týkající se technologií, které měly být společnostmi Sony a Toshiba zneužity. Z tohoto důvodu nelze dost dobře posoudit, na kolik významný soudní proces bude již v brzké době zahájen - ohrozí mateřskou firmu Sony a vývoj konzole PlayStation 3? To vše jsou nezodpovězené otázky.

Zdroj: Eurogamer

Prodalo se přes 400 tisíc kusů N-Gage!

Přesně před týdnem jsme se v našich Byznys hrátkách zabývali vstupem zařízení Nokia N-Gage na trh, prvními odhady prodejnosti i reakcí některých prodejců. Přestože právě ty nehovořily o nejnovějším výtvoru finského výrobce v nejlepším světle, Nokia v těchto dnech oznámila první údaje prodejnosti. A jak se zdá, právě ty rozhodně nehovoří o N-Gage ve špatném světle.

Kolik kusů spojení mobilního telefonu a herní konzole tak zmizelo z pultů specializovaných obchodů? Podle oficiálního vyjádření zástupců firmy Nokia bylo za první dva týdny prodáno okolo 400 000 kusů tohoto zařízení, přičemž stále přibývají objednávky dalších dodávek. Více-prezident pro zábavu a média Ilkka Raiskinen pak mimo jiné charakterizoval prodejnost jako "velmi dobrou v Evropě a Asii". Nokia taktéž potvrdila svůj odhad a odhodlání prodat mezi 6 - 9 milióny kusů N-Gage do konce příštího roku.

Minimálně zajímavý se však jeví krok amerického obchodu GameStop.com, který pouhé dva dny po zahájení prodeje snížil cenu konzole N-Gage o celých 100 dolarů! Není jasné, jak dlouho bude podobná nabídka platná a co přesně stojí za rozhodnutím internetové prodejny - američtí zákazníci však mají právě díky ní jedinečnou šanci pořídit si multifunkční zařízení N-Gage za příjemnější cenu.

Pro doplnění přikládám také žebříček prodejnosti her pro N-Gage ve Velké Británii:

1) Sonic N
2) Tomb Raider
3) Tony Hawk`s Pro Skater
4) Super Monkey Ball
5) Pandemonium

Zdroj: GameMarketWatch, GamesIndustry.biz

Střípky ze světa herního byznysu:

  • O čem se spekulovalo po odchodu několika vysoce postavených členů ze společnosti Blizzard se stalo skutečností. David Brevik, Max Schaefer, Erich Schaefer, Bill Roper a Kenneth Williams založili svoji vlastní společnost nazvanou Flagship Studios, kde hodlají pokračovat ve svých úspěšných kariérách při tvorbě nových herních titulů. V současné době pracují na své první hře, o které prozatím není nic známo. Informace o nově vzniklé společnosti můžete získat na spuštěných oficiálních stránkách, kde se postupem času objeví také informace o připravované hře této společností.
  • Microsoft nechce prohrát začínající podzimní a vánoční válku o zákazníky a tak v těchto dnech oznámil novou podobu bundle své konzole Xbox. Kromě samotného zařízení tak obdrží noví kupující také hry Halo a Midtown Madness 3, bonusem je pak také možnost využívat službu Xbox Live po dva měsíce zcela zdarma.

Žebříček nejprodávanějších her ve Velké Británii (týden 12. – 18. října 2003)

Další týden, další žebříček – nic víc, nic míň.

Celkový žebříček
Do obchodů ve Velké Británii dorazila PS2 verze veleúspěšné fotbalové simulace Pro Evolution Soccer 3 a ihned je to patrné na celkové prodejnosti – hned v první týden od uvedení na trh se tak tomuto titulu podařilo vystoupat až na první místo! Druhou pozici si prozatím udržuje veleúspěšná golfová simulace Tiger Woods PGA Tour 2004, která si svou pozici stabilně upevňuje dobrými výsledky všech verzí této hry.

AP MP Název hry PT
1. N Pro Evolution Soccer 3 1
2. í 1. Tiger Woods PGA Tour 2004 4
3. í 2. Club Football 2
4. í 3. Eye Toy: Play 16
5. í 4. Conflict: Desert Storm 2 5
6. ë 14. Finding Nemo 3
7. ë 13. Medal of Honor: Frontline 55
8. í 5. Soul Calibur 2 4
9. ë 10. FIFA 2003 52
10. í 8. Halo: Combat Evolved 52
11. N Jak 2: Renegade 1
12. í 9. Harry Potter - Chamber of Secrets 49
13. ë 15. Rugby 2004 5
14. í 11. The Getaway 34
15. í 12. Colin McRae Rally 04 5
16. ë 17. Lord of The Rings - The Two Towers 47
17. ë 24. James Bond 007: Nightfire 43
18. í 16. Freedom Fighters 4
19. N Rayman 3 16
20. í 19. International Cue Club 3

PC – žebříček
Nic nového pod sluncem – právě takové bylo dění v žebříčku PC her. Akce Halo: Combat Evolved tak zůstává i v další týden první (aneb britským hráčům se velmi líbí), úspěšné období zažívají také datadisky Medal of Honor: Allied Assault Breakthrough a Command and Conquer: Generals Zero Hour. Do první desítky nám v druhým týden svého prodeje zavítala také edice The Sims Double Deluxe Pack.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Halo: Combat Evolved 2
2. - 2. Medal of Honor: Allied Assault Breakthrough 4
3. - 3. Command and Conquer: Generals Zero Hour 4
4. - 4. Norton Antivirus 2004 8
5. - 5. Norton Internet Security 2004 5
6. - 6. Championship Manager 4 30
7. ë 21. The Sims Double Deluxe Pack 2
8. ë 10. Microsoft Office Xp Student Edition 100
9. - 9. The Sims: Superstar 22
10. í 7. Age of Mythology: The Titans 3

PlayStation 2 – žebříček
Jak jsem již zmiňoval, Pro Evolution Soccer 3 se ve verzi pro PS2 stal nejprodávanější hrou vůbec a tak samozřejmě ovládl také žebříček mateřské konzole PlayStation 2 – na druhém místě figuruje minulý týden vévodící titul Tiger Woods PGA Tour 2004, třetí je originální výtvor Eye Toy: Play. Na pátém místě pak debutuje hra Jak 2: Renegade.

AP MP Název hry PT
1. N Pro Evolution Soccer 3 1
2. í 1. Tiger Woods PGA Tour 2004 4
3. í 2. Eye Toy: Play 16
4. - 4. Club Football 2
5. N Jak 2: Renegade 1
6. - 6. Conflict: Desert Storm 2 5
7. - 7. Rugby 2004 5
8. ë 9. Colin McRae Rally 04 5
9. í 8. Soul Calibur 2 4
10. ë 14. Finding Nemo 4

Xbox – žebříček
Přestože se golfová simulace Tiger Woods PGA Tour 2004 musela smířit „pouze“ s druhými místy v několika žebříčcích, hráče a majitele platformy Xbox okouzlila natolik, že se i v další týden drží na prvním místě. Na druhé se vyhoupnul titul Club Football a třetí zůstává mimořádně kvalitní RPG Star Wars: Knights of The Old Republic. Akce Judge Dredd: Dredd Vs Death odstartovala svůj prodej na osmé pozici.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Tiger Woods PGA Tour 2004 4
2. ë 4. Club Football 2
3. í 2. Star Wars: Knights of The Old Republic 6
4. ë 5. Soul Calibur 2 4
5. ë 6. Conflict: Desert Storm 2 5
6. í 3. WWE Raw 2 3
7. - 7. Colin McRae Rally 04 5
8. N Judge Dredd: Dredd Vs Death 1
9. - 9. Halo: Combat Evolved 84
10. í 8. Freedom Fighters 4

GameCube – žebříček
První trojice zůstala nezměněna a tak bojovka Soul Calibur 2 i nadále vévodí desítce nejprodávanějších GameCube titulů, na stupních vítězů ji poté doplňují tituly WWE Wrestlemania Xix a Tiger Woods PGA Tour 2004. Vzestup zaznamenal originální výtvor Finding Nemo (aka Hledá se Nemo v České republice), návrat do první desítky slaví sbírka miniher Wario World.

AP MP Název hry PT
1. - 1. Soul Calibur 2 4
2. - 2. WWE Wrestlemania Xix 3
3. - 3. Tiger Woods PGA Tour 2004 4
4. ë 6. Finding Nemo 4
5. ë 7. The Legend of Zelda: The Wind Waker 25
6. í 5. Sonic Adventure DX: Director`s Cut 17
7. ë 11. Wario World 18
8. ë 9. Sonic Mega Collection 33
9. í 8. Freedom Fighters 4
10. - 10. Wallace And Grommit In Project Zoo 3

Vysvětlivky: AP – aktuální pořadí platné pro daný týden, MP – minulé pořadí platné pro předchozí týden, PT – počet týdnů v žebříčku

Zdroj: ELSPA

Nejprodávanější hry v USA

Jak se stalo zažitým pravidlem, zveřejnila agentura NPD svůj týdenní žebříček nejprodávanějších PC her na území USA. V období od 5. – 11. října letošního roku tak i nadále vládla žebříčku akce Halo: Combat Evolved, která se zmítá v oblacích nadšených i vcelku rezervovaných reakcí ze strany hráčské veřejnosti. Na druhém místě debutuje datadisk Age of Mythology: Titans, díky němuž vystoupala až na čtvrté místo také původní strategie Age of Mythology. Třetí místo si po minulém propadu drží addon datadisk Medal Of Honor: Allied Assault Breakthrough, nadvládu datadisků pak pátým (respektive šestým) místem potvrzují tituly C&C: Generals Zero Hour a SimCity 4: Rush Hour.

AP Název hry
1. Halo: Combat Evolved
2. Age of Mythology: Titans
3. Medal Of Honor: Allied Assault Breakthrough
4. Age of Mythology
5. C&C: Generals Zero Hour
6. SimCity 4: Rush Hour
7. The Sims: Superstar
8. Jedi Knight: Jedi Academy
9. Flight Simulator 2004
10. The Sims Double Deluxe

Zdroj: GameSpot

Váš názor Další článek: Nejprodávanější PC hry v USA

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury
Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Blizzard pokračuje ve svém nekompromisním tažení monetizačním systémem.

Michal Maliarov
Diablo ImmortalMobilní hryByznys
Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Microsoft na prezentaci ke 25. výročí značky Age of Empires představil příjemné novinky.

Martin Nahodil
Age of MythologyOznámeníAge of Empires
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

19 nejlepších strategických her starých i nových. Vyzkoušejte Gears, zavzpomínejte na Red Alert

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

Martin Nahodil
TémaStrategie
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Vybíráme 15 deskových her na Vánoce. Rodinné rychlovky i velkolepé strategie pro náročné hráče

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Mezi novinkami najdete širokou škálu rozsáhlých příběhů i jednoduchých záležitostí na jedno posezení. Vybrali jsme i pár stálic, kterým se daří už několik let.

Vojtěch Malý
Deskové hry
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play

Aktuality

19:07 | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
10:24 | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku
1. prosince | Barevná akce Splatoon 3 přivítala velkou aktualizaci, v rámci které přibývají nové mapy, zbraně, vybavení i věci do katalogu. Pro všechny majitele hry je dostupná zdarma. 
1. prosince | Na víkend od 16. do 19. prosince se chystá druhý betatest pro Street Fighter 6. Na zkoušku bude 8 bojovníků, nechybí online zápasy ani crossplay. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách